Знайомий квітник: хто отримав підряд на майже 130 мільйонів для будівництва школи на Рівненщині

Схоже, що тендер на будівництво сільської школи, яке чекають 8 років, виграла фірма пов’язана із знайомими на Рівненщині будівельними гігантами
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото «Суспільне.Рівне» та зображення проекту школи у селі Вири з сайту rivne.media.

Школа у селі Вири на Сарненщині на початку цього року потрапила до місцевих новин. Через те, що заклад переповнений дітьми, а на стінах грибок – батьки вийшли з протестом і не пускали дітей вчитися. Вони вимагали у влади нарешті розпочати будівництво нової школи, яке планувалось ще 8 років тому.

Влада батьків почула. У Рівненській ОДА пообіцяли почати будівництво і у вересні цього року оголосили переможця тендеру. 

Як виявили активісти громадської ініціативи «За чесний тендер», перемогла фірма наближена до вже знаної на Рівненщині «Фіалки».

Чотири приміщення на 29 класів

– Навчаємося у дві зміни. Початок занять о 8-й годині і закінчуємо о 19:30. Приміщень є три і четверте у Будинку культури. В нас на даний час 29 класів. 15 класів займається в першу зміну і 14 у другу зміну, – розповідала директорка Вирівської загальноосвітньої школи Олена Вознюк UA:Рівне у лютому цього року.

Директорка Вирівської загальноосвітньої школи Олена Вознюк. Скриншот з відео «Суспільне. Рівне»

Школа у Вирах, хоча і розрахована на 200 дітей, навчається там 600. Через переповнені класи стіни школи у грибку. Це, на думку матерів, є причиною хвороб дітей.

Щоб діти були здоровими, школу потрібно розбудовувати. Це вирішили ще у 2012-му році. Тоді за місцеві кошти виготовили проєкт добудови. Але через 5 років він втратив актуальність, розповідав телеканалу один з батьків. Знову ж за кошти громади документацію відкорегували, але з мертвої точки проблема не зрушилась.

Не один тендер

До протесту батьків РОДА оголошувала два тендери на будівництво школи. Перший – у червні 2019-го року. Але тоді пропозиції усіх трьох учасників відхилили як такі, що не відповідали вимогам.

Другий тендер оголошували через три місяці. На нього прийшло аж шість учасників. Але будівництво школи, як і торги, відмінили, бо у Рівненській ОДА просто не знайшли на нього коштів. Про це вказано у листі з посиланням на розпорядження голови ОДА.

Після протестів батьків у 2020-му обласна адміністрація активізувалася і гроші знайшлись. У березні зібрали нараду. На ній вирішили, добудувати школу так, щоб помістилося 400 дітей у новому корпусі і 200 у старому.

Третій тендер Департамент  з питань будівництва та архітектури РОДА провів у вересні. Він виявився успішним і договір із ТОВ «Будівельна компанія «Случ» підписали наприкінці вересня на майже 130 мільйонів гривень. 

За словами директорки Вирівської ЗОШ Олени Вознюк місцева влада вже виділила на початок будівництва мільйон гривень. Роботи обіцяли почати до кінця цього року.

А нещодавно на сайті РОДА з’явилась інформація про те, що будівництво Вирівської школи внесли до переліку об’єктів, які фінансуватимуться за кошти Державного фонду регіонального розвитку у 2021-му.

Так має виглядати школа, згідно із проєктом

ТОВ «Будівельна компанія «Случ», що виграла останній тендер на добудову школи, родом із Житомирщини. Фірма, можна сказати, улюбленець будівельного департаменту Рівненської ОДА. Вони за два роки підписали 36 договорів на майже півмільярда гривень.

Паростки «Фіалки»

Серед засновників ТОВ «БК «Случ» до 2016-го року, за даними Youcontrol, вказаний Юрій Фалко.

Так, той самий власник ПВКФ «Фіалка». Так, тієї самої, що будує більшість дороговартісних об’єктів у області. Так, тієї «Фіалки», яку у 2017-му спіймали на тендерній змові зокрема зі «Стиль-Декором» Віри Рожчук та «Укрбудреммонтаж інжиніринг» швагра Фалка Вадима Сака.

І схоже, що ми знайшли їх послідовників.

Хоча Фалко і зник із засновників «Случа», але позбавлятися фірми він ніби то й не дуже хоче. Тепер будівельна компанія належить Сергію Бондарцю, а керує нею Володимир Григоренко. І обоє мають зв’язки із фірмами Фалків.

Судячи з декларацій дружини, Бондарець до 2016-го працював у фірмі батька Юрія Фалка ПВФ «Полісся-експерт» та до 2017-го у ПП «Інформаційно - консалтингова група» швагра Фалка Вадима Сака. Принаймні отримував від них дохід.

А у трудовій книжці Володимира Григоренка прямо вказано, що до 2016-го він працював у ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг». Так, це фірма швагра Фалка Вадима Сака. І та ж фірма, яку Антимонопольний комітет України викрив у змові з «Фіалкою». Більше того, Григоренка звільнили з фірми швагра Фалка і призначили директором «Случа» в один день – 14 квітня.

А ще «Фіалка» Фалка і «Укрбудреммонтаж інжиніринг» його швагра орендують у самого Григоренка якісь приміщення.

Бондарець та Григоренко, за даними аналітичної платформи Youcontrol, окрім БК «Случ» володіють та керують також ТОВ «Теплоенерго сервіс». Не зважаючи на те, що ці дві фірми мають різні адреси (одна на провулку Шпанівському, інша у Житомирі), у них один на двох номер телефону. І належить він Володимиру Григоренку.

Знайомий квітник

Конкуренцію переможцю ТОВ БК «Случ» на тендері Вирівської школи склало ТОВ «Прогрес Девелопмент компані». Ці дві фірми часто разом беруть участь в тендерах. За даними аналітичної платформи Clarity Project вони 100 разів зустрічались на конкурентних торгах, починаючи з червня 2018-го.

– Такі речі наштовхують на підозри, що фірми пов’язані між собою і узгоджують свої дії, аби отримати максимальну кількість коштів, – вважає юристка громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак.

І ці підозри є чим підтвердити.

Пам’ятаєте «Стиль-Декор»? Ще одну фірму, яка часто «ходила» по тендерах у парі з «Фіалкою». Їх звісно ж помітили у змові. У Антимонопольному комітеті вважали нібито документи на тендери підрядники відправляли з однієї IP-адреси. А журналісти раніше писали, що Рожчуки, яким належить «Стиль-Декор» – партнери Фалка. 

ТОВ «Прогрес Девелопмент компані», яке виступило конкурентом «Случа» у Вирах швидше за все фірма-родич «Стиль Декору». Принаймні керувала нею до 2019-го людина парнерів Фалка.

Є така собі Наталія Чикун. Вона зустрічається у деяких фірмах Рожчуків. І з 2018-го до 2019-го Чикун була власницею ТОВ «Прогрес Девелопмент компані».

Тобто, «Случ» та «Прогрес Девелопмент компані», які нібито боролися за тендер у Вирах, так звані паростки «Фіалки» та «Стиль-Декору». Обоє останніх в свою чергу вже були помічені з змові.

Якщо цього вам мало, то маємо ще кілька фактів.

Переглянувши виграшні для «Прогрес Девелопмент компані» тендери, ми знайшли договори на оренду техніки. Виявилося, що техніку фірма орендує, зокрема, у фірм Володимира Григоренка «Теплоенергосервіс» та «Західенергопром». Того ж Григоренка – директора «Случа», з яким «Прогрес Девелопмент компані» конкурувало на торгах за Вирівську школу.

А склади «Прогрес Девелопмент компані» орендує у ТОВ «Фінвей-Україна», де є директором Артем Соловей. Це ім’я зустрічається у фірмах Рижчуків навіть частіше, ніж Наталія Чикун. А власниця ТОВ «Фінвей-Україна» сама Віра Рожчук та, що і володіє «Стиль-Декором».

І як вишенька на торті: у 2018-му ПВКФ «Фіалка», ТОВ БК «Случ» та «Прогрес Девелопмент компані» подавали на тендери один контактний номер телефону 098 949-25-22.

На наші запитання стосовно знайдених зв’язків нинішній директор ТОВ «Прогрес Девелопмент компані» Олександр Михасик не зміг відповісти. Каже, що передасть наші контакти юристам і вони з нами зв’яжуться. Досі ми не дочекались від них дзвінків.

Директор ТОВ «Будівельна компанія «Случ» Володимир Григоренко попросив зв’язатись з ним пізніше і більше не відповів на дзвінки. Власник фірми Сергій Бондарець, коли почув, що ми цікавимось тендером у Вирах, сказав, що за відповідями треба звертатися до Григоренка. 

Власник ПВКФ «Фіалка» та ймовірно фактичний власник ТОВ «Прогрес Девелопмент компані» та ТОВ БК «Случ» Юрій Фалко каже, що знає Сергія Бондарця. Він колись перевіряв Фалка як податковий інспектор. БК «Случ» він нібито продав Бондарцю.

А Володимира Григоренка Юрій Фалко каже не знає.

– А як можете не знати Григоренка, якщо «Фіалка» орендує у нього приміщення? – журналістка.

– Я не повинен знати всіх орендаторів.

– Дуже багато зв‘язків Григоренка із вами чи вашими родичами. Вам так не здається?

– Не думав про це, є багато інших проблем.

Чому ПВКФ «Фіалка», ТОВ «Прогрес Девелопмент компані» та ТОВ БК «Случ» подавали на тендери один контакт Фалко не в курсі:

– Подавала юрист, мені такий факт не відомий, – відповів він на це.

Від бізнес-партнерства із Сергієм Бондарцем та Володимиром Григоренком Юрій Фалко відрікається. Чому тоді ці двоє зустрічаються у наближених до нього фірмах – ми не змогли дізнатися. Він залишив це питання без відповіді.

Ознаки змови між ТОВ «Прогрес Девелопмент компані» та ТОВ БК «Случ» активісти громадської ініціативи «За чесний тендер» помітили у іншому тендері за участі цих фірм. Громадська ініціатива звернулася до Антимонопольного комітету з проханням здійснити перевірку учасників.

Влітку Юрій Фалко розповідав журналістам «Четвертої влади», що рішення Антимонопольного комітету щодо змови «Фіалки» із «Стиль-декором» та «Укрбудреммонтаж інжиніринг» – це припущення і недоконаний факт. І це будуть доводити в судах. Вони і досі тривають.


Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Молодь Рівненщини та Волині проти корупції на тендерах», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за підтримки Посольства Франції в Україні. Посольство Франції в Україні не завжди поділяє думку автора та не несе відповідальності за факти, викладені в матеріалі.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте