Хто і як протестує на Рівненщині проти права продавати землю
І як депутати облради турбуються про «стабільність в економіці»
Депутати Рівненської обласної ради проголосували політичне звернення до президента і Верховної ради: хочуть мораторію на продаж сільськогосподарської землі до 1-го січня 2025-го року. Це рішення підготував депутат від «Батьківщини» і воно не має жодного правового наслідку.
Пояснюємо, що відбувається із суперечками навколо мораторію на землю і вільного ринку землі.
Землевласники мають право продавати землю
І Конституція України, і міжнародне право захищають право власності. Тобто право володіти, користуватися і розпоряджатися чи то своїм житлом, чи то своїм автомобілем, чи то своєю землею, чи будь-якою іншою власністю.
Якщо власник хоче обміняти, продати, подарувати свою квартиру – він має на це право. Те ж саме має право зробити із землею для будівництва, для гаражів, для городництва і садівництва. Це право описане в Цивільному кодексі України.
Втім від 2001 року українска влада позбавила права власників земельних сільськогосподарських паїв – майже 7 мільйонів громадян – розпоряджатися своїм майном. Це переважно селяни та їх спадкоємці.
22 серпня 2018 року набуло чинності рішення Європейського суду з прав людини у справі «Зеленчук та Цицюра проти України», відповідно до якого мораторій на продаж земель визнається таким, що порушує права людини.
Якщо найближчим часом Україна не скасує мораторій на продаж землі, Європейський суд з прав людини перейде до призначення грошових компенсацій українцям, які звернуться до суду через неможливість продати сільськогосподарську землю.
Розмір компенсації буде коливатись від 4 тисяч до 75 тисяч євро.
Про це писало в листопаді 2018-го hromadske.ua з посиланням на начальницю управління координації виконання рішень Європейського суду з прав людини та інформування комітету міністрів Ради Європи при Міністерстві юстиції України Алісу Пєтухову.
Що дасть вільний ринок землі
Коаліція громадських організацій за скасування мораторію на продаж землі виступила проти дискримінації близько 7 мільйонів власників земель сільськогосподарського призначення. І заявила, що через мораторій ціна оренди паїв значно занижена; їх власники недоотримують за оренду паю 13-18 тисяч гривень на рік.
А окрім того, як стверджують представники громадського сектору, мораторій:
- Знижує конкурентоспроможність фермерських господарств.
- Гальмує вкладення інвестицій у довгострокові сільськогосподарські та інфраструктурні проєкти.
- Зменшує прибутки фермерських господарств та аграрних компаній.
- Розвиває аграрну галузь здебільшого як сировинну.
- Блокує створення робочих місць у селах та розвиток сільських територій.
- Призводить до трудової міграції та вимирання українських сіл.
- Створює значний простір для корупції з боку тих, хто розпоряджається землями державної та комунальної власності.
- Призводить до тіньового використання державних сільськогосподарських земель у великих масштабах.
- Стимулює розвиток тіньового ринку сільгоспземель.
- Сприяє рейдерству.
- Негативно впливає на стан ґрунтів.
Але тодішній президент Петро Порошенко підписав закон про продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель на 2019-й рік. Тобто проігнорував рішення Європейського суду з прав людини і права мільйонів українців.
«Перед запровадженням в Україні обігу земель сільськогосподарського призначення спершу необхідно напрацювати та ухвалити законодавчу базу щодо формування розвинутої мережі фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації», – йдеться у пояснювальній записці до закону про продовження мораторію на продаж землі.
Тобто з 2001 року депутати різних скликань не ухвалюють необхідні закони для ринку сільгоспземлі, щороку продовжуючи мораторій через те, що немає необхідних законів.
Ситуація змінилася з приходом нової влади, яка пообіцяла відкрити земельний ринок. В першу чергу тому, що це сприятиме притоку грошей в країну і розвитку економіки. В цьому також переконані й експерти громадської коаліції «Реанімаційний пакет реформ».
Тобто відкритий ринок землі дозволить не лише відновити права мільйонів українців, а й сприятиме зростанню добробуту.
Хто, як і чому протестує
Фракції «Батьківщини», «Опозиційної платформи – За життя», «Європейської солідарності» та депутатська група «За майбутнє» у Верховній раді виступають проти продажу земель сільськогосподарського призначення.
Українська правда цитує їхні аргументи:
Пряма мова лідерки «Батьківщини» Юлії Тимошенко: «За оцінками ООН, кількість родючих земель у світі стрімко скорочується. Разом з джерелами питної води. Кожна сьома людина у світі знаходиться у стані голоду, включаючи дітей.
Земля стає у світі найдорожчим стратегічним ресурсом. Сильні, інтелектуальні, розумні країни світу своєю стратегією визначили скупку у державну власність земель сільгосппризначення як у своїй країні, так і за її межами. Ні в якому випадку не можна сьогодні Україні позбавитися цього стратегічного ресурсу».
Пряма мова одного з лідерів «ОПЗЖ» Вадима Рабіновича: «Сьогодні вирішальний день в новітній історії України. Багато лиха бачила наша земля, але такого, щоб її продавали, – такого ще не було!
Це питання виживання та існування нашої держави. А всім представникам МВФ, Сороса та іншим, чиї загребущі руки тягнуться до землі, я хочу сказати: «Хрєн вам, а не земля України. Дідька лисого ви отримаєте, а не землю. Коли б я мав талант, я б щас заспівав пісню «Вставай страна огромная».
Пряма мова представника «ЄС» (колишній БПП) Миколи Княжицького: «Ми не будемо голосувати за закони про дерибан землі. Ми за ринок землі, але коли український селянин буде захищений, мінімальна ціна буде високою, український фермер буде захищений і буде мати пріоритет, а ті, хто хочуть скупити землю шматками площею з Ліхтенштейн чи Андорру, не матимуть змоги це зробити. І ніякі популістські референдуми владі не допоможуть».
Пряма мова співголови «За майбутнє» Тараса Батенка: «Останнє соціологічне опитування – серед громадян України проти відкриття ринку землі 68% громадян. Повинен сьогодні бути накладений мораторій на ринок землі. Ми повинні іти на референдум і питати у людей, що робити з землею».
Експерти VoxCheck показали як ВО «Батьківщина» вводить в оману людей, поширюючи з агітнаметів високоманіпулятивну інформацію про ринок землі. Доводять, що вона базується на страхах і упередженнях, а не на фактах.
Для прикладу аналіз одного із пунктів у брошурі, яку поширює ВО «Батьківщина»:
А це вартість сільськогосподарської землі у 2017-му році в різних країнах, в тому числі у високорозвинених (інфографіка slovoidilo.ua):
А журналісти НВ-бізнес показали, в яких країнах сільгоспземля не продається, в яких продається з обмеженнями і в яких без обмежень.
Листопадові протестувальники Рівненщини
В листопаді одні протестувальники проти права продавати сільськогосподарську землю перекривали трасу «Київ-Чоп», а інші зібрали кількадесят людей перед сесією обласної ради.
11-го листопада на дубенському напрямку за Рівним біля повороту на П’ятигори на годину заблокували трасу. Люди, які представляються фермерами та аграріями, кажуть, що виступають проти запуску в Україні ринку землі, адже той, на їхню думку, невигідний українцям та сприятиме розвитку великих агрохолдингів. Також серед учасників є представники «Національного корпусу», – писало UA:Рівне.
– Мета акції – ні продажу землі іноземним громадянам, іноземним фірмам, латифундистам, холдингам. Тому що буде продана не тільки земля, а й наша держава. Землю купить той, хто дасть більше. Араби, китайці й інші національності, які мають багато грошей. А я не хочу їх бачити у своєму селі. Бо там живуть мої діти, сусіди, рідні, односельці. І хай вони обробляють землю, – розповів тоді журналістам UA:Рівне представник Асоціації фермерів області Василь Радзивіл.
29-го листопада, перед сесією Рівненської обласної ради зібрався пікет проти ухвалення закону про ринок землі. Учасники акції підготували звернення до обласних депутатів, аби ті звернулись до Президента, Кабміну та Верховної Ради та попросили не приймати закон.
Організатор – громадська організація «Сотня Майдан» Анатолія Полюховича із Зарічного.
На акцію «Українці проти продажу українських земель» організатор заявив 200 учасників. Прийшло зо три десятка.
– Цей закон зараз не на часі, – каже Анатолій Полюхович. – Якби були прозорі процеси [продажу землі], щоб я міг продати колезі, якби хотів, і так далі. Але не таким варіантом – 200 тисяч гектарів в одні руки… Можливо, можна щось робити через кілька років, коли зупинимо бойові дії.
Анатолій Полюхович – пастор релігійної громади в селищі Зарічне «Нове життя», підприємець і депутат Зарічненської райради, відомий тим, що разом із кількома земляками готувався закидати презервативами із фекаліями марш рівності у Києві. Поліція розслідує кримінальне провадження з приводу готування до хуліганства.
Ще раніше податкова міліція звинувачувала Анатолія Полюховича в підробці бухгалтерських документів і в ухиленні від сплати податків на 600 тисяч гривень.
На сесії обласної ради депутати прийняли звернення до Президента та Верховної Ради, яке підготував депутат і керівник Рівненської обласної організації «Батьківщини» Микола Кучерук.
Депутати вимагають продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2025 року.
А також:
- Заявляють про свою категоричну незгоду зі спробами, спрямованими на запровадження в Україні так званого «ринку землі», який несе у собі загрозу національним інтересам і стабільності в економіці та державному суверенітету;
- Висловлюють своє застереження Президенту України Зеленському про недопустимість зради національних інтересів України;
- За вчинення дій, спрямованих на руйнацію аграрного сектора економіки України, висловлюють недовіру Кабінету Міністрів України;
- Вимагають термінової відставки Кабінету Міністрів України на чолі з Олексієм Гончаруком;
- Вимагають провести всеукраїнський референдум, на якому українці мають визначитись, чи можна відкривати ринок сільськогосподарської землі;
За це проголосували 34 депутати. Ось хто і як голосував:
Депутатські фракції та групи | Голосування |
Фракція Радикальної партії Олега Ляшка | |
Оксана Лозова | ЗА |
Юрій Білик | ЗА |
Олександр Васильєв | ЗА |
Тетяна Воронко | ЗА |
Микола Марчук | ЗА |
Михайло Прядун | ЗА |
Сергій Свисталюк | Не голосував |
Олександр Ширяєв | |
Віктор Юзепчук | ЗА |
Сергій Женевський | ЗА |
Фракція Всеукраїнського об‘єднання «Батьківщина» | |
Микола Драганчук | ЗА |
Валентин Королюк | ЗА |
Степан Бузян | ЗА |
Михайло Вервега | |
Іван Караїмчук | ЗА |
Олександр Козак | ЗА |
Павло Кравчук | ЗА |
Людмила Мариніна | ЗА |
Петро Мартинюк | |
Олександр Нестеренко | ЗА |
Ксенія Павловська | |
Микола Руцький | |
Олександр Ткач | |
Алла Черній | ЗА |
Микола Кучерук | ЗА |
Фракція політичної партії «Конкретних справ» | |
Богдан Файфура | Не голосував |
Світлана Богатирчук-Кривко | ЗА |
Анатолій Грисюк | ЗА |
Василь Кльоп | Не голосував |
Ярослав Романюк | ЗА |
Василь Стецюк | |
Фракція Всеукраїнського об’єднання «Свобода» | |
Анатолій Алексейчук | |
Андрій Бортнік | ЗА |
Олексій Бучинський | ЗА |
Володимир Валявка | ЗА |
Олександр Гомон | ЗА |
Володимир Муляр | Не голосував |
Ірина Савчук | ЗА |
Олександр Савчук | ЗА |
Фракція Політичної партії «Європейська Солідарність» | |
Юрій Благодир | Не голосував |
Віталій Бойко | ЗА |
Олександр Данильчук | Не голосував |
Олександр Корнійчук | Не голосував |
Валентин Крока | ЗА |
Михайло Крук | Не голосував |
Микола Лобчук | ЗА |
Микола Мельник | |
Олександр Мисько | Не голосував |
Віктор Охремчук | Не голосував |
Анатолій Петрук | Не голосував |
Руслан Потапчук | Не голосував |
Валерій Редько | ЗА |
Віталій Сухович | Не голосував |
Віталій Ундір | Не голосував |
Ігор Фізик | Не голосував |
Віталій Чугунніков | Не голосував |
Фракція Українське об'єднання патріотів «УКРОП» | |
Борис Бірук | ЗА |
Діана Гордійчук | Не голосував |
Валерій Гусарук | Не голосував |
Позафракційні депутати | |
Михайло Кириллов | ЗА |
Леонід Назарчук | Не голосував |
Владислав Сухляк | ЗА |
Юрій Шарманський | Не голосував |
Геннадій Шевченко | Не голосував |
На сесії облради на цю заяву відреагував нардеп «Слуги народу» Олександр Аліксійчук.
– Особисто я подав правки [до законопроєкту]. Ці правки такі: в одні руки – 30 тисяч гектарів землі, не більше. Хочу наголосити, що закон «Про ринок землі» не зобов’язує, а дає право продавати землю. Чому ми сьогодні хочемо власникам землі заборонити це робити? Я кажу про фізичних осіб. Чому ми не можемо дати їм право розпоряджатися своєю землею?
– Наголошую, що вся земля буде передана в межі об’єднаних територіальних громади, і депутати об’єднаних територіальних громад разом зі своїми людьми будуть вирішувати, що робити з цією землею. Вони будуть здавати її в оренду цю землю. І вартість землі виросте. І місцеві бюджети будуть наповнюватися податками.
– Крім того, я як народний депутат подав правки стосовно того, що громади мають право відчужувати цю землю, але не більше ніж 75% цієї землі, щоб 25% землі належали громадам, а відтак державі.
Наступного тижня «Четверта влада» оприлюднить аналіз законопроєкту «Про ринок землі» – що очікувати країні.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram або на сторінку у Фейсбук.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти