Війна змістила гендерні акценти: результати квітневого моніторингу гіперлокальних медіа Рівненщини
У квітні експертна група Волинського прес-клубу вже традиційно проводила Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа України.
Повномасштабна війна внесла свої корективи у медійний простір, а отже, і реалізацію дослідження.
Чи не у кожному аналізованому матеріалі відлунювала тема війни.
Багато публікацій мають пояснювальний характер, стосуються задоволення базових потреб аудиторії, містять перелік рекомендацій, як знайти житло, ліки, безкоштовне харчування, одяг, тобто отримати різну гуманітарну допомогу в усіх куточках країни, а також за кордоном.
Чимало текстів присвячені ґрунтовному аналізу офіційних джерел інформації, зокрема, повідомлень, які надходять із офісу Президента, офіційної сторінки Головнокомандувача ЗСУ, сайтів обласних військових адміністрацій.
Окремо варто виділити фактчекінгові матеріали, які в цей час відіграють суттєву роль для належного розуміння безпекової ситуації по регіонах, а найголовніше – у місцях, де ведуться активні бойові дії.
Аналіз матеріалів відбувався із 11 по 17 квітня. Його метою було дослідити, про що писали рівненські медіа, як «»звучала у них тема війни і як у ній представлені жінки та чоловіки.
Додатковим пунктом моніторингу став аналіз присутності експерток, героїнь та відповідно експертів та героїв у матеріалах, які стосувалися переважно війни.
Для дослідження традиційно обрали 5 інтернет-видань:
• 03656.com.ua –Інформаційний портал м. Дубно
• Район.Острог
• Район.Демидівка
• Володимирець.Сity
• СарниNews.City
та 5 друкованих ЗМІ:
• ВісникКореччини
• Дубровицькийвісник
• НовиниРокитнівщини
• Полісся
• Рідний край
За моніторинговий період було проаналізовано 335 публікацій: 244 у онлайнових ЗМІ та 91 – у друкованих. Із них 54% стосувалися теми війни.
У друкованих медіа кількість публікацій про війну склали 45%. У них ішлося про вшанування пам’яті загиблих військових, волонтерські ініціативи у громадах, заяви та рішень представників влади як на рівні держави, так і на рівні окремих громад.
Героїнями жінки стають у 77% матеріалів, а експертками – у 54%.
У окремих текстах, присвячених волонтерським ініціативам, відчитується намагання авторів та авторок підсилити патріотичні настрої аудиторії.
Окремі речення побудовані із використанням художніх зворотів, вживаються епітети, вислови на зразок, «щоб підтримати бойовий дух громади», «адже лише разом, зможемо перемогти», «у єдності запорука перемоги», які не є прямою мовою і сприймаються як авторський коментар.
Наприклад, на першій шпальті видання «Новини Рокитнівщини» великий загальний слоган тижневика – «50-ий день – ВІЙНА».
Серед 15 публікацій у газеті «Новини Рокитнівщини» лише 3 не стосувалися певних аспектів війни.
Решта висвітлювали актуальну інформацію щодо безпекової ситуації в регіоні, сповіщення від органів місцевої влади, рекомендації, як поводитися у випадку виникнення загроз та опис різних місцевих волонтерських ініціатив щодо збору гуманітарної допомоги для відправки постраждалим від військових дій, виготовлення продуктів харчування довгострокового зберігання для ЗСУ, підтримка тероборони.
Окремі публікації мали нетипові для новинних матеріалів заголовки із закликами до підтримки патріотичних настроїв населення. Траплялися уривки із поезій, цитати, дещо гіперболізовані вислови. Наприклад, «І молитвою і добрими справами», «Любіть Україну в щасливії дні, любіть у годину негоди», «Герой сьогоднішнього дня».
Звернемо також увагу на гощанську газету «Рідний край», де на 2 сторінці є постійна рубрика «Коротко про головне». У ній переважно висвітлюють важливі для громади повідомлення, які надходять від центральних органів виконавчої влади.
За моніторинговий період серед 16 коротких інформацій, 10 стосувалися війни, прийому внутрішньо переселених громадян, надання їм допомоги, оперативної ситуації в регіонах, де тривають активні бойові дії, зведення щодо ситуації на кордоні із Білорусією, розглядалися економічні питання, розвиток бізнесу в тилових населених пунктах, допомога Збройним силам.
Найбільше публікацій висвітлювали волонтерські ініціативи мешканців та мешканок Гощанщини. У кожному матеріалі зачіпався певний аспект допомоги ЗСУ, волонтерська діяльність, участь гощанців у евакуації мешканців Київщини, відправка гуманітарної допомоги, підтримка ЗСУ, публікували історії людей, які перебували на момент початку війни у регіонах, які зазнали вторгнення окупантів.
У матеріалах зчитується патріотичні ноти у словах героїв та героїнь, авторів та авторок публікацій. Очевидно, такий прийом можна трактувати як намагання підтримати бойовий дух читачів, поділитися щемкими історіями українців та українок, які всіляко намагаються протистояти країні-агресору, працювати задля перемоги.
Наявні у газеті також короткі порадники, зокрема, «Як підготувати «тривожну валізку», заклики сплачувати комунальні послуги, підтримувати економіку регіону за можливості.
У ще одній газеті – «Полісся» – із 21 публікації 10 стосуються війни, зокрема, волонтерських ініціатив зарічнянців, організації тероборони, благодійних акцій у освітніх закладах, підтримку патріотичного духу ЗСУ.
Цікаво, що матеріали, які стосувалися війни, за винятком коротких інформацій із перших шпальт, були значно об’ємнішими та деталізованішими, ніж повідомлення на інші теми. У таких матеріалах частіше фігурували реальні люди.
У той час, як у публікаціях на інші теми, використовувалися безособові речення, коли складно взагалі говорити про дотримання правила наближення інтересів, особливо, якщо йшлося про політичну ситуацію у країні чи навіть культурні події.
Схоже виглядає ситуація із сайтами, де публікацій про війну стає ще більше. Вони становлять 62% зі всього масиву текстів.
Жінки у цих матеріалах фігурують переважно як героїні (46%), лише в (19%) випадків фігурують як експертки (ті, хто коментує, кого цитують).
На сайті «Район.Демидівка» практично кожне друге повідомлення стосується війни. Окремо варто виділити фактчекінговий проект «Брехунець», який реалізовується в рамках ініціативи «Мережа регіональних проєктів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні».
Під час війни наявність таких матеріалів дозволяє дещо спинити хвилю поширення неправдивих повідомлень. Ці матеріали також дублюються на іншому ресурсі, який теж потрапив у моніторингову вибірку. Йдеться про сайт «Район. Острог».
Військової тематики стосується чимало публікацій на сайті «Володимирець.Сity». Наприклад, матеріал «Житло, ліки і транспорт: як знайти допомогу переселенцям у регіонах України» від 12 квітня.
У ньому не згадано жодної людини (ні героїні ні героя), але наведений чіткий перелік порад, де шукати житло, ліки у різних регіонах країни.
На сайті «Володимирець.City» таких пояснювальних публікацій кілька. Серед них: «Можливості для підприємців з України за кордоном: світові маркетплейси надали пільги для українців» та «Як особисто ви можете зірвати найпідступніший план Путіна».
Йдеться про чіткий перелік сервісів, зразків інформаційних маніпуляцій, які є дуже показовими.
Окремо в ракурсі аналізу матеріалів військової тематики заслуговують розлогі огляди, які публікуються на сайтах «Район. Острог» та «Район.Демидівка» під загальною назвою «Ситуація щодо російського вторгнення в Україну» за конкретне число. За моніторинговий період такі матеріали виходили щоденно із 11 по 17 квітня.
Також редакції готують датовані щоденні огляди ключових новин, які з’являлися у міжнародному медійному просторі під назвою «Перші шпальти світової преси про війну в Україні».
У цих текстах вдається виокремити чи не найбільше експертів та експерток і героїв та героїнь відповідно. Офіційні заяви глав держав, озвучення політичних рішень, нот підтримки Україні звучать однак переважно з вуст чоловіків.
Загалом через війну у обох типах медіа суттєво зменшилося розмаїття тем, практично зникли повідомлення кримінальної тематики.
Не зафіксовано під час моніторингу стереотипів та сексизмів.
Припускаємо, що подібне «очищення» відбулося, зокрема, й через мінімізацію розважального контенту, який наявний лише у двох газетах «Вісник Кореччини» та «Полісся» та у матеріалах двох сайтів «Район. Демидівка» та «Район.Острог».
У друкованих ЗМІ зменшилася кількість вживання фемінітивів. Очевидно, й тому, що матеріали часто знеособлені і важко вставити, хто саме стоїть за конкретними діями.
Найбільше фемінітивів у своїх текстах вживають редакції газет «Рідний край» та «Дубровицький вісник». Маскулінітивів у їхніх матеріалах не виявлено.
Значний відсоток маскулінітивів зафіксовано у матеріалах газети «Вісник Кореччини», водночас у їхніх текстах 57% експерток. Очевидно, що нормативне номінування жінок зробить їх помітнішими у соціумі.
Редакційні колективи онлайнових ЗМІ значно активніше використовують у своїх текстах фемінітиви.
Найбільше цього разу їх виявилося на сайтах «03656.com.ua - Інформаційний портал м. Дубно» (100%) та «Володимирець.Сity» (також 100%).
Найбільший же відсоток експерток фіксуємо на сайтах «СарниNews.City» та «Район. Острог». Водночас публікації на згаданих ресурсах містять паралельне вживання фемінітивів та маскулінітивів навіть у межах одного абзацу чи речення.
Так, у публікації сайту «Район. Острог» «Померла перша міністерка культури України Лариса Хоролець» від 13 квітня паралельно вживаються як фемінітиви так і маскулінітиви для опису діяльності героїні.
Маскулінітиви фігурують у цитаті-скріні про смерть жінки зі сторінки Міністерства культури та інформаційної політики України. Авторський же текст редакції супроводжується виключно фемінітивами. Цей текст чи не єдиний серед проаналізованого масиву публікацій за моніторинговий період, який повністю присвячений жінці.
Загалом за аналізований період із інформаційного простору майже зникли матеріали гендерної тематики.
Серед дотичних можна виділити лише опублікований на сайті «Район. Острог» 14 квітня пояснювальний медичний матеріал «Війна і діти: як вберегти свою дитину від смертельних інфекційних хвороб», у якому акцентовано, що він спрямований переважно на читачок. Текст підготований на основі рекомендацій «ЮНІСЕФ».
Ще один матеріал цього ресурсу «Померла перша міністерка культури України Лариса Хоролець» названий вище.
Найвищий індекс гендерної чутливості продемонстровано онлайновим ресурсом «Володимирець.Сity» (48%), другу позицію розділили між собою редакції «Район. Демидівка» та «Район.Острог».
Серед друкованих ЗМІ за індексом гендерної чутливості лідирує газета «Рідний край» (60%).
Лише у цьому виданні наявна публікація, в якій героїнями та експертками є цілковито жінки. Це матеріал «Героїні кулінарного фронту». Цей текст лише підтвердив тенденцію, що «жіночими» за моніторинговий період ставали переважно матеріали, присвячені волонтерській активності.
Огляд загальної ситуації по Україні традиційно можна прочитати на сайті Волинського прес-клубу.
Експертка з моніторингу – Вікторія Назарук
Матеріал проілюстровано інфографікою Волинського прес-клубу
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа України відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Незалежною громадською мережею прес-клубів України.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти