Хто офіційно платить партіям, що в Рівненській обласній раді

Інфографіка внесків

Серед рівнян найбільше свої партії підтримали коштами голова Демидівської районної ради Сергій Радченко, вчитель і кандидат до Рівненської міськради і райради на виборах 2015 року Василь Чуй, екс-нардеп Валентин Королюк та помічник нардепа Олега Осуховського Дмитро Козачок
Джерело
Для колажу використані фото з сайтів rivne.solydarnist.org, особистих фейсбук-сторінок партійців

Обласні осередки шести політичних партій, які представлені у Рівненській обласній раді торік отримали і витратили близько 2,47 мільйонів гривень на свою діяльність. Із них – майже 2 мільйони гривень бюджетних коштів. Найбільш «грошовитими» виявилися осередки «Солідарності» та «УКРОПу». 

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував фінансові звіти за 2017 рік рівненських обласних осередків шести політичних партій, фракції яких сформовані у Рівненській обласній раді.

Аналізували звіти осередків БПП «Солідарність», «УКРОП», «Батьківщина», «Свобода», «Конкретних справ» та Радикальної партії Олега Ляшка в частині, що стосується Рівненщини. 

З початку 2016 року в Україні почали діяти норми, які зобов’язують політичні партії щоквартально подавати до Національного агентства з питань запобігання корупції фінансові звіти щодо своєї діяльності.

Звіти подають як центральні осередки, так і регіональні осередки, однак лише ті, які мають статус юридичних осіб. Усі звіти оприлюднюють на сайті НАЗК. 

Тим часом в Україні чимало партій мають місцеві осередки, але без статусу юридичних осіб.

Із парламентських це Радикальна партія Олега Ляшка та «Народний фронт», які не зареєстрували жодного місцевого осередку. Попри те, що на своєму сайті «ляшківці» вказують місцеві осередки ледь не в кожному районі.

Головні спонсори рівненських осередків

Рівненські обласні осередки політичних партій торік отримали на свою діяльність вдвічі менше, ніж сусідні волинські – 2,47 мільйона гривень

Левова частка надходжень – кошти з держбюджету.

Фактично державне фінансування отримали два рівненські осередки: БПП «Солідарність» (1,88 мільйона гривень) та Радикальна партія Ляшка (понад 100 тисяч гривень).

Оскільки РПЛ не має офіційних осередків на Рівненщині, ми порахували скільки коштів із загального державного фінансування партії витратили на Рівненську область – це зарплата трьох працівників на 102 тисячі 400 гривень.

Решта осередків або ж зосередилася на зборі добровільних і членських внесків – загалом їх зібрали на майже півмільйона гривень, що у сім разів менше, ніж зібрали волинські осередки, – або ж взагалі подали порожні фінзвіти. 

Наприклад, найбільше добровільних внесків зібрав обласний осередок партії «УКРОП» – понад 305 тисяч гривень.

Майже 88 тисяч гривень зібрала «Батьківщина», дещо менше – президентська партія (майже 80 тисяч). Зовсім мало внесків виявилося у «Свободи» – 13,7 тисяч гривень. 

Партія «Конкретних справ» протягом усього минулого року подавала порожні фінансові звіти: не отримувала і не витрачала коштів. 

Радикальна партія Олега Ляшка торік отримала з держбюджету загалом понад 38 мільйонів гривень та понад 1 мільйон гривень добровільних внесків.

Мешканці Рівненщини на рахунки партії коштів не перераховували. З загального ж бюджету партії на Рівненщину витрачалися лише на трьох працівників. 

Нардепи і помічники, вчителі і чиновники: хто жертвував рівненським партійним осередкам у 2017-му

Найбільше добровільних внесків за кількістю платежів зібрав БПП «Солідарність» (майже 1,4 тисячі платежів від 228 осіб).

Більшість платежів – по 20 гривень. І лише чотири особи зробили значно більші внески.

Це голова Демидівської районної ради Сергій Радченко (26 тисяч грн.), радники колишнього голови Рівненської ОДА Віталія Чугуннікова Віталій Адамський (15,3 тисячі грн.) та колишній радник голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка Андрій Андрощук (8 тисяч грн.) і мешканець Рівненщини Андрій Пахолюк (2,5 тисячі грн.). 

Рівненський «УКРОП» зібрав найбільше добровільних внесків за сумою: 305 тисяч гривень за 334 платежі від 216 осіб і центрального осередку партії «УКРОП». Лише на них і проіснував осередок цілий рік, судячи із фінансового звіту. 

«Укропівцям» значно частіше жертвували великими сумами.

Наприклад, вчитель і кандидат до Рівненської міськради і райради на виборах 2015 року Василь Чуй пожертвував партії майже 22 тисячі гривень, депутат Рівнеради Олександр Довжаниця – 15,4 тисячі, викладач рівненського МЕГУ і юрист Михайло Юхимюк – 12,1 тисячі.

Із центрального апарату на рівненський осередок перерахували більше 19-ти тисяч. Також значна частина добровільних внесків рівненського «УКРОПу» зроблена десятками осіб на однакові суми: від 600 до 1705 гривень. 

Обласний осередок «Батьківщини» торік також існував лише на добровільні внески.

Їх зібрали на понад 87 тисяч гривень. Фактично це 35 платежів від 14-ти осіб, серед яких депутати облради Валентин Королюк (14,5 тисяч), Микола Кучерук (8,5 тисяч), Павло Кравчук (11,5 тисяч), колишній багаторічний депутат Рівненської обласної ради Олег Скороход (9,6 тисяч) та інші. 

Рівненська «Свобода» торік також обмежилася добровільними внесками: 13,7 тисяч гривень від 8 осіб. Найбільше пожертвував помічник нардепа Олега Осуховського Дмитро Козачок – 2 тисячі 900 гривень. 

Майже все, що осередки отримали, протягом минулого року вони й витратили.

Станом на кінець 2017 року на рахунках обласних осередків залишалося від кількох сотень до трьох тисяч гривень.

Про те як витрачали кошти партійні осередки читайте в наступному матеріалі


Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» за підтримки та сприяння міжнародної організації IREX / Програми Партнерства у галузі мас-медіа в Україні (UMPP)

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте