Чутки чи правда: яка ситуація із медиками в Рівненській обласній лікарні
Соцмережами та медіа ширяться чутки про приховування хворого персоналу у обласній лікарні. Народна депутатка Соломія Бобровська про це заявляє відкрито в своєму блозі. Голова Рівненської ОДА Віталій Коваль заперечує, що інформацію про хворих приховують.
«Четверта влада» з'ясовувала подробиці.
Нам стало відомо 13 квітня про лікарів обласної лікарні, які можуть бути хворими на COVID-19. Про них не було відомо раніше. Ми перевірили їх прізвища у головного лікаря. Також запитали про два відомих випадки інфікованих медиків, які оприлюднили у фейсбуці брат медсестри ЛОР-відділення та дружина покійного анестезиста.
Станом на 17 квітня, за інформацією Рівненської ОДА, загальна кількість хворих на COVID-19 в Рівненській області – 250 осіб, із них 69 – медпрацівники, померли 9 людей.
- Рівненська обласна клінічна лікарня – 42 осіб;
- Сарненська ЦРЛ – 12;
- Здолбунівська ЦРЛ – 6;
- ЦПМСД "Ювілейний" (м. Рівне) – 2;
- Рівненська ЦРЛ – 2;
- Рівненська ЦМЛ – 1;
- ЦПМСД "Північний" (м. Рівне) – 1;
- Рокитнівська ЦРЛ – 1.
- Міський пологовий будинок – 1;
- Центр екстреної медичної допомоги – 1.
Але багатьох медпрацівників почали тестувати тільки після скандалу, під час якого медики обласної лікарні і їхні родичі розповіли, що інформацію про захворюваність приховують, а їх не лікують як слід.
Три дні, що я там лежала, мені не зробили ні комп'ютерну томографію, ні ПЛР-тестів
Оксана Гриб, медична сестра Центру мікрохірургії вуха та сурдоневрології обласної лікарні (ЛОР-відділення). Вона була на чергуванні із двома санітарками, в яких виявили коронавірус і які чергували 26-27 березня.
Оксана почала лікувати симптоми самостійно 1 квітня. Перші симптоми з'явились в переддень. 3 квітня їй стало гірше. Спочатку жінка не підозрювала, що у неї вірус. Вирішила, що їй погано через хімікати, якими вона напередодні оброблювала дерева.
– Третього квітня я лягла до нас у відділення у стаціонар. В мене піднімалась температура, був загальний поганий стан, нудота і все інше. В неділю ввечері, 5 числа, подзвонили до нас у відділення і почали з'ясовувати, хто був на нашій зміні, бо на той час уже в другої нашої працівниці підтвердили коронавірус.
Після цього, у понеділок 6 квітня, Оксані і ще одній жінці, яка тоді лежала у лікарні з нею, зробили швидкий тест. Вірусу не виявили. Але про це Оксана знає лише на словах лікарів, бо самого тесту їй не показали.
Того ж дня її обстежив пульмонолог на хрипи. Те ж саме зробив у вівторок та середу. Хрипів не було, сказав він Оксані. А погане самопочуття і задишку списав на діабет, яким хворіє жінка.
– В середу, 8 квітня, відділення наше закрили на карантин, а мене з температурою і страшною вже на той час задишкою виписали додому під нагляд сімейного лікаря. Нікому з працівників ніяких ПЛР-тестів не робили, – розповідає Оксана.
Жінка розповідає, що бачила свою історію хвороби і там не вказано хрипів, які перевірив пульмунолог. Але до неї дійшли чутки про те, що хрипи в легенях були.
У четвер Оксана приїхала в лікарню виписуватися й отримати скерування на комп'ютерну томографію.
– Я ледь дійшла до томографії. Мені кажуть, що не зроблять її, бо лікарка скерування дописала ручкою, а не дала роздруківку. Це при тому, що в мене дуже поганий аналіз крові. Я повернулась у відділення, задихаючись.
– Лікарка, дивлячись на мій стан, навіть не викликала пульмонолога. Я вже не могла говорити. Гримала по столі, і казала: що ж ви за люди. То вона мені виписала направлення на КТ.
Тамографію Оксані зробили і виявили двосторонню пневмонію. У відділення до своєї лікарки жінка не зверталася. Знайшла іншого лікаря, який призначив їй лікування.
– Я собі вдома по його назначеннях стала лікуватися і в суботу мені полегшало.
Коли симптоми почали з'являтися і в чоловіка Оксани, сімейна лікарка сказала пройти томографію. У нього теж виявили двосторонню пневмонію.
Тоді Оксані зробили ПЛР-тест в інфекційнному відділенні міської лікарні. 11 квітня тест був позитивним. В її чоловіка швидкий тест був негативним. Зразки для лабораторного дослідження взяли у понеділок 13 квітня. Станом на 16 квітня лабораторний тест показав COVID-19.
– Це не нормально, щоб у відділенні було двоє хворих і не зроблене обстеження для медиків. Я вже третя з підтвердженням і ще не роблять. Я лежала до середи 8 квітня у відділенні і з усіма спілкувалася, – каже Оксана.
За її словами, заступниця головного лікаря Лариса Обуховська відвідувала її, коли та лікувалась у лікарні. Вона повідомила Оксані, що її випишуть додому.
– Я не була проти. Бо три дні, що я там лежала, мені не зробили ні комп'ютерну томографію, ні ПЛР-тестів, навіть не сказали про хрип. Від таблеток, що призначив пульмонолог, мені було гірше. Сказали, що це я маю терпіти. То нащо мені було там лишатися?
Брат Оксани Валентин Дудка опублікував допис на фейсбуці про ситуацію, в яку потрапила сестра. Він сам епідеміолог. У коментарі «Четвертій владі» він припустив, що ПЛР-тести економлять, тому і не зробили тест його сестрі.
– Це моя здогадка, що є негласна вказівка менше тестувати, – каже Валентин. – Колега в Сарнах моя запитувала, чому хворим на пневмонію під час пандемії не почали роботи ПЛР-тести? Чому немає вказівки тестувати медиків контактних? Чому мою сестру тільки на четвертий-п'ятий день відправили на ПЛР-тестування? Це або недбалість, або службова халатність, або злочинна змова, я так вважаю.
Хворобу не виявили, але поховали в мішку
Ірина Іщук – дружина померлого старшого анестезиста обласної лікарні Олександра Іщука. Жінка працює у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії, де працював чоловік. Він помер 9 квітня. До того був на апараті штучної-вентиляції легень. В нього не знайшли COVID-19, попри наявні симптоми, але поховали за протоколом як хворого на цю хворобу.
Швидкі тести, які робили Ірині в обласній лікарні, показали негативний результат. Те саме було і в чоловіка. Вона каже, що ні результатів тесту, ні висновку комп'ютерної томографії їй не показали.
– Все лише на словах. Тому я і почала бити тривогу. Коли в мене вчора виявили двосторонню пневмонію, я запитала, як же мене лікують, що стан так погіршився, я схудла на 5 кілограмів. Вони сказали, що одразу була двостороння, вони мене просто жаліли і не казали.
– Тоді я почала вимагати, щоб мене перевели в міську інфекцію, де мені і місце – я ж розуміла, що то коронавірус, а вони розказують, що ПЛР-тест від'ємний. Я висловила їм недовіру в лікуванні і страх за своє життя.
– В суботу мене черговий лікар, можна сказати, виганяв додому: мовляв, тобі ж легше, то йди. Ви уявляєте, що було б, якби я пішла? Я почала кричати і переговорила з Обуховською, чому мене з температурою, без тесту ПЛР відправляють додому.
– Вони тоді дозволили залишитись. Через кілька хвилин все знову перемінилося, і, з наказу Зими, мене без тесту не відпустили.
Ірина розповідає, що її тестували лабораторно, але в обласній лікарні тест виявився негативним.
14 квітня головний санітарний лікар Рівненської області Роман Сафонов на брифінгу в РОДА пояснив, що медсестрі проводили кілька лабораторних тестів, які не виявили COVID-19. Він каже, що це може бути інший вірус. Лікар пообіцяв, що завтра тест Ірини відправлять на повторну перевірку до Києва.
Натомість наступного дня, після тесту в обласній лікарні, швидкий тест в міській лікарні показав, що вірус є, каже Ірина.
– На роботі хворіли, як виявилося і моя напарниця, і чоловіка замісниця, хоча це все не афішувалося. А ми, анестезисти, списуємо наркотики в журнали, от вам і контактний шлях через руки.
Ірина все ж вважає, що її чоловік хворів на COVID-19 і міг заразитися на роботі. Каже, перші симптоми з'явилися у суботу, 28 березня.
– Він лікував бронхіт, бо був вологий кашель і температура. Аналізи показали запальний процес. Після рентгену, у четвер 2 квітня Олександра госпіталізували. 5 квітня стан погіршився і було прийняте рішення перевести на апарат штучної вентиляції легень. Вранці 9 квітня чоловік помер.
– Він був у зоні ризику, мав супутні захворювання. Віддав 30 років цьому відділенню, він його створив, кожну плиточку і розеточку, і там помер через таку нелюдську недбалість.
Жінка підозрює, що вірус у відділення міг потрапити від лікаря реанімації, родина якого родом із США. У нього ж перед тим гостювали діти звідти. Ірині з чуток відомо, ніби у чоловіка доньки цього лікаря по поверненню до Америки виявили коронавірус.
Інформацію про лікаря «Четвертій владі» також підтвердило ще одне не пов'язане з Іриною джерело.
Окрім цього, Ірина не знає, коли у чоловіка брали пробу на лабораторний тест. Вона не впевнена, що це взагалі робили. Про те, що пробу встигли взяти перед смертю, розповідав тепер вже начальник (на той час заступник) Рівненського обласного управління охорони здоров'я Олег Вівсянник.
Хоронили Іщука за проколом як хворого на COVID-19 – у мішку. Це робили для того, щоб вберегтися, каже головний лікар обласної лікарні Іван Зима на брифінгу в Рівненській ОДА.
Натомість останній тест показав негативний результат, каже Іван Зима.
Ми запитали у головного санітарного лікаря області Романа Сафонова про те, чи може тест показувати, що вірусу немає, коли людину довго лікують. Він каже, що таке може бути, якщо людина довго хворіє.
– Є таке, не без того. Але розтин виявляє, які там бактерії чи віруси. Нам зараз багато везуть людей із пневмоніями. Але лікар грамотний прекрасно по картині крові бачить, де бактеріальна пневмонія, а де вірусна. Що там в історії хвороби, я не бачив. Хай інші органи перевіряють.
Я захворів, працюючи з хворими
(Текст цієї підрубрики додано 20 квітня)
Після публікації в редакцію звернувся лікар Костянтин Семенчук, якого анестезистка підозрювала як того, хто приніс вірус в лікарню. Він пояснив чому його американські родичі не мають стосунку до COVID-19 і сам він захворів лише нещодавно – останнім у відділенні, більше ніж після півтора місяця після візити зятя із США. Далі пряма мова.
«Я – той самий анестезіолог, про якого писала Ірина Іщук. Давайте тепер по порядку та із фактами, а не із твердженнями.
Зять Данік приїхав із США 4 березня, вилетів до Ізраїлю 7 березня, в США повернувся 15-го березня. Ніхто із тих, хто був з ним в контакті, в тому числі моя мама (90 літ, ІХС, гіпертонічна хвороба) та його бабуся (86 літ, ІХС, постійна форма ФП, гіпертонічна хвороба), не захворів і до нині.
Малоймовірно, що він був «індексним» пацієнтом (носієм COVID–19).
Практично весь час після його приїзду (як зрештою майже майже весь рік поспіль) я щодня до 9 квітня їздив до праці і назад на велосипеді: 4 км, ~55 м підйом вгору за 14-18 хвилин (залежно від стану світлофорів — див. скріншоти Garmin Connect — я приводжу їх декілька, всі виложені тут.
Важко повірити, що індивідуум мого віку із COVID–19 інфекцією чи відразу після неї мав би сили до цього.
Експрес-тест на IgG та IgM від 10 квітня у мене був негативний, загальний аналіз крові – абсолютно нормальний, що дає всі підстави виключити COVID–19 до цього моменту. Клінічні ознаки були також відсутні.
Погіршення стану я відчув приблизно після 8 квітня, коли поступово почало турбувати першіння в горлі, головний біль та підвищення температури до 37,5°С.
Після чергування 12 квітня стан погіршився: з’явились болі в м’язах ніг, наросла слабість та посилився головний біль. ПЛР від 15 квітня дала позитивний результат, що вкупі із негативним результатом IgG та IgM від 10 квітня дає всі підстави зробити висновок, що захворів я не раніше 8 квітня».
Також Костянтин Семенчук просить передати низький уклін відділенню ортопедії в цілому та персонально Златіву В.П., «які підсадили мене на велосипед декілька років тому». Лікар каже, що в часи епідемії COVID-19 велосипедний транспорт в масштабах Рівного – те що лікар прописав. В усіх аспектах. І нарікає, на те, що в Рівному немає велосипедної інфраструктури.
На прохання «Четвертої влади» лікар розповів про самопочуття.
«Лікуємось на самоізоляції (я, дружина і моя мама). Хвороба досить незвична – значна слабість і весь час хочеться спати. Спокій і режим, до речі – один із важливих моментів лікування».
Щодня обстежуємо до 100 людей
– Оксана Гриб поступала до нас з діагнозом хімічний опік ротоносоглотки. Бо вона напередодні кропила дерева. Коли виявили контакт, вона пішла додому і не захотіла перевестися в інше відділення, щоб ми нею займалися.
– Бо відділення закрили, – журналістка.
– Хворих не виписували. В нас було троє хворих, які потребували лікування. Ми їй пропонували перевестися в інше відділення, щоб там помитися і спокійно дезінфікуватися. Вона відмовилася, пішла додому. На другий день вона прийшла, ми сказали, що якщо вона лікується у сімейного лікаря, то нехай він займається обстеженням. Так має бути по протоколу.
Головний лікар каже, що Оксані не робили ПЛР-тестів, бо контактим особам із хворими на COVID-19 їх не роблять. На них мають направляти сімейні лікарі.
Щодо випадку з Іриною Іщук, то Іван Зима каже, що вона могла не бачити, як відбирали проби для лабораторного тесту, бо лежала у іншій палаті. Про її випадок він говорити не хоче і каже, що шукати істину не буде.
– Нічого я не буду розбиратися, нехай судить Бог. Нехай буде здорова і виходить на роботу за бажанням.
Згідно з інформацією від Рівненського обласного центру, лабораторний тест Ірини на COVID-19 показав негативний результат. В дописі сказано, що проби для тесту відбирались в різні дні різними лабораторіями. Зразок також направлений в столичну референс-лабораторію Центру громадського здоров'я для контролю якості проведених досліджень.
– Ми з цього понеділка (13 квітня – авт.) тестуємо всіх контактних методом ПЛР, навіть без клінічних ознак. Ми беремо ті відділення, де раніше були виявлені хворі: ЛОР, реанімації, травматології. Щодня обстежуємо до 100 людей. Ми всім проводимо скринінг.
– Раніше, якщо були ознаки, проводився один тест, якщо він негативний – другий тест, а тоді, якщо була діагностика, застосовували ПЛР. Ситуація змінилась з 10 числа, тепер протокол зовсім інший. Тестуємо всіх, – каже головний лікар.
Тих медиків, у кого тест виявив COVID-19 відстороняють від роботи і відправляють на догляд до сімейних лікарів.
«Четвертій владі» 13 квітня стало відомо про 5 хворих лікарів-анестезіологів, травматолога та хірурга. За словами головного лікаря обласної лікарні Івана Зими інфекція підтвердилась у двох із нам відомих та ще у одного, про кого ми не знали.
Про позитивний тест одного з анестезіологів було відомо ще минулого тижня, каже Зима. Цей чоловік лікується вдома. Зі слів його дружини, стан має середньої тяжкості. Як відомо з брифінгів, з 7 до 11 квітня було відомо тільки про персонал ЛОР-відділення та померлого анестезиста Іщука.
У травматолога тест підтвердився на початку цього тижня. Він лікується у інфекційному відділенні міської лікарні.
Хірург та двоє анестезіологів працюють. Хірург був у плановій відпустці. Чи обстежувався, чи ні нам не відомо. Анестезіолог, який був чи то у відпустці, чи то на лікарняному, зі слів Зими, проходив тест. Результат негативний.
13 квітня його дружина телефоном сказала нам, що чоловік не хворий. Але з журналістами спілкуватися він відмовився. Також негативний результат у його колеги, контактів якого ми не змогли знайти.
Ще один із анестезіологів зараз у відпустці. Він також проходив тест та має від’ємний результат. Має почати працювати після Пасхи.
Ще у одного анестезіолога взяли пробу 14 квітня. Ми телефонували до нього у понеділок 13-го. Лікар був вдома і не захотів обговорювати свій стан. Лише сказав, що не знає, чи є в нього COVID-19, бо не проходив тест.
У відповіді на запит від обласної лікарні про кількість хворого персоналу 13 квітня вказали 8 людей. Це один лікар реанімації, медсестри та санітарки з ЛОР-відділення, травматології та реанімації.
За інформацією від прес-служби РОДА, станом на 17 квітня у обласній лікарні виявили 42 осіб із персоналу, у яких підтвердився COVID-19. Із них 9 лікарів.
Хворобу можна діагностувати і без тестів
Ми дізналися більше про тестування та діагностику COVID-19 у лікаря, дитячого інфекціоніста, члена Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федора Лапія.
Він каже, що ПЛР-тести можуть давати хибні результати. А швидкі тести взагалі не рекомендують міжнародні організації.
– Є поняття етимологічного діагнозу. Потрібно визначити, що викликало тяжку пневмонію. Це як доводити в суді провину людини. Потрібно, щоб були різні свідчення щодо провини. Нам потрібні свідчення і докази. В даному випадку такий доказ – це лабораторні методи діагностики захворювань.
– Разом з тим, ми не виключаємо і інших: наявність контакту, прибуття з країни, клінічні прояви. Це за принципом, якщо воно ходить, як качка, літає, як качка, крякає, як качка – то скоріше за все – це качка. Хочете мати лабораторне підтвердження, що це качка? То робіть аналіз.
Федір Лапій прихильник того, щоб менше тестувати, а більше витрачати грошей на засоби захисту для медперсоналу і апарати ШВЛ. Бо грошей на 42 мільйони тестів ніде взяти.
– Ми знаємо, що COVID-19 супроводжується тяжкою пневмонією. Люди надходять в реанімацію. На сьогодні ми знаємо, що серед реанімаційного обладнання в нас навантажено десь 9% ШВЛ.
Лікар каже, що в Україні вчасно ввели карантин, на відміну від Білорусі та Росії. Але якщо хворих буде багато, госпіталізувати потрібно пацієнтів з тяжкою пневмонією. Пацієнти з легкою мають бути в ізоляції.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти