Два гіперлокальні медіа Рівненщини – одні з найбільш гендерночутливих в Україні: результати трьох хвиль моніторингу
Кілька років експертна група Волинського прес-клубу досліджує гендерний профіль медіа різних типів в усіх областях України.
На Рівненщині у лютому, квітні і червні вивчали новинні матеріали чотирьох сайтів: «Район.Демидівка», «Район.Дубно», «Район.Острог», «CарниNews City» та шести друкованих видань: «Вісник Полісся», «Гомін і К», «Надслучанський вісник», «Новини Рокитнівщини», «Полісся».
Порівняно із попередніми роками кількість медіа в області змінилася, певні сайти та агазети перестали працювати, а десь виникли нові ЗМІ.
Дослідницька група аналізувала наявність гендерного балансу, фемінітивів, стереотипного контенту і матеріалів на гендерну тематику. Окремо звертали увагу на те, що та як пишуть гіперлокальні ЗМІ про війну.
Упродовж трьох моніторингових хвиль експерт/к/и Волинського прес-клубу проаналізували 1177 новин.
У лютому теми війни стосувалося 23% матеріалів друкованих ЗМІ та 25% новин в онлайн-виданнях. У квітні 21% публікацій – у друкованих виданнях і 36% - на сайтах. У червні 23% і 38 % відповідно.
Кожна хвиля моніторингу мала свої особливості, хоча загалом індекс гендерної чутливості медіа Рівненщини тримався середніх показників, зберігаючи за жінками експертність в окремих темах.
Цінно, що за моніторинговий період мало зафіксовано стереотипів, які б стосувалися жінок чи чоловіків. Лише у червневому моніторингу зафіксували сексизм у матеріалі газети «Новини Рокитнівщини» «Вшанування пам’яті бійця» про спортивний чемпіонат», під час якого пригадували загиблого героя.
У цьому тексті була використана цитата: «У почесну варту біля меморіальної дошки стали у вишиванках з квітами дві красиві дівчини Софія Кляпка із села Борове та Софія Воробей із Старого села».
Вжитий епітет зовсім не дає якоїсь цінної інформації, натомість акцентує на зовнішності героїнь тексту, що зовсім не важливо й ніяк не визначає сутності описаної події.
В усіх етапах моніторингу жінки мали найвищий рівень експертності в темах культури та релігії, освіти, дозвілля. У червневому моніторингу в газетах жінки у 67% випадків стають експертками у темі медицини.
Газета «Новини Рокитнівщини» навіть приділяє жінкам переважну увагу, залучаючи їх і як експерток і як героїнь в різних темах, що своєю чергою створює певний дисбаланс у бік жінок.
В окремих моніторингових хвилях жінок активніше залучали як героїнь у матеріалах про війну, водночас у різні місяці увага до теми війни загалом змінювалася.
Переважно це – некрологи, вшанування пам’яті загиблих захисників, отримання їхніми родичами нагород, відзнак за проявлену мужність, пояснювальні матеріали про те, як військові можуть отримати допомогу від держави щодо протезування, як ветерани можуть розпочати власну справу, які існують для цього програми, які акції влаштовують волонтерки та волонтери, щоб допомогти ЗСУ, родинам, рідні яких загинули на війні.
У цій тематиці варто виділили рокитнівську газету «Полісся». Наприклад, у лютому серед 52 публікацій 25% стосувалися теми війни. Загалом редактор видання на постійній основі веде рубрику «Щоденник війни» про ключові події у зоні активних бойових дій. Матеріли підготовані на основі повідомлень із офіційних джерел.
Окрема рубрика, присвячена війні – «Меморіал+» – є також у газеті «Вісник Полісся».
Інші видання, зокрема, «Гомін і К», як правило відводять окремі шпальти для написання некрологів загиблим військовим, інформації про поховання, вшанування пам’яті, вручення відзнак родичам загиблих воїнів. У таких текстах героїнями стають жінки, матері, сестри чи доньки героїв.
У квітневій хвилі моніторингу жінок часто залучають до коментування матеріалів, що висвітлюють волонтерські ініціативи для підтримки ЗСУ в різних населених пунктах, зборів для потреб військових, також дружини й матері загиблих діляться спогадами. Йдеться про залучення жінок у 50% випадків.
У цій же хвилі дослідження серед усього масиву героїнь та експерток на сайтах виділимо постать речниці Рівненського обласного територіального центру та соцпідтримки Тетяни Кемерістової. Саме вона переважно коментує військові теми.
Щодо залученості жінок в інших темах, то, наприклад, у лютому жіноча експертність переважає у тематиці культури та релігії, а також дозвілля.
Однак, на сайті «Район.Острог» жінки-експертки з’являються у темі політики на всеукраїнському та місцевому рівнях, в матеріалах із соціальної політики та захисту, освіти і науки, волонтерства, війни, дозвілля. На цьому сайті жінки-експертки фігурують у 80% аналізованих текстів.
У квітні у 75% випадків жінок залучають як експерток, а у 67% – вони стають героїнями публікацій зі згадуваної вже теми культури.
У випадку, коли жінка – експертка у новині, то це зумовлює й збільшення кількості фемінітивів.
Наприклад, у новині «Двоє діячів культури Дубенщини отримуватимуть стипендію в галузі культури від Рівненської обласної ради та облдержадміністрації» на сайті «Район.Дубно» читаємо чимало фемінітивів, які описують досягнення стипендіаток:
«Алла Грабар, директорка КЗ «Тараканівський центр культури та дозвілля» Тараканівської сільської ради, керівниця народного аматорського жіночого ансамблю «Кумоньки». Любов Пшенична, письменниця, публіцистка, фольклористка, краєзнавиця, членкиня Національної спілки письменників України».
Хоча у назві матеріалу фемінітив чомусь не використали.
Чимало фемінітивів у межах одного тексту вжили також у квітневій новині культурної тематики на сайті «Район.Острог» «Письменниця Валентина Люліч презентує в Острозі співану книгу».
Також у цій хвилі дослідження жінки в 11% випадків як експертки присутні в публікаціях, що стосуються роботи місцевої влади. Переважно йдеться про експертну залученість у питанні розселення постраждалих від війни, яких приймають у громадах Рівненщини.
У червні «жіночими» на сайтах теж лишаються теми культури (40% експерток), освіти (29% експерток), соціальної політики (100% експерток); у 50% публікацій жінки ставали героїнями у темах екології та дозвілля, у 41% – у темі культури та релігії та у 40% – у питаннях освіти.
Чимало голосу давали жінкам видання «Район.Дубно» і «Район.Острог» (по 33%).
В усіх медіа у червні простежується високий відсоток вживання фемінітивів, у двох із них – 100%.
Водночас зафіксували невелику кількість матеріалів гендерної тематики. Як правило, це були пояснювальні, іноді безособові тексти, про те, як протидіяти гендерному насиллю, куди звертатися за допомогою, або ж в окремих текстах культурної та освітньої тематики жінки ставали ключовими постатями.
Загалом за період моніторингу найвищий загальний Індекс гендерної чутливості гіперлокальні медіа Рівненщини склав 53%. Це – третя позиція серед медіа усіх областей України, які підлягали моніторингу.
Найбільш гендерночутливими у 2024 році є Район.Острог (56%) і Сурми Радзивилів – 58%.
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа здійснюється у межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовує Волинський прес-клуб у партнерстві з Гендерним центром Волині, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки Медійної програми в Україні, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізовується ГО Інтерньюз Нетворк.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти