Хвороба «помолодшала»: навіщо в Рівному потрібен інсультний центр

Інсульт «помолодшав». Частіше хворіють люди до 30 років
Джерело
Четверта влада

Найбільше голосів цього року на конкурсі громадського бюджету набрав проєкт волонтерки Тетяни Воронцової. Вона запропонувала створити інсультний центр на базі Рівненської центральної міської лікарні.

Для чого цей центр потрібен Рівному та чим лікування у ньому відрізнятиметься від допомоги у звичайних лікарнях – далі.

Інсульт – це гостре порушення кровообігу в мозку. Колишня виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун називає інсульт провідної причиною інвалідності у світі та другою провідною причиною смерті.

З її слів, інсульт загрожує кожному шостому українцю. Втім якщо вчасно розпізнати прояви нападу та викликати швидку, то можна уникнути наслідків: інвалідності або смерті.

Чотири інсульти до 60-ти

Про наслідки інсульту знає родина рівнянки Валентини. Жінка мала чотири інсульти за свої 58 років. Перший стався, коли Валентині було 35 років. Останній  – у 48.

Рівнянка Валентина пережила чотири інсульти. Після одного з них отримала інвалідність

Тепер жінка має інвалідність: може самостійно рухатись, але їй важко ходити. Валентина повільно говорить, а після хвороби переживала тривалу депресію.

Втім Валентина не сидить на місці. Відвідує «Інваспорт», де займається гімнастикою. Приймає ліки для судин та дбає про своє здоров'я. Вважає себе молодою: має гарний настрій, провідує інших важкохворих, регулярно ходить до церкви.

В онука Валентини також стався інсульт. Йому тоді було 13.

– Нам дуже пощастило, – розповідає мама хлопця та донька Валентини, – що порівняно швидко діагностували крововилив і ми встигли до кабінету МРТ. Кілька годин лікарі не могли зрозуміти, чому дитина раптово впала в майже несвідомий стан, і припускали зовсім іншу хворобу – запалення мозку. Якби ми не встигли ввечері на МРТ, а чекали до ранку, і в цей час нас би лікували від іншої хвороби, боюся, все могло би бути значно гірше.

На щастя, інсульт не позначився на здоров'ї хлопця. Втім лікарі досі не можуть сказати, чому хворіють молоді люди. Підліток час від часу обстежується; лікарі кажуть, що загроз наразі немає, але причину крововиливу встановити не змогли.

Інсультний центр у Рівному

Приблизно тисяча пацієнтів із інсультом на рік зможуть отримати кваліфіковану допомогу в інсультному центрі, який обладнають у Рівному. На нього з громадського бюджету виділили мільйон гривень.

Авторка проєкту волонтерка Тетяна Воронцова спілкувалася із журналісткою телефоном, коли була на конференції «Академія інсульту» в Києві. Фото з фейсбук-сторінки Тетяни Воронцової

Авторка проєкту Тетяна Воронцова розповідає, що цього року Україна приєдналася до Європейської програми удосконалення допомоги пацієнтам з інсультом. За нею, більше 90% пацієнтів з інсультом мають лікуватися в інстультних центрах.

Для Мінохоронздоров'я на 2020-й рік це питання стало пріоритетним. Національна служба здоров'я заявила, що буде оплачувати лікарням послуги з допомоги хворим на інсульт, якщо лікарні дотримуватимуться певних умов: матимуть спеціальне обладнання та потрібну кількість компетентних працівників. 

– Лікувати інсульт можуть і у звичайних лікарнях, але ці послуги їм не буде оплачувати НСЗУ, – каже Тетяна. – Інсультний центр плануємо створити саме на базі Центральної міської лікарні, бо там є мультидисциплінарна команда лікарів: нейрохірурги, реабілітологи.

Лікарня працює цілодобово. Лікарі вміють надавати невідкладну допомогу пацієнтам з інсультом, згідно зі сучасними протоколами. Але їм ще бракує певного обладнання, яке передбачене вимогами НСЗУ.

Мільйон гривень на відсмоктувачі, кардіомонітори, спеціальні ліжка має вистачити. Але, каже Тетяна, потрібно ще закупити реабілітаційне обладнання, щоб центр був повного циклу – від діагностики до операції. Але це поки в планах.

– Ми заповнили заявку на японський ґрант «Кусаноне», щоб закупити ще обладнання, і пройшли відбір. Шанси виграти – один до чотирьох. На цьому заключному етапі аналізують бюджет міста: чи може воно саме придбати це обладнання. Тому виграють зазвичай маленькі міста, де менше грошей. 

Підтримує проєкт та агітувала за нього головна лікарка Центру первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний» Вікторія Покоєвчук.  

Головна лікарка Центру первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний» Вікторія Покоєвчук каже, що основна причина інсульту – підвищений артеріальний тиск

За словами Вікторії Покоєвчук, інсульт «помолодшав». Частіше хворіють люди до 30 років. 

– Завдяки обладнанню, яке придбають для центру, пацієнти в перші години судинного ураження отримають спеціалізовану допомогу, інтенсивне лікування та динамічне спостереження. Це дасть їм шанс на подальше повноцінне життя.

Якщо в спеціалізованому відділенні людині ввести препарати, які розчиняють тромб, протягом терапевтичного вікна – від трьох до чотирьох із половиною годин від початку захворювання – вона зможе швидше одужати й уникнути важких ускладнень після інсульту.

Доставити пацієнта з інсультом до лікарні потрібно в першу годину прояву симптомів. Найбільш зручно їх запам’ятати за абревіатурою МОЗОК, яку вказала у своєму дописі Уляна Супрун.

М – мовлення. Раптове порушення мови або людина не може відповісти на запитання.

О – очі. Несподівана втрата зору чи чіткого бачення одним або двома очима.

З – запаморочення. Втрата рівноваги чи запаморочення в голові.

О – обличчя. Поява асиметрії на обличчі під час мови.

К – кінцівки. Раптова слабкість чи оніміння кінцівок.

Іноді єдиний прояв інсульту – інтенсивний головний біль.

Ознаки інсульту від МОЗ України. Зображення з офіційної фейсбук-сторінки МОЗ

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте