«Дівчинка отримала складну психологічну травму»: психологиня про резонансне відео із Вараша

Відео із фейсбук-сторінки Вараш вечірній, опрацьоване UA: Рівне

Батько пожбурив свою шестирічну доньку зі сходів магазину. Ситуація трапилася у Вараші. Відео розмістили на фейсбук сторінці Вараш Вечірній.

За цим фактом правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Батьку дівчинки загрожує або штраф або виправні роботи.

850 гривень штрафу за кидок по сходах

Інцидент трапився 22-го березня на сходах одного із магазинів Вараша. За інформацією правоохоронців, мати, батько та їхні четверо малолітніх дітей пішли скуплятися до магазину.

Між дітьми виникла сварка і, аби їх втихомирити, батько витягнув шестирічну доньку на вулицю. Навмисне пожбурив її за руку по сходах, внаслідок чого дівчинка скотилася сходами.

Про подію донька матері розповіла не одразу. Оскільки видимих тілесних ушкоджень на дитині не було, до лікарні батьки не зверталися. Розголосу цьому інциденту надало відео, яке потрапило у соціальні мережі з камери спостереження.

На стоп-кадрі із відео дитина котиться сходами і падає

Причину своїх протиправних дій батько правоохоронцям пояснити відмовився.

За цим фактом поліція відкрила кримінальне провадження за частиною 1 статті 126 Кримінального кодексу України – умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень.

Санкція статті передбачає 850 гривень штрафу або громадські роботи на строк до двохсот годин, або виправні роботи на строк до одного року.
Крім того, шестирічну дівчинку направлятимуть на додаткове медичне обстеження, за результатами якого прийматиметься остаточне рішення.

«Вона стала за двері і сховалася»

Начальниця служби у справах дітей Вараської міської ради Анна Ільїна каже, що працівники вже провели профілактичну роботу із батьками. 

Вона також повідомила, що сім’я багатодітна. У ній виховують четверо дітей. Найстаршій дитині сім років, найменшій два. Дівчинці, яку батьку зіштовхнув зі сходів – шість рочків. 

– Дівчинку поставили на облік, як дитину яка перебуває у складних життєвих ситуаціях і зазнала фізичного насильства. З дитиною теж проведена певна робота, – каже вона. 

Анна Ільїна розповідає, що в поле зору служби у справах дітей ця сім’я раніше не потрапляла. 

– Я думаю те відео, яке ми дивилися, воно говорить про байдужість. Один чоловік пройшов, другий пройшов, дитина залишилась ніхто не підійшов і не допоміг і ніхто не поспілкувався з цим батьком.

– Мама і тато теж були в магазині і дівчинка не звернулася по захист до мами, вона стала за двері і сховалася як ніби з дитини знущаються і часто, – каже вона. 

– Під час спілкування із мамою, вона абсолютно не знала що таке сталося поки не стали їй телефонувати знайомі що це ваша дитина і чоловік.

– Дитина захисту у батьків не шукала це дивно, це насторожує, – говорить начальниця службу у справах дітей.

«Захищатись, для того щоб вижити»

Психологиня, травмотерапевтка Катерина Габріель каже, що має пройти багато років аби дорослі перестали використовувати насильницьку поведінку в якості «виховання». 

– Як вплине така поведінка на дитину? Сказати однозначно я не можу. Проте точно знаю, що ця маленька дівчинка отримала складну психологічну травму. 

– Наслідками подібного «виховання» дітей стануть зміни в поведінці дитини, зміни в емоційному, психологічному станах, зміни фізіологічних станів.

– Коли людина довго перебуває у насильницьких стосунках, то її психіка обов`язково навчиться захищатись для того, щоб вижити.

Катерина Габріель розповідає, що подібну «схему виживання» дитина буде застосовувати протягом життя. Фото Оксани Горхолюк

Реакцією на насилля може стати – напад, втеча, «заморозка», «розщеплення» свідомості, або дисоціація (у дітей це досить часто проявляється у фантазуваннях) та «підкорюйся і товаришуй» (Стокгольмський синдром).

– В своїй практиці я регулярно працюю із жертвами насилля в тому числі і з дітьми. І головне правило для дітей, які стали жертвами насильницьких дій – це стабільність та підтримка від надійних дорослих, які допоможуть подолати наслідки. А цими надійними дорослими мають бути батьки, або близькі та значимі люди.

Психологиня каже, що люди, які бачать це відео, це обурює і вони хочуть покарати чоловіка і це закономірно. Але: 

– Ніхто не цікавиться, що буде із дитиню, яка втратить батьків та потрапить до соціальних установ (інтернату). Безсумнівно, дитину необхідно забирати у безпечне місце, де їй нічого не загрожує. Але в цей час необхідно наполегливо працювати з батьками.

На її думку найкращою допомогою та попередження насилля є пояснення і донесення до людей необхідної інформації про психічне здоров’я дітей та його наслідки для батьків і майбутніх (батьків) в тому числі.

– Необхідно постійно розповідати про те, яким чином насилля впливає на дітей, які незворотні зміни відбуваються в мозку дитини і як це вплине на їх життя.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте