Поліцейська імітація в Рівному та Україні

Cправжні результати переатестації

Джерело
Усі фото hromadske.ua

Головна реформаторка міністерства внутрішніх справ – голова Національної поліції Хатія Деканоїзде пішла у відставку. Напевне єдина помітна українцям її заслуга – поява на вулицях абсолютно нової патрульної поліції.  Та докорінно систему змінити голові Нацполіції так і не вдалося.

Бо атестація поліцейських в Україні провалена! Реформа це чи імітація? Скільки ж колишніх міліціонерів працевлаштувалося в новій поліції і чого від них ще чекати суспільству – в розслідуванні Дмитра Бондаря для проекту «Слідство.інфо».

Реформа українських органів внутрішніх справ, на жаль, закінчилася тим, що більшість міліціонерів просто перевдягли кашкети з синіх на чорні і стали інакше називатися. У квітні керівниця Нацполіції Хатія Деканоїдзе обіцяла звільняти всіх недостойних через суди і в ручному режимі.

Хатія

– Я думаю, что мы будем подавать апелляцию, и я надеюсь, что… до сих пор, вы знаете, как-то вера не пропала пока, я надеюсь, что мы выиграем те суды.

Чтобы непорядочные люди просто не оказались в рядах Национальной полиции Украины. Если не получится, ми будем в ручном режиме выгонять непорядочных людей, – обіцяла Хатія Деканоїдзе у квітні.

«Слідство.Інфо» більше ніж пів року спостерігало за перебігом атестації в Національній поліції.

Весною ми розповідали про керівника управління захисту економіки Рівненщини В’ячеслава Єфтенія, відомого скандалами та звинуваченнями «кришуванні» і контрабанді. Попри все він продовжує працювати в новій поліції.

Єфреній

– Я не боюсь аттестационной комиссии. Я еще раз сказал. Я приду на аттестационную комиссию, я приведу себя в порядок, буду нормально чувствовать себя. Приду и пройду аттестационную комиссию, я не избегаю ее.

Я все равно, в любом случае попаду на аттестационную комиссию, – обіцяв В’ячеслав Єфтеній членам однієї з атестаційних комісій.

Після неявки його рекомендувала звільнити місцева комісія. Скарги до суду та до апеляційної атестаційної комісії. П’ять разів він не з’являвся на засідання комісії, де раз за разом викликали його на співбесіду. Поліцейському щоразу ставало зле. Інколи навіть в дорозі до Києва.

– Він подав апеляційну скаргу, на той момент, наскільки мені відомо, він також вже подав позов про поновлення. Такий трішки нонсенс.

Він не з'являвся декілька разів, там навіть вже була така ситуація, що він відзвонюється, що він їде чи нам відзвонюються, що він їде, а потім наче як з півдороги йому стає погано і він повертається, не приїжджає на комісію, – розповідає учасниця апеляційної атестаційної комісії, адвокатка Євгенія Закревська.

Євгенія тривалий час працює в атестаційних комісіях. Пише, та розповідає про проблеми атестації. 

Відомий волонтер Роман Сініцин, на відміну від Євгенії Закревської, з галасом покинув роботу в атестаційних комісіях пів року тому. Він та його колеги пішли з комісій через втручання в підбір громадськості з боку радників міністра Арсена Авакова.

Попри те, що представники Нацполіції відкидають можливість будь яких маніпуляцій та намагань вплинути, оприлюднені ними ж дані підтверджують слова активістів.

Таблиця

Ось так виглядає динаміка звільнень у різних областях. На початку атестації комісії звільняли до двадцяти відсотків. Потім, коли представники громадськості почали йти з комісій, звільняли не більше шести відсотків.

На графіку добре видно той момент, коли замість незалежних активістів, громадськість почали представляти, зокрема, люди Арсена Авакова.

Заступник голови Нацполіції Костянтин Бушуєв каже, що все було прозоро:

– Можу сказати, що відбір представників громадського суспільства проводився відкрито і до роботи по відбору залучались усі охочі, хто відповідним чином реєструвався на ресурсі Національної поліції.

З усіма проводилась співбесіда, ці співбесіди тривали, часто були об`єктом висвітлення в тому числі в ЗМІ і так казати про якісь системні намагання вплинути на хід проведення атестації чи формування комісій на сьогодні не приходиться.

За кілька днів після цієї розмови комісія викликала В’ячеслава Єфтенія знову і він знову пішов на лікарняний. Поліцейський приїздить до Києва, коли необхідно йому, а коли кличуть на атестацію – йде на лікарняний.

Таким чином В’ячеслав Єфетній зухвало уникає атестації і продовжує працювати в новій поліції. Таких як він, тих хто не йде на співбесіду, близько трьох сотень. Їх не звільняють в обіцяному «ручному режимі».

Харитонов

Ще одна категорія нових поліцейських – це поновлені судами. Один з них – екс-підлеглий В’ячеслава Єфтенія – колишній керівник Сарненського райвідділу поліції Ігор Харитонов.

Службовець вимагав у підлеглих покинути місце нелегального видобутку бурштину, залишивши знаряддя старателів – помпи. Через цей інцидент справу за обвинуваченням Ігоря Харитонова у перешкоджанні працівникам поліції тепер розглядають у Сарненському районному суді.

18 жовтня на посаді Ігоря Харитонова поновив інший суд – Житомирський адміністративний. Спілкуватися зі «Слідством.Інфо» Харитонов не захотів.

Попри такі поновлення, під час презентації результатів атестації керівництво Нацполіції поправку на це не враховує. Приміром по Рівненській області звітують про 130 поліцейських, які не пройшли атестацію. Про те, що більшість з них поновилися – мовчать.

Станом на кінець листопада у Рівненській області – 76 поновлених (з 89-ти скаржників до суду), 73 – у Київській, 42 – у Хмельницькій, 84 – у Волинській та 172 – у Миколаївській. В Одеській області кількість поновлених протиправно приховують.

Поліція

Три сотні тих, хто не йде на співбесіду зовсім та ті, хто поновилися після звільнення. Вони – продовжують працювати або ховаються на лікарняних – і їх не звільняють «в ручному режимі». І та, яка обіцяла це робити – звільнилася сама – Хатія Деканоїдзе пішла у відставку.

Діючий міністр не відповів на наш запит про інтерв’ю. Втім, без його коментарів, не менш зрозуміло, те, що ніякого докорінного очищення системи не відбулося.

фото

– Дивлячись взагалі на цю всю ситуацію, я впевнений в тому, що міністр, його зами і люди, які його оточують вони не зацікавлені у будь-якій реформі. Їм цікава от фасадна реформа. Там відчитатись за витрачені кошти, сказати – от все, ми провели, у нас поліція тепер, – каже Роман Сініцин.

фото2

Фасадна реформа поліції розтягнулася на довго і коштувала чимало грошей, адже тільки зарубіжні донори дали на це понад 20 мільйонів доларів.

За інформацією порталу координації міжнародної допомоги України є принаймні чотири проекти зі створення та підтримки нових і реформування старих підрозділів МВС та Нацполіції.

15 мільйонів доларів США на Створення та розвиток Патрульної служби Міністерства внутрішніх справ України.

2,5 мільйони доларів США на створення Створення та розвиток підрозділу спеціального призначення КОРД

1,7 мільйона євро на Підтримку реформування органів внутрішніх справ України

І майже 5 мільйонів канадських доларів на Сприяння реформі патрульної поліції.

Міністерство звітує перед донорами. Та не перед громадянами.

Громадянам в цій історії дістається лише ілюзія реформи. Зі старими кадрами та у новій уніформі.

І найголовніше – вона поховала віру в те, що міліцію можливо докорінно змінити. Як би не реформували, все одно в її лавах залишається напів-кримінальне-напівкорупційне озброєне угрупування. І нинішнє керівництво, судячи зі всього, це цілком влаштовує.


«Програма і публікація створена за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) за посередництва Інтерньюз-Нетворк».

Уряд Канади не відповідає за зміст публікації і може не поділяти точки зору висловлені в публікації.

«Program undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through the Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте