Боротьба за владу: чому голови об'єднаних громад Рівненщини проти укрупнення

Нові пропозиції переділу громад області, «божа кара», прокльони і політичні пристрасті

Члени робочої групи підтримали тільки частину пропозицій очільників ОТГ, які хотіли керувати самостійно
Джерело
Фото Суспільне Рівне

42 із 45 голів нинішніх рівненських об'єднаних територіальних громад звернулися до голови облдержадміністрації, бо проти плану завершення децентралізації. За цим планом, зокрема, передбачалося приєднати до нинішніх ОТГ населені пункти, які ще нікуди не належать.

Від очільника ОДА вимагали розробити новий план за участі представників місцевого самоврядування. Розповідаємо про аргументи очільників ОТГ та про те, чим усе наразі закінчилось.

4 лютого голова ОДА Віталій Коваль зустрівся з головами створених до 2019-го об'єднаних громад на нараду.

Голова Рівненської ОДА Віталій Коваль обіцяє дослухатись до представників ОТГ, якщо аргументи будуть соціально-економічні, а не політичні. Фото Суспільне Рівне

Він каже, що «міфів навколо нового плану території більше, ніж правди» і що у процесі доформування громад «прийматимуться всі аргументи за чи проти об’єднання, якщо вони будуть зумовлені соціальними чи економічними факторами, а не політичними амбіціями»:

– Чомусь існує враження, що буде якийсь наказовий формат, прагнення перекроїти область по-своєму, коли жодні аргументи не прийматимуться. Насправді ж новопризначений міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Денис Шмигаль добре розуміє специфіку процесів децентралізації на місцях, бо сам займався цим на Івано-Франківщині, – каже Коваль.

Що обурило голів ОТГ

Аргументи від голів ОТГ проти плану такі:

  • укрупнення поверне життя громад до того формату, який був під керівництвом райдержадміністрацій.

– Люди цього не сприймуть, бо вже відчули всі переваги нової форми господарювання. Нинішні громади налагодили ефективну роботу. Сьогодні доречно хіба поглиблювати їх співпрацю між собою, каже голова Млинівської ОТГ Дмитро Левицький.

  • укрупнення зменшить ініціативність голів ОТГ в плані залучення інвестицій. Голова Млинівської ОТГ Дмитро Левицький каже, що зараз очільники навчилися робити це добре, а якщо «об’єднати між собою 5 нинішніх ОТГ, цим займатиметься хтось один із п’яти».
  • слабкі населені пункти приєднають до економічно розвинених і ті другі матимуть додаткове навантаження. Таку думку обстоював очільник Вараської ОТГ, хоча його підпису під зверненням до Коваля не має (як і підписів голів Острозької і та Радивилівської ОТГ).

– Неспроможних при цьому приєднуватимуть, в першу чергу, до міст. А куди, наприклад, усі лікуватися їздитимуть? Правильно – також до міст. На фінансування лікарні у Вараші сьогодні виділяється 30 мільйонів гривень від держави і ще 32 мільйони – з місцевого бюджету. При цьому у нас лікуються мешканці з 2-3 районів.

Голова Вараської міської ОТГ Сергій Анощенко не хоче кошти громади витрачати на лікування мешканців інших громад. Фото Суспільне Рівне

– Тепер до нас приєднають іще 5-7 сіл, в тому числі і таких, куди навіть дороги нормальної нема. Доведеться думати, за які гроші все це робити. Мої мешканці мені скажуть: чому маємо обслуговувати сусідів за наш рахунок?

– А сусіди при цьому нарікатимуть, що з них почали брати гроші і зовсім не думатимуть, як запустити власні лікарні, школи та інші установи, – каже голова найбільшої і найспроможнішої в області Вараської ОТГ Сергій Анощенко.

Проти плану об’єднання висловився навіть Василь Ярмольчук, очільник Пісківської ОТГ, яка одна з найменш спроможних серед громад Рівненщини.

Василь Ярмольчук хоче керувати Пісківською громадою, не зважаючи на те, що вона бідна і неспроможна на себе заробляти. Фото Суспільне Рівне

– Ми своїми зусиллями забезпечили нову школу, нову амбулаторію, освітлення, автобуси… При цьому на рахунку навіть лишаються зайві кошти!

То як бути з населеними пунктами, які і досі не увійшли до жодної ОТГ? Учасники зустрічі сказали, що об’єднуватися готові, лише якщо це буде вигідно.

А загалом не приєдналися до реформи раніше – самі винні, вважає голова Мирогощанської ОТГ Світлана Соборук:

– У людей було п’ять років, поки закон діяв, і вони могли створити ОТГ. Пройти цей складний шлях, спробувати щось зробити, аби потім висловлювати якісь бажання.

Мирогощанська громада в новому перспективному плані значилася частиною громади, створеної на базі міста Дубна, яке дотепер лишається білою плямою на карті децентралізації.

До цієї громади планували долучити і Вербську ОТГ, кілька сотень жителів якої наступного дня після зустрічі в облдержадміністрації голосно протестували проти такого рішення, перекривши ділянку траси Київ-Чоп.

Учасник протесту Ігор Коханець пояснював незгоду тим, що на території їх ОТГ функціонують заправки, колгоспи, підприємства, які сплачують земельний податок і цього цілком достатньо, щоб громада була незалежною.

Вербська сільська голова Ірина Івашинюта у разі, якщо думку громади не почують, пообіцяла оскаржувати приєднання до Дубна в судах.

Не підтримаєте рішення мешканців – прокленемо!

За тиждень, 10 лютого, відбулося засідання робочої групи, на якій творили новий проєкт перспективного плану. Ця зустріч була не така спокійна, як попередня, і завершилася погрозами і навіть прокльонами.

Присутніх у залі цього разу було багато, не бракувало їх також і в коридорі.

Голова Рівненської облдержадміністрації Віталій Коваль одразу ж повідомив: у новому перспективному плані спроможні ОТГ, створені з 2015-го по 2019-й залишили по максимуму.

Вже невдовзі у цьому пересвідчилися присутні: від найактивніших Рівненського та Дубенського районів на розгляд Мінрегіонбуду подали по 9 громад. Тоді як на Здолбунівщині, Березнівщині, Демидівщині та Зарічненщині їх пропонують лишити тільки дві, а в Острозькому районі – взагалі одну. Незадоволених не бракувало.

У Рокитнівському районі до передбачених Рокитнівської, Березівської та Старосільської ОТГ запропонували додати ще і Томашгородську. Крім того, центр Березівської перенести у село Глинки, де, мовляв, транспортна розв’язка краща. Таке рішення робоча група не підтримала.

Три пропонованих ОТГ Рокитнівського району

Голова малоспроможної Пісківської ОТГ не зміг відстояти неприєднання громади до Костополя. Натомість решту ОТГ – Головинську, Деражненську та Малолюбашанську – до нового проєкту Костопільського району внесли.

Пропоновані Києву чотири громади Костопільського району

У Радивилівському районі до райцентру приєднають-таки низькоспроможну Бугаївку.

Три пропоновані ОТГ в Радивилівському районі

Карту Березнівського району на розгляд міністерства відправлять у двох варіантах. Перший з величезною Березнівською ОТГ і в кілька разів меншою Малинською.

Перший варіант з двома ОТГ в Березнівському районі

На другій значитиметься також і громада з центром у Соснівці. При граничному коефіцієнті спроможності 2,1 їй нарахували цілих 3,1, до того ж від Березного Соснівку віддаляє цілих 42 кілометри.

Щоб до кінця довести процес юридичного оформлення ОТГ, тут забракло самого лиш підпису голови сусіднього Маринина. На бік соснівців став, зокрема, і народний депутат Сергій Литвиненко. Як буде в підсумку – вирішуватимуть у Києві.

В Острозькому районі пробували виокремити Оженинську ОТГ, у Здолбунівському – Здовбицьку. Втім, окремого рішення з їх підтримки робоча група все ж не прийняла.

До восьми громад, передбачених новим планом Дубенського району (Дубенська, Вербська, Варковицька, Смизька, Тараканівська, Привільненська, Семидубська та Мирогощанська) додали дев’яту – Повчанську, об’єднану з Миколаївською сільрадою Млинівського району.

Пропоновані 9 ОТГ Дубенського району

Останнім розглядали Рівненський район. Почалися справжні пристрасті.

Депутати Городоцької сільради обурюються, що після об'єднання не вони, а влада Рівного «роздаватиме землю». Фото Суспільне Рівне

До списку з Рівненської, Клеванської, Зорянської, Дядьковицької, Великоомелянської, Шпанівської, Олександрійської, Білокриницької та Корнинської ОТГ в останній момент раптом вирішили окремою громадою приєднатися села Городок, Обарів та Бронники.

Голова Городоцької сільради Олеся Ткачук разом з численною групою підтримки почала відмовлятися приєднуватися до Рівного.

Пояснювала це тим, що Городок має високу спроможність, дороги і освітлення тут ще кращі, ніж у Рівному, і це при тому, що розташоване село у безпосередній близькості до шкідливого підприємства «Азот», а вже невдовзі до нього, мовляв, приєднається ще і «Кроноспан».

– «Азот» і «Кроноспан» відібрали у Городка повітря, а Хомко хоче відібрати ще і землю, – емоційно каже пані Ткачук. На запитання, чому ж 5 років у Городку анічогісінько не робили, щоб створити ОТГ, відповіла: їй не пояснили, що у разі його не створення село приєднають до Рівного.

Проти нанесення на карту Городоцької ОТГ проголосувала абсолютна більшість робочої групи. У відповідь на них посипалися прокльони, обіцянки дійти до Верховної Ради і Президента та навіть кілька погроз неминучої «божої кари»…

Такий варіант пропозицій ОТГ Рівненського району відправлять на Київ

Чогось аналогічного, ймовірно, складно буде уникнути також і фахівцям Мінрегіонбуду, які і прийматимуть остаточне рішення, скільки саме ОТГ залишиться на Рівненщині.

Як можуть виглядати ОТГ по кожному району Рівненщини дивіться в наступному матеріалі: Які ОТГ пропонують створити на Рівненщині за найновішим планом


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте