«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Maiboroda
співзасновниця громадської ініціативи з озеленення «Сад історій в Рівному»

Чому загальмували відновлення рівненського парку

Про проект Громадського бюджету щодо відновлення парку біля ПДМ (на Грабнику)

Поштовхом до появи проекту стало те, що влітку 2016 року з’явилася інформація, що на території парку планують побудувати аквапарк. Для мене особисто включення в процес розпочалося з заклику Олександра Мельничука об’єднатися громадськості та не дозволити знищити парк.

Хронологія розвитку подій

Низка громадських організацій та активних рівнян, яких хвилює майбутнє нашого міста, виступили проти такого будівництва і висунули ініціативу відновлення парку, замість того, щоб руйнувати його.

Була створена група в Фейсбук, де учасники обговорювали стратегію відновлення парку та висвітлювали заходи, проведені активістами у підтримку.

Ініціативні рівняни у 2016-2017 роках подали на Громадський бюджет три проекти по відновленню території парку, які перемогли і отримали фінансування. В результаті в бюджеті міста на 2018 рік було передбачено понад 2 млн гривень на їх втілення.

Я, як одна з співавторок громадських проектів, здійснювала загальну координацію процесу створення концепції відновлення парку.

Для випрацювання цієї концепції, ініціативна група влітку 2017 року організувала воркшоп «Парк біля ПДМ: курс на відновлення» за участі рівненських архітекторів-урбаністів. Учасники воркшопу проаналізували існуючу ситуацію та розробили концептуальні ідеї розвитку парку.

Цю концепцію презентували під час міського пікніку (жовтень 2017 року).

Презентація ідей парку командами архітекторів-урбаністів учасників воркшопу 9-го липня 2017

В січні-лютому 2018 року Рада реформ Рівного і Громадянська мережа ОПОРА / Рівне організували публічні консультації для подальшого обговорення і деталізації концепції відновлення парку.

Участь в них взяли, зокрема, й представники влади міста:

  • заступник міського голови Віталій Герман,
  • начальник управління культури Тарас Максименко,
  • директорка Палацу дітей та молоді Ірина Первушевська,
  • директор КП «Об'єднання парків культури та відпочинку м. Рівного» Андрій Черепанов,
  • представники музичної школи №2,
  • архітектори,
  • автори громадських проектів,
  • представники громадських організацій,
  • мешканці району та ЗМІ.

Всі рівняни могли ознайомитися з робочою концепцією майбутнього парку он-лайн або на інформаційних стендах в Палаці дітей та молоді, м.Рівне, Центрі надання адміністративних послуг у місті Рівному, INFOHUB та Платформи взаємодій «Простір».

В цих же локаціях проходили публічні обговорення концепції.

Основні принципи формування концепції парку.

В результаті публічних консультацій створили робочу групу з розробки фінальної концепції парку.

До її складу увійшли мешканці району поблизу парку, представники влади, ПДМу, музичної школи №2, громадських організацій, архітектори-урбаністи та автори громадських проектів.

Учасники обрали головою робочої групи Віталія Германа та заступником Зураба Кантарію (співавтор громадського проекту), секретаркою – мене. Робоча група протягом лютого-березня провела п’ять засідань і обговорила на них концепцію кожної зони майбутнього парку.

Перша зустріч-обговорення концепції відновлення парку, 10 лютого 2018 року
Перша зустріч-обговорення концепції відновлення парку, 10 лютого 2018 року

Багато уваги приділили можливості облаштування скеледрому на місці оглядової башти, варіантам розташування дитячого майданчика та облаштування смітника, який зараз стоїть на вході в парк з боку приватного сектора.

Натисніть, щоб прочитати детальний звіт зустрічей робочої групи (звіт підготовлено за сприяння Ради реформ Рівного) та обговорюваний варіант концепції парку на Грабнику.

Далі на робочій групі узгодили етапи відновлення парку:

Розбиваємо проект відновлення парку на етапи, робоча група, 13 лютого 2018 року.

0 етап – освітлення

1 етап – покриття основних доріжок, облаштування зони пікніків, збереження зимової активності, встановлення лавок та смітників, облаштування майданчику для воркауту, скеледрому, пандусів, розкриття другого входу в парк (з боку вул. Кн. Володимира).

2 етап – перенесення смітника, облаштування майданчика для вигулу собак, дитячого майданчика, універсального спортивного майданчика, влаштування сітки/батутів/алеї, скейтпарку, великої прогулянкової доріжки.

3 етап – облаштування сидінь на схилі, концертно-освітньої зони, амфітеатру, громадського закладу.

Схема локацій в загальній концепції парку.

І на останній робочій зустрічі, 13 березня, робоча група визначила подальший порядок дій:

  • для виконання робіт вирішили, що необхідно реалізацію громадських проектів з відновлення парку (всього їх три) передати на Управління капітального будівництва (УКБ).
  • автори громадських проектів разом з управлінням культури та УКБ узгодять найбільш пріоритетні статті в бюджетах проектів, які мають бути реалізовані.

Проблеми з втіленням в життя: чому облаштування парку так і не розпочалося в цьому році

На жаль, після завершення зустрічей робочої групи процес безпосереднього втілення проекту в життя загальмував.

Нульовий та перший етап відновлення парку складається з трьох громадських проектів, кожен з яких має узгоджуватися та реалізовуватися окремо згідно Положення про громадський бюджет.

Коли в березні автори проектів зустрілися зі спеціалістами в УКБ, то вони зазначили необхідність зміни формулювання назв проектів.

З тими назвами, з якими проекти отримали фінансування з бюджету на управління культури, їх реалізувати було неможливо, бо технічна експертиза не погодила б проектно-кошторисну документацію.

Отож, в квітні-травні проекти перейменовували і виносили на обговорення бюджетної комісії. Але перша спроба зміни назв виявилась невдалою, бо в назвах проектів не вказали місто. Так як в липні у депутатів відпустка, то остаточно затвердити перейменування вдалося лише на сесії 30-го серпня.

В другій половині вересня стало можливим заключити договір на проектні роботи між проектувальником (Майстерня MOST) та УКБ. За місяць зібрали усі вихідні дані та розробили всі три проекти.

Незважаючи на те, що паралельно одразу по трьох проектах громадського бюджету велися роботи, управління культури на початку жовтня повідомило УКБ про зняття фінансування з одного з проектів.

Отож, третій проект на технічну ескспертизу не змогли відправити.

На два проекти, що залишилися, при сприянні УКБ пройшли техекспертизу та отримати позитивні висновки.

В кінці листопада зустрілися з потенційним підрядником, який погодився виконати проекти. У грудні можна було розпочати їх реалізацію і до кінця року принаймні зробити освітлення.

Але роботи по облаштуванню парку дотепер не розпочато через зняття коштів розпорядником (уточнення в коментарях до нотатки від начальника управління культури – «кошти зняли з розпорядника»).

Зняття фінансування з решти проектів стало прикрою несподіванкою для всіх учасників процесу, бо про це дізналися при реєстрації договору з підрядником.

Адже, з 15 вересня по 27 листопада зробили проектну документацію на всі три проекти, пройшли технічну експертизу та отримали позитивні висновки на два проекти (фактично, все це за 2 місяці) й планували рухатися далі.

Активні рівняни, які працювали над стратегією розвитку парку, продовжують розпочату справу та вірять, що процес реалізації, напрацьований такою кількістю людей, буде продовжено найближчим часом!

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте