Цьогоріч до приїзду швидкої померло понад 300 рівнян: два проєкти, які можуть це змінити

Два проєкти лікаря Андрія Стахнюка перемогли на конкурсі громадського бюджету 2019. Тепер у Рівному можна буде навчитися надавати домедичну допомогу та скористатися дефібриляторами
Джерело
«Четверта влада»

Серед одинадцяти малих проєктів, які виграли цього року на конкурсі громадського бюджету, два можуть допомогти врятувати життя. Створити центр для навчання домедичної допомоги та встановити в місті автоматичні зовнішні дефібрилятори запропонував лікар Андрій Стахнюк. На кожен із цих проєктів із громадського бюджету виділили майже по 250 тисяч гривень. 

Врятував життя завдяки новинам

Вчитель музичної школи Віталій Сторожук у вересні він врятував колегу від інфаркту: побачив, що той упав і почав задихатися. Віталій викликав швидку і почав тим часом допомагати колезі. 

​Віталій Сторожук працює у музичній школі. Дізнався, як робити непрямий масаж серця, з новин. Фото з фейсбук-сторінки Віталія Сторожука.

– Він лежав обличчям вниз, – розповідає про ту подію Віталій Сторожук.– Не дихав зовсім, посинів.

– Я попросив колег допомогти перевернути чоловіка. Вони радили його не чіпати, щоб не нашкодити. Але я сказав, що нашкодити йому ще більше ми не зможемо.

Чоловік розповідає, що напередодні побачив у новинах, як робити непрямий масаж серця, і тепер спробував допомогти колезі. Після масажу його обличчя почало рожевіти, каже Віталій Сторожук.

Лікар розповів Віталію, що чоловіка, якого він врятував, прооперували. Зараз із ним все добре. Але поки він на лікарняному.

Вміти надавати домедичну допомогу має кожен

Тоді на виклик Віталія приїхав Андрій Стахнюк. Він працює лікарем Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Два його проєкти перемогли цьогоріч на громадському бюджеті.

Лікар швидкої Андрій Стахнюк вважає, що кожен мусить вміти надавати домедичну допомогу

– Люди не те що не вміють надавати медичну допомогу, – навіть не знають, що казати, коли викликають швидку, – каже Андрій Стахнюк.

Коли людина знепритомніла, її треба перевернути на спину. Обов’язково перевірити, чи вона дихає протягом 10 секунд. Для цього секунди треба рахувати через сто: сто один, сто два, сто три. Тоді слід викликати швидку. Диспетчеру повідомити, дихає людина чи ні. Якщо ні, до приїзду швидкої треба зробити непрямий масаж серця або використати дефібрилятор. 

Це та інше розповідатимуть на навчанні у симуляційному центр, який Андрій Сахнюк запропонував створити. Там вчитимуть домедичної допомоги безкоштовно.

Переміг цей проєкт на громадському бюджеті з другої спроби. Минулого року центр програв, бо за шкільні проєкти могли голосувати учні, вважає лікар. Цього року кількість освітніх проєктів, які могли перемогти в конкурсі, обмежили, тому в інших з’явилося більше шансів. 

Центр навчання домедичної допомоги буде на Драгоманова, 7, на базі Центру первинної медико-санітарної допомоги «Центральний». Коли приміщення облаштують та закуплять медичні манекени для навчання, набиратимуть групи для навчання, розповідає Андрій Стахнюк. Там же і будуть вчити користуватися дефібриляторами. 

Три дефібрилятори

Дефібрилятори, за проєктом Андрія Стахнюка, розмістять у Рівному у трьох місцях:

  • Центрі надання адміністративних послуг,
  • Міському будинку культури,
  • Дитячо-юнацькій спортивній школі №4 на вулиці Фабричній.

Ці заклади розташовані у різних районах, там найбільше скупчення людей та можна цілодобово скористатися апаратами. Спочатку лікарі та інструктури будуть вчити, як користуватися дефібриляторами, працівників у цих місцях.

Автоматичні зовнішні дефібрилятори – невеликі апарати для надання екстреної допомоги при раптовому важкому порушенні ритму серця та фібриляції шлуночків, йдеться на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Вони мають голосове меню-помічника і вмикають заряд, лише коли зафіксують порушення ритму серця. Робота пристрою максимально автоматизована. Як проводити серцево-легеневу реанімацію, якщо ви не медпрацівник, читайте у постанові МОЗу. 

Місце розташування дефібрилятора має бути позначене спеціальною наклейкою – серцем із символом електричного розряду на зеленому тлі та абревіатура АЗД під ним.

За словами лікаря, коштує один дефібрилятор приблизно 67 з половиною тисяч гривень.

Зовнішні автоматичні дефібрилятори є також у Львові. Один із них – у приміщенні міської ради. Його встановили у січні цього року і звідтоді скористалися ним один раз, розповідає начальник управління безпеки Львова Юрій Діль. 

Начальник управління безпеки Львова Юрій Діль каже, що автоматичний дефібрилятор місту купила благодійна організація «Мальтійська служба допомоги». Фото із фейсбук-сторінки Львівської міської ради

– У міській раді вирішили встановити дефібрилятор, бо це центр міста і там завжди багато туристів. Один раз ним скористались працівники швидкої допомоги. У них тоді дефібрилятор чи не працював, чи вони не мали його в авто. Але користуватись ним уміють і охоронці міськради.

Дефібрилятор, який встановили у львівській ратуші. Фото з сайту Львівської міської ради

Дефібриляторів у Львові 19. Вони є в аеропорті, приватних клініках, торгових центрах та офісах деяких компаній. Є дефібрилятори і в інших містах України. Їх можна побачити на карті, яку створили активісти ініціативної групи AED Location UA.

У фейсбук-групі «Вільний доступ до дефібриляторів» можна заповнити заявку, щоб активісти додали дефібрилятор на карту вашого міста. Для цього є відеоурок. 

Дефібрилятор потрібен, коли людина без свідомості, не реагує на подразники, задихається або дихає рідко. Щоб скористатися дефібрилятором, треба:

1. Увімкнути живлення.

2. Звільнити від одягу грудну клітку постраждалого.

3. Накласти на визначені місця грудної клітки постраждалого електроди.

4. Підключити електроди до прибора.

5. Очистити постраждалого від вологи та бруду.

6. Включити АЗД для проведення ним аналізу ритму серця.

7. Діяти за підказками пристрою, наприклад: «Рекомендується електричний розряд. Не торкайтеся пацієнта», «Натисніть на червону миготливу кнопку, щоб виконати електричний розряд», «Тепер можна торкатися пацієнта. Виконайте серцево-легеневу реанімацію, згідно з вказівками» тощо.

8. Продовжувати серцево-легеневу реанімацію з компресіями до відновлення ритму та дихання або до прибуття швидкої допомоги.
 

Приклад, як використовувати автоматичний зовнішній дефібрилятор. Фото 1staidplast.org.ua

За десять місяців цього року у Рівному до приїзду медиків померло 323 людини.

Це переважно пацієнти із серцево-судинним захворюваннями. Якщо вчасно надати їм домедичну допомогу, то 78% таких пацієнтів може вижити – про це свідчить світова статистика, каже Андрій Стахнюк. Обов'язково домедичної допомоги мають навчитися батьки з малими дітьми. 

– Я нещодавно купив доньці льодяники, – розповідає Андрій Стахнюк.

– Ми їхали в машині; бачу, з дитиною щось не те. Але я знаю, що робити. Треба стати за дитиною і трохи нагнути її на свою руку. Потім постукати по спині долонею у районі лопаток. Потім можна провести прийом Геймліха: повернути людину спиною до себе, трохи припідняти її і натиснути в районі живота. Я зробив вібрацію, цукерка вийшла.

Головне – не боятися допомогти, каже лікар.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте