Як рівненський виконком віддав комунальникам 100 мільйонів без тендерів

Міський голова Рівного готовий пожертвувати якістю комунальних послуг, аби не випускати контролю над занедбаними комунальними підприємствами
Джерело
«Четверта влада»

«Четверта влада» вже писала про зловживання під час тендеру на прибирання вулиць Рівного. За дуже схожими сценаріями відбулися тендери на утримання кладовища та озеленення міста. В усіх трьох випадках комунальні підприємства Рівного, які «споконвіку» виконували ці послуги, зіткнулися з конкуренцією.

Замість віддати послуги, можливо, спроможнішим конкурентам, Управління житлово-комунального господарства скасувало всі три тендери. А рівненський виконом по тому зробив Шляхово-експлуатаційне управління, Спецкомбінат та Трест зеленого господарства прямими одержувачами коштів. А це близько 100 мільйонів гривень.

Про те, чи законне таке рішення виконкому та як це позначиться на якості прибирання й озеленення міста з’ясовувала «Четверта влада».

Позитивні зміни від тендерної конкуренції на прикладі подій 18-го століття

У 1758 році тривала війна між Англією та Францією. У підсумку Англія здобула перемогу завдяки тому, що флотилія адмірала Гока вперше в новочасній історії безперервно перебувала в морі протягом 6-ти місяців, блокуючи французький флот. 

Для утримання флоту в морі були потрібні не здоровіші моряки, міцніші кораблі чи краща тактика. Це завдання потребувало адміністративної системи, яка гарантувала б безперервне постачання високоякісних харчів і матеріалів.

Військово-морське відомство Англії запровадило конкуренцію на ці послуги між приватними компаніями. 

Конкурентний ринок породив прогрес у сфері тих послуг, які державні структури до цього не могли постачати якісно. Ось таку тендерну систему ввели в Англії ще у 18-му столітті.

Антиконкурентні рішення рівненського виконкому у 21-му столітті

Виконком Рівненської міської ради нещодавно ухвалив три антиконкурентні рішення.

Він зробив КП «ШЕУ», КП «Спецкомбінат-ритуальна служба» та КП «Рівненський міський трест зеленого господарства» одержувачами бюджетних коштів. 

Ці підприємства надають суспільно важливі послуги: озеленюють та прибирають місто і утримують його кладовище.

Саме на ці послуги комунальники відтепер отримають близько 100 мільйонів гривень без участі в тендерах. Конкуренція за послуги прибирання міста давала хоча б шанс на технічний прогрес.

Все би й нічого, але мова йде про наші з вами податки, які міська влада витрачає на організацію безпечного і комфортного простору в Рівному. 

Як без тендерів та конкуренції буде зростати його якість? Можливо, за радянським сценарієм планової економіки? Але зачекайте – вона ж зникла понад чверть століття тому. 

Як порядкують бюджетними коштами 

У бюджетних коштів є кілька типів розпорядників – тих, хто їх розподіляє та використовує. Вони поділяються на два типи:

1) Головний розпорядник. Наприклад, Виконавчий комітет Рівненської міської ради: 

- управляє бюджетними коштами;
- оцінює ефективність їх використання;
- розподіляє кошти між розпорядниками нижчого рівня.

2) Розпорядник коштів (не головний). Наприклад, Управління житлово-комунального господарства:

- установа, що отримує кошти та розпоряджається ними відповідно до бюджету.

Є одержувачі бюджетних коштів. Це суб’єкти господарювання, громадські чи інші організації, уповноважені розпорядником виконувати заходи в межах бюджетної програми. Наприклад, комунальне підприємство у нашому випадку є одержувачем бюджетних коштів.

Воно за ці гроші вже надає конкретні послуги – підмітає місто, озеленює його чи ремонтує дороги. 

Головний розпорядник може надавати бюджетні кошти безпосередньо їх одержувачам (припускаємо, так робили в Англії до того, як зіткнулися з нагальною потребою отримати якісніші послуги). 

Або ж він може проводити тендери. Тоді державні та приватні підприємства будуть конкурувати за право надавати певні типи послуг. Завдяки такій інновації Англія у 18-му столітті перемогла у війні з Францією.

Тендери сприяють конкуренції. Це ключовий стимул для підприємств постійно вдосконалюватися.

Рівненський виконком проти тендерів

До 2018-го року рівненський виконком перераховував кошти на прибирання та озеленення Рівного до Управління ЖКГ. Сюди ж йшли кошти на догляд міських  кладовищ.

Ці послуги в Рівному «споконвіку» надають три комунальні підприємства: КП «ШЕУ» (прибирає Рівне), КП «Рівненський міський трест зеленого господарства» (озеленює місто) та КП «Спецкомбінат-ритуальна служба» (доглядає міське кладовище).

Проте, комунальники не могли отримати гроші як прямий одержувач. Їм треба було брати участь у тендерах.

Від часу створення системи ProZorro, особливої конкуренції на ці послуги не було. Тому всі три КП особливо не переймалися формальною потребою йти на тендери. Але у 2018 році сталися зміни.

На початку цього року УЖКГ оголосили чергові тендери на три види послуг:

  • Очищення, оброблення та утримання в належному стані вулиць, проїздів та майданів в м. Рівне – 62,7 млн. грн.
  • Послуги з обслуговування, утримання, поточному ремонту кладовищ та поховальні послуги в м. Рівне – 6,5 млн. грн.
  • Послуги з прибирання та утримання у належному стані зелених зон та зон відпочинку, озеленення та утримання зелених зон, зон відпочинку в м. Рівне – 22,2 млн. грн.

В усіх трьох тендерах у комунальних підприємств Рівного несподівано з’явилися конкуренти з інших міст. Мабуть, такого ніхто не очікував.

Тендерний комітет УЖКГ чинив всілякі перешкоди «чужинцям» аби вони бува не виграли

Як наслідок – конкуренти почали скаржитися до Антимонопольного комітету. Тендери провести не вдалося. Два з них УЖКГ відмінив, а один оголосив таким що не відбувся.

Про зловживання УЖКГ під час тендеру на прибирання вулиць ми опублікували окреме розслідування.

Оскільки всі три тендери відмінили, а нових ніхто не оголошував – комунальникам треба було якось викручуватися. Бо ж гроші їм почали перераховувати, а юридичних підстав для цього не було.

У результаті, виконком «по тихому» ухвалив три розпорядження, якими зробив ШЕУ, Трест зеленого господарства та Спецкомбінат одержувачами бюджетних коштів.

Тобто, до кінця 2018 року тендери на ці послуги більше не оголошуватимуть, а гроші віддають комунальникам як прямим одержувачам. Дивним чином про такі «цікаві» місцеві ЗМІ майже нічого не повідомляли.

Тендери відмінили бо заважали утримувати місто, або що мішає поганому танцюристу

Ми поцікавилися у комунальних підприємств хто ініціатор ухвалення цих рішень та як це пов’язано з невдалими тендерами.

Керівник Рівненського ШЕУ Віктор Климук відмовився коментувати рішення рівненського виконкому

– За цією інформацією будь ласка звертайтеся до розпорядника коштів, до житлово-комунального господарства. Ми погоджуємо помісячно тендери, ми проводимо необхідні тендери на закупівлю матеріалів як розпорядник, – відповів Віктор Климук.

На наше ж запитання чи пов’язане це рішення із невдалим тендером на прибирання вулиць, директор ШЕУ скористався правом на мовчання.

– В мене є своя суб’єктивна думка на ці всі фокуси, але вона залишиться моєю, я не хочу її оприлюднювати.

Ми не змогли зв’язатися з керівником Спецкомбінату Миколю Володько. Проте, поспілкувалися із головною економісткою КП «Спецкомбінат-ритуальна служба» Нелею Ляговою.

– Нещодавно Спецкомбінат зробили одержувачем бюджетних коштів. Чи будуть тепер проводитися тендери на ці послуги та навіщо знадобилося таке рішення, – журналіст?

– Ні. Якщо ми є одержувачем коштів, то тендера вже не буде. Може в майбутньому, як ми вже закриємо цей договір, але це вже як скаже наше управління. Договір діятиме до кінця року.

– Чи пов’язане це рішення із недавнім тендером на обслуговування кладовища – журналіст?

– Я на це питання не можу Вам дати відповіді. Конкретну відповідь Вам дасть наше управління – говорить Неля Лягова і додає, – це рішення пов’язане з тим, що це наші послуги, кладовище, все наше. Воно в нас на балансі. А чому тендера грали, то ми взагалі не знаємо. Ці роботи в нас на балансі і тільки ми маємо право їх виконувати, – вважає Неля Лягова.

– А чия ініціатива ухвалити таке рішення?

– Виконкому та Управління житлово-комунального господарства.

Також ми намагалися зв’язатися із керівницею Рівненського тресту зеленого господарства Іриною Савчук. Проте, у приймальні нам повідомили, що вона у відпустці. Ми телефонували їй на мобільний, але Ірина Савчук не взяла слухавку.

Заступник начальника УЖКГ Володимир Лапюк каже, що рішення зробити комунальників одержувачами бюджетних коштів базуються на досвіді з інших міст України. Проте, він не пам’ятає яких саме. Фото з архіву 2016-го року

Прийняття цього рішення знадобилося по одній простій причині, що поки проводяться державні закупівлі місто потрібно утримувати, ремонтувати, косити, хоронити і тому подібне. Окремі роботи і зараз пройшли через тендера, – каже Володимир Лапюк.

Він додає, що рішення базуються, на передовому досвіді інших міст. Проте, не пам’ятає яких саме.

– Перш ніж прийняти такі рішення, ми вивчали досвід інших міст, їздили туди, – каже Володимир Лапюк. 

– А досвід яких саме міст вивчався?

– Ну я не пам’ятаю, візьміть самі поцікавтеся.

Ми поцікавилися як справи в сусідньому Луцьку. Заступниця начальника відділу благоустрою міста Департаменту ЖКГ Любов Грабовська каже, що луцький Спецкомбінат також є прямим одержувачем коштів на утримання кладовища.

Проте, ми встановили, що розпорядником коштів на дві інші послуги – прибирання вулиць та їх озеленення – є місцевий Департамент ЖКГ. І щодо цих послуг у Луцьку проводять тендери.

Володимир Лапюк зазначив, що управління вивчало досвід інших міст. Ми звикли знайомитися з передовим досвідом. А в тому, що такі рішення міськвиконкому є прогресивними сумнівається керівник Громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук.

Святослав Клічук вважає, що Рівне програє за якістю комунальних послуг тим містам, де влада залучає приватні компанії. Фото з архіву

– Вважаю, що таке рішення призведе до зменшення ефективності витрачання коштів платників податків Рівного. Воно створить потенційне поле для зловживань цими коштами, зменшить прозорість їх витрачання, і жодним чином не сприятиме конкуренції та підвищенню якості, – говорить Святослав Клічук. 

– У довгостроковій перспективі сфера благоустрою міста програє порівняно з тими містами, де влада залучає приватні інвестиції і купує ці послуги на конкурентній основі.

У міськвиконкомі свої рішення пояснювати для рівнян не хочуть

Оскільки рішення ухвалив рівненський міськвиконком, ми звернулися у відділ інформаційно-аналітичного забезпечення міського голови з проханням пояснити їх.

Перелік питань, на які ми очікували відповіді від міського голови Рівного Володимира Хомка:

1) Чому було прийнято рішення зробити одержувачами бюджетних коштів КП «ШЕУ», КП «Рівненський міський трест зеленого господарства» та КП «Спецкомбінат-ритуальна служба»?

2) Як на це рішення вплинули попередні невдалі тендери?

3) Яким буде стимул до вдосконалення якості роботи цих комунальних підприємств? Адже конкуренція під час тендерів тепер їх не стимулюватиме.

Але прес-служба Володимира Хомка одразу ж повідомила, що відповідь нам дасть заступник міського голови Рівного з питань житлово-комунального господарства, земельних відносин Олексій Хмилецький.

Заступник міського голови Рівного з ЖКГ Олексій Хмилецький не знайшов часу і бажання пояснити рівнянам чому влада уникає чесної конкуренції

На нашу електронну адресу надійшла ось така відписка:

«З метою забезпечення безперебійного належного санітарного утримання в місті Рівному, були прийняті рішення про визнання даних комунальних підприємств одержувачами бюджетних коштів. 

Послуги з благоустрою міста будуть надаватися комунальними підприємствам до кінця 2018 року. Тендерні закупівлі будуть проводитися в порядку та в спосіб передбачений Законом України «Про публічні закупівлі» та іншими нормативно-правовими актами у сфері публічних закупівель.

Працівниками управління житлово-комунального господарства ведеться постійний щоденний контроль за якістю надання послуг зазначених підприємств».

Ми телефонували Олексію Хмилецькому. Спочатку він відмовився відповідати на запитання через зайнятість, а потім просто не брав слухавку.

На зміни у майбутньому не сподіваймося: комунальники нічого не планують

Що ж, у цьому році місто озеленюють, хоронять та прибирають все ті ж комунальні підприємства. І кошти цьогоріч їм надали без тендерів.

Якими ж тоді будуть стимули для вдосконалення комунальних послуг якщо не конкуренція під час торгів? Можливо в УЖКГ та комунальних підприємствах впроваджують інші механізми покращення якості, роблять стратегічні плати свого розвитку тощо?

Керівник Рівненського ШЕУ Віктор Климук каже, що стратегічним плануванням не займається.

– Ми маємо певні пропозиції, питання стосується придбання більш сучасних технологій, нових автомобілів. Стратегічний план не розробляли. І не плануємо.

Схожу відповідь нам надала і економістка Спецкомбінату Неля Лягова.

– Ну плану в нас як такого немає. Але в нас є комісія, яка працює по якості. І ми постійно перевіряємо свої послуги, вироби, товари, все що ми випускаємо.

Якщо комунальні підприєства стратегічно нічого не планують, можливо про майбутнє думають в УЖКГ. Але, як виявилося, там цим взагалі не переймаються.

– На який час ухвалені ці рішення виконкому? – журналіст.

– На цей рік, ніякі бюджети ніколи не приймалися на 2 роки, – відповідає Володимир Лапюк. 

– А як плануєте робити у наступному році?

– А на наступний рік ще нічого не планується. Давайте поживемо, побачимо. Як місто прийме рішення, так і буде.

Сумніви в майбутніх перспективах покращення комунальних послуг висловлює і Святослав Клічук.

ProZorro давало багато можливостей контролю. Виведення комунальних підприєств із тендерних процедур – це два кроки назад, – каже Святослав Клічук і додає – тендери з року в рік на ці послуги імітували, і лише останнього року з’явилася реальна конкуренція, яка давала надію на покращення якості прибирання, озеленення тощо. А зараз навіть шансу на покращення не буде.

На думку юристки ініціативи «За чесний тендер» Мирослави Примак, такі рішення виконкому суттєво обмежили можливості стимулювати покращення якості послуг у місті.

Усунення конкуренції із цієї сфери не залишає нам нічого окрім батога у вигляді контролю. Пряник з’їли у виконкомі.

Тільки контроль: як зі сторони виконкому, як суб’єкта, що визначив ці КП одержувачами коштів, так і громадськості (в тому числі і бізнесу, що може надавати аналогічні послуги), – каже Мирослава Примак та уточнює, – це батіг, а не пряник.

Мирослава Примак каже, що ініціатива «За чесний тендер» подала звернення до Антимонопольного комітету України (АМКУ). Вони просять АМКУ дати оцінку вказаних рішень виконкому, визначити їх вплив на конкуренцію та перевірити рішення на предмет наявності ознак недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.

Юристка ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак вважає, що рішення виконкому суттєво обмежили можливості стимулювати покращення якості послуг у місті. Фото з архіву

Статтю ми почали з історії. Завершимо також екскурсом у минуле. У топовій книзі з економіки «Чому нації занепадають» автори наводять цікаву легенду з часів Римської імперії.

Колись до римського імператора прийшов чоловік, який сказав, що винайшов скло, яке не б’ється. Тоді імператор наказав його стратити аби золото не перетворилося в болото. Захист існуючого статус-кво для недемократичної влади завжди був понад усе. Бо існуюче співвідношення сил в економіці захищає її соціальну базу. 

Римського імператора бодай можна зрозуміти – він захищав золото. Рівненська ж влада боронить ржавіюче залізо комунальників перед загрозою сучасних технологій.


Публікація підготовлена в межах проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте