«Трупоїдство, а не журналістика»: що не так із інформацією про залежності жінки, яку розшукувала рівненська поліція

Рівненські медіа, поширюючи повідомлення поліції про пошук рівнянки, масово повторили меседж поліції, що жінка вживає наркотики
Джерело
Колаж на основі скриншотів з рівненських медіа та фото, яке поширила поліція Рівненщини

«Допоможіть розшукати 21-річну рівнянку, яка не вперше зникає з дому... Надійшло повідомлення 34-річного жителя Рівного, що десять днів тому вчергове зникла його 21-річна співмешканка... Відомо, що вона вживає наркотичні речовини та зловживає алкоголем».

Повідомлення такого змісту у травні поширила поліція Рівненської області на своїх сторінках у соцмережах. До повідомлення додали фото обличчя жінки крупним планом, її ім'я та особливі прикмети. Повідомлення масово поширили місцеві медіа, з цими ж деталями з фото та ймовірними залежностями.

Дещо у цих новинах на рівненських сайтах здалося авторці цього матеріалу вкрай неправильним:

  • Не зрозуміло для чого, шукаючи жінку, яка, з огляду на повідомлення, не вчиняла ніяких злочинів, поліція публічно поширила інформацію про її ймовірні залежності?
  • Для чого медіа ці деталі перепубліковують?
  • Чи справді ця інформація важлива для пошуку жінки?
  • Чи не стане після такого цій жінці ще гірше?
  • Та й чому взагалі шукають дорослу людину?

Спочатку я закинула в наш редакційний чат покликання на новину про це з одного з рівненських сайтів: подивувалася поширенню такої інформації і хотіла почути думку колег. Зреагував один з колег: «Це вже не вперше таке. Про чоловіків теж було. Просто на них в суд ніхто не подавав, то вони таким займаються».

Щоб розставити крапки над і, «Четверта влада» спитала фахівців у галузі права, медіа та соціальної підтримки наркозалежних чи доречне публічне поширення інформації щодо ймовірних залежностей про жінку, яку шукають. І ось які думки ми отримали.

З чого почалося

Ось повідомлення поліції:

Повідомлення, розміщене на сторінках поліції Рівненщини. Навіть після того, як жінку знайшли, деталей про ймовірні залежності не прибрали

Ось як передрукували це повідомлення у низці місцевих медіа: з фото та інформацією щодо ймовірних залежностей.

Повідомлення такого змісту, з ім'ям, фото та інформацією про ймовірні залежності поширили низка місцевих ЗМІ. Ретушування «Четвертої влади»

«Поліція виходить за межі необхідності, повідомляючи про залежність жінки», – адвокатка

Експертка з питань медіаправа, адвокатка, керівниця «Інституту розвитку регіональної преси» Людмила Панкратова звертає увагу, що правоохоронні органи мають право називати персональні дані особи, яка оголошена в розшук. Однак, такі дані повинні бути достатньо обмеженими: тільки та інформація, яка необхідна для того, щоб знайти людину, яка зникла.

Адвокатка, керівниця «Інституту розвитку регіональної преси» Людмила Панкратова вважає, що поліція поширила надміру багато приватної інформацію про жінку, яку шукали. Фото з особистої фейсбук-сторінки

– У цьому випадку, на мою думку, поліція виходить за межі необхідності, повідомляючи про залежність жінки, – каже Людмила Панкратова. – Якби це було настільки важливо, поліція могла б використати можливості оперативного розшуку, повідомивши всі необхідні деталі своїм колегам у різні регіони. Однак, вона робить цю інформацію публічною, а ЗМІ поширюють інформацію без купюр.

Адвокатка звертає увагу, що медіа могли би поширити повідомлення поліції, не вказуючи деталі про наркотичну та алкогольну залежності.

Зрештою, після такого втручання в приватне життя, на думку Людмили Панкратової, жінка могла би подати судовий позов на тих, хто це поширив.

– Яким могло би бути рішення суду – важко передбачити. Це могло би залежати, зокрема, від того, чи вдалося би жінці довести, що повідомлені деталі вплинули негативно на її життя, – підсумовує експертка.

«Трупоїдство, а не журналістика», – медіаексперт

Медіаексперт Отар Довженко, до якого ми звернулися оцінити дії медіа, які поширили таку інформацію, був лаконічним:

Медіаексперт Отар Довженко вважає, що медіа, які поширили інформацію про ймовірні залежності жінки, порушили низку стандартів журналістики. Фото надав Отар Довженко

– Ну тут багато немає що коментувати. Професійне медіа ніколи не написало би про людину, що вона чимось там зловживає, або будь-яку особисту інформацію, не перевіривши факти. Тут вочевидь про жодну перевірку не йдеться – вони просто беруть твердження з оголошення, але в оголошенні ці твердження опинилися зі слів іншої людини.

– Це суперечить журналістським стандартам і кодексу етики: втручання в приватне життя, порушення стандартів точності, достовірності, балансу думок і повноти. Це трупоїдство, а не журналістика.

«Наклеп або розголошення медичної інформації»

Ми також поспілкувалися з координаторкою регіональних представниць та параюристок Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА» Оленою Зубленко.

Координаторка регіональних представниць та параюристок Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА» Олена Зубленко вважає, що поширивши таку інформацію, поліція та медіа або поширили наклеп, або ж розкрили медичну інформацію, яка мала би бути приватною. Фото надала Олена Зубленко

Як йдеться на фейсбук-сторінці цього об'єднання, «ВОНА» – це мережа регіональних лідерок, які працюють з наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацією спільноти.

«Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній», – так описують формат роботи об'єднання його представниці.

Олена Зубленко розповіла, що таке публічне поширення інформації про залежності жінки – дуже вразило її та її колежанок. Сама Олена не приховує, що у неї наркозалежність у ремісії, але знає, що жінкам в невеликих містах набагато важче відкритися. Бо це супроводжується зазвичай значним осудом.

Олена Зубленко звертає увагу, що немає підтвердження достовірності цієї інформації. Тобто виглядає, що цю інформацію поширили зі слів чоловіка. І чи вона правдива – невідомо. Тож це може бути наклепом.

– А якщо жінка і стоїть на обліку, і в неї є діагноз наркозалежність, то подібне поширення інформації – це розголошення її медичного статусу, – каже жінка. – Розголошення ймовірного діагнозу – це неприпустимо. Вона ж не давала згоди на це повідомлення, щоб його десь у соцмережах розвішували.

На думку Олени Зубленко, взагалі незрозуміло чому поліція розшукує жінку, з такими меседжами, орієнтуючись на слова її співмешканця. Адже те що доросла дієздатна людина йде з дому, може бути ознакою, що в стосунках не все гаразд, а то й присутнє якесь насильство.

Тобто жінка може бути ще й постраждалою чи навмисне переховуватися від чоловіка. І замість підтримки отримує знеславлення на все місто.

Олена Зубленко каже, що нині організація, яку вона представляє, готує звернення у поліцію, з проханням надалі не повторювати таких меседжів і роз'ясненням чому так робити не можна.

Також «Четверта влада» звернулася в поліцію Рівненщини з проханням розповісти таке:

  • для чого поліція оприлюднила інформацію про ймовірні залежності жінки;
  • чи аналізували перед оприлюдненням ймовірну шкоду для цієї жінки, яку може нанести публічне поширення такої інформації;
  • чи перевіряли в поліції гіпотезу, що жінка пішла через власне усвідомлене бажання і не хоче, щоб її шукали? Наприклад, її щось не влаштовувало у стосунках.

У пресслужбі поліції Рівненщини наші питання зафіксували, однак сказали, що відповідь на них буде пізніше, бо потребує підготовки.

Продовження: Рівненська поліція не бачить порушень у розкритті чутливої інформації про 21-річну жінку, яку розшукували


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте