Чому суд не може розглянути справу чоловіка, який у Рівному закликав танки Путіна
Вже двічі суд не розглядає справу чоловіка, який в центрі Рівного закликав танки Путіна. У суді вже кілька разів надсилали йому повістку в Почаїв, однак до нього вона так і не дійшла. Вочевидь через те, що він не живе вдома.
Натомість його вже кілька разів затримувала патрульна поліція Рівного.
«Не любить Україну, а ненавідіть, прізірать»
Чоловіка, який в центрі Рівного закликав до насильства і казав, що українців потрібно вішати, поліція затримувала вже неодноразово. Родом він з Росії, нині зареєстрований у Почаєві.
На нього склали адмінпротокол за дрібне хуліганство (від 51 до 119 гривень штрафу – авт.).
На початку вересня мало відбутися перше судове засідання по цій справі. Однак суддя переніс розгляд справи через те, що чоловік з Почаєва не отримав повістку. Принаймні у суді немає підтвердження цього. Засідання перенесли на 28-ме вересня.
Однак повторно призначене засідання також не відбулося з тієї ж причини.
Адвокат центру юридичних послуг Михайло Столяр у справі проходить як свідок та потерпілий.
У серпні він зустрів цього чоловіка у місцевому відділку поліції. Він також відзняв їхню розмову та надав відео журналістам «Четвертої влади».
На відео чоловік розповідає, що проживає у Почаєві, каже що там його навчили ненавидіти Україну.
Ось кілька цитат із розмови Михайла Столяра та чоловіка.
«Не мазеповська Україна, нехай вона згорить».
«Може вам веєр подарить, будете блох відганяти».
«Що це вас так в Почаєві учать любить Україну?, – Столяр
Не любить а ненавідіть, прізірать».
«Ми вже в церкви не ходимо, ми молимось вдома, бо церкви це вже єрісь».
«Це мені єпископ подарив (показує желетку)
А Як Вашого єпископа звати?, – Столяр.
Владімір, він мій луччий друг після Гітлера (сміється)».
«Гітлер рострелював жидов і комуністов но мало, я буду больше».
«Холокости буду делать комуністам, жидам і бандерам а ви єслі ви скажете шо рускі, то вас памилуют, так шо скажіть ми рускі».
«Порошенко жид, Гройсман жид, Юлька жидовка, Тягнибок жид, та весь цей Київ жидовський».
На думку Михайло Столяра, подібна справа має розгяладатись як кримінальне правопорушення. Однак, якщо цей чоловік психічно хворий, то потрібно направити його на лікування.
– Якщо він хворий, то в нього, напевно, йде загострення хвороби, то нехай в примусовому порядку замовлять експертизу щодо психічного стану особи і відповідно допомогти людині і відправити його на лікування якщо він дійсно хворий. Якщо він не хворий то це вже кримінальна відповідальність, – каже адвокат.
«Людина є неадекватною, психічно нездоровою», – у СБУ поставили діагноз без експертизи
«Четверта влада» звернулася в Управління Служби безпеки України Рівненської області, аби почути їхню позицію стосовно таких закликів у центрі міста.
Проте правоохоронці вже вирішили, що чоловік з відео є психічно хворим. Хоч насправді хворий він, чи ні має встановити експертиза.
За словами прес-секретарки УСБУ в Рівненській області Інни Ілючок, офіційних заяв за цим фактом не надходило, провадження не порушували.
– Ця людина є неадекватною, психічно нездоровою, така ситуація поширена на території Тернопольської області. Вони дають прихисток прибічникам Московського патріархату і там накручують їх.
І потім людина після свого неврівноваженого емоційного стану заходить в область сідає і починає кричати. Шкода, але ми нічого зробити не можемо, – розповідає прес-секретарка.
Однак примусити особу лікуватись може лише суд після експертизи. Проте, якщо особа здорова, її не можуть примусити лікуватись, каже Інна Ілючок.
Якщо він не хворий на нього має бути покладена кримінальна відповідальність?, – журналістка
– Ні немає кримінальної відповідальності, за що, він же ж неадекватний, ми ж не можемо неадекватну людину притягувати до кримінальної відповідальності, – говорить працівниця УСБУ.
Справу можуть закрити – експерт
Експерт в галузі права, адвокат Олександр Бражніков каже, що питання виклику до суду у справах про адміністративні правопорушення є проблемним, оскільки у законі містяться суттєві прогалини, які не дозволяють суду у повній мірі законно приймати рішення у відсутність особи, стосовно якої розглядається така справа.
– У практиці зустрічаються випадки, коли судді наважуються на прийняття рішень у відсутність правопорушника, але це трапляється, коли саме правопорушення більш-менш обґрунтоване і підкріплене належними доказами.
– У даному ж випадку ризикувати навряд чи виправдано, адже щодо правильності кваліфікації описаних у протоколі дій, як хуліганських, є певні сумніви, – розповідає Олександр Бражніков.
Окрім того він зазначає, якщо особа таким чином відкрито демонструє свою позицію, або певні переконання, то її дії не можна вважати хуліганськими і постає питання правильності кваліфікації.
– Якщо ж діями цієї особи керують не переконання, а вони є результатом якихось розладів здоров'я, то слід перш за все встановити її осудність, що за її відсутності неможливо, – зазначає правник.
Він впевнений, що справу з великою вірогідністю закриють.
Судове засідання перенесли, але поки не повідомили час і дату. Термін притягнення до адміністративної відповідальності у подібних справах три місяці. Далі провадження закривають.
Тобто у цій справі 21 листопада збігає термін притягнення до адміністративної відповідальності.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти