Смерть і каліцтво підлітків від п'яного за кермом рівнянина: судові баталії

Рідні загиблої у ДТП Діани Петрук не підтримують скаргу, яку подали захисники підозрюваного
Джерело
«Четверта влада»

16-річні Діана Петрук та Владислав Тарар ще 2-го листопада 2018 року потрапили під колеса автомобіля. Хлопець вижив, дівчина – ні. Аварія трапилася на вулиці Севастопольській.

Зі слів правоохоронців, 39-річний водій автомобіля «Мерседес Бенз Віто» Василь Самчук був у стані алкогольного сп’яніння. Алкотестер показав 2,75 проміле алкоголю у його крові. 

Підозрюваного Василя Самчука на цьому засіданні не було. Захисники зазначили, що це не обов'язково. Стоп-кадр із відео UA:Рівне

Чоловіка затримали і повідомили йому про підозру за ч.2 ст. 286 Кримінального кодексу України: 

Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом,  якщо вони спричинили смерть потерпілого або заподіяли тяжке тілесне ушкодження.

Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

Постраждалого у ДТП Владислава Тарара госпіталізували із політравмою у реанімацію. На той час медики оцінювали стан хлопця як важкий. 

Двісті тисяч гривень щомісяця

Нині Влад Тарар перебуває в одній із лікарень Польщі. Про це розповів його батько Олександр Тарар.

Праворуч батько постраждалого підлітка Олександр Тарар каже, що син періодично приходить до свідомості

За його словами, 30-го січня з Німеччини, з міста Бремен, сина перевезли швидкою допомогою, яку надала клініка з Кракова в Польщу на лікування. Лікарі сказали лікування триватиме 4-6 місяців.

– На те що син в мене одужає і буде повністю функціонувати – це знає один Господь. В подальшому лікарі цієї клініки, вона саме займається тими, хто в малій свідомості, має великий досвід, вони дають певні надії що все буде добре, – каже батько хлопця.

– Він вже п’ять-шість кілограм набрав, поправлятись вже почав, найбільше питань виникає до тіла, тіло залежане за три місяці, атрофовані всі м’язи, в загальному кажуть що все можуть виправити, потрібен час, бажання і молитви.

Лікарі кажуть, що Владислав Тарар має все пам'ятати, адже голова у хлопця не пошкоджена. Фото із Фейсбук сторінки Олесі Озімковської

Щомісяця батьки хлопця витрачають на лікування більше двохсот тисяч гривень.

– Всі шанси є, щоб він жив повноцінним життям, так кажуть в лікарні, – говорить чоловік. 

Владиславу Тарару можна допомогти фінансово. Кошти можна перераховувати на картку батька – Олександр Володимирович Тарар. Номер картки – 5168 7427 2378 2359. 

«Додому йти було буквально 10 хвилин»

Діана Петрук у сім’ї була найстаршою дитиною. Окрім неї, батьки виховують 12-річного сина та дівчинку, якій рік та вісім місяців.

17-го січня Діані Петрук мало б виповнитись 17 років

Дівчина готувалася до ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання, – авт.) та планувала навчатися за кордоном. Про це «Четвертій владі» розповіла бабуся Діани – Галина Гузар

– Це дитина була унікальна, вона добре вчилася, гарно малювала, закінчила комп’ютерну школу, збиралася вчитися за кордоном.

Галина Гузар каже, що її донька Аліна Петрук не може ходити на роботу вже три місяці, через загибель Діани, адже працює доцентом і їй важко бачити дітей такого ж віку. Вона також не змогла прийти і на судове засідання

– Вона хотіла вивчати щось пов’язане із міжнародними відносинами. Вона іноземні мови вивчала. Знала чотири мови – польську, німецьку, англійську та трохи китайську, – каже Галина Гузар.

– Вона модель була, виборола «Модель 2016», гарно танцювала, закінчила школу танців, – зі сльозами згадує бабуся Діани.

В той вечір дівчинка поверталася від репетитора разом зі своїм однокласником Владиславом Тарарем. Бабуся каже, що онучка ходила до двох репетиторів: на іноземну мову та українську.

Додаткові уроки Діана Петрук відвідувала у філії Київського університету права, що у парку «Лебединка». До вчительки разом із Діаною ходили ще двоє підлітків – Владислав Тарар та інша школярка.

– Після занять Діана та Влад вирішили пройтись додому по тій вулиці Севастопільській. І якраз за годину вони туди дійшли і оце сталось. Додому йти було буквально 10 хвилин, – каже Галина Гузар.

Слідчий експеримент із фізіологічними властивостями та розбитою автівкою

У справі зараз триває досудове розслідування. Спочатку підозрюваного представляли два захисника. Нині до них приєднався ще один захисник.

Під час судового засідання, 8-го лютого, захисник Олег Захарчук не з’явився. Причина не відома. Натомість прийшли два інших – Сергій Захожий та новий захисник Михайло Гончаров.

Повна судова зала. Сім'я Діани Петрук обурюється з приводу скарги, поданої захисниками підозрюваного

Захисники подали до суду скаргу на слідчого у справі Івана Тумака.

Ліворуч Сергій Захожий, праворуч Михайло Гончаров. За їхніми словами, слідчий відмовив у проведенні слідчого експерименту за участю підозрюваного Василя Самчука

– Підставою для відмови клопотання у проведенні експерименту, на думку слідства, є той факт, що  підозрюваний не пам’ятає обставин дорожньо-транспортної пригоди.

Однак Самчук згадав деякі обставини ДТП, і готовий їх відтворити. Показавши деякі параметри, які важливі для слідства, – зазначив захисник Сергій Захожий. 

Окрім того, у скарзі захисники підозрюваного стверджують, що ділянка дороги, де був скоєний наїзд на дітей, не освітлюється вуличними ліхтарями.

За їхніми словами, ліхтарі нічного освітлення наявні лише з лівої сторони по напрямку руху автомобіля Мерседес Бенз Віто. А в орієнтовному місці наїзду на пішоходів є метало-бетонний стовп, на якому відсутній ліхтар вуличного освітлення.

На судове засідання прийшов батько загиблої Діани Петрук – Дмитро Петрук. У суді він не свідчив

Повний текст скарги можна прочитати ТУТ

Через це захисники підозрюваного просять скасувати постанову про відмову у проведенні слідчого експерименту. А також зобов’язати Івана Тумака провести слідчий експеримент в умовах максимально наближених до тих, під час яких сталась аварія за участю підозрюваного Василя Самчука. 

Зокрема, просять використати автомобіль, яким підозрюваний збив двох підлітків, а також використати фізіологічні властивості Василя Самчука на момент ДТП.

Проведення такого експерименту може затягнути розслідування справи ще на рік.

Натомість слідчий Іван Тумак каже, що до нього не надходило жодних клопотань про допит підозрюваного. Він вважає, що спершу потрібно вислухати, що Василь Самчук може повідомити.

– Даючи покази підозрюваний повідомив, що останнє, що він пам’ятає – він стояв біля магазину. Про будь-які обставини аварії він взагалі не повідомив, – розповідає Іван Тумак.

– Вказано згадав деякі обставини, згадав скільки він випив чи який алкоголь може вживав, то для цього не потрібно слідчий експеримент проводити. 

Слідчий Іван Тумак каже, що всі, хто був присутнім на місці аварії, можуть підтвердити, що вулиця Севастопольська освітлюється. А те, що ліхтарі розміщені з одного боку, то це передбачено мережею електромереж Рівного

Слідчий також звернув увагу на пункт про використання фізіологічних властивостей підозрюваного. 

– В мене є таке питання, це треба всім учасникам, тобто слідчому, підозрюваному, захисникам, понятим вжити алкоголю 2,75 проміле, щоб всі в рівних умовах із фізіологічними властивостями, щоб підозрюваного Самчука ми могли сприймати об’єктивно, вважаю що не всі вживають алкоголь і не всі можуть стільки випити, – зазначив він.

Іван Тумак вважає, що у скарзі не наведено жодного аргументу, щоб її задовольнити.

Три проміле алкоголю в сечі та об'єктивність слідчого експерименту

Представник потерпілого Олександра Тарара (батько постраждалого хлопчика, – авт.) Сергій Меркулов згадав і за показники алкоголю в крові водія. 

Представники потерпілих. Ліворуч представник сім'ї загиблої Діани Петрук – Роман Хмара. Праворуч представник постраждалого Олександра Тарара Сергій Меркулов. Представник Олександра Тарара не розуміє, що сторона захисту хоче підтвердити цим слідчим експериментом. А Роман Хмара не впевнений, що Василь Самчук зможе об’єктивно відтворити обставини ДТП

– Станом на сьогодні наявна судово-медична експертиза, яка каже, що у Савчука в сечі наявне три з хвостиком проміле алкоголю, в крові в нього 2,73, і показники алкотестера драгер вказують 2,75 проміле

– Про яку об’єктивність, про яке сприйняття дорожньої обстановки може говорити особа, яка, вийшовши з машини після наїзду, навіть не надаючи спроби допомоги малолітнім дітям, покійна Діана лежить в калюжі крові, а неповнолітній Тарар лежить перед фарами автомобіля, навіть не підходить до них, про яку адекватність про яке сприйняття? 

Представник родини Петруків Роман Хмара каже, якщо спотворити результати слідчого експерименту, то справу можна перекреслити.

– Зараз питання чи дійсно ми можемо провести цей слідчий експеримент з особою, яка взагалі на місці події не могла говорити, не усвідомлювала де вона знаходиться, і чи можемо проводити слідчий експеримент з особою, яка жодних обставин події не може повідомити.

– В мене по інших справах були випадки коли призначалися відповідні психіатричні експертизи і давали відповідь про те, що  в тяжкому стані сп’яніння особа не може об’єктивно відтворити ці дані.

Слідчий суддя Сергій Наумов, який розглядав скаргу,  переніс засідання на 11-те лютого. Адже він ще мав розглянути сім справ по обшуках. Окрім того, він також зазначив, що хотів бачити ще одного захисника підозрюваного Олега Захарчука.

«Я закреслив суму, щоб преса не бачила» 

На минуле засідання, 11-го лютого, з’явився ще один захисник Василя Самчука – Олег Захарчук. Він зазначив, що скаргу на слідчого підтримує.

Олег Захарчук поставив кілька питань до слідчого з приводу постраждалих у ДТП дітей. Однак, суддя зняв ці питання, оскільки вони не стосувалися суті скарги

Окрім того, захисник Олег Захарчук повідомив що має претензії до засобів масової інформації.

– У ЗМІ було зазначено, що родичі підозрюваного не допомагають на лікування Татара, однак перерахована п’ятизначна сума на його лікування, тобто ЗМІ однобоко висвітлюють даний процес і не враховують сторони захисту, і таким чином тиснуть на правосуддя, – говорить Олег Захарчук.

Суддя Сергій Наумов зазначив, що на нього ніхто не тисне. Після цього він пішов у нарадчу кімнату виносити ухвалу. 

Опісля батько постраждалого хлопчика намагався віддати кошти адвокатам підозрюваного.

– Скажіть мені суму, скільки Ви перерахували, – Олександр Тарар.

– Я не скажу суму, а ось є чеки, є три чеки, я не буду говорити, – Захарчук. 

Згодом інший захисник Самчука – Сергій Захожий зазначив:

– Я закреслив суму, щоб преса не бачила. 

Детальніше про це у відео:

Олександр Тарар також намагався віддати кошти і мамі Василя Самчука, яка прийшла на засідання. Жінка грошей також не взяла. Детальніше у відео.

«Четвертій владі» Олександр Тарар пояснив свої дії. 

– Це не на лікування, якби жінка обвинуваченого захотіла їх дати, вона б сказала по-людськи, по совісті, вона не віддала б ці чеки адвокатам, які представили їх на суді. Це зроблено для того, щоб витягнути свого чоловіка, буде обставина щоб він не сидів. Це все було готове щоб представити на суді, – розповів батько Влада Тарара.   

Суддя Сергій Наумов скаргу не задовольнив. Він вважає, що постанова слідчого Івана Тумака про відмову у слідчому експеременті є обґрунтованою та не встановлено підстав для її скасування. 

Про інші справи, пов'язані з їздою напідпитку, можна почитати за тегом п'яні за кермом

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте