Доступні, але мало: ліки від психічних та поведінкових розладів тепер можна купити безоплатно або зі знижками

Препарати для лікування розладів поведінки і психіки, а також епілепсії додали до програми «Доступні ліки», але лікування може не стати від цього доступнішим
Джерело
Deutsche Welle

За інформацією Національної служби здоров’я, з 1-го жовтня люди з розладами психіки чи поведінки можуть безоплатно чи за часткову плату, за рецептом психіатра, отримати ліки в 176 аптеках Рівненської області.

Йдеться про 30 препаратів для лікування посттравматичного стресового розладу, шизофренії, афективних розладів, депресії та невротичних розладів, епілепсії, перелік яких доступний за посиланням. Програма, за якою продаватимуть ці препарати, зветься «Доступні ліки».

За цією ж програмою за аналогічним принципом продають ліки й від інших хвороб. Зокрема, нещодавно почали продавати й інсулін для людей, хворих на діабет.

На дверях аптек, де продають «Доступні ліки», як правило, є наліпка із назвою цієї програми. Де саме у Рівному та області тепер можна купити безоплатно чи зі знижкою ліки від поведінкових та психічних розладів, дивіться за посиланням.

Щоб побачити відповідні аптеки, треба зайти у вкладку «Електронна карта місць відпусу е-рецептів». Далі у переліку фільтрів ліворуч обрати Рівненську область, нижче уточнити своє місто чи село, а в розділі «Тип договору» натиснути галочку біля пункту «Розлади поведінки і психіки та епілепсія».

На скриншоті позначено, що треба натискати, щоб на мапі відобразилися аптеки з «доступними ліками». У правому нижньому кутку виділене поле, де далі можна прогорнути вниз повний перелік аптек. Скриншот із сайту НСЗУ

Всього в області таких аптек 176, 79 із них у Рівному.

Станом на 12 жовтня, за даними НСЗУ, в жодній аптеці Рівненщини ще нічого не продали за рецептами для лікування поведінкових та психічних розладів.

Ми запитали в керівниці Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні імені Олександра Ющенка Софії Кучерук, чи є перелік ліків у «Доступних ліках» достатнім для повноцінного лікування розладів поведінки і психіки.

– На жаль, цей перелік неповноцінний. Наприклад, у ньому є препарати, які треба приймати щодня, але немає жодного препарата-пролонга, тобто препарата, який вводять пацієнту раз на два тижні чи раз на місяць. Ці препарати – основа підтримуючої терапії для пацієнтів із психічними розладами, – каже Софія Кучерук.

– По-друге, із групи антидепресантів у переліку, по-моєму, є лише один препарат. А це велика група ліків і підбирають їх пацієнтам індивідуально. Напевно, найдешевші препарати внесені до цього переліку і не завжди вони всім підходять. Хотілося би, щоб група нейролептиків краще була представлена (ліки, що застосовуються для усунення симптомів психозів – ред.). Тобто буває таке, що з «Доступних ліків» немає що виписати пацієнту.

– Також хотілося, щоби був більший вибір протисудомних препаратів, які застосовуються при лікуванні епілепсії. Хоча у цьому випадку все ж краща ситуація, як на мене, ніж із препаратами для лікування розладів психіки, – додає Софія Кучерук.

Нагадаємо, що по безоплатну допомогу до психіатра будь-хто може звертатися і без скерування від сімейного лікаря.

Пацієнту не треба платити за жодні необхідні аналізи та інструментальні дослідження, огляд, динамічне спостереження у психіатра. У разі потреби лікар може направити на стаціонарне лікування, де пацієнта теж мають лікувати безоплатно (за пакетом «Стаціонарна психіатрична допомога»).

У Рівненській області сім лікарень уклали договори на надання психіатричної допомоги.

Ось які лікарні і на які суми уклали договори з НСЗУ:

  • Рівненський обласний центр психічного здоров’я населення (20 мільйонів 780 тисяч 557 гривень)
  • Острозька обласна психіатрична лікарня (18 мільйонів 811 тисяч 407 гривень)
  • Обласна психіатрична лікарня в Орлівці (18 мільйонів 187 тисяч 856 гривень)

У цих трьох закладах угода з НСЗУ укладена на надання стаціонарної психіатричної допомоги. У решті чотирьох – на пакет «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії»:

  • Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики (153 тисячі гривень) 
  • Вараська багатопрофільна лікарня (107 тисяч 153 гривень) 
  • Центр первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний» (82 тисячі 661 гривня)
  • Здолбунівська міська центральна лікарня (33 тисяч 676 гривень)  

Національна служба здоров’я також наголошує, що у 2021 році з’явилася нова послуга, за яку пацієнти не мають платити – психіатрична допомога на дому.

Сенс цієї послуги в тому, щоб люди, стабілізувавши свій стан, не мусили затримуватися у стаціонарах психлікарень, які часто у жахливому стані.

– Після завершення гострого перебігу хвороби та стабілізації стану, пацієнт може продовжити лікування вдома. Це важливо для відновлення психічного здоров’я людини та її соціалізації. Мобільна мультидисциплінарна команда виїжджає до пацієнта і надає йому допомогу за місцем перебування, відповідно до індивідуального плану лікування, складеного у співпраці з пацієнтом, – йдеться у повідомлення НСЗУ.

Однак, за даними аналітичної системи Служби, у Рівненській області жодна лікарня не зголосилася надавати допомогу через мобільні бригади.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте