Таємниці Демчини

Що приховує заступник голови СБУ з Рівненщини

Джерело
Усі фото та відео «Cлідство.інфо»

Завдяки електронному декларуванню суспільство дізналося про статки практично всіх правоохоронців. Своє майно змушені були показати прокурори, керівники поліції і навіть судді з митниками.

Єдине силове відомство, яке домоглось права не публікувати електронні декларації, – це Служба безпеки України. Керівництво СБУ оголосило інформацію про статки своїх працівників державною таємницею, розголошення якої може завдати їм непоправної шкоди.

І з цим не посперечаєшся. Адже, враховуючи масштаби корупційних скандалів, в які потрапляють працівники цього відомства, мотив приховувати майно у них очевидний. Особливо, коли йдеться про першого заступника глави СБУ, який очолює Головне управління з боротьби із корупцією та організованою злочинністю. Про це докладніше – у розслідуванні Євгенії Моторевської для «Cлідство.інфо».

Знімальна група «Слідства.Інфо» від самого ранку чатує в елітному районі передмістя Києва. З подвір’я одного з будинків виїжджає люксовий позашляховик Range Rover, за кермом якого – жінка. А вже за 20 хвилин з воріт цього ж маєтку виходить чоловік, в якому наша знімальна група впізнає першого заступника голови СБУ Павла Демчину.

Демчина

– Скажіть, будь ласка, це Ваш будинок?

– Ні!

– А що ви там робите?

– Періодично його відвідую, – «пояснює» високопосадовець.

Народний депутат Сергій Лещенко діяльність першого заступника голови СБУ Демчини досліджує вже давно.

– Він на сьогоднішній день фактично керує Службою безпеки України, особливо всім напрямком, пов’язаним з бізнес-переділом, – говорить народний депутат.

Демчина2

У ЗМІ сорокарічного генерал-майора Демчину називають наближеним до президентського фаворита Ігоря Кононенка та «смотрящим» за СБУ від партії влади. Відповідальний у Службі безпеки за боротьбу з хабарництвом, він сам став фігурантом численних корупційних скандалів.

– Він був пов’язаний з горіховою мафією, яка, ви знаєте, силами СБУ блокує український горіх, який експортується в Європу, і вимагає певні «відкати» за це, – додає Сергій Лещенко.

А наприкінці 2016-го неабиякі пристрасті розгорілися вже на ринку скрапленого газу. У листопаді в СБУ запідозрили у фінансуванні тероризму 2 компанії, які імпортують в Україну сировину, та на цій підставі заблокували роботу одразу 16 трейдерів скрапленого газу.

Фото3

– Ми впродовж всього періоду не розуміли, що відбувається. Служба безпеки нас не інформувала, всі переписки, які ми з ними вели, закінчувались тим, що триває слідстві, ми не розголошуємо інформацію, – пояснює виконавчий директор Української асоціації скрапленого газу Олег Широков.

Не маючи офіційного пояснення від СБУ щодо причин блокування ключових гравців ринку, Українська асоціація скрапленого газу водночас фіксувала на митниці вкрай підозрілу ситуацію.

Фото 4

– Ненормально, коли одна компанія, її ресурс, стоїть на кордоні, а повз неї проїжджають вагони іншої компанії, безперешкодно перетинають кордон, упродовж кількох годин розмитнюються і так далі. Звичайно, ніхто цього терпіти не буде, – наголошує Олег Широков.

Нардеп Сергій Лещенко, до якого бізнесмени звернулися за допомогою, провів своє дослідження. Говорить, СБУ таким чином намагалося зачистити ринок для окремих фірм. Лист до Міністерства економічного розвитку з вимогою накласти санкції на найбільших імпортерів підписав особисто перший заступник голови СБУ.

– Це подання від СБУ за підписом особисто Павла Демчини, він особисто контролював весь цей процес, – каже Сергій Лещенко і на підтвердження своїх слів демонструє нам документ.

Підпис

Увагу «Слідства.Інфо» привернула паперова декларація пана Демчини за 2015 рік, згідно з якою він веде не просто скромний, а навіть аскетичний спосіб життя. Генерал-майор не має ані власного кутка, ані автівки, ані заощаджень. Так, станом на 2015 рік високопосадовець офіційно мешкав у відомчому гуртожитку СБУ.

Та попри дуже невеликі офіційні статки самого Павла Демчини, по-справжньому безбідне життя має матір трьох дітей генерал-майора – така собі 35-річна Ольга Воловчук. Вона є власницею елітних автівок та мешкає в розкішному заміському маєтку. За даними «Слідства.Інфо», Ольга Вікторівна є цивільною дружиною нашого героя, яку він щонайменше протягом п’яти років ретельно приховує від громадськості.

У пані Ольги доволі пристойний автопарк. Range Rover 2016 року вартістю близько 100 тисяч доларів, Mercedes-Benz 2016 року, ціна якого також тягне не менше, ніж на 100 тисяч доларів, Mazda 2014 року та скромніший Peugeot 2012 року випуску.

Автівки

Знімальна група «Слідства.Інфо» кілька днів поспіль чатувала біля багатої оселі в Петропавлівській Борщагівці, районі елітних маєтків та поважних мешканців. О 9-тій ранку з подвір’я одного з таких будинків виїхав вже знайомий білий Range Rover, який належить Ользі Воловчук. На цьому авто – номерні знаки Рівненської області. Ми звернули увагу на цей факт, оскільки і пані Воловчук, і Павло Демчина – обоє родом з Рівненщини.

Машина

На території маєтку, з якого виїхав позашляховик Ольги Воловчук, окрім великого двоповерхового будинку, також розташовані господарська будівля, критий басейн та альтанка. За схожі об’єкти в цьому районі наразі просять до 10 мільйонів гривень.

Цікаво, що будинок навіть не значиться в публічному реєстрі нерухомості. Офіційно встановити його власника практично неможливо. Однак підтвердити, що родина Павла Демчини мешкає саме в цьому маєтку, нашій редакції допомогла племінниця Ольги Воловчук. Дівчина на ім’я Юлія навчається в Києві та живе в гуртожитку. Проте на її сторінках у соціальних мережах чимало світлин, зроблених саме в тому маєтку, з якого виїжджала на рендж ровері матір дітей Павла Демчини.

Фото з інстаграм

Дівчина викладала фото з різних приміщень, які можна впізнати. 

Подвір"я

Будинок

Майже одразу після від’їзду Ольги Воловчук з воріт виходить чоловік і повільним кроком йде на інший бік вулиці до автівки з водієм. У цьому солідному чоловікові знімальна група впізнала першого заступника голови СБУ Павла Демчину. Розпитують високопосадовця про те, кому належить розкішний маєток.

– Пане Павле, добрий день! Ми журналісти Громадського Телебачення. Скажіть, будь ласка, це Ваш будинок?

– Ні!

– А що ви там робите?

– Періодично його відвідую.

– А кого саме там відвідуєте?

– Дітей.

До речі, саме зусиллями Павла Демчини колишню очільницю Одеської митниці Юлію Марушевську почали перевіряти щодо отримання святкової премії в 500 гривень. Коли ж йдеться про немалі статки його родини, Павло Демчина починає помітно хвилюватися.

– Оцей будинок, який ви відвідуєте, він чий?

– Будинок цей… там живуть мої діти, скажем так…

–Той, хто з ними живе, за які кошти його придбав?

– А цього сказать я вам не можу.

– Чому?

– Ну, тому що я не знаю, у людини це було, коли ми вже знайомилися.

– Ну, це ж мати ваших дітей! Ви не знаєте, за які кошти вона придбала будинок?

– Напишіть запит, я подивлюся. Все, шо я знаю, я вам повідомлю…

Як з’ясувало «Слідство.Інфо», Ольга Воловчук також володіє земельною ділянкою, яка розташована недалеко від їхнього родинного маєтку в Петропавлівській Борщагівці. Тут активно ведеться будівництво, ймовірно, ще одного будинку.

Ділянки

Офіційно Ольга Воловчук досі прописана у квартирі своїх батьків на Рівненщині. Там же на неї зареєстрована фірма, що спеціалізується на торгівлі фармацевтичними препаратами.

Знімальна група «Слідства» вирушила в містечко Вараш, аби на власні очі побачити бізнес пані Ольги. Однак знайти його не вдалося. Зареєстрована все в тій же батьківській квартирі, ця фірма не веде активної діяльності. Тим часом сусіди батьків знають про успішне сімейне життя Ольги.

Сусіди

– Оля ж там десь живе біля Києва, у неї троє дітей. Сюди вони дуже рідко приїжджають. Дітки маленькі, Оліна мама їздить туди, допомагає глядіти, – доповіли нам сусіди.

Після стрімкого кар’єрного злету Павла Демчини значно поліпшилися житлові умови його батьків. Так, матір генерала, пенсіонерка Ніна Демчина, протягом кількох останніх років стала власницею трикімнатної квартири в новобудові у Рівному.

Будинок мами

Та будинку на 170 квадратних метрів у передмісті обласного центру.

Приміський будинок мами

«Слідство.Інфо» направило запит заступнику голови СБУ Павлу Демчині з проханням пояснити походження статків його родини. Адже жодних офіційних джерел доходу, який би дозволив купувати елітні автівки і нерухомість, ні в самого генерала, ані у матері його дітей нам розшукати не вдалося. Втім, на момент виходу програми відповіді на наш запит від СБУ ми так і не отримали.

Ба навіть більше, активісти, що беруть участь в антикорупційній діяльності, кажуть, на це поки можна й не розраховувати. Адже електронні декларації очільників СБУ широкому загалу недоступні. Активісти почали судитися проти Служби безпеки, щоб змусити її оприлюднити електронні декларації, як це зробили інші силові та оборонні структури.

Будинок

Будинок 2

– У 2016 році вони (СБУ.- ред.) знову ж користуються цією нормою і ховають вчергове свої статки. Наголошую, керівництво СБУ підпадає під норму закону, і їхні декларації не можуть бути приховані від громадськості. Це може стати наслідком закриття інших декларацій. З СБУ може взяти приклад керівництво Міноборони, керівництво Генштабу, наприклад, міністр внутрішніх справ, – застерігає керівник антикорупційної групи «Реанімаційного пакета реформ» Олександр Лємєнов.

Тим часом, через дії Служби безпеки України, компанії, що імпортують скраплений газ, зазнали збитків у кілька десятків мільйонів гривень. Після публічного скандалу санкції з фірм зняли. Одначе впевненості, що крапку в цій справі поставлено, досі немає.

– Наразі ми говоримо, що ситуація напружена. Вона така... у підвішеному стані. Ми не маємо інформації, що відбувається, що буде далі, – скаржиться виконавчий директор Української асоціації скрапленого газу Олег Широков.

Будинок 3

Демчина

Численні спроби силовиків тиснути на бізнес вдається зупиняти лише публічним розголосом. Однак поки спецслужби залишаються в руках політиків, інструментом для вирішення власних проблем, подібні атаки триватимуть й надалі. Тим паче, коли виконавці хитромудрих схем ще й добре мотивовані і можуть спокійно збирати чималі статки під прикриттям державної таємниці.

Євгенія Моторевська, «Слідство.Інфо»


«Програма і публікація створена за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) за посередництва Інтерньюз-Нетворк».

Уряд Канади не відповідає за зміст публікації і може не поділяти точки зору висловлені в публікації.
«Program undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through the Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте