«Фаворит» департаменту благоустрою Рівнеради «Буд Сіті Рівне» провалив ремонт укриття. Фірма Фіалки зробить його в 30 разів дорожче
Російсько-українська війна триває вже майже десять років. З початку повномасштабного вторгнення армії росії в Україну пройшов майже рік та десять місяців. Проте у Рівному досі є укриття, які офіційно вважаються неготовими або обмежено готовими до експлуатації.
Одне із таких укриттів – №67808 на вулиці Володимира Стельмаха, 2/1. За нього взялися тільки цього року – і то після позову прокуратури на Рівненську міську раду та Управління комунальною власністю. Комунальне підприємство «Рівнекомсервіс», на чиєму балансі це сховище, встигло підписати договір із новим «фаворитом» міської ради, але ремонт так ніхто і не зробив.
Прокуратура почала судитися вже з підприємствами, а інформацію про ремонтні роботи намагаються приховати. Тим часом фірма з орбіти Юрія Фалка готова поремонтувати укриття за 6,5 мільйона.
Вогкість і акуратність
Хоча, як встановили прокурори, сховище №67808 не відповідає вимогам щодо утримання та експлуатації захисних споруд, люди ним користуються.
Коли немає тривоги, це сховище у підвалі багатоквартирного будинку на вулиці Володимира Стельмаха зачинене. Біля входу висить папірець з номером телефону людини, в якої ключі, – мешканки будинку Людмили Василик.
Жінка прожила тут усе життя та займає активну позицію щодо управління будинком.
Людмила показує нам укриття. Загалом сховище виглядає охайним, у кімнатах прибрано та є місця для сидіння. Проте у приміщенні відчувається вогкість. У деяких кімнатах протікають труби.
Пані Людмила вказує на сходинки. Вони виглядають небезпечно. Каже, що мешканці самі зробили поруччя, щоб не падати. Додає, що взимку тут тепло – завдяки теплотрасі. До їхнього укриття приходили навіть мешканці із сусідніх вулиць, бо не всюди у сховищах є опалення.
З суттєвих недоліків – другий вихід у сховищі замурували через сусідство з магазином. У разі потреби людям доведеться вибиратися через вікна.
Людмила розповідає, що кілька разів до їхнього укриття приходили чиновники та правоохоронці, проте досі безрезультатно.
– Його мають ремонтувати? – журналіст.
– Мають, але щось не поспішають, – відповідає Людмила. – Я так і зрозуміла, що тут нічого не буде. Прокуратура приходить і каже: «А чого ремонту немає?». Міська рада приходить: «Ми тут все зробимо». І всі ходять фотографують, а результату – нуль. Їм нікому не треба було, у результаті ми підняли всіх, вичистили. Стільки вивезли сміття – це щось страшне. Ми його самі зробили, це мешканці будинку, фактично.
– Що треба ще відремонтувати?
– Мають встановити санвузол, побілити, пофарбувати. І вентиляцію, бо тут була колись. Воду зробили волонтери, роутер поставили, електроенергію провела управлінська компанія.
Договір на ремонт укриття діяв два тижні
З ухвали суду за позовом прокуратури ми дізналися, що 25 вересня 2023 року комунальне підприємство «Рівнекомсервіс», яке є балансоутримувачем сховища на вулиці Володимира Стельмаха, підписало договір із ТОВ «Буд Сіті Рівне» на капітальний ремонт протирадіаційного укриття № 67808.
Підрядник, як вказано в ухвалі суду, зобов’язувався провести загальнобудівельні роботи, роботи по облаштуванню водопроводу та каналізації, опалення та вентиляції, електромонтажні роботи, влаштувати комплекс систем протипожежного захисту, структурну кабельну мережу.
Рівненська окружна прокуратура звернулася до суду на обидва підприємства з вимогою визнати недійсним згаданий договір. Проте суд закрив провадження, бо 9 жовтня – за тиждень після звернення прокуратури до суду – комунальне підприємство та товариство «Буд Сіті Рівне» розірвали договір самі.
Справу суд розглядав 18 жовтня. Журналіст «Четвертої влади» відвідав судове засідання, щоб дізнатися, чому прокуратура вимагала визнати договір недійсним.
Представники ТОВ та комунального підприємства на засідання не з’явилися. А прокурорка Ірина Рункевич відмовилася будь-що пояснювати. Сказала звернутися до Рівненської окружної прокуратури за коментарем.
Речниця обласної прокуратури Оксана Жужельська повідомила, що підставою позову було те, що договір уклали без проведення процедури відкритих торгів. Також прокуратура звернула увагу на дату створення юридичної особи підрядника – 1 лютого 2023, статутний капітал у лише одну тисячу гривень та відсутність досвіду виконання аналогічних робіт.
«Фаворит» департаменту благоустрою
ТОВ «Буд Сіті Рівне», створене тільки на початку 2023-го, активно підписує договори з Департаментом інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради. Про це ще у травні писали «Наші гроші.Львів».
Станом на листопад 2023 року департамент та ТОВ уклали 52 прямі угоди на суму 10 мільйонів 360 тисяч гривень.
Згадані угоди стосуються проведення поточних ремонтів проїздів між будинками чи прибудинкової території. Кожна – на трохи менше 200 тисяч гривень, що дозволило департаменту не проводити відкриті торги, а ТОВ «Буд Сіті Рівне» – не подавати будь-які документи про наявну матеріально-технічну базу чи кількість персоналу.
Власницею та директоркою товариства є 35-річна рівнянка Олена Мосягіна, інформацію про яку знайти важко. Жінка не була ні засновницею, ні директоркою інших товариств, а також не була ФОПом.
Ми зателефонували до Олени Мосягіної, проте вона відмовилася розповідати про договір із «Рівнекомсервісом» на ремонт укриття на Володимира Стельмаха. Сказала, що нам зателефонує бухгалтерка фірми.
Бухгалтерка таки зателефонувала:
– Добридень. Це товариство «Буд Сіті Рівне». Ви телефонували директору, щось там треба вам. Директор не може пояснити, що там треба, – одразу сказала жінка, не відрекомендувавшись.
– У мене питання щодо протирадіаційному укриття № 67808. Окружна прокуратура позивалася до вас, щоб скасувати договір на його ремонт. Розкажіть детальніше про цю угоду, – журналіст.
– Ммм… Зрозуміло. То мені розказували, що якась прокуратура… Ні, чесно кажучи, не уповноважена вам давати будь-які коментарі, журналістам.
– А ваша фірма ремонтує укриття?
– Я не уповноважена давати відповіді для журналістів, тому перепрошую, на цю тему спілкуватися з вами не буду, бо не володію інформацією.
– Тобто вас Олена Генадіївна (директорка ТОВ. – Ред.) не попередила, що я журналіст?
– Вона сказала, що з прокуратури телефонували.
Оригінали документів, стверджують, втратили
Ми мали надію, що комунальне підприємство «Рівнекомсервіс» працює більш відкрито. Але помилилися.
Ми звернулися до «Рівнекомсервісу» із запитом надати копію договору підряду та додаткової угоди, якою припинили співпрацю з ТОВ «Буд Сіті Рівне». Також зателефонували юристці підприємства Наталі Молявчик.
– Я надіслав вам запит, хотів уточнити, чи отримали, – журналіст.
– Так, отримали, готуємо відповідь, – відповіла юристка.
– Там все нормально?
– Ну, в принципі, нормально, але я вас попереджу, що я вам нічого надавати, копій документів, не буду, оскільки ці документи не підпадають під цей закон про доступ до публічної інформації, оскільки це не є використання бюджетних коштів. І це взагалі не передбачалося ніякою програмою, тобто ми будемо відписуваться.
– Це саме комунальне підприємство укладало договір?
– Воно то укладало, але договір не передбачав витрачання бюджетних коштів. Я зараз вам гарно відпишу.
Відписали просто: оскільки договір розірвали за згодою сторін, бюджетні кошти не витрачали. А копію договору не можуть надати, бо «втратили оригінали документів».
Ця відповідь нас здивувала, тому ми додатково запитали у міського управління комунальною власністю, чи були передбачені бюджетні кошти на ремонт сховища №67808. Начальниця управління Олеся Смоловик відповіла, що так.
«Четверта влада» оскаржуватиме ненадання інформації
Адвокат із ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже: об’єктом договору є відновлення протирадіаційного укриття, що у період воєнного стану, під час постійних ракетних атак держави-агресора, є надзвичайно важливою інформацією.
Договір містить суспільно важливу інформацію. Оскільки фактично в ньому відображено умови витрачання місцевих коштів, що є суспільно важливою інформацією.
Варто також нагадати, що ч.5 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачає, що не може бути обмежено доступ до інформації про володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, до умов отримання коштів чи майна, прізвищ, імен, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Отже, зазначає адвокат Воробйов, висновки комунального підприємства, що договір не є суспільною важливою інформацією, є помилковими.
«Четверта влада» буде відстоювати своє право отримати копії документів, що стосуються цієї угоди, бо вважає відповідь комунального підприємства неправомірною. Редакція подала скаргу Уповноваженому з прав людини, щоб відповідальних посадовців оштрафували і зобов'язали надати копії документів.
Сховище все таки ремонтуватимуть, але в 30 разів дорожче
Згідно з інформацією громадської ініціативи «За чесний тендер» у фейсбуці, 16 листопада КП «Рівнекомсервіс» оголосило тендер на капітальний ремонт укриття №67808.
На цей тендер прийшов лише один учасник – ТзОВ «Кортакоз» зі Здолбунова.
«Четверта влада» писала як через цю фірму проганяли бюджетні кошти для реконструкції майдану Незалежності у Рівному. Тоді фактично роботи виконувала ТОВ «Стиль-декор». Обидві фірми пов’язані із бізнесменом Юрієм Фалком та із Олександром Рожчуком, відомим у Рівному за прізвиськом «Саша Длінний». У розслідуванні «Знайомий квітник» «Четверта влада» детально розповідала про ці зв’язки.
Зараз «Кортакоз» орендує усю будтехніку, обладнання та механізми у ПВКФ «Фіалка» і саме з цією матеріально-технічною базою ходять на закупівлі.
30 листопада «Кортакоз» оголосили переможцем тендеру. Вони запропонували виконати роботи за 6 мільйонів 513 тисяч 978 гривень. Це більш ніж у 30 разів дорожче аніж планували витратити на капітальний ремонт укриття протягом 2022-2023 років.
Яка ситуація із укриттями у Рівному
Ми запитали начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій Рівненської міської ради Андрія Бернацького про поточний стан укриттів у Рівному, їхні ремонти та хто за них відповідає.
За словами Андрія Бернацького, загалом у Рівному є 190 захисних споруд цивільного захисту (сховищ та протирадіаційних укриттів), з них придатні до експлуатації – 120. Найпростіших укриттів (у школах, дитячих садках тощо) – 108, всі вони придатні до експлуатації.
Він пояснив, що за їхній ремонт відповідає балансоутримувач, тому іноді інформація про готовність деяких із них приходить із запізненням:
– От, наприклад, Укрзалізниця, Укртелеком. Ми до них стосунку жодного не маємо. Вони вирішили собі ремонт робити в укритті, вони нас про це не інформують – взяли й зробили, взяли і не зробили.
Щодо тих укриттів, в яких балансоутримувачем є управління комунальною власністю та підпорядковане йому КП «Рівнекомсервіс», то на них виділяють кошти з міського бюджету. За словами Андрія Бернацького, на сесії міської ради вирішили, які сховища ремонтувати першочергово. Це ті сховища, на стан яких скаржилися рівняни або де є велике скупчення людей.
– Перевагу надавали тим, які можна до якогось притомного стану довести. У деякі вкладати кошти я взагалі не бачу сенсу, – каже начальник відділу.
Відділ Андрія Бернацького зараз працює над тим, щоб синхронізувати дані про сховища та укриття, які є у Рівному та мають різних власників і балансоутримувачів, щоб рівняни мали актуальну інформацію про їхній стан.
– Це ще мали би зробити з 2014 року. Чого не займалися питанням – однозначно не до мене, – додав Бернацький.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері та на нашу імейл розсилку. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти