«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user SolomiaBobrovska
народна депутатка України, фракція ГОЛОС, рівнянка

260 мільйонів на Рівненщину: кому і куди надійдуть кошти ДФРР

П’ять років тому в Україні розпочато чи не найбільшу реформу – децентралізацію влади. Місцеві громади: села, міста, області отримали більші важелі впливу на розвиток власних населених пунктів.

Окрім податків, які нарешті почали затримуватися «на місцях», регіони почали одержувати фінансування від держави у вигляді коштів спеціально створеного Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР).

Кошти повинні призначатися для виконання інвестиційних програм та проєктів регіонального розвитку.

Щорічно, з 2015 року, відбувається конкурсний відбір проєктів, які подаються на фінансування з ДФРР.

Найкращі отримують бажані кошти на наступний рік.

Механізм відбору такий: спочатку місцеві громади подають проєкти і програми на попередній конкурсний відбір до облдержадміністрації, далі відібрані проєкти і програми подаються на конкурсну комісію в Мінрегіон, і лише тоді їх фінансування затверджує Кабмін.

Багаторівневий конкурс дає можливість частково уникати корупційної складової, а також створювати змагальні умови.

Проєкти-п'ятирічки

Декілька років підряд Рівненщина користується можливістю освоювати кошти від ДФРР. Щорічно подаються проєкти і програми, які тягнуться ще з 2015, 2016, чи 2017 року. Тобто є певний об’єкт – його фінансують у 2015, потім – у 2016 і аж до 2020 року. Їх ще називають перехідними проєктами.

І ціна питання не кілька тисяч, а мільйони гривень.  Виникає питання: чому цих коштів завжди бракує?

В минулому місяці я подала депутатське звернення до Міністерства розвитку громад та територій, щоб з’ясувати стан реалізації проєктів у 2019 році, а також дізнатися про цьогорічні плани.

Мене щиро здивував той факт, що у 2019 році з-поміж 22 проєктів, на які було виділено 246 мільйонів гривень, завершених аж п’ять! Решта проєктів не реалізована через неефективне засвоєння коштів.

Проєкти і програми регіонального розвитку фінансовані з ДФРР дають можливість фінансувати як інфраструктуру індустріальних та промислових парків, так і інфраструктуру закладів освіти та охорони здоров’я.

Попри однакову потребу у фінансуванні, більшість поданих проєктів і програм орієнтована на заклади соціальної інфраструктури, залишаючи поза увагою розвиток промисловості та створення нових робочих місць.

Відповідь Мінрегіону:

Заморожені мільйони

В місті Рівному давно і гостро постала проблема нестачі місць у дитячих садках. 2019 мав стати роком, коли нарешті мав би реконструюватися дитсадок на Коновальця, за який вже давно борються мами з мікрорайону Північний.

Однак через бюрократичні тяганини із аудитом кошти до кінця року не були освоєні. За пропозицією облдержадміністрації кошти, виділені на проєкт, повернули назад в бюджет.

Коштів було виділено не багато, не мало – 22 мільйони гривень. Цього року проєкт подаватимуть знову, але хтозна, чи не будуть знову наші обласні очільники тягнути кота за хвоста і так легко відкидати мільйонні надходження на будівництво дошкільних закладів.

Ну що поробиш: не вигідні вони місту – тільки додаткові витрати (харчування, опалення і т.д.)...

Піар для обраних

На сайті обласної адміністрації 28-го січня з'явилася інформація про 13 проєктів, які подаватимуть на фінансування з ДФРР. Очікується виділення більше 260 мільйонів гривень на область.

Географія розподілу коштів дуже цікава: 

  • Рівненський район та м. Рівне – 136.2 млн.грн.
  • Сарненський район – 62.1 млн.грн.
  • Березнівський район – 32.7 млн.грн.
  • Дубенський район – 15 млн.грн.
  • Костопільський район – 9 млн.грн.
  • Здолбунівський район – 5 млн.грн.
  • Дубровицький район – 700 тис.грн.

Чомусь відсутні у списку Острозький, Гощанський, Корецький, Демидівський та інші райони.

Невже у цих районах все гаразд?

Дивлячись на карту виборчих округів, розумієш, що неспроста 156 виборчий округ став пріоритетним для Рівненської обласної державної адміністрації, адже вплив Олександра Данильчука, Голови Рівненської обласної ради, на рішення РОДА важко недооцінити.

Нічого особисто не маю проти Сарн, я тільки за їхній розвиток. Але мене цікавить, хто потурбується про інші райони, де немає впливових кандидатів-чиновників, які власноручно можуть розпоряджатися нашими ж з вами коштами.

Де великі гроші, там завжди багато спокуси та зазіхань. Ситуація з коштами ДФРР цікава. Добре обдуманий багаторівневий конкурс, можливість громад самим писати проєкти для фінансування, строгий нагляд та перевірки використаних коштів з одного боку.

З іншого – вплив очільника області на проєкти, неспроможність освоювати уже надані кошти, повторні мільйонні фінансування проєктів з 2015 року. То що це: робота на благо області, чи власних амбіцій?

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте