«Фіалка» судитиметься з Антимонопольним через 91 мільйон штрафу за змову у тендері на стадіон «Авангард»

Юрій Фалко продовжує судитися після накладення першого штрафу за змову і озвучує готовність судитися за те, щоб не платити й другий штраф
Джерело
Колаж на основі фото з телеграм-каналу голови Рівненської ОДА Віталія Коваля і фото «Суспільне Рівне»

У листопаді Антимонопольний комітет України встановив, що Приватна виробничо-комерційна фірма «Фіалка» та ТОВ «Стиль-Декор» змовились на тендері щодо реконструкції стадіону «Авангард». За це «Фіалці» призначили штраф у 91 мільйон гривень, «Стиль-декору» – майже 833 тисячі.

Вже не вперше «Фіалку» та її фірми-«паростки» штрафують за змову на закупівлях. Про квітник пов'язаних фірм, ми розслідували ще 6 років тому.

Справа стосовно попереднього штрафу «Фіалці» досі в суді. Нині власник фірми Юрій Фалко готується судитися за новий штраф.

Два роки перевіряли змову

Тендер від Управління капітального будівництва Рівнеради щодо реконструкції «Авангарду» відбувся ще у 2019-му році. У закупівлі брала участь низка фірм. «Фіалка», «Стиль-декор» та «Реноме-Євробуд» потрапили в лідери.

Договір на ремонт стадіону на майже 200 мільйонів гривень тоді отримала «Фіалка», бо запропонувала найнижчу ціну.

Ймовірні порушення на тендері, а саме змову «Фіалки» та «Стиль-декору», у 2020-му почало досліджувати Рівненське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.

У червні того ж року Рівненське управління ліквідували і справу передали до Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (АМКУ).

У жовтні 2022 року там винесли своє рішення стосовно фірм. Судячи із фактів, які навели у АМКУ, фірми змовились.

Аргументи Антимонопольного

Зокрема, аудитори вказали на зв'язки фірм, навіть додали схеми цих зв'язків.

З цих схем видно, що «Фіалка» та «Стиль-декор» мають спільних субпідрядників, які також між собою пов'язані адресами, чи бенефіціарами. Зокрема аудитори вказують, що ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг», яке погодилось виконувати субпідряд у «Стиль-декору», належить швагрові Фалка – Вадиму Саку.

Окрім цього, у рішенні комітету вказано, що «Стиль-декор» орендує техніку у ТОВ «Автосервіс Рівне», а «Фіалка» у співвласника цієї фірми – Володимира Григоренка. Він також у свій час працював у ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг», а його згадана фірма зареєстрована за однією адресою із «Фіалкою».

Про цього чоловіка ми згадували у тексті: Знайомий квітник: хто отримав підряд на майже 130 мільйонів для будівництва школи на Рівненщині.

Також у Антимонопольному вказали інші ознаки змови між «Фіалкою» та «Стиль-декором»:

  • одні й ті ж особи перебували у трудових відносинах із цими фірмами (вказано трьох людей, які в різний час працювали у обох фірмах);
  • фірми використовують одну й ту ж ІР-адресу під час підготовки до участі у процедурі закупівлі;
  • тісна комунікація між фірмами в період проведення процедури закупівлі (за кілька місяців зідзвонювались 35 разів, найбільше – перед завантаженням тендерних пропозицій на сайт);
  • наявність сталих господарських відносин між фірмами (згадано інформацію з податкової, що у 2017-2019-тих роках «Стиль-декор» отримувало гроші від «Фіалки» за різні послуги та роботи).

За сукупність усіх наведених фактів, Антимонопольний комітет призначив «Фіалці» 91 мільйон гривень штрафу, «Стиль-декору» – майже 833 тисячі штрафу.

У 2019-му році Антимонопольний вже штрафував ці дві та інші пов'язані з ними фірми за змову на тендерах.

Тоді громадські активісти ініціативи «За чесний тендер» написали скаргу і попросили перевірити фірми. Антимонопольний комітет також розглядав справу два роки і в результаті «за порушення законодавства про захист економічної конкуренції» наклав штрафи на:

  • ПВКФ «Фіалка» – 6 мільйонів 900 тисяч гривень;
  • ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг» – 6 мільйонів 900 тисяч гривень;
  • ТОВ «Стиль-Декор» – 3 мільйони 623 тисяч гривень;
  • ТОВ «Елікон» – 1 мільйон 116 тисяч гривень.

ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг (УБРМІ)» та ТОВ «Елікон» суд зобов'язав заплатити штрафи. «Фіалка» ж зі «Стиль-декором» продовжують доводити в судах, що вони не змовлялися. Нині справа у Господарському суді Києва.

Юрій Фалко заперечує змову

Ми поспілкувалися із власником фірми «Фіалка» Юрієм Фалком у телеграм-месенджері й запитали, чи буде фірма платити державі 91 мільйон гривень штрафу.

– Наразі наші юристи вивчають аргументи АКМУ. Однозначно можу повідомити, що ми не згодні із ними. Компанія буде позиватися до суду, – відповів він. 

Зв‘язки «Стиль-декору» та «Фіалки» чоловік продовжує заперечувати:

– Пов'язаність та договірна співпраця з контрагентом – це різні речі. У фірм різні фактичні власники (ТОВ «Стиль-декор» належить Вірі Рожчук – авт.), різне керівництво, відмінні активи. В певний період історії діяльності нашої компанії, була необхідність в такій співпраці. Наразі усі спільні проекти з даним контрагентом [«Стиль-декором»] припинені ще у 2019 році.

– Якщо фірми більше не співпрацюють, тоді чому їхні відповідальні особи зідзвонювались під час подачі документів на тендер по «Авангарду», як вказують у АМКУ?

– Ніяких узгоджень не існувало. Якщо й було спілкування по названим номерам, то лише на рівні виконавців робіт стосовно спільних об'єктів на яких вже велися будівельні роботи. Згідно наданих досліджень у першій справі, вказані номери були закріплені за виконавцями робіт, які ввели об'єкти по наданню послуг з ремонту та утриманню доріг державного та регіонального значення. І жоден із вказаних працівників ПВКФ «Фіалка» відношення до участі в тендерних закупівлях не мав.

– Ці дані були представлені по першій справі в суді, і відповідні свідки допитані з обох сторін учасників закупівель, в тому числі і правоохоронними органами, – додає він.

Юрій Фалко також каже, що про рішення Антимонопольного дізнався зі ЗМІ, бо не отримував від них листа (хоча ті у рішенні вказують, що надсилали). Загалом, фірма готується до суду.

Що ж до попереднього штрафу, то Фалко каже:

– Ми подали до суду, судом призначено експертизу. Експерти у своєму висновку визнали необгрунтованими порушення, описані в рішенні. Наразі ми звернулися до Антимонопольного із заявою про перегляд власного рішення із урахуванням висновку експертизи. Що ж до судової справи, то розгляд справи наразі триває.

Із 2016-го року журналісти та громадські активісти виявляють змови і знаходять зв‘язки між «Фіалкою», «Стиль-декором» та іншими пов‘язаними фірмами. Антимонопольний вже двічі штрафує ці фірми. Тобто історія «Фіалки» і «квітника» триває роками. Попри це, Юрій Фалко постійно заперечує інформацію про виявлені зв'язки і намагається це зробити у судах, навіть попри те, що змова «Укрбудреммонтаж інжиніринг» та «Елікон» доведена в суді.

Ми запитали у Юрія Фалка, чи він ще не стомився це робити і чому він обирає судитися, а не платити штрафи і визнати, що фірми узгоджували свої дії?

– Питання щодо програшу справи інших учасників це їхні питання. І моя компанія в їх судових засіданнях участі не брала, тому коментувати справи інших учасників я не можу. Що ж до піднятих питань, то ще раз повторюся, що питання виконання будівельних робіт і співпраця під час їх виконання це одна річ. Питання спільної участі в тендері це інша річ. Жодної співпраці в під час підготовки не було. Тому, ця позиція і буде звучати у суді.

Поки суди тривають, «Фіалка» далі заробляє кошти. Після основного тендеру на реконструкцію «Авангарду», у систему Prozorro виклали додаткову угоду вартістю 82,5 мільйони гривень, що зробило стадіон ще дорожчим.

Цього року до основного договору додали ще 28,6 мільйонів гривень на підготовку до опалювального сезону. Тож загалом реконструкція спортивного об'єкту платникам податків на цьому етапі обходиться вже майже у 300 мільйонів гривень. Понад 190 мільйонів з яких – з міського бюджету Рівного, інші – з державного бюджету. А готовність стадіону, за інформацією Рівненської облдержадміністрації, понад 65 відсотків.

Загалом за 2021-й рік «Фіалка» заробила 912 мільйонів гривень, вказано у рішенні Антимонопольного за інформацією від податкової.

Дивіться також: Діти рівнян почекають на хороші шкільні спортмайданчики, поки дорослі витрачатимуть кошти платників податків на споруди для професійного спорту і розваг


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте