Донорство на карантині: яка ситуація в Рівному
Донорство під час пандемії коронавірусу безпечне, але донорів поменшало. Працівники центрів, де приймають кров, вважають, що люди менше приходять не через страх, а через складнощі пересування по місту.
Ми поспілкувалися з волонтерами, головною лікаркою Центру служби крові та медичною сестрою відділення трансфузіології обласної лікарні і запитали їх, чи не бракує наразі донорської крові.
Здавати кров під час карантину
Галина Струс здавала днями кров у Центрі служби крові у Рівному. Перед походом проконсультувалася зі сімейним лікарем.
– Поки стояла біля реєстратури, чула, як працівниця дзвонила до донора з рідкісною групою крові, і просила прийти. Мене не викликали, я сама пішла.
У Центрі служби крові, каже Галина, терапевтка міряла температуру безконтактним градусником. Коли Галина була доноркою два роки тому, температуру теж міряли, але звичайним термометром. Також розповідає, що її питали, чи не була вона за кордоном і чи не спілкувалася з тими, хто звідти приїхав.
– У кожному кабінеті, де я була, мені постійно дякували за те, що прийшла – донорів зараз мало. Так сказали і в реєстратурі.
Галина дісталася до Центру на таксі, назад забрав чоловік на авто. 57 гривень, які дають за здачу крові, вистачає на таксі в одну сторону.
– Ще коли громадський транспорт їздив, то було багато охочих здати кров, – вважає дівчина. – Я чула, що в Києві донорам організовують доїзд. У нас такого ніби ще немає, але якщо сильно припече, то, може, зроблять.
«Понад 300 тисяч українців щодня потребують донорської крові. Ми не маємо права втратити бодай одне життя через нестачу донорської крові у зв'язку з карантином і суворими обмежувальними заходами», – йдеться на сайті фундації #ВартоЖити.
Фундацію #ВартоЖити заснували журналістка Яніна Соколова та голова організації «Логістичний Штаб» Олеся Корженевська. На сайті фундації започаткували проєкт #таксідлядонора, який дає можливість донору замовити собі безкоштовне таксі в Центр Крові у своєму місті і назад додому.
Послугу вже запустили в 7-ми містах України: Києві, Львові, Одесі, Харкові, Полтаві, Дніпрі та Запоріжжі.
Більше про проєкт можна дізнатись тут.
Вдвічі менше донорів – Центр крові
Через проблеми із доїздом донорів справді поменшало, каже головна лікарка Рівненського обласного Центру служби крові Ліна Михальчук.
– Вчора було 14 донорів. Якщо раніше щодня було від 30 до 50 донорів, то зараз від 10 до 20. Проблема, що донорам немає як добиратися. Бо транспорт до 10 ранку, а донори ідуть ближче до 12:30. Але поки ми справляємось.
Ситуація із забезпеченням компонентами крові не критична, бо потреби лікарень наразі стали меншими, розповідає лікарка.
– Оскільки зараз планових операцій немає, то і лікарні беруть менше компонентів крові. Ті замовлення, що маємо з лікарень, виконуємо. Що буде далі, сказати важко.
Лікарка каже, що плазми вистачає, бо вона може зберігатися до трьох років. Вистачає також еритроцитів, але їх запасів менше. Вони зберігаються до 35 днів. Тромбоцити роблять тільки на замовлення, бо їх термін зберігання до п'яти днів. Коли мають замовлення від лікарень на цей компонент, викликають донорів, які зареєстровані у базі.
Стежити за потребами донорської крові у Рівненській та інших областях можна тут. Станом на 8 квітня зазначено, що у обласного Центру крові всіх груп крові достатньо.
Головна лікарка каже, що навіть під час карантину телефоном людей не розпитують про їхній стан чи симптоми. Це перевіряють на місці.
Швидких тестів на визначення COVID-19 Центр крові не отримував, бо тестування на цей вірус не передбачено інструкцією, каже Ліна Михальчук. Вже відібрану донорську кров тестують на чотири інфекції: гепатит А та В, сифіліс і ВІЛ.
– Даних, що вірус передається через кров, я не читала, – розповідає лікарка.
У Центрі донорам видають одноразові бахіли та маски та закликають користуватися антисептиками. Також тут дезинфікують донорське крісло після кожної людини.
Майже нічого не змінилось – обласна лікарня
Обласна клінічна лікарня має своє відділення трансфузіології. Коли ми зателефонували туди, нас попросили перетелефонувати за 15 хвилин.
Медперсонал відділення 6-го квітня повернувся із, за версією медичної сестри, тижневих відпусток за власний рахунок. Старша медична сестра відділення Алла Мороз розповіла, що їм теж вистачає запасів компонентів крові.
– Не можу вам сказати, чи людей поменшало, бо люди йдуть. Вчора і сьогодні було біля 10 людей. Різниця до карантину і після не відчутна. Критичної ситуації немає. Заявки від лікарів задовільняємо. Надіюсь, і далі будемо працювати в такому режимі.
Медсестра каже, що у відділенні дотримуються правил, пов'язаних з карантином. У тому числі дистанції між донорами.
Насправді змінилось – волонтери
Керівниця Благодійного фонду «Скарбниця надії» Мар'яна Рева має іншу інформацію про ситуацію у обласній лікарні.
– Відділ, який займався забором крові, був два тижні у відпустці за свій рахунок. Зі вчорашнього дня (6 квітня – ред.) вони вийшли, і запаси крові, які вони залишали до відпустки, вже використані. Вони просили направляти їм донорів, бо в них запасів вже немає.
Координаторка донорів Благодійного фонду «Скарбниця надії» Ольга Шатілова каже, що 7-го квітня у відділенні здавали кров 4 людини, яких направив благодійний фонд.
– Це дуже мало. А попереду свята, тоді люди не дуже дотримуються правильного харчування і треба довше готуватися до здачі крові.
Окрім проблем із доїздом, люди просто бояться здавати кров під час карантину, каже Ольга Шатілова.
– Є люди, які в теперішній час не хочуть ризикувати. Бо в лікарні можна мати контакт з іншими хворими. Потреба в крові є в дорослої гематології, опікового відділення, реанімації і хірургії. Ситуація не критична, але компоненти потрібні. 1(+), 1(-), 2(+), 2(-) – найпоширеніші групи крові серед пацієнтів. Відповідно, такої крові потрібно найбільше, – каже благодійниця.
Центр громадського здоров'я МОЗ України повідомляє, що здавати кров та її компоненти під час пандемії COVID-19 безпечно.
Нагадаємо, стати донором в Україні може повнолітня особа вагою понад 50 кілограмів. Здавати кров краще вранці. З собою потрібно мати паспорт. У період карантину бажано також приходити здавати кров у своїй масці, каже Ольга Шатілова. Більше про те, як харчуватися до здачі крові, можна дізнатися в Ольги за телефоном 0965527158 або написати їй на фейсбук.
Стежити за тим, яка група крові потрібна щодня Центру крові, можна тут.
Також більше про вимоги до донора читайте тут або перегляньте у відео.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти