Чотири дні без газу: як «Рівнегаз» протиправно примушує ОСББ підписувати договори

Відключення газопостачання у житлових будинках під приводом аварійних чи планових робіт стало інструментом тиску АТ «Рівнегаз» на ОСББ. Люди впевнені: будинки на фото – може, перші, але не останні
Джерело
Колаж на основі фото «Четвертої влади» і з сайту «Рівнегазу»

Спочатку попереджають про роботи, потім відключають газ. Далі кажуть підписати документи.

Газопостачання не відновлюють, поки голова ОСББ не дійде до якоїсь згоди із керівництвом служби. Газу може не бути кілька діб. Так почала працювати зі споживачами газова компанія у Рівненській області – акціонерне товариство «Рівнегаз».

Про майже одночасні проблеми з газопостачанням «Четвертій владі» розповіли люди трьох з рівненських об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) з одного мікрорайону.

Вони підозрюють, що їх шантажують, відключаючи газ. Чи мають підстави так думати і що з цим робити, читайте далі в публікації.

Історія перша. ОСББ «Європейське» і «Європейське плюс»

У Рівному на вулиці Марка Вовчка (яка виходить на Степана Бандери, Відінську і Соломії Крушельницької) є дві новобудови, п’ятиповерхові будинки номер 21А (ОСББ «Європейське») і 21Б (ОСББ «Європейське плюс»). Очолює обидва об’єднання співвласників Дмитро Вовкодав, але кожен будинок має своє правління з п’яти активних мешканців.

Це внутрішній двір новобудов на Марка Вовчка у Рівному. Будинки здали в експлуатацію в 2016-2017 роках. В обох приблизно по шістдесят квартир. Будинки мають індивідуальне газове опалення (котли у кожній квартирі)

У четвер, 6 травня 2021 року на дверях під’їздів з’явилося оголошення про відключення газу через ремонтні роботи. За оголошенням, ремонт був запланований на 11 травня 2021 року. Планували завершити його того ж дня до 17 години 15 хвилин.

У вівторок, 11 травня 2021 року АТ «Рівнегаз» призупинив газопостачання – нібито через аварійні роботи. Газ увечері не підключили.

У четвер, 13 травня – вже третя доба, як люди без газу. Пресслужба «Рівнегазу» повідомляє про усунення витоку в мережі на перехресті вулиць Відінська і Марка Вовчка. І що газ відключали у трьох багатоповерхівках. Яких саме – не вказано.

Цього ж дня, 13 травня, начальниця управління зовнішніх комунікацій «Рівнегазу» Світлана Сабанюк сказала, що ремонт завершили 12 травня.

На цьому фото з фейсбук-сторінки «Рівнегазу» – місце виявлення аварійної ситуації. Це не менше ніж за вісімсот метрів від зазначених будинків

Мешканка одного з будинків Ольга розповіла, що люди неодноразово зверталися до «Рівнегазу» за поясненнями. Але їм не сказали, чому не відновлюють газопостачання. Натомість обіцяли це зробити «за годину» і «в кінці робочого дня». Жінка не знає, чи відключали від мережі приватні будинки поряд.

Світлана Сабанюк пояснила: щоб підключити газопостачання в кожному будинку, працівники «Рівнегазу» повинні побувати у кожній квартирі й перевірити, чи немає витоку газу. На момент розмови, близько третьої години дня, посадовиця запевнила, що «працівники на об’єкті є».

В аварійній службі за номером 104 не змогли сказати, чи є майстри на обході і з якого вони відділу. Проте там знали, що голова ОСББ «якось там телефонував, на рівні керівництва розмовляв» і повідомили, що «обіцяли сьогодні відновити газопостачання».

Майстер з повірки лічильників сказав, що вони не перевіряють безпеку і порадив звернутися до відділу технічного обслуговування.

У технічному відділі повідомили, що у них «немає такої задачі».

– У нас керівництво дає рознарядку. У мене такого наряду немає, – відповів чоловік, який узяв слухавку.

Після переліку посад людей, як могли б знати більше про роботи на Марка Вовчка, чоловік резюмував: «взагалі аварійна служба знає всі розкла́ди: де що робиться, де підключено».

Голова ОСББ Дмитро Вовкодав каже, що майстрів немає і не було. Взагалі.

Мешканець одного з будинків Михайло – що газову мережу в будинку не ремонтують: «просто відключили газ». Згадав, що у вайбер-групі ОСББ люди пишуть, наче «“Рівнегаз” хоче, щоб голова ОСББ підписав договір на обслуговування газопроводу».

Зранку у п’ятницю, 14 травня голова ОСББ Дмитро Вовкодав пішов у сервісний центр «Рівнегазу» на вулиці Будівельників, 6. За його словами, тамтешні майстри почали обходити квартири людей приблизно з 10-ї ранку. Займалися обома будинками. Пізно ввечері газопостачання відновили. Бо, каже голова, він підписав акт розмежування (про суть цього документа йдеться нижче – ред).

Дмитро Вовкодав: «Сьогодні вони шантажем змусили мене підписати акт розмежування». Фото з його фейсбук-сторінки

– Це чистої води шантаж. Я говорив це в очі технічному директору «Рівнегазу», – додає чоловік.

– Як він на це відреагував? – уточнюємо.

– Дуже сильно нервувався. Я просто не міг залишити людей без газу ще на суботу-неділю. Мусив щось робить.

Дмитро Вовкодав розповідає, що «Рівнегаз» вимагає в ОСББ підписати і договір на технічне обслуговування. Текст договору йому вже дали на ознайомлення, але він його не підписує.

– Якщо мешканці не заплатять або що-небудь інше буде, я нестиму повну відповідальність за ці мережі. Бо там стоятиме мій підпис, – пояснює Дмитро Вовкодав.

Тому він хоче залучити до підписання всіх членів правління цих ОСББ.

Дмитро Вовкодав думає, що згадані документи пов’язані із законом «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Каже: «щодо газових служб неправильно написано, і виходить, що працівники “Рівнегазу” перекрутили, як їм зручно».

Чоловік додає: договір потрібен з міркувань газової безпеки, роботи на газових мережах може вести лише ліцензоване підприємство і що зараз у Рівному – це лише «Рівнегаз». За його словами, там «навіть не можуть визначитися до кінця, що саме у це обслуговування буде входити» і змінюють річну вартість цього обслуговування.

– Спочатку запевняли, що буде по 10 гривень на рік з квартири, а потім якось дивно на 60 квартир в одному будинку стає 7 тисяч. Мені озвучили таку суму, – каже Дмитро Вовкодав.

Через ці незрозумілості чоловік пропонував керівництву «Рівнегазу» прийти поспілкуватися і з мешканцями будинку, і з Радою голів ОСББ міста Рівного. Першим – пояснити, що до чого, з другими – обговорити ситуацію для взаємовигідного рішення. Але в «Рівнегазі» на пропозицію не пристали.

Історія друга. ОСББ «Відін»

У цьому ж мікрорайоні за адресою Відінська, 39Б є ОСББ «Відін», його очолює Олена Шинкарьова.

Будинок на Відінській, 39Б теж можна вважати новобудовою – його здали в експлуатацію у 2007 році. Там п’ятдесят квартир і близько двадцяти офісних приміщень

У п’ятницю, 14 травня голова співвласників побачила на дошці біля під’їзду оголошення про відключення в будинку газу. 

Оголошення про відключення газу в будинку на вулиці Відінська, 39Б не повідомляє, скільки триватимуть і коли закінчаться «газові» роботи. Коли відновлять газопостачання – теж. Але газовики звично перепрошують. Фото надала Олена Шинкарьова

Ніяких письмових попереджень до ОСББ не надходило. Тому голова зателефонувала на 104 – хотіла дізнатися деталі відключення. В аварійній службі попросили надіслати офіційний запит.

У вівторок, 18 травня об 11 годині дня газ у будинку перекрили. За словами Олени Шинкарьової, майстри «щось змащували, щось робили», ходили по квартирах, дивилися лічильники, у кількох квартирах лічильники забрали на перевірку.

Жінка розповіла, що сусіди телефонували й казали: газу не буде до четверга. Начебто так сказали майстри. Коли Олена сама перепитала про це по телефону у майстра, їй відповіли: нічого не знають, а газу точно не буде одну добу.

У другій половині дня Олена Шинкарьова набрала номер з пропущеного дзвінка і натрапила на працівника «Рівнегазу». Чоловік сказав, що треба укласти договір. Голова ОСББ не зрозуміла, хто він – чоловік не представився. Але припускає, що займається укладаннями договорів.

Договір «скинув» їй на вайбер пдф-файлом. За три види обслуговувальних робіт, запланованих на травень невказаного року, «Рівнегаз» хоче майже 6 тисяч 400 гривень.  

– У тому договорі вони примусово хочуть, щоб ОСББ підписало з ними договір на обслуговування внутрішньобудинкових мереж, і тоді вони газ увімкнуть, – каже голова.

Олену Шинкарьову дивує, що і відключення газу, і пропозиція підписати договір на технічне обслуговування сталися одного дня. І вразило, що в обслуговування включені «по три газових крани (біля плити, біля колонки і біля лічильника) у кожній квартирі». 

– Кажу їм, ці крани належать власнику квартири, не ОСББ. Я розумію обслуговування вентиля, де газ на будинок подається. А в квартирі – зона відповідальності не ОСББ, а кожного власника, – пояснює голова.

Крім договору, голова ОСББ «Відін» отримала і примірник акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. Саме його підписав голова ОСББ «Європейське» і «Європейське плюс» Дмитро Вовкодав, щоб людям відновили газопостачання.

Згідно з договором, підписаний акт розмежування – одна з підстав для надання послуг і здійснення робіт.

– Вони мали б цей договір дати почитати, щоб можна було показати його юристам, може, по-іншому скласти. А вони вимкнули газ і починають шантажувати договором, бо знають, що мешканці лишаться без газу, що у всіх діти, гаряча вода від газових колонок, і їсти не приготувати, взагалі нічого, – каже Олена Шинкарьова.

У четвер, 20 травня газу в будинку немає. За словами Олени Шинкарьової, дехто з мешканців ходив у «Рівнегаз». Там їм казали, що голова знає причину і що «з ними мають підписати якийсь договір».

– Мені «газовики» не кажуть: ми вас не підключим, бо не підписані договори. Кажуть про ремонтні роботи. Але в неофіційних розмовах дають про це зрозуміти, – розповідає Олена про поточну ситуацію.

Що це за документи

Начальниця управління зовнішніх комунікацій Світлана Сабанюк пояснює, у чому суть акту й договору, про які говорять голови ОСББ.

Речниця АТ «Рівнегаз» Світлана Сабанюк. Фото з її сторінки у фейсбуку

– Акт розмежування окреслює зону відповідальності: газова служба відповідає за стан і безпеку газових мереж до вентиля на вході у будинок. За стан газових мереж всередині будинку відповідають ОСББ і мешканці.

– Договір на технічне обслуговування – це документ, у якому Замовник доручає, а Виконавець зобов’язується технічно обслуговувати системи газопостачання, що є на балансі (у власності) Замовника, згідно з Актом розмежування, – каже посадовиця.

Замовник і власник мереж у документах – це ОСББ, Виконавець – АТ «Рівнегаз».

ОСББ не мусять підписувати ніяких договорів

Ми запитуємо у голови правління Ради голів ОСББ міста Рівного Галини Похильчук, чи стикалися вони з такими ситуаціями і що робити людям.

Жінка пригадує, що кілька років назад в одному будинку на «Північному» мали поставити загальнобудинковий лічильник газу. Люди відмовилися – і «газ відімкнули, прикриваючись ніби аварійними роботами».

– Облгази мають таку схильність – відключати газ, щоб домогтися бажаного, – каже Галина Похильчук.

За її словами, договори на технічне обслуговування і акти розмежування мають бути індивідуальними: їх мають укладати із власниками квартир напряму. Як договір про постачання й розподіл газу. Бо саме люди, а не ОСББ – його споживачі. Бо це питання безпеки й відповідальності.

Галина Похильчук каже, що «Рівнегаз» хоче визнати ОСББ власником будинку. Але, згідно з законом про ЖКГ, власниками будинку й усіх його мереж є одночасно всі власники розташованих там квартир. А їхнє об’єднання «як юридична особа здійснює тільки господарське забезпечення».

Галина Похильчук додає, що раніше Рада голів ОСББ проводила для «газовиків» роз’яснювальні семінари. Зважаючи на юридичну колізію і відсутність затверджених на центральному рівні документів, їм вдалося домовитися із попереднім керівництвом.

Нині в «Рівнегазі» новий керівник. На думку Галини Похильчук, там «скористалися нагодою» аварійної ситуації біля вулиці Марка Вовчка і знову почали тиснути.

– ОСББ не мусить укладати ніяких договорів ні на що. Є власники квартир, які відкривають газові крани. ОСББ тут ні до чого, – підсумувала голова правління Ради і порадила людям звертатися до господарського суду.

Галина Похильчук припускає, що «такі відключення можуть бути пов’язані і з тим, що в будинках є газові котли і що багато людей перейшли до «Нафтогазу», бо там дешевше».

Управління захисту прав споживачів не допоможе

Заступниця начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області Оксана Немкович курує напрямок захисту прав споживачів. Вона каже, що ситуація між ОСББ та «Рівнегазом», двох юридичних осіб, не входить до їхньої компетенції.

– Управління захисту споживачів розглядає всі відносини, правочини й ситуації між фізичними особами-споживачами і юридичною особою.

Тобто якби «Рівнегаз» виставив людині рахунок, а вона поскаржилася, то в управлінні розглянули б скаргу і перевіряли б, чи правомірна нарахована сума і чи виконані певні роботи.

Посадовиця підтверджує, що описана ситуація підпадає під господарський кодекс і людям можна звертатися до господарського суду.

За словами Оксани Немкович, великий обсяг повноважень має також Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг (НКРЕКП, далі – Національна комісія). На її думку, описана ситуація з нав’язуванням документів на технічне обслуговування може бути в їхніх повноваженнях. Тому радить людям звертатися і туди.

Проблема законодавчо вже врегульована

Ми ж звернулися до експерта з питань житлово-комунального господарства Сергія Пінчука за роз’ясненням. Спитали, що це за юридична колізія і як з нею бути.

Сергій Пінчук каже, що Галина Похильчук має рацію. З одного боку, в облгазів підписані індивідуальні договори на розподіл газу з кожним споживачем. З іншого – є вимога з безпеки газопостачання: мережі має хтось обслуговувати. Якщо не обслуговуються, облгази можуть відключати їх від газопостачання. І раніше дійсно виникало питання, з ким ці договори укладати.

Але 1 травня 2021 року набув чинності закон №1060, який це врегульовує.

За цим законом, упродовж двох місяців (травень-червень) Міністерство енергетики має розробити Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газового постачання.

Упродовж наступних двох місяців (липень-серпень) Національна комісія має затвердити типовий договір на виконання цих робіт.

Після цього облгази не пізніше ніж за місяць (вересень) оприлюднюють текст цього договору на своїх сайтах із зазначенням вартості обслуговування мереж по кожному будинку.

Ці договори є публічними договорами приєднання. Їх нікому не треба підписувати. За словами Сергія Пінчука, вважається, що споживачі приєднуються до них автоматично і це «звичайна практика для договорів у сфері газопостачання».

Облгазам треба лише почекати кілька місяців, коли Міненерго з НКРЕКП приймуть підзаконні акти і система повноцінно запрацює для всіх будинків.

Сергій Пінчук про очікувані зміни в «газових» послугах: «Навіть не треба буде розсилати договори. Облгази просто оприлюднюють перелік робіт по кожному будинку, їхню граничну вартість і виставлятимуть рахунки на суми, узгоджені з НКРЕКП. Це вже зрозумілий і чіткий законодавчий механізм». Фото з його фейсбук-сторінки

Чому у «Рівнегазі» не чекають і вдаються до примусу

Сергій Пінчук не розуміє дій «Рівнегазу». Каже, що з питаннями безпеки не жартують, але якщо немає серйозних загроз, то до осені можна почекати. Проте додає:

  • зараз умови, на яких облгази можуть укладати договори на технічне обслуговування, і вартість самого обслуговування ніяк не регламентується: облгази не мають обмежень;
  • за вже чинними змінами, для обслуговування газових мереж люди зможуть обрати будь-якого ліцензованого виконавця. Не обов’язково облгаз. Але якщо люди не приймають такого рішення, то «і так будуть під облгазами» (про це каже частина 3 статті 19 закону «Про житлово-комунальні послуги», яка також зобов’язує споживачів укладати договір).

Питаємо у речниці «Рівнегазу» Світлани Сабанюк, чи відомо компанії про набуття чинності закону №1060 і чому там уже хочуть від ОСББ підписання договорів та актів, сформованих у самій компанії.

– Я не можу говорити за весь «Рівнегаз», чи знають, – відповідає Світлана Сабанюк і посилається на вимогу укладати договори у законі «Про житлово-комунальні послуги», Кодексі газорозподільних систем і Правилах безпеки систем газопостачання.

За її словами, «Рівнегаз» не чекає затвердження підзаконних актів центральною владою, бо дотримується свого графіку проведення комплексних ремонтів.

Світлана Сабанюк звертає увагу, що не скасовані пункт 2 статті 14 (про колективний договір) і пункт 3 статті 19 житлово-комунального закону.

Проте у згаданих статтях написано, що співвласники будинків мають право самостійно і спільним рішенням обрати одну із трьох «моделей договірних відносин»:

  • укладати індивідуальні договори з кожним споживачем, 
  • укладати колективний договір через управителя чи іншого уповноваженого, 
  • «робити» ОСББ чи іншу форму об’єднання співвласників того будинку колективним споживачем і укладати договір через нього.

Таким чином описані вище в історіях і схожі в хронології дії представників «Рівнегазу» – це замовчування і позбавлення споживачів права вільного вибору як виконавця технічного обслуговування, так і моделі договору.

– Якщо власники квартир багатоквартирного будинку уповноважили голову ОСББ і довіряють йому абсолютно, то чого б не підписати голові ОСББ, а не ходити до кожного в квартиру. Я не бачу в цьому нічого ненормального, – відповідає Світлана Сабанюк на питання, чому «газовики» не укладають індивідуальні договори, а кажуть підписувати їх головам ОСББ.

За словами посадовиці, ніхто не забороняє людям укладати індивідуальні договори й акти розмежування, «“Рівнегаз” ні в кого і нічого не вимагає», але його працівники не можуть обслуговувати будинок і внутрішні газові мережі без цих документів. Бо не встановлені межі відповідальності. Також Світлана Сабанюк каже, що зміни до законів враховуються.

Щодо збігів у часі відключення газу через нібито аварійні чи інші роботи на мережах, затягування з його підключенням та пропозицій головам підписати договірні документи Світлана Сабанюк каже: 

– Я думаю, це просто додаткова можливість, щоб люди підписали те, чого до сьогодні немає, хоча минуло три роки від появи в законах вимог про договори й акти розмежування.

Витяг із частини 3 статті 19 закону «Про житлово-комунальні послуги»:

«Оператор газорозподільної системи не має права вимагати укладання договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку на інших умовах, що не відповідають умовам типового договору, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте