Як краще опалювати багатоквартирні будинки: індивідуальне чи центральне

Над сюжетом працювали журналістка Анна Хіночик та відеограф Владислав Мартинчук

Після закінчення опалювального сезону мешканці, що мають централізоване теплопостачання, не отримуватимуть платіжок за тепло та при бажанні зможуть перевести свій будинок на індивідуальне опалення. Але як визначитися: варто чи ні? Що безпечніше, надійніше, дешевше та енергоощадніше?

Журналісти «Четвертої влади» поспілкувалися з експертом із теплопостачання, а також із мешканцями рівненської багатоповерхівки, які понад п’ять років живуть із індивідуальними котлами в квартирах.

Читайте текст, або дивіться відео з аргументацією «за» і «проти» обох видів опалення.

Будинок 62а на вулиці Крушельницької – це перший і наразі єдиний будинок у Рівному, який перевели на індивідуальне опалення.

Попри те, що будинок не утеплений, все одно мешканці кажуть, що вдається економити

– Воно має перевагу тому, що це все залежить від людини, скільки вона захоче використати грошей. Ти сам господар свого котла і того температурного режиму, який хочеш тримає в квартирі, – каже колишній голова ОСББ будинку на Крушельницької, 62а Микола Співак.

Та якщо усереднити досвід по країні, то централізоване опалення надійніше, вважає старший експерт з теплопостачання Офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов.

Але мешканцям будинку на вулиці Соломії Крушельницької, 62а вирішили, що індивідуальне опалення таки краще.

– Система вже, труби були зігнилі по опаленню. І вже не було, куди відступати, – розповідає Микола Співак.

Дозвіл на встановлення автономного теплопостачання дає міська рада із квітня по жовтень – у неопалюваний період.

Люди мають час до наступного опалювального сезону провести збори у будинку, отримати згоду двох третин мешканців, зібрати та надати комісії необхідні документи, зібрати гроші та, якщо рішення комісії буде позитивним – встановити індивідуальне опалення.

У будинку на вулиці Соломії Крушельницької, 62а це питання вирішили ще сім років тому.

– В нас поряд тепловий пункт, котельня. Навіть поряд котельня, і низькі температури, – розповідає Микола Співак

Замість гріти квартири, котельні гріли асфальт, розповідає колишній голова ОСББ будинку.

– Аж парує другий раз. І в нас тут ідуть теплотраси. І, мабуть, великі втрати йдуть через слабку ізоляцію і технологій, знаєте, таких, не сучасних.

Не варто через це відмовлятися від централізованої подачі тепла, вважає експерт із питань теплопостачання Офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов.

На його думку, усі непорозуміння із теплопостачальним підприємством можливо вирішити. А якщо послуга – неякісна, повернути гроші. Для початку звернутися, зателефонувавши туди.

Експерт Мінрегіону Владислав Філіпов розповідає як в теорії можна вирішити проблему поганого централізованого опалення

– Протягом доби мають вислати спеціаліста, який прийде, зафіксує низьку температуру у вашому приміщенні. Якщо раптом цього не відбулося, тобто не відреагували на ваше звернення, ви маєте скласти цей акт самостійно. При цьому, залучити двох своїх сусідів для того, щоб вони підтвердили факт того, що у вас знижена температура в приміщенні.

Рекомендованим листом ви можете надіслати акт-претензію, ну а, власне, вони вже там вирішать: або приймати цю претензію і здійснювати перерахунок, або не приймати і давати обгрунтовану відповідь, – чому. На це у них є 5 діб, – розповідає Владислав Філіпов.

Якщо теплопостачальне підприємство протягом цього часу не повідомляє про своє рішення і взагалі не реагує на ситуацію, то вважається, що воно згідне із претензією споживача і повинне провести перерахунок.

Та що, якщо не проводить? Владислав Філіпов каже, треба знову звертатися на підприємство та з’ясовувати це. Або ж чекати наступної платіжки, щоб побачити, чи зробили перерахунок.

Якщо сумніваєтеся, чи правильно його зробили, або ж хочете з’ясувати, за яким принципом перераховували – також треба звертатися на підприємство. Бо у платіжці цього розписувати не будуть.

Мешканці будинку на Крушельницької, 62а діяли не за описаною процедурою. Проте скаржилися постійно.

– Були скарги про те, що недостатні температури в квартирах. Люди жалілися, ходили в котельню, що щось робіть. А реакція така: ну, що ми зробимо? Ми нічого не зробимо. Одним тільки було перерахування, все, – каже колишній голова ОСББ будинку Микола Співак.

А були й інші випадки, коли кілька тижнів трималася плюсова температура, але в котельні, попри звернення мешканців, не могли вимкнути опалення. Після встановлення індивідуального опалення ситуація змінилася, розповідає Віктор, який мешкає в будинку на Соломії Крушельницької, 62а.

– Було таке, якось так тижнів два тепла, треба було виключить. Вони не могли виключить. А я собі економлю. От весняно-осінній період – ми дуже економимо в цьому плані. Тепло – ми собі виключили, та й все, – розповідає Віктор

Труднощі встановлення

Експерт із питань енергоефективності Мінрегіону Владислав Філіпов радить мешканцям будинків, які від початку проектували із централізованим теплопостачанням, на автономне не переходити. Бо це – складно, дорого, довго. А інколи навіть неможливо. 

Тож радить перед цим консультуватися з інженерами.

– Відключення будинку має обов’язково супроводжуватися розробкою проекту. Як конкретно ви у всьому будинку облаштуєте опалення, зокрема, в місцях загального користування. Зробити це інженерно – складно.

Все це обладнання, яке вам потрібно, ви можете просто не встановити, ну, не могти розмістити в будинку. А якщо розміщуєте, то з якимись обмеженнями, або треба буде порушувати вимоги державних будівельних норм, – каже Філіпов.

Було складно – підтверджують і мешканці будинку на Вулиці Соломії Крушельницької, 62а. Щоб встановити індивідуальне опалення, їм знадобилося 3 роки.

Але якраз з інженерними рішеннями проблем не було.

Такі труби індивідуальних котлів випирають з кожної квартири

– В 16-му році переробили повністю газову систему. Все, як говориться, йшло нормально. На 17-й рік ми… планували вже робити опалення по квартирах, індивідуальне. Ну, прийшов 17-й рік, депутати відмовили фінансувати, – розповідає колишній голова ОСББ будинку Микола Співак. 

Справа в тому, що встановлення індивідуального опалення у цьому будинку відбувалося за муніципальною програмою співфінансування. Коли 70% вартості покривав міський бюджет, а 30% мали заплатити мешканці.

Процес робіт і фінансування поділили на два етапи. Спочатку переобладнали газову систему будинку, адже потужність її треба було збільшити, щоб впоратися із опаленням усього будинку.

Наступний етап – переобладнання газових мереж всередині квартир, закупівля котлів та їхнє встановлення. І тоді кілька людей у будинку передумали це робити.

– Але такі є люди. що взагалі нічого не хочуть робити. От є в нас совєцька власність, зробила – мені й так добре. Тут з такими людьми тяжко. Розмовляли, можна сказати – рік умовляли їх. П’ять чоловік – тут взагалі дурдом був, – розповідає Віктор, мешканець будинку на Соломії Крушельницької, 62а.

Колишній голова ОСББ будинку Микола Співак вважає, що ситуація тоді склалася на руку депутатам, бо незгода цих людей стала підставою припинити фінансування.

– І довелося боротися із депутатами на сесіях для того, щоб доказувати: тут живуть пенсіонери одні, такі великі затрати були зроблені на перший етап.

Що економніше

Рік протистоянь між владою та людьми закінчився відносним компромісом. Міська рада вирішує, що на другому етапі зменшить фінансування. 

У закупівлі газових котлів взагалі участі не братиме. Їх мешканці повинні купити самостійно.

А вартість переобладнання мереж всередині квартир міський бюджет погасить уже не на 70, а на 60%.

– Вартість котлів була досить немалою на той час. Одинадцять десь з половиною тисяч коштував кожен котел, – каже Микола Співак

Загалом за усе у 2018-му мешканці будинку зі своєї кишені заплатили більше півмільйона гривень.

Люди кажуть, попри усі перипетії, все одно залишилися у виграші. Індивідуальне опалення окупилося вже через три роки.

– От трикімнатна квартира, якщо ми платили до 2 тисяч за місяць за опалення, то зараз – 700-800, 600. Ну, це ж залежить ще від того, хто як хоче економити. Якщо хтось хоче економити газ, щоб менше платити, так температуру держить десь 15-16, 18. Це хто яку ще температуру хоче. Ну, те, що це вигідно, то тут нема про що говорити, – каже Петро, мешканець будинку на Соломії Крушельницької, 62а.

Колишній голова ОСББ будинку Микола Співак пригадує, що за свою 3-кімнатну квартиру платив до 3 тисяч гривень щомісяця, коли у будинку було централізоване теплопостачання:

– Якщо сьогодні рахувати, ну десь 800 гривень. Це враховуючи, що це опалення, газова плита і колонка.

Мешканка будинку Людмила зізнається, що спочатку не дуже хотіла встановлювати індивідуальне опалення, проте згодом відчула різницю.

– Окуповується дуже добре. В мене маленька квартира, то майже в два рази. Ну, це ж електрика плюс. Приблизно 700, 800. Це квартира маленька, 30 квадратних метрів.

Але є в будинку і мешканці, які вважають інакше. Чоловік, який назвався Сидором, розповідає, платить за індивідуальне стільки ж, скільки колись за централізоване теплопостачання.

– Тисячу – зараз. І тисячу тоді було. Коли котельня опалювала – то ходиш роздягнутий. А тут кажу ж, що треба ковдру, ватник, – Сидір.

– То ви маєте можливість самі собі зробити температуру в квартирі таку, яку вам потрібно, чи ні? – журналістка.

– З чого там зробиш, чим зробиш?

– На котлі є  можливість регулювати.

– Більше 60 градусів не зробиш, воно поки горить форсунка, то тепло. Тільки виключилася – то батарея вже холодна, – каже Сидір.

Експерт з питань теплопостачання Мінрегіону Владислав Філіпов також каже, що платити за тепло у квартирі з централізованим опаленням у півтора рази дорожче.

Але, мовляв, це може змінитися з часом.

– Низька ціна за газ для населення, це такою є державна політика. В якийсь момент він стане дорогим для всіх. Бо так не може продовжуватися вічно. І просто в якийсь момент, коли умови на ринку вирівняються, ви опинитеся просто в програші.

Тому що в порівнянні з теплопостачальними компаніями, населення так дешево газ купляти не зможе. Відповідно, в якийсь момент просто виявиться, що дорожче користуватися індивідуальним газовим опаленням, – каже Філіпов.

Зважати треба і на те, що перехід на індивідуальне теплопостачання – в рази дорожчий, ніж у 2016-му, каже експерт з питань теплопостачання:

– Нехай це буде 60 тисяч гривень для однієї квартири. В результаті, там, ви за рік будете економити порядка, ну нехай п’яти тисяч гривень. А перехід у вас буде коштувати от п’ятдесят, наприклад. Тобто, – це буде окуповуватися десять років.

Також у зв’язку із воєнним станом на Рівненщині програми співфінансування згорнули.

Тобто мешканцям будинків, де хочуть встановити автономне опалення, доведеться розраховували лише на власні гроші.

Обігрів місць загального користування

– Стояли тут радіатори у під’їздах. І то, вони не працювали, бо їх повимикали. Котельня повимикала. То вони не дуже працювали. А дехто, прямо скажемо, покрали навіть радіатори, – розповідає колишній голова ОСББ будинку на Крушельницької, 62а Микола Співак.

Після того, як мешканці будинку встановили індивідуальне теплопостачання, опалення місць загального користування вирішили не відновлювати.

Експерт з питань теплопостачання Мінрегіону Владислав Філіпов розповідає, в перспективі така економія може обернутися колапсом і ще більшими витратами, якщо мешканці турбуватимуться про температуру лише у власних квартирах і не вважатимуть за потрібне опалювати місця загального користування.

– У вас будуть руйнуватися стіни, тому що на них буде проявлятися пліснява, буде підвищена вологість. По-друге, якщо це підвали, горища, то, відповідно, верхній і нижній поверхи будуть охолоджуватися додатково, тобто зверху над ним і знизу будуть холодні приміщення.

Найгірший сценарій – це у вас можуть замерзнути трубопроводи холодного водопостачання. Або навіть каналізація. Це буде впливати на ваш комфорт і вартість вашого житла.

Колишній голова ОСББ будинку Микола Співак каже, тепло з квартир поширюється і на місця загального користування.

– Сам будинок – він всередині обігрівається, відповідно прогріваються стіни, так, прогріваються стіни, ніякого промерзання не може бути. Теж глибина підвалу – це глибина, де йде не промерзання грунту. Тому там тепло. Далі, підлоги, які прогріваються, вони ж дають тепловіддачу на підвал.

Микола Співак показує, електронні двері, які встановили у підвалі, подекуди утеплену стелю, металопластикові вікна. У підвалі відносно тепло та сухо, цвілі немає

У під'їзді двері також зачиняються на електронний замок.

– Так що постійно тут двері не відкриті. Відповідно, є тамбур, де теж тепло зберігається. Є внутрішні двері, які теж не дають проходити холоду туди. По всьому під’їзду зроблені пластмасові вікна. Теж не дають доступу холоду. 

Не просочується холод і через утеплений дах, каже Микола Співак.

Але експерт з теплопостачання Владислав Філіпов вважає, це до перших великих морозів.

Якщо в будинках з індивідуальним теплопостачанням обігріву місць загального користування може не бути, то для тих, у кого централізоване теплопостачання – воно обов'язкове і оплата за це мешканцям – також нараховується.

Здоров’я та екологія

Ще одна проблема індивідуального опалення, каже експерт Філіпов – відведення продуктів згоряння.

– Як правило, їх виводять там через стіну в будинку. Коли ви живете в багатоквартирному будинку, над вами живуть люди. І, власне, кожен кожному свої продукти згорання направляє у вікна. І це буває небезпечно, а буває просто некомфортно. З централізованим опаленням таких проблем немає.

Колишній голова ОСББ будинку Співак каже, що не цікавився, як на екологію та здоров’я впливає такий спосіб виведення продуктів згоряння. Але вважає, що якби так не можна було робити, то санітарні служби цього не дозволили б.

– Ми вже, дивіться, працюємо п’ять років. Ну, ніяких не було тут нарікань, чи по здоров’ю людей, які живуть трохи вище поверхами, йде, якби до верху йде оці всі викиди. Не було, не було ніяких, ніяких питань по цьому не було.

Правила безпеки

Ще одна причина, чому експерт із теплопостачання не радить індивідуальне опалення: воно менш безпечне, ніж централізоване.

– Тому що тут у вас, по суті, горіння, або електронагрів, як правило – горіння, відбувається безпосередньо в квартирі, що є, ну, не дуже безпечно саме по собі, – каже старший експерт з теплопостачання Офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов.

Микола Співак вважає, що при належному користуванні та вчасному технічному обслуговуванні проблем бути не має.

Хоча щодо останнього інколи скрутно, каже одна із мешканок будинку.

– За ним треба дивиться, за цим котлом. Це обслуговування, це кожен раз (раз у рік, – авт.) викликаю майстра, щоб він включив, виключив, подивився, то там підкрутити, знаєте. Треба ж платити за це. 300 гривень цього року.

Ще й треба чистку робити. Це дуже важко. Діти далеко, щоб їх кликати, теж бігати лишній раз. А так в усіх відношеннях – плюс, – каже мешканка будинку Людмила.

Відчули мешканці будинку переваги індивідуального опалення, коли росія обстрілювала енергетичну інфраструктуру України. 

Хоч і теж залежні від світла, адже для роботи насоса, який розганяє воду в системі, потрібна електрика.

– Нагрів наших котлів – це секундна справа, так. І нагрів від котельні. Є проблема. Люди скаржаться, що тепла – не достатньо. А от в квартирі – п’ять хвилин, і починають радіатори бути теплими, – каже Микола Співак.

Підсумки

То централізоване чи індивідуальне? Давайте підсумуємо.

Переконати більшість мешканців відмовитись від централізованого опалення, добитися дозволу у міській раді, зібрати всі документи, накопичити гроші і встановити: досить копіткий і складний процес. Це мінус.

Але якщо ви таки це зробите, то в наступному опалювальному сезоні матимете шанс заощадити на щомісячних платежах. Ви чітко знаєте, скільки використовуєте, а в разі потреби можете прикрутити вентиль і не залежати від своїх сусідів. Це, однозначно, плюс.

Та з іншого боку, за словами експерта, окупиться ця ініціатива не швидко.

Бо встановлення здорожчало, а муніципальних програм наразі немає, щоб компенсувати частину витрат мешканців.

– Чи вигідна ця інвестиція, з урахуванням усіх попередніх недоліків індивідуального опалення, ну, я вважаю, що ні. Але тут кожен сам повинен вирішувати, – каже старший експерт з теплопостачання Офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов.

– Індивідуальне має перевагу в тому, що залежить від господаря, як він буде використовувати свого котла, – вважає колишній голова ОСББ будинку на Крушельницької, 62а Микола Співак.

– Я зразу кажу, що це небо і земля, як той казав. Сам собі хазяїн, – каже мешканець будинку Віктор.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте