Чому депутати Рівнеради віддають приватній фірмі майже 150 мільйонів

«Довбо***и» – вигукує в сесійній залі не голосно свободівець Володимир Валявка після того, як міські обранці проголосували за «Програму сталого проходження опалювального періоду 2023-2024 років» на 150 мільйонів. 97,2% – а це 145 мільйонів 800 тисяч гривень з яких має отримати ТОВ «Рівнетеплоенерго»
Джерело
«Четверта влада», Ольга Підгородецька

Депутати Рівнеради проголосували за затвердження «Програми сталого проходження опалювального періоду 2023-2024 років». На її реалізацію міська рада планує виділити 150 мільйонів гривень.

Що це за гроші і чому приватним компаніям дають їх з бюджету читайте далі в матеріалі.

Що це за програма на 150 мільйонів

«Програму сталого проходження опалювального періоду 2023-2024 років» підготував Департамент економічного розвитку Рівненської міської ради.

– Я хочу вам нагадати, що востаннє теплопостачальне підприємство отримали підтримку з бюджету громади за рахунок коштів громади у 2021 та 2022 роках. Ця програма, яка представлена вам на розгляд, можливо, не ідеальна... – виступила перед депутатами заступниця директора-начальниця управління економіки Департаменту економічного розвитку Наталія Глазкова.

– Ніхто в Україні ще цю норму закону не виконав, але програма підготовлена на підставі звернення Рівненської обласної військової адміністрації, звернення підприємств.

– Спрямована вона і написана виключно відповідно до частини 2 статті 42 Закону «Про державний бюджет України». Джерело фінансування – це 4% визначеного податку й інші надходження. Чому інші надходження? Тому що сума програми перевищує цих 4%. Будь-яке фінансування в рамках програми проведуть після отримання відповідей на надіслані листи до Мінекономіки, Мінфіну і Мінрегіонбуду.

– Щодо інших учасників програми. Може там бути і водоканал, якщо є така можливість і ресурси. Ми не проти. Учасників ми обирали тих, про чиї показники у структурі тарифів володіємо. Базу розподілу визначали тільки обсяги природного газу. Ці обсяги фіксовані згідно з укладеними договорами. Таким чином визначений відсоток, як будемо розподіляти кошти. Найбільше коштів припадає для ТОВ «Рівнетеплоенерго».

Ось як розподілять кошти у відсотках від обсягу газу:

Учасник Програми Обсяг I (фіксований) природного газу куб.м Відсоткове відношення до загального обсягу (%)
ТОВ «Рівнетеплоенерго» 44 694 313 97,2
КП «Квасилівтеплоенерго» Рівненської міської ради 1 30 716 2,2
ПрАТ «ЕСКО-РІВНЕ» 57  283 0,1
ТОВ «Старт» 233  0,5
Разом 46  15 313 100

Якщо вирахувати 97,2% зі 150 мільйонів гривень, на які розрахована «Програми сталого проходження опалювального періоду 2023-2024 років», то 145 мільйонів 800 тисяч гривень має отримати ТОВ «Рівнетеплоенерго».

Звідки гроші на програму

8 листопада 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №10037, внісши зміни до Бюджетного кодексу України.

Закон розділив податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) на «військовий» та «звичайний».

З місцевих бюджетів вилучили надходження з цього податку, які отримують військовослужбовці і поліцейські. Їх перенаправили на потреби воєнного стану – на розвиток оборонно-промислового комплексу України.

«Звичайне» ПДФО залишається в громадах в обсязі 64%. Але при цьому не менше 4% з них громади мають спрямувати на проведення розрахунків при виробництві теплової енергії, а також на підтримку підприємств з виробництва, постачання теплової енергії, а також централізованого постачання холодної води та водовідведення.

Так зобовязує закон.

– Я не знаю деталей конкретно по вашій громаді, але загальна тенденція по Україні галузь теплопостачання в жахливих боргах. І таких дотацій часто вистачає просто на те, щоб дали газ на початку сезону, щоб продовжувати виробляти тепло і накопичувати нові борги, – пояснює потребу такого закону старший експерт з теплопостачання офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов.

Старший експерт з теплопостачання офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов каже, що зради, ймовірно, в цій програмі немає

– Щодо приватних компаній. В бюджетному кодексі немає обмеження щодо того, яка форма власності цих компаній (які отримують компенсацію. – Ред.). В загальному по Україні є об'єктивні підстави для виділення коштів державного/місцевого бюджету на потреби приватних теплопостачальних компаній. Тому знову таки, треба розбиратись детальніше, але зради, скоріше, немає – каже експерт.

«Довбо**би»: як депутати приймали програму

До мікрофона підійшов депутат «Голосу» Святослав Клічук:

– Я хочу пояснити, особливо для військових, які прийшли зараз послухати. Мова про те, що вчора внесли і зараз хочуть пропихнути – швиденько 150 мільйонів віддати для приватної компанії. Не пройшло комісію питання, а його хочуть просунути. А потім будуть казати: немає грошей для виплат військовим.

– Пане Святослав, не маніпулюймо. 4% держава виділяє з ПДФО (податку на доходи людей. – Ред) на компенсацію тарифів. Це орієнтовно 100 з чимось мільйонів гривень. Місто Рівне не виділяло ще жодної копійки на компенсацію, – відповів йому депутат «Слуги народу» Роман Яворський.

Голова бюджетної комісії, депутат від фракції «Слуга народу» Роман Яворський 

– Точно – 100 мільйонів 933 тисячі гривень, як ви знаєте. А там 150 мільйонів ви пхаєте. Вже пхаєте 150 мільйонів, – відповів Святослав Клічук.

– Програму можна писати і на 300 мільйонів. Є чітка цифра – 4%. Це може бути 99 мільйонів. Це може бути 120 мільйонів, – продовжив Роман Яворський.

– Ви запхали в цю програму не тільки 4%, а й інші кошти, – відповів Святослав Клічук.

Дискусію зупинив секретар Рівненської міської ради Віктор Шакирзян, який запропонував включити питання до порядку денного, а вже обговорювати його безпосередньо під час голосування.

Перед безпосереднім голосуванням за програму до мікрофона знову підійшов депутат від фракції «Голос» Святослав Клічук:

– Я хотів, щоб всі звернули увагу на це питання, яке було оприлюднено буквально вчора. Суть його – віддати з міського бюджету 150 мільйонів приватній компанії «Рівнетеплоенерго».

– Ну, для підтримки штанів, скажімо так, бо їм дуже треба, а всім іншим менше потрібно. У тому числі на виплати військовим менш потрібно, як виявляється. Це РЕБи (засоби радіоелектронної боротьби з ворожими дронами, – Ред.), може, буде «теплоенерго» купляти за ці гроші. Хоча ми всі розуміємо, що ні.

– Я хотів звернути увагу трішки на хронологію. Виконком піднімає тариф і каже: «Це ніяк не відобразиться на мешканцях міста». Потім 150 мільйонів з бюджету забирають. «Ну, так вийшло. Вибачте». Членів виконкому, які не хотіли голосувати за підняття тарифів, зараз хочуть виключити. Просто за те, що вони неугодні. І ми (фракція «Голос». – Ред.) за це голосувати не будемо.

Депутат від фракції «Голос» Святослав Клічук каже, що 4% від ПДФО це 100 мільйонів 933 тисячі гривень, а не 150 мільойнів, як вказали у програмі. Ці кошти, зі слів депутата, можна було б розділити між іншими комунальними підприємствами, які нині мають борги, а не «швиденько 150 мільйонів віддати для приватної компанії»

– Закон передбачає, що 4% ПДФО можна спрямувати на різні підприємства, у тому числі на водоканал. Можна за них труби було би змінити, щоб втрати зменшити, як Житомир, наприклад, робить. Майже в усіх містах такі підприємства комунальні.

– Там зараз американці дають багато допомоги, наприклад, генераційні установки. Там бюджет вкладає і має економію, ми просто даємо гроші в кишеню. Тут – 150 мільйонів одній приватній фірмі. Я хотів би, щоб всі жителі міста звернули на це питання увагу. Воно – одне з ключових. Включили, окрім 4%, ще фразу «інші надходження, інші джерела». Це взагалі незаконно.

Ексміський голова Рівного, депутат Рівнеради Володимир Хомко

– Який відсоток у структурі вашого тарифу займає енергоносій? – ексміський голова, депутат Рівнеради Володимир Хомко звернувся до присутнього у залі директора «Рівнетеплоенерго» Олександра Ющука.

– Близько 60%, – відповів той.

– Бачте, яке пересмикування фактів, – каже депутат Володимир Хомко. – Виступає пан Клічук і говорить про хронологію. Так хронологія не з цього починається, пане Святославе. Хронологія починається з того, що Кабмін підняв ціну на газ, а тоді зібрався виконком і підняв ціну на опалення. А як зробити, піднявши ціну на газ? Як не підняти ціну на опалення? Ніхто не хоче піднімати. Хай Кабмін не підіймає ціну на газ. Скільки з цього зараз піде на газ, скажіть?

– Ми хочемо направити всі ці кошти, – відповів директор підприємства «Рівнетеплоенерго».

До мікрофона підійшов депутат-свободівець Володимир Валявка:

– Ми розуміємо, що дійсно треба дотувати це підприємство, оскільки у нас катастрофічна ситуація з оплатою цих комунальних послуг. Це перше. Друге – у нас катастрофічна ситуація щодо компенсації тарифів державою. Третє – я б хотів звернутися до «Рівнетеплоенерго»: швидше впровадьте когенераційні установки, які ми зараз приймаємо на баланс міста. Для того, щоб економічно обґрунтований тариф в нас не зріс на наступний сезон, а знизився за рахунок того, що ми будемо виготовляти свою електроенергію і отримувати дешевше тепло.

Депутат від фракції «Голос» Микола Бляшин 

Депутат Микола Бляшин запитав у заступниці директора Департаменту економічного розвитку Наталії Глазкової:

– А чому, розробляючи цю програму, ви обрали лише одну компанію, фактично, бо понад 90% коштів підуть їй? Якими критеріями ви керувалися?

– Ми керувалися собівартістю встановлених тарифів, питомими показниками, – відповіла Наталія Глазкова. – Ми зверталися, коли розробляли цю програму, до інших учасників. Звернення до нас надійшли від ТОВ «Рівнетеплоенерго», ПрАТ «Еско-Рівне», КП «Квасилівтеплоенерго» і ТОВ «Старт».

– Різницю між економічно обґрунтованим тарифом і тим, який ми затвердили населенню, відшкодовує держава. Правильно? – перепитав депутат Бляшин.

– Так. Це гарантії, надані державою, – відповіла посадовиця.

– Тобто, крім різниці, яку відшкодовує держава, ми ще додатково цією програмою хочемо їм просто подарувати гроші. Правильно?

– Ні. Це не додатково.

– Це частина компенсації різниці в тарифах? Так чи ні? – наполягав Бляшин.

– Можна й казати так, але це компенсація за спожиті енергоносії, які використані в процесі виробництва теплової енергії на опалювальний сезон 2023-2024.

Ці суми, які вони будуть отримувати, будуть включені до їхніх доходів і будуть відмінусовані при зверненнях до (держави. – Ред.), – відповіла Наталія Глазкова.

– Але це не компенсація різниці в тарифі?–  перепитав депутат.

– Ні.

– Тоді у мене пропозиція, колеги. Закон «Про державний бюджет» дійсно для підтримки енергопостачальних компаній в сфері електропостачання, теплопостачання, газопостачання та іншого енергопостачання передбачає, що 4% коштів ПДФО ми можемо подарувати таким компаніям. А ця програма передбачає лише одну частинку невелику, яку ми збираємось підтримати з бюджету – одну приватну компанію, яка орендує все майно.

– Пропозиція – направити програму на доопрацювання, розглянути можливість включення інших постачальників. І друге: забезпечити прозорий механізм нарахування цієї компенсації, – запропонував депутат Микола Бляшин.

До дискусії долучився депутат з фракції «Батьківщина» Сергій Васильчук:

– Той механізм, який сьогодні прописаний у програмі, недієвий і не може бути дієвий. Я перший раз за свою діяльність в органах місцевого самоврядування стикаюсь з таким механізмом.

– Щоб ми розуміли, про що говоримо: теплопостачальні підприємства подають певні документи, Департамент економічного розвитку ці документи несе на бюджетну комісію і бюджетна комісія має ухвалити рішення, кому скільки виділити грошей. Такого не було ніколи. Цей механізм не може працювати і є мертвим, тому його треба допрацьовувати.

Попри гучне і довге обговорення, міські обранці не підтримали пропозицію депутата Миколи Бляшина про доопрацювання програми та проголосували більшістю голосів за її затвердження.

Програму сталого проходження опалювального періоду 2023-2024 років в цілому підтримали 23 депутати Рівнеради

«За» натиснули сім депутатів з «Рівне Разом»: Михайло Жаровський, Світлана Марчук, Святослав Стельмащук, Василь Харковець, Віктор Шакирзян, Сергій Рибачок, Катерина Марчук.

«ЄСівці» Андрій Жильчук, Тарас Обоїста, Тамара Тимощук та Людмила Туровська.

Три депутати з фракції «Свобода»: Роман Петролюк, Володимир Валявка та Юрій Осіпчук.

Четверо з фракції «За майбутнє»: Анна Хлістунова-Шарпар, Маріян Года, Володимир Хомко та Анатолій Чугуєвець.

Від «Слуг народу» – Олена Хотенко, Олександр Іванов, Юрій Чаборай, Роман Яворський, Любов Романюк.

«Проти» проголосували Микола Бляшин, Анастасія Кулакевич, Роман Денисюк, Святослав Клічук з фракції «Голос» та Галина Кульчинська з «Батьківщини».

«Утримався» Сергій Васильчук з фракції «Батьківщина».

Не голосували Олена Нездюр з «Батьківщини», Наталія Майорова та Оксана Майборода з «ЄС».

Після того, як результати вивели на екран, свободівець Володимир Валявка,який сам голосував за цю програму, не дуже голосно викрикнув у бік депутата Яворського, який теж за неї голосував: «Довбо**би».

Свободівець Володимир Валявка, після голосування за програму, встав зі свого місця і емоційно, але не голосно вигукнув у бік депутата Яворського: «Довбо**би», попри те, що депутат проголосував «за». Очевидно, його особисті погляди та переконання ідуть врозріз з «внутрішніми домовленостями» у фракції або ж поміж депутатських фракцій

Пізніше ми запитали у депутата, чи таке висловлювання несло особисте звернення до голови бюджетної комісії, депутата від фракції «Слуга народу» Романа Яворського. На що Валявка відповів, що таке висловлювання було «узагальнене».

Депутатка від фракції «Батьківщина» Галина Кульчинська, яка проголосувала проти програми, каже, що кошти можна розділити між декількома підприємства, які нині теж мають борги:

– Хтось говорив із колег, що ці кошти передбачені державою не для однієї компанії і не в такій сумі. Можливо, якщо вони вже є і тобі дається на них право, то треба розподіляти їх на найнеобхідніше і щоб це було, наприклад, для мене зрозуміло і справедливо. У нас лежать таблиці з податкової служби про заборгованості різних підприємств. Більше 90 мільйонів боргує Рівнеоблводоканал. Як я чула, то там і зарплат немає, і шалені борги.

– А по-друге, я вам скажу (це моя суб’єктивна думка, бо я не фахівець): приватне підприємство ніколи не дасть зробити повний прозорий аудит. Це таке об’ємне і потужне в структурах, розгалуженнях підприємство, де сховати 100 мільйонів легко.

Виконуючий обов'язки міського голови Рівного Віктор Шакирзян каже, що програму мусили розробити, адже отримали вказівку від Рівненської обласної військової адміністрації, разом з тим, міська рада очікує чітких роз'яснень від міністерств фінансів та розвитку територіальних громад, щодо механзму розподілення коштів

Виконувач обов'язків міського голови Рівного Віктор Шакирзян каже, що Рівненська міська рада мусила виконати вказівку вищого органу – Рівненської обласної військової адміністрації. Водночас додав, що про будь-які кошти говорити зарано:

– По-перше, була ухвалена лише програма згідно з листом військової адміністрації. По-друге, орієнтуючись на цей лист, ми розробили програму, але разом з тим, ми відправили листи міністру фінансів, першій віцепрем'єрміністерці України Юлії Свириденко і міністру розвитку територіальних громад для того, щоб нам роз’яснили, яким чином це все має бути.

– Оскільки є безпосередньо вказівка, що має компенсовувати різницю в тарифах держава, ми на це сперлись. А разом з тим, у нас  немає такого положення, що ми будемо його компенсовувати з нашої громади.Тому чекаємо відповідь на листи. Але, в свою  чергу, ми не можемо не виконати лист військової адміністрації.

Борги підприємств

Ми звернулись до Рівненської обласної військової адміністрації, щоб нам пояснили чи уповноважена ОВА втручається у усправи міської ради і  зобов'язувати її писати програму, згідно якої майже всі кошти отримує приватне підприємство. Відповіді на ці питання ми не отримали.

У листі, за підписом директора Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності Рівненської облдержадміністрації, послались на частину другу  Закон України «Про внесенн змін до бюджетного кодексу щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно- промислового кодексу України» та Закон України «Про державний бюджет  України на 2024 рік».

Також надали дані про забогованості Рівненських підприємств-надавачів послуг на березень 2024 року.

РОВКП ВЛГ «Рівнеоблводоканал»:

 – за спожиту електричну енергію  – 70 мільйонів 900 тисяч;

 – за розподіл електричної енергії  – 3 мільйони.

ТОВ  «Рівнетеплоенерго»:

– за спожитий природній газ – 786 мільйонів 800 тисяч;

– за розподіл природнього газу – 24 мільйони 500 тисяч;

– за спожиту електричну енергію – 2 мільйони 800 тисяч.


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте