Організатори «живих торгів» Вконтактє видурили в рівнян 30 тисяч, ніби-то для хворих дітей

Документи, які організатор аукціону Тетяна Герасименко надала як звіт про використані кошти - фальшивка
Джерело
Фото з vk.com

У Рівному організатори у соціальній мережі «живих торгів» не передали понад 30 тисяч гривень, які рівняни жертвували для онкохворих дітей.

Натомість організаторка ціле літо відпочивала на морях.

У грудні минулого року кільком рівнянам вдалося зібрати понад 32 тисячі гривень пожертв. Рівняни й гості Рівного охоче ділилися своїми коштами на користь дітей з онкологічними захворюваннями.

Минуло вже майже 9 місяців після завершення цієї акції, проте протягом останнього тижня її організатори, як звіт про використані кошти, оприлюднили лише нерозбірливий чек та фальшивий акт про передачу медичних засобів.

Рівняни охоче «продавали себе з користю, а дітям на радість»

А починалася акція весело. Організатори створили в соціальній мережі Вконтакте групу «Живі торги. Благодійний аукціон». І в листопаді 2011 року оголосили про початок акції.

Молодь, старша 18-ти років, надсилала своє фото організаторам аукціону. Це фото розміщувалося в одному з двох альбомів (хлопці та дівчата окремо). Людей, які розмістили свої фото, можна було «придбати».

«Продай» себе з користю, а дітям на радість. Порадуй дітей та приємно проведеди час» – зверталися організатори до потенційних благодійників.

«Придбати» означає те, що людина, яку ви «купили» піде з вами погуляти, повечеряти, на перегляд фільму, романтичну зустріч, посовається по нічному місту, подихає свіжим повітрям, пограє у теніс, більярд чи боулінг, покатається на ковзанах, пограє у сніжки чи зліпить снігову бабу, проведе час за переглядом романтичного фільму, розпиваючи дороге вино, при свічках (звичайно ж за Ваш рахунок =)))), та ще багато-багато іншого, приємного та романтичного» – так на сторінці групи пояснили суть акції її організатори.

Ідея зацікавила багатьох рівнян, серед них – доволі відомих: музиканта та художника Юрка Журавля, директора Рівненського музично-драматичного театру Володимира Петріва, журналістів, переможців різного рівня конкурсів краси.

Протягом місяця організатори отримали фотографії близько півтисячі охочих себе «продати». Аукціон стартував, і вже невдовзі його організатори могли радісно підраховувати кошти від «покупців».

На завершення аукціону, організатори поділилися поточною інформацією про зібрані кошти, хоча й не зазначили остаточної суми. Судячи з попереднього звіту, оприлюдненого на сторінці аукціону в соціальній мережі, в ході аукціону вдалося зібрати понад 30 тисяч гривень. 

Кошти готівкою передавалися організаторам і в них зберігалися.

Як повідомили адміністратори групи «Живі торги», за отримані кошти планується закупити апарат для визначення ланцюгової полімеразної реації до гепатиту.

Закуплене обладнання планували передати в дитяче гематологічне відділення Рівненської обласної дитячої лікарні. Однак пізніше організатори з’ясували, що зібраних коштів на цей апарат не вистачає:

«Ми знайшли такий аналізатор. У Києві на фірмі дистрибюторі даної продукції (його вартість перевищує суму, яку ми зібрали на торгах, він коштує 40 тис). … щоб його придбати під цей апарат потрібно оформити цілу лабораторію, яка перевищує навіть вартість самого апарату, на що теж потрібні кошти.

Оскільки це буде дуже цінна і доречна покупка для онкогематології і купити її не так то просто, … сам апарат ми вже замовили. Чекаємо поки він потрапить в Україну.

А зараз активно шукаємо кошти аби все таки оформити лабораторію як належить. Так отож хто готовий допомогти будем дуже раді. Усі питання пишіть мені особисто Тетяна Герасименко» – таке повідомлення розмістили організатори аукціону наприкінці січня цього року.

Наступне повідомлення з’явилося в групі «Живих торгів» посеред квітня 2012 року.

У ньому адміністрація вітала всіх учасників та друзів торгів з Великоднем, а також повідомила, що їм «вдалось здійснити мрію діток, за що ми щиро вдячні Вам! Тим хто брав участь у торгах у вигляді лоту і у вигляді покупця! На усі звіти і документи чекайте після свят у групі!».

Після цього організатори протягом чотирьох місяців «грали в мовчанку». Усі запитання в групі щодо остаточних результатів аукціону протягом цього часу адміністраторами групи ігнорувалися. На той час не була озвучена й остаточна сума залучених в ході акції коштів.

Сума зібраних коштів, озвучена різними організаторами, відрізняється на 4 тисячі гривень

Відділення онкогематології Рівненської обласної дитячої лікарні, для якого організатори «Живих торгів» озвучували намір придбати обладнання, нічого від січня до кінця серпня 2012 року не отримувало від цієї акції.

Про це порталу «Четверта влада» розповіла завідувач відділення Любов Краков'ян.

Тому в перших числах вересня портал «Четверта влада» поцікавився в організаторів, скільки ж коштів було зібрано і на що вони були потрачені. Отримати відповідь виявилося непросто.

Спочатку мобільний телефон Тетяни Герасименко, яка, судячи з повідомлень у групі, була головним організатором, кілька днів не відповідав. Не відповідала Тетяна й на повідомлення, надіслані нами у соціальній мережі.

Не зміг з’єднати з Тетяною і її чоловік, якому ми пояснювали, чому важливо, щоб Тетяна повідомила про результати акції. У відповідь на наші телефонні дзвінки чоловік зрештою сказав, що ми його ображаємо таким інтересом до справ дружини.

Інший співорганізатор аукціону Андрій Турченюк відповів, що «з цього приводу вам краще звернутись до Тетяни Герасименко», адже «питанням придбання обладнання, взяла ініціативу вона і всі кошти також зберігаються(лись) у неї».

«Всі питання щодо використання коштів до Тетяни Герасименко. Я дорожу своїм імям та честю. Моя совість, серце і душа чисті перед людьми. які приймали участь у торгах. А ще мене неймовірно виводить з себе той факт, що нашою ідеєю користуються всіляка наволоч у власних меркантильних цілях» – все що вдалося випитати в Андрія, надсилаючи йому повідомлення в соціальну мережу. Фото Андрія Турченюка з vk.com

Найбільш активні, судячи з дописів на сторінці аукціону, учасники також не володіли інформацією про результати акції. Не відслідкували цього й журналісти, які під завершення акції радісно повідомляли про 47 тисяч залучених на благодійність коштів.

Через два дні після початку наших дзвінків і повідомлень Тетяна нам нарешті відповіла Вконакті, що готова з нами поспілкуватися. Чому так довго не виходила на зв’язок, пояснила нам та усім знайомим в цій соціальній мережі, розмістивши на ньому такий запис (подаємо скорочено):

«Тільки після літа повернулась до життя у соцмережах!… Як у мене пройшло літо? – відповідь тільки одна Вам так навіть і не снилось!!! Ми з чоловіком відпочили просто шикарно! Першу половину літа провели на азовському морі, а другу половину на Хрінниках (навіть на концерт Кузьми попали :-) )

Неприємна новина, але факт – я тепер БЕЗРОБІТНА! запису у трудовій книжці у мене не має :-( ходжу тепер як першокласниця на різні тупі тренінги в центр зайнятості! Отож, якщо хтось хоче запропонувати мені креативну роботу, то не стримуйте свої БАЖАННЯ! :-)».

Фото Тетяни Герасименко з vk.com, оприлюднене минулоріч. Цього року безробітна Тетяна, яка зберігала зібрані 30 тисяч, відпочивала на морях ціле літо  «як вам і не снилось».

Тож наступного дня ми зателефонували Тетяні. З її слів, на аукціоні зібрали 28 тисяч гривень. На ці кошти, після того, як з'ясували, що на апарат, який планували, їх не вистачає, нібито закупили ліки для дітей з відділення онкогематології Рівненської обласної дитячої лікарні.

Тетяна також запевняє, що є всі документи, які підтверджують витрати, але обіцяє їх надати за кілька днів, бо «дуже зайнята» семінарами на біржі.

Магічні цифри 905,30 у звітах організаторів

У цей же час на стіні в групі «Живі торги» з’являється повідомлення від співорганізатора аукціону «Живі торги» Андрія Турченюка.

«Вилучена сума коштів була озвучена відразу по завершенню торгів, – пише Андрій. – Станом на 16 грудня 2011 року вона становила 30 690 грн., але аж ніяк не 38 тисяч, про що запевняють певні невідомі мені особи… Завдяки продовженню часу збору коштів, було зібрано 32 640 грн.

Ні для кого не секрет, що була ідея придбання апарату для визначення ланцюгової полімеразної реакції до гепатиту, який коштував 43 тисячі грн., про що було проінформовано (та схвалено учасниками торгів) від 2 грудня 2011 року.

Певний період часу тривали пошуки та варіанти придбання апарату. Але на жаль, реалізувати задумане не вдалось. Вчора я отримав чек (він прикріплений нижче) про придбання ліків на певну суму.

Хочу заперечити плітки, що організатори посилаються один на одного, приховують інформацію, як про суму вилучених коштів, так і про їх використання, і сказати наступне: використання та збереження коштів проводилось одноосібно співорганізатором акції без моєї участі».

А ось і чек, який оприлюднив Андрій Турченюк

На прохання, розміщені в коментарях під цим повідомленням, Андрій Турченюк не відповідає. А прохання суттєві: подати чек кращої якості, щоб на ньому було чітко видно, які ліки придбані і в якійсь кількості. Також учасники групи просили повідомити, кому ж були ці ліки надані. У відповідь – тиша.

Телефонуємо знову до Тетяни Герасименко. Перепитуємо, яка ж сума була зібрана, адже озвучені нею 28 тисяч не співпадають з 32-ма тисячами, про які написав другий співорганізатор. Також просимо ознайомити зі звітними документами.

– Близько 30 тисяч було зібрано, – суперечить Тетяна попередньо сказаному нею. – Гроші в оргкомітету зберігалися. На 28 тисяч ми купили ліків і ще допомогли просто відділенню (дитячої онкогематології – авт.). Їм там ремонт потрібно було робити.

За кілька днів Тетяна також надіслала нам копії деяких документів, які вона вважає такими, що підтверджують витрати за цільовим призначенням: акт про прийом ліків та чеки на постільну білизну.

Ось копії цих документів.

Актів, які би підтверджували, що білизну віддали у відділення дитячої онкогематології, Тетяна не змогла надати, мовляв, «це давно вже було, ці документи у неї в папці були, можливо, ті хто сканував, якогось документу не додивився».

Так само Тетяна не змогла надати чек, який би підтверджував закупівлю медичних засобів на суму 28 905, 30 гривень, зазначених у акті.

У акті про отримання медичних засобів (не ліків! – ред.), який містить суму, на 2 тисячі гривень меншу, ніж чек, оприлюднений другим співорганізатором, дивним чином з чеком співпадають останні цифри: 905, 30.

Але ще дивніше те, що в Рівненській обласній дитячій лікарні у вересні підтвердили передачу ліків від організаторів «Живих торгів». Щоправда не на 28 905, 30, як зазначено це в акті, наданому Тетяною, а лише на тих самих магічних 905, 30 гривень.

І не в квітні, а у вересні 2012 року, тобто через кілька днів після наших багаторазових спроб сконтактувати з організаторами та повідомлень на їхні сторінки в соцмережах з проханням оприлюднити звіти.

В обласній лікарні порталу «Четверта влада» також надали копію чеку, згідно якого відбулася передача ліків, та акт прийому медикаментів на цих же 905, 30 гривень.

Також у лікарні ще раз категорично заперечили отримання від благодійного аукціону яких би там не було матеріальних цінностей у квітні 2012 року, як про це зазначалося в акті Тетяни Герасименко.

Копії документів, наданих обласною дитячою лікарнею.

Вам не здається, що оприлюднений одним зі співорганізаторів чек дивним чином схожий на цей, тільки на 30 тисяч більший?

Ось ще раз показуємо чек, наданий Андрієм Турченюком:

Навіть номер співпадає і частина назв препаратів. От тільки у чеку організаторів аукціону з’явилася назва ліків «Панангін», які фігурують, як придбані нібито по 250 гривень за флакон.

Ми пошукали в інтернеті, за яку ж ціну ці ліки можна придбати. В різних аптеках ціна коливається від 34 гривень до 50-ти за флакон. 50 гривень – це максимум, що ми знайшли.

Але якщо навіть припустити, що ці ліки були закуплені дійсно за ціною, яка в 5 разів перевищує ринкову, то, зі слів лікарів онкогематологічного відділення, такого запасу (120 флаконів, як пише в чеку, по 10 мілілітрів), вистачило б для відділення приблизно на 4 роки.

Подвійно дивна «закупка», тим паче, що цю «закупівлю» ліків «благодійники», з їхніх же слів, погоджували з лікарями відділення.

Про 28 тисяч гривень нібито пожертвуваних коштів для онкохворих дітей у лікарні нічого не знають

– До мене підійшла ця жінка. Вона сказала, що назбирали 20 тисяч гривень, – так пригадує зустріч з Тетяною у вересні (напередодні закупівлі медикаментів на 905 гривень) завідуюча відділенням онкогематології обласної дитячої лікарні Любов Краков’ян.

– Сказала, що вони хочуть закупити апарат для проведення полімеразної реакції для визначення гепатитів. Але для цього потрібно ще дуже багато умов. Апарат коштує, зі слів Тетяни, не 20 тисяч, а 300 тисяч. Я тоді відправила її до головного лікаря. Тому що одна з умов розміщення цього апарату – надання приміщення, ремонт у цьому приміщенні, купівля устаткування, яке високо очищує повітря.

Це потрібно обговорювати на рівні адміністрації. Але вона сказала, що зараз може закупити медикаментів на тисячу гривень. То ми написали що нам потрібно. Ми записали системи, десь на 250 гривень. І десь на 750 гривень фізрозчину. І це все що вона закупила і привезла на відділення. За інші кошти я не знаю.

Не знає про інші кошти, які надала Тетяна Герасименко для відділення, й в.о. головного лікаря лікарні Марія Герасимчук, яка у відповідь на запит порталу «Четверта влада» зазначила, що у квітні, яким датований акт, наданий Тетяною, жодних матеріальних цінностей від неї не надходило.

Зі слів Марії Герасимчук, це ж підтверджує й ревізор лікарні Анатолій Десятниченко, підпис якого нібито фігурує в акті Тетяни.

Марія Герасимчук також пригадує, що представники лікарні підписували для Тетяни Герасименко у вересні її примірник акту (той що на 905, 30 грн.). І він дійсно був схожий на оприлюднений Тетяною, тільки сума в підписаному лікарями акті була відповідна реально отриманим лікарнею цінностям: на 905, 30 гривень.

І датована 5-м вересня, а не 5-м квітня.

Ми ще раз зателефонували Тетяні Герасименко, щоб почути її версію причин того, що надану нею копію акту не підтвердили в лікарні як дійсну. Тетяна відповіла на дзвінок не відразу. Проте коли почула запитання, голос у дівчини затремтів.

– Тетяно, в лікарні нам не підтвердили прийом від вас ліків на 28 тисяч гривень, а ваш акт вважають підробкою. Чи плануєте ви повертати кошти?

– В лікарню ми повернули кошти… Мені зараз незручно говорити, бо я на вулиці. І по телефону якось пояснювати не дуже.

– А яку суму в лікарню ви повернули?

– Повернули всі виручені кошти.

– Яка це сума?

– Це сума, яку я вам переслала.

– Тобто ви повернули в лікарню 28 тисяч гривень? А коли це було?

– Так. Там є число.

– Тобто ви наполягаєте, що цей акт, який ви переслали – це оригінальний документ? На 28 тисяч?

– Я не наполягаю. Я вам просто прислала документ.

– Тетяно, поки матеріал не опублікований, ви ще можете озвучити якісь свої наміри.

– Гроші використані за цільовим призначенням.

– Яким чином за цільовим призначенням ви їх витратили, якщо в лікарні ці витрати не підтвердили?

– Не знаю, з ким ви розмовляли в лікарні…

– З усіма відповідальними особами, які відповідають за прийом ліків, зокрема з тими, чи підписи нібито зафіксовані в акті, який ви надали.

– (мовчанка – авт.)

– Тетяно, я особисто до вас не маю претензій. Але як журналіст я ознайомилася з документами, які ви надали, і можу зробити висновки, що вони не відповідають дійсності: ні чек, виставлений у групі, ні акт.

– Не знаю що ви намагаєтеся мені пояснити. Я звернуся в лікарню щоб з'ясувати і тоді ми ще раз поспілкуємося.

Тож наразі Тетяна наполягає, що вона передала ліки для відділення на ту суму, яка вказана в її акті: 28 905 гривень.

Проте чеку, який би підтверджував передачу цих ліків, Тетяна так і не надала. Так само як і не надала документи, які б підтверджували, що в лікарні прийняли від неї 40 комплектів постільної білизни, чеки за придбання якої вона подала як звітні документи.

Як розповідають порталу «Четверта влада» юристи, такі дії можна кваліфікувати як шахрайство – кримінально караний злочин.

До того ж організований групою осіб. Що це насправді нехай з’ясовує відділ боротьби з економічними злочинами УМВС, куди ми скеровуємо зібрані під час журналістського розслідування матеріали.

Благодійність буває справжньою

Хочемо нагадати, що у Рівному тривалий час існують благодійні ініціативи, які щоразу звітуються належним чином про зібрані й витрачені кошти. Їхні витрати підтверджують і лікарі рівненського відділення дитячого онкогематології, і батьки онкохворих діток.

Одна з таких організацій ,яка опікується дитячою онкогематологією – благодійний фонд «Скарбниця надії».

– Всі кошти, які збираються волонтерами Благодійного фонду «Скарбниця Надії» для допомоги онкохворим дітям з рівненської лікарні, надходять на рахунок Благодійного фонду, – розповідає голова фонду Анна Ільюк. – Жертводавець вказує прізвище дитини, або назву проекту, на який перераховує кошти.

Анна Ільюк на обох фото зі Світланкою Хомич, яка була пацієнткою відділення онкогематології Рівненської обласної дитячої лікарні. Світланка стала першою дитиною, в якої Анна була постійним волонтером. Зараз дитина здорова. Друге фото зроблене 2 тижні тому, коли Світланка приїжджала на обстеження. Фото з архіву Анни Ільюк

За словами Ільюк Анни, у Рівному та Здолбунові в магазинах та супермаркетах також є скриньки для пожертв, гроші з яких вилучаються довіреним волонтером за наявності документу – акту вилучення коштів.

Зі скриньки кошти також надходять на рахунок фонду. Вся звітність по надходженнях відображається на сайті.

– Якщо ці кошти надійшли з якоїсь акції, як скажімо недавно була акція «Не будь байдужим», або «Аукціон Надії» (прототип «живих торгів» – спільний проект благодійного фонду та групи ВК «Типове Рівне»), то ці кошти у звітах зазначаються як зібрані під час акції, та витрачаються на закупівлю ліків, – продовжує Анна.

– За ці останні дві акції було зібрано 395 та 950 гривень відповідно. На суму 1 345 гривень було закуплено ліки для 17-річного пацієнта Діми Сича (препарат Дефлюкан та Зовіракс).

Благодійний фонд «Скарбниця Надії» регулярно організовує святкування у відділенні онкогематології Рівненської обласної дитячої лікарні. Участь у святкуванні бере й голова фонду. Фото з архіву Анни Ільюк

Як розповідає голова фонду, за 8 місяців 2012 року на рахунок фонду надійшло 513 500 гривень.

Наразі витрачено на медикаменти та проведення обстежень пацієнтів онкогематологічного відділення 403 000 гривень; на придбання матеріалів для творчих занять – 1600 гривень, на покращення побуту відділення онкогематології РОДЛ – 39 400 (в тому числі заміна всіх вікон на металопластикові, нові жалюзі, лінолеум, меблі).

Ремонт обладнання у відділенні – 450 гривень. Та надано допомоги дітям не з онкологічними діагнозами на суму 7800 гривень.

– На рахунку залишаються ще кошти для тих дітей, які продовжують лікування, бо ледве не щодня фонд закуповує медикаменти для пацієнтів, – пояснює Анна.

Також Анна Ільюк радить, на що варто звернути увагу, якщо вирішили долучитися до благодійного заходу:

  1. Потрібно звертатися до зареєстрованих організацій, які можна перевірити.
  2. Має бути звітність. Якщо така є, то значить особа, що є організатором, є відкрита у всьому.
  3. Мають бути контакти особи та установ, куди ці гроші будуть перенаправлені, аби жертводавці самі у будь-який час могли впевнитися, де їхні пожертви.

– Від себе лиш можу додати, що з першого дня, коли вони заявили про другий тур збору коштів по «живих торгах» (акція «живих торгів» триває за участі Тетяни Герасименко у Рівному не вперше – авт.), від них прозвучав обман, – згадує про Тетяну Герасименко голова благодійного фонду Анна Ільюк.

– Організатори роздали макети листів до Миколая, які діти з великим захватом писали, і досі дехто з тих дітей чекає Миколая. І ми, як волонтери, приходимо до відділення, а в нас питають дітворята, ми ж слухалися, і лікувалися, чого Миколай нам не приніс того і того. Ми ж писали йому листа...

Макет листів, підготовлений колегами Тетяни Герасименко, відповідь на які діти з відділення онкогематології так і не дочеклися

ОСТАННІ НОВИНИ З ЦІЄЇ ТЕМИ:

Рівнянку Тетяну Герасименко, яка досі не повернула онкохворим дітям понад 7 тисяч, одні готові «обматюкати», інші – вручають нагороду

Ліки від організатора «живих торгів» у Рівному досі не прийняті лікарнею. Міліція вбачає в її діях ознаки шахрайства

Організатор «живих торгів» привезла в рівненську дитячу лікарню ліків на 24 тисячі гривень. Частина ліків - «не дуже й потрібні»

Організатор скандальних «живих торгів» у Рівному пообіцяла міліції закупити ліки для онкохворих дітей на понад 30 тисяч

Організатор скандальних рівненських «живих торгів» зникла з дому. Де 30 з лишком тисяч гривень зібраних коштів – досі невідомо

Організатори скандальних рівненських «Живих торгів» поспіхом видаляють інформацію зі сторінки цієї акції Вконтакт

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте