Перший суд щодо обвинувачення у масовому туристичному шахрайстві у Рівному

Потерпілі вимагають від власниці туристичного агентства повернути гроші за відпочинок, якого у них не було і називають її шахрайкою
Джерело
«Четверта влада», Дмитро Сердюк

Понад рік тому близько 40 людей з Рівненщини та інших областей стали жертвами туристичного шахрайства. Вчора одну зі справ мав почати розглядати Рівненський міський суд. Поліція обвинувачує в шахрайстві керівницю турагенства «Флорія», на той час дружину полковника СБУ.

Дивіться попередні матеріали на цю тему:

«Коли гроші будуть, рік пройшов?!»

Існує два кримінальних провадження щодо «Флорії». Одне стосується близько 30-ти потерпілих, а інше – близько 10-ти. За інформацією сайту «Судова влада», 2-го серпня мали розглядати справу з дев'ятьма потерпілими.

2-го серпня 2019-го року. Біля Рівненського міського суду зібралося близько десятка людей. Перемовляються.

Осторонь від них – двоє. Адвокат Ігор Солімчук та Флорія Шинкарьова – власниця вже ліквідованого туристичного агентства «Флорія».

Флорію Шинкарьову звинувачують у шахрайстві. Окрім кримінального провадження – ще по кількох цивільних справах мають відбутися засідання у цьому році. У двох цивільних справах повністю або частково рішення прийняті на користь позивачів

Люди звинувачують її у шахрайстві. Розповідають, що купили у неї путівки, але ні відпочинку, ні грошей назад – не отримали.

Хочуть повернути кошти. Та якщо Флорію Шинкарьову суд визнає винною, то загрожує їй не тільки повернення коштів.

Їй інкримінують частину 2 статті 190 Кримінального кодексу України:

Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому.

Цей злочин карається штрафом від 850 до 1700 гривень або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

До того ж суд заборонив їй наразі займатися підприємництвом, пов'язаним з діяльністю туристичних агентств. 

За кілька хвилин до Шинкарьової підходить Світлана Персікова. Жінка збиралася в тур у Європу, а її дочка – у Єгипет.

– Коли гроші будуть, рік пройшов?! – ледь стримує обурення Світлана Персікова .

– Почекайте, хіба суд вже щось вирішив? – незворушно відповідає їй Шинкарьова.

Сторони (дев'ятеро потерпілих, обвинувачену і захисників) запрошують на судове засідання.

Самовідвід судді

Потерпілі займають місця у судовій залі. Згодом заходить суддя – Наталія Діонісьєва.

Якийсь час сидить, вивчаючи документ, який їй принесла працівниця суду. Потім оголошує, про самовідвід.

Пояснює це тим, що один із адвокатів відповідачки – Віктор Костишин – її колишній чоловік, тому вона не може проводити це засідання.

Потерпілі – обурюються.

– Ви повинні були підготуватися до цієї справи, правда? Скажіть, а скільки можна чекати? Стільки людей приходить, а ви тільки зараз це кажете, – вигукує одна із позивачок.

– Всі тут сидять нормальні люди, всі заробляють гроші. А одна аферистка, вибачте мене, тепер карає усіх цих людей? (про Шинкарьову – авт.) 

– Це вже рік тягнеться! Раз справу відклали, другий раз відклали, то про який суд може бути мова? 

– То вона що, не знала про конфлікт інтересів?, – обурюється вже інша потерпіла.

– Знала вона прекрасно, кого вона бере (про участь у справі колишнього чоловіка Діонісьєвої – авт.)

– Я тільки сьогодні перед судом отримала цей договір, – пояснює суддя.

Мова про договір, який колишній чоловік Діонісьєвої уклав із Шинкарьовою, ставши її адвокатом.

Розчаровані та обурені, люди виходять на вулицю. Там ще деякий час обговорюють ситуацію.

Люди обурені, що рік минув, а так і не відбулося жодного судового засідання

– Я вважаю, що сторона захисту обвинуваченої зловживає правами і судове засідання не відбулося через формальні підстави, – каже представниця трьох потерпілих Ольга Цибульська. 

– Тут у судовому засіданні, коли суд побачив, що зібралося дуже багато потерпілих, з’являється новий адвокат, який подає угоду про надання правової допомоги.

– І цей адвокат виявляється колишнім чоловіком судді. І в судді дійсно не було іншого виходу, як заявити про самовідвід.

– Ну звичайно, що вони зловживають, роблять все, щоб затягнути розгляд справи. Щоб люди більш-менш заспокоїлися і забули про неї. Тоді можна буде уникнути відповідальності.

Ольга Цибульська розповідає, її клієнти спокусилися на акцію туристичного агентства. Флорія Шинкарьова пропонувала путівки за значно нижчою ціною, якщо клієнти бронюватимуть їх заздалегідь.

Адвокатка Ольга Цибульська вважає що справу затягують, щоб люди втомились від тяганини і здалися

– В неї були такі умови, що ціни нижчі, ніж зазвичай в інших туристичних агентів, але потрібно було платити гроші наперед, – розповідає адвокатка.

– Наприклад, одна з моїх потерпілих планувала поїздку на літо. Для цього їй треба було заплатити суму у січні. Мовляв, за таких умов вартість буде значно нижчою, ніж у сезон відпусток.

– Я чула, що у загальному заподіяно збитків на близько 200 тисяч умовних одиниць. Але я знаю, що не всі справи тих, хто писав заяви, скеровані до суду. 

– Зараз, оскільки ще не було жодного судового засідання, важко сказати, на яку точно суму і хто визнаний потерпілим у справі.

Також адвокатка каже, перше засідання, призначене на 1 квітня – не відбулося.

– В той день не було судді. Призначили іншого, і от сьогодні вона заявила самовідвід, а коли буде наступне засідання – не сказала.

– Система авторозподілу обере іншого суддю, а той вже внесе цю справу у свій графік і призначить засідання, коли у нього буде «вікно».

«Немає злочину», – адвокат підозрюваної

Попри те, що у Флорії Шинкарьової тепер два захисники, біля клієнтки постійно адвокат Ігор Солімчук. Цей адвокат також бере участь у іншому гучному кримінальному провадженні, захищаючи підозрюваного у хабарництві керівника Держархбудінспекції Рівненщини Ігоря Мічуду.

Адвокат відповідачки Ігор Солімчук вважає, що проти його клієнтки не мали відкривати кримінальне провадження

– Адвокат же ж не має займатися тим, хто що каже. Адвокат займається справами, в яких є докази, є обгрунтування. По тому, що є, я не вбачаю складу злочину, – каже Ігор Солімчук.

– Які ознаки того, що складу злочину, на вашу думку, немає? – журналістка.

– В тому, що інкримінують.

– Але що вам дає підстави так вважати?

– Є цивільно-матеріальна відповідальність.

– Добре, є. А є люди, які заплатили за послугу, але не отримали ні послуги, ні грошей назад. Як це тоді, на вашу думку, можна назвати?

– От уявіть, що ви прийшли, замовили меблі. Настала умовлена дата, а меблі не привезли. І шо це? Це відповідальність того, хто мав вам у визначений час доставити меблі. І це не кримінальна, а цивільно-правова відповідальність.

– То ви все ж таки погоджуєтесь, що відповідальність має бути?

– Вона (Флорія Шинкарьова – авт.) не заперечує цивільно-правової відповідальності. На підтвердження того є все: і велика частина людей, які є потерпілими, і справи (цивільні позови – ред.).

Нагадуємо, перед початком судового засідання Флорія Шинкарьова на запитання, коли віддасть гроші, відповідає матері одній із потерпілих – Світлані Персиковій, що ще немає рішення суду про її вину.

Також адвокат Солімчук каже, що деякі клієнти турфірми, які замість обвинувачень у криміналі, подали цивільні позови вже отримали компенсації.

– Вони бачать, що у такий спосіб вони швидше захистять свої інтереси.

Тож радить решті позивачів робити так само. Однак не договорює, що кримінальне провадження не виключає цивільних позовів, а визнання винною у шахрайстві допоможе туристам стягнути не лише втрачені кошти, а й більше моральне відшкодування, спричинене злочином.

– То я так розумію і ви це підтверджуєте, що гроші люди заплатили, послугу не було надано і ваша клієнтка є винною у цій ситуації?

– Для цього потрібно розібратися із взаєморозрахунками, з туроператором.

Туроператор TPG, головний офіс якого знаходиться у Києві, співпрацював із Флорією Шинкарьовою.

Пані Шинкарьова продавала путівки, отримані гроші повинна була перераховувати туроператорові, а після оплати TPG мав забезпечити виконання умов для туристів.

Флорія Шинкарьова на запитання своїх колишніх клієнтів «коли будуть гроші» каже: радить дочекатися рішення суду

Та захисниця потерпілих Ольга Цибульська каже, Шинкарьова нічого не перераховувала туроператорові.

– Доказів того, що вона передавала гроші туроператору TPG – немає. У січні вона бере гроші і до червня вона чомусь не передає ці гроші TPG. 

– То що вона півроку робила із цими грошима? Користувалася, мабуть. А потім стало винне TPG. Не знаю, суд встановить.

А їх залучали до справи? – журналістка.

– Не знаю, це кримінальна справа. Можливо, будуть залучені у якості свідків. А можливо сторона обвинувачення взяла докази, які їм треба, і на цьому зупинилися.

Ми не називаємо своїх прізвищ

Почути представників головного офісу TPG (ТОВ «Тревел профешнл груп») вдається лише з третього разу.

Телефонуємо за знайденими в мережі номерами. Відповідає жінка, яка не вказує свого імені. Каже – вона не представник туроператора, а співпрацює з ним, як представник туристичного агентства.

Каже, що чула про справу Шинкарьової але із самою Шинкарьовою не знайома.

Але складається враження, що знає набагато більше, ніж говорить.

– Різниця в тому, що я добросовісно працюю десять років, а вона – не дуже.

Потім жінка диктує декілька номерів телефонів. Каже – за котримсь із них точно дадуть відповіді на запитання.

Після першого дзвінка оператор обіцяє з’єднати з тим, хто міг би щось коментувати. Прочекавши кілька хвилин на лінії, так і не дочекались. Телефонуємо ще раз.

Знову обіцяють з’єднати з кимось, та не кажучи – з ким. За якийсь час на зв’язок виходить представниця відділу контролю якості Валерія. Прізвище відмовляється називати.

– Ми не називаємо своїх прізвищ. Підкажіть, яке у вас запитання?

Та на них відповіді не дає.

– Всі коментарі ми даємо лише у письмовому варіанті. Юристи підготують вам відповідь.

Адвокат відповідачки Ігор Солімчук вважає, що відповідальність повинен нести туроператор TPG.

– Турагенти працюють із туроператорами на підставі договору-довіреності і по цьому договору представляють інтереси туроператора. Все, що вони роблять – від імені туроператора.

– Тому я маю якісь юридичні підстави вважати, що в цьому випадку має нести відповідальність туроператор.

– Але ж гроші з людей брала саме пані Шинкарьова? – журналістка.

– Вона це робила від імені туроператора. Скажімо, якщо ви заплатили гроші в касу, то відповідати буде хто, касир чи підприємство?

– Тобто ваша клієнтка (перебиває, не даючи закінчити речення)

– Ще раз питаю вас: гроші заплатили в касу, відповідальність буде нести підприємство за не виготовлені вам меблі, чи касир? 

–  Я журналіст, і не оцінюю ситуацію.

(Пані Шинкарьова не була найманою працівницею туроператора, тому порівняння з касиром підприємства некоректне, – ред.)

«Фіктивно-колишній чоловік з СБУ»

В нашу з адвокатом розмову вклинюється матір потерпілої Світлана Персикова. Задає запитання адвокатові Шинкарьової.

– Але ж вона писала всім повідомлення, що віддасть гроші, зачекайте тиждень-два, я все владнаю. У багатьох є такі повідомлення на телефоні. Якщо вона не винна, чому вона всім писала? Є відповідь на це?

Світлана Персикова вважає, що Флорія Шинкарьова обманула двіччі – спочатку з нездійсненим відпочинком, а потім з обіцянками за тиждень-два повернути всі кошти

– Винна в плані кримінальної відповідальності, чи винна в тому, щоб повернути гроші? – відповідає запитанням на запитання Ігор Солімчук. 

– Вона не відмовляється від цивільно-правової відповідальності. Тільки їй треба розібратися ще з TPG: скільки вона заплатила, на які рахунки, і тоді вони визначать.

Світлані Персиковій уривається терпець.

– Рік пройшов, і нічого не розібралися. Нагло гроші взяла, всім поплатила: що колишній чоловік собі в СБУ працює, не переживає ні за що, і не впливає ніяк на нього, що жінка-шахрайка. Він колишній фіктивно, це тільки на бумазі. І на момент суду у них нічого нема, прямо голі-босі, нема з чого платити. А куди всі гроші ділися?

Як судяться з Флорією інші

  • 22-го січня 2019-го року за рішенням Рівненського міського суду розірвано договір туристичного обслуговування між Флорією Шинкарьовою та позивачкою. Із Шинкарьової стягують 35 тисяч 880 гривень згідно з Договором про туристичне обслуговування. І ще 5 тисяч гривень – моральної шкоди.
  •  
  • 16-го квітня 2019-го року за рішенням Рівненського міського суду із Флорії Шинкарьової стягнуто кошти в розмірі 1 тисяча 500 доларів США (40 тисяч 54 гривні 40 копійок).
  •  
  • 1-го липня 2019 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області частково задовольняє позов, у якому третьою особою зазначена Флорія Шинкарьова. Та грошове стягнення призначають Товариству з обмеженою відповідальністю «Тревел профешнл груп».

На користь одного позивача Дубенський суд стягує 136 тисяч 476 гривень (збитки, пеня, моральна шкода).

На користь іншого позивача «Тревел профешнл груп» має сплатити 5 тисяч гривень відшкодування моральної шкоди.

Наразі до судового розгляду призначено ще чотири цивільних справи, в яких Флорія Шинкарьова виступає або відповідачем, або третьою особою.

Слідкувати за кримінальною судовою справою можна за тегом Флорія


Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим – можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте