Чому самосуд із прив'язуванням крадіїв до стовпів – шкідливий у тилу

В селах західної України крадіїв почали прив'язувати до стовпів, називаючи їх мародерами. Пояснюємо чому не варто цього робити
Джерело
Фото RIVNE 1283

Вчора у телеграм-каналі RIVNE 1283 опублікували світлини та відео. На них видно, що чоловіка прив’язали до стовпа, стягнувши з нього штани. Це світлини із смт Клевань. Жителі так учинили, щоб покарати молодика за обкрадання місцевого магазину. 

А у селі Морочне на Зарічненщині до стовпів прив’язали односельчан, вони обкрадали льохи. Багато людей, а інколи і медіа таких людей називають мародареми. Однак «Четверта влада» з’ясувала, що мародерів на Рівненщині немає. Пояснюємо чому.

Різниця між мародерством і крадіжкою – в суб’єкті злочину, місці викрадення та у тому, в кого саме щось вкрали. А притягнути до відповідальності за мародерство можуть виключно військовослужбовців, розповідає юрист Євген Воробйов.

– Мародерство – викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених. Передбачається відповідальність – позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років (ст. 432 КК України), – пояснив юрист. 

Додав, що випадок із клеванчанином є крадіжкою, а дії людей, що його прив’язали, можна кваліфікувати як катування.

Адвокат, представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже, що рівненські випадки крадіжки не мають юридичних ознак мародерства. Фото IWPR Ukraine

– Кримінальний процесуальний кодекс дозволяє затримати особу, яку застали на місці вчинення злочину. Однак закон говорить, що особи, які затримали, повинні негайно повідомити або доставити до уповноважених правоохоронних органів, в нашому випадку – до поліції.

Однак речниця Нацполіції області Марія Юстицька повідомила: до них у цих двох ситуацій ніхто не звертався.

Тим не менше, Верховна Рада ухвалила закон №7124 про внесення змін до Кримінального кодексу щодо посилення відповідальності за мародерство, крадіжки, грабежі тощо в час воєнного стану.

Зміни до Кримінального кодексу доповнюють склади злочинів, передбачені у статтях 185 (крадіжка), 186 (грабіж), 187 (розбій), 189 (вимагання), 191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем), кваліфікуючою ознакою – скоєння в умовах воєнного стану.

Також ініційовано підвищення мінімальної межі покарання за ст.432 Кримінального кодексу (мародерство – викрадення на полі бою речей, які є при убитих або поранених) у вигляді ув’язнення від трьох до п'яти років.

«Це працює гірше, ніж ворожа пропаганда»: до чого призводить самосуд у тилу

Про необхідність звертатися до поліції говорить і психотерапевтка, спеціалістка по роботі з шоковими травмами Таша Суліма. Каже, що агресія, як реакція на порушення меж, є природною і очікуваною. Особливо в зоні бойових дій. Але коли самосуд відбувається в тилу – це шкодить громаді.

Психотерапевтка Таша Суліма каже, що агресія – природня реакція на порушення меж людини. Але в тилу її не варто спрямовувати на самосуд, бо це розхитує довіру до держави. Фото із особистої сторінки у фейсбук

– Коли це відбувається в тилу – це розхитує відчуття безпеки. Тому що люди, що вчиняють самосуд, дають дуже чіткі послання оточуючим, що вони не вірять в те, що держава зберегла свої структури надійними, вони не вірять і не чекають захисту, – пояснює психотерапевтка.

Це працює гірше, ніж ворожа пропаганда. Адже підриває довіру до держави, довіру до того що Україна – сильна і може боротися з ворогом зовні та підтримувати закон всередині.

– Для того, щоб це зупинити, не треба засуджувати, а треба пояснювати, що це добре, коли волонтери, небайдужі люди впіймали, зупинили [крадія], але правильно викликати поліцію, правильно свідчити.

Тож якщо ви в тилу і стали свідком крадіжки, то краще зупинити це, зафіксувати це і викликати поліцію.

– Інакше ви самі не впевнені у міцності влади, в законності влади, і розхитуєте свою впевненість і впевненість оточуючих.

Психологиня додає, що агресія – природня реакція, тому її не потрібно «придушувати». Агресію варто «направляти в здорове русло».

– Між іншим, перекопати землю під посадку квітів – чудовий вихід для агресії, навіть якщо це невеликий вазон на балконі. Агресія виникає як здорова реакція. Задача дорослих, адекватних людей – не подавляти її руйнуючи здоров’я, а перенаправляти на бажані дії. І це явно не вбивство та знущання зі злодіїв.

Від чого помер чоловік, якого прив'язли до стовпа у Нововолинську

Нагадаємо, подібний випадок із прив’язуванням крадія стався у Нововолинську на Волині. Тоді до стовпа прив’язали 38-річного чоловіка. Він заходив до чужих помешкань. За це його били по сідницях і залишили прив’язаним. Згодом чоловік помер.

Попередня причина смерті – гостра серцево-судинна недостатність, алкогольна кардіопатія. Зараз призначені додаткові судово-медичні експертизи.

– Зважаючи на резонанс і на те, що це дуже неоднозначна ситуація, поліцейські зареєстрували відомості в ЄРДР за частиною 2 статті 127 Кримінального кодексу України (катування). Всіх учасників цього інциденту встановили, збираються всі можливі докази, свідки опитані, – каже речниця Нацполіції Волині Ольга Бузулук.

Дивіться також: Продавця, який прив’язав неповнолітнього до стовпа, можуть ув’язнити на три роки


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте