«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dyrektorka
Заступниця головного редактора АЖР «Четверта влада»

Історії перемог та фемінітиви поряд зі стереотипами: як про жінок пишуть районні медіа Рівненщини

У районних медіа Рівненщини – близько 50% фемінітивів. Жінки як експертки є переважно у темах освіти та культури. А стереотипному відображенню піддаються як жінки, так і чоловіки.

Такими є результати моніторингу гендерної чутливості гіперлокальних медіа Рівненщини, проведеного з 11 по 17 лютого 2020-го року експертками Рівненського прес-клубу.

Для моніторингу обрали 5 інтернет-видань:

●    03656.com.ua - Інформаційний портал м. Дубно
●    Район.Острог
●    Район.Демидівка 
●    Володимирець.Сity
●    СарниNews.City

та 5 друкованих ЗМІ:

●    Вісник Кореччини
●    Дубровицький вісник
●    Новини Рокитнівщини
●    Полісся
●    Рідний край

Кожне медіа аналізували за чотирма категоріями:

●    дотриманням гендерного балансу (представленість чоловіків та жінок як експертів/експерток (тих, хто коментує, чию думку цитують), героїв/героїнь),
●    кількістю фемінітивів,
●    наявністю стереотипних образів та сексизму в журналістських матеріалах,
●    наявністю публікацій на гендерну тематику. 

Жінки – в освіті, культурі і як постраждалі у статтях про насильство

Загальна представленість жінок у гіперлокальних медіа Рівненщини становила 43% в онлайн-виданнях і 39% – у друкованих ЗМІ. (якщо заокруглюєш до більшого в онлайн, то в друкованих теж)

В інтернет-медіа експертками у публікаціях жінки найчастіше є в темах освіти (71%) та культури (50%). Як героїні – в публікаціях на соціальну тематику (100%) та про освіту (90%).


 
Суттєву перевагу жінок в темах освіти забезпечили, зокрема, 

●    публікації, де перераховували переможців конкурсів серед педагогів. Вчительок серед них суттєво більше, ніж чоловіків (як і традиційно у школах більше вчительок, ніж учителів). 
●    публікація де розповіли від імені вчительки та мами учня про впровадження у сарненській школі електронного щоденника.

Окрім згаданих вище сфер, в районних онлайн-медіа жінки були також представлені у публікаціях про діяльність місцевої влади (як героїні – 50%).

Значною мірою завдяки сайту «03656.com.ua - Інформаційний портал м. Дубно», який у кількох публікаціях розповідає про новопризначену заступницю очільника району.

У цей період інтернет-видання опублікували кілька тематичних матеріалів, що стосуються жінок. Зокрема, оприлюднили інформацію про гарячу лінію з попередження домашнього насильства.

Так, «Інформаційний портал м. Дубно» розповідає, що про домашнє насильство повідомляли 45 разів. Зокрема, пише, що більшість скарг – від жінок, але є і від чоловіків та дітей. 

Володимирець.Сity поставив питання пожежнику чи є серед його колег – жінки. А СарниNews.City розповіло про пару Ольги та Григорія Шокотів, яка відзначила 55 років спільного життя.

«Головною себе завжди вважала себе я. Хоча чоловік – моя підтримка і опора», – цитує видання дружину.

«Якби я народилася чоловіком, то, повірте мені, була би вже в числі мільярдерів»

У матеріалах друкованих медіа жінки присутні в 45% як експертки і в 32% як героїні.

Найчастіше вони були експертками у публікаціях про культуру (100%), волонтерство та благодійність (100%), а також 43% – у матеріалах про місцеву владу.

Наприклад, у гощанській газеті «Рідний край» пишуть про те як жінки впливають на розвиток громади.

Копія публікації газети «Рідний край»

Написали газети про жінок і в сфері бізнесу та економіки. Газета «Полісся», зокрема, докладно розповіла про місцеву підприємицю, власницю мережі магазинів Валентину Войкіну. Жінка поділилася своїм досвідом створення бізнесу.

У публікації не обійшлося без стереотипного називання певних рис фактично нежіночими.

«Аби довгий час триматися на плаву в бізнесі, успішно вести свою справу, розвивати її, потрібен стальний гарт, жорсткість. А вони більше пасують чоловікам», – пише авторка публікації.

Дивний висновок. Зважаючи на те, що героїня публікації сама описує, що їй перешкоджало здобути ще більше перемог у сфері бізнесу. І це не якісь риси характеру, а конкретні обов’язки, які їй доводилося виконувати більше, ніж чоловіку:

«О, якби я народилася чоловіком, то повірте мені, була би вже в числі мільярдерів, – цитує підприємицю газета. – Чоловіки ж не обтяжені сімейними справами, народженням дітей, проблемами, пов’язаними з їх вихованням. Ні для кого не секрет, що то все на жіночих плечах».

Ось ця публікація. Відкрийте в новому вікні для збільшення:

Копія публікації газети «Полісся» про підприємицю, власницю мережі магазинів Валентину Войкіну

Серед тематичних публікацій у газетах – і стаття у «Дубровицькому віснику» про місцеву науковицю Альону Буткевич, опубліковану до Дня жінок в науці.
Окрім наукових здобутків, видання розповіло про хобі жінки, серед яких – футбол та волонтерство.

Копія публікації з «Дубровицького вісника»

Газета «Полісся» писала також про домашнє насильство. У рубриці «Правопорушення» з 8-ми повідомлень 7 стосуються домашнього насильства (з цих 7-ми повідомлень – 6 про чоловіків, які вчиняють насильство).

Жінкам – букети, чоловікам – хвилинки неробства і клопіт до Дня Валентина

Стереотипні зображення чоловіків  та жінок у районних онлайн-медіа траплялися в основному в публікаціях рекламного характеру.

Так, до Дня Валентина «Володимирець.Сity» зробив підбірку подарунків, які можна робити своїм партнерам/партнеркам. 

Видання, зокрема, радить дарувати жінкам квіти:

●    «Це, звісно, жіночий варіант. Знайте, що як би жінка не прикидалася, що не любить їх, апелюючи до марнотратства чи ще чогось, в душі все одно вона тане від такого прояву уваги», – публікує видання стереотипний рекламний посил. 

З чоловіками ж, виявляється, не так просто:

●    «З букетами для чоловіків складніше. Тут треба готуватися заздалегідь та робити замовлення наперед у місцевих майстринь».

Сайт «СарниNews.City», також за кілька днів до Дня Валентина публікує матеріал рекламного характеру, в якому показує переваги квіткового подарунку. При цьому розбавляє публікацію такими стереотипними образами:

●    «Сарненські красуні розповідають про незабутні квіткові сюрпризи»;
●    «Ви досі думаєте, що кращі подруги жінок - діаманти? Місцеві жінки розповіли СарниNews.City, чим їх можна потішити більше, ніж дорогоцінним камінням. Виявляється їхні «подруги» набагато доступніші та скромніші - це квіти»; 
●    «Хлопці та чоловіки повинні якомога частіше дарувати квіти. Просто так. Без приводу. Адже вони нагадують дівчині, жінці, що вона найпрекрасніша, наймиліша на планеті». 

Стереотипними публікаціями про жінок та чоловіків відзначилася газета «Новини Рокитнівщини». На думку редакції, жінки дуже мало знають про чоловіків і тому тут вирішили трохи просвітити своїх читачок. Виявляється, 

●    чоловік потребує хвилинки неробства (хм, а хто ж їх не потребує? – авт.)
●    чоловіки думають глобально і тому не треба їх відволікати на дрібниці (ех, жінки, так що ліпше зберіть самі розкидані шкарпетки, помийте посуд, витріть шмарклі дітям тощо – чи як ще сприймати цю пораду – авт.)
●    чоловік «завжди буде дивитися оцінюючим поглядом вслід прекрасним дівчатам», бо він, мовляв, вибирає найкращу матір своїм дітям (хм, а жінки не обирають татів для своїх дітей?) тощо.

Хоча є спроба подолати один зі стереотипів щодо чоловіків, які теж бояться і є жертвами іміджу героя. 

Ось ця публікація. Читати її варто, лише прочитавши попереднє пояснення щодо стереотипів :):

Копія публікації «Новин Рокитнівщини» з набором стереотипних уявлень про жінок та чоловіків

Розбирати на цитати, як НЕ треба писати про жінок та чоловіків, можна й цю публікацію «Новин Рокитнівщини». Непогану ідею показати маркетингові трюки, які стимулюють робити зайві витрати, перетворили на набір стереотипних штампів:

●    День Валентина «примушує чоловіків влаштовувати романтичну вечерю», «забути про цей день», а потім «принизливо» придумувати вибачення
●    «жінки ніколи цього не зрозуміють: спонтанні вчинки чоловік може здійснювати тільки на футбольному полі або на швидкісному шосе»
●    «чоловік змушений займатися шопінгом»
●    «за два дні все, що з'явилося зайвого на стегнах, має зникнути. Оскільки шанси на те, що подарунком коханого виявиться… комплект білизни, все ж таки великі» тощо.

Ось ця публікація. Обережно – стереотипи:

Копія публікації «Новин Рокитнівщини» з набором стереотипних уявлень про жінок та чоловіків

А «Вісник Кореччини» опублікував серед анекдотів історію, яку дуже сумнівно називати смішною, зважаючи на те, що в Україні 171337 людей не виплачують аліменти.

Копія публікація з «Вісник Кореччини» із жартом на зовсім несмішну тему, зважаючи на українські реалії

«Директорки» та «начальниці» в гіперлокальних медіа

У гіперлокальних онлайн-виданнях Рівненщини – 40% фемінітивів, у газетах – 56%.


 
Лідерами серед онлайн-медіа за вживанням фемінітивів є «СарниNews.City». Під час моніторингового період усі посади жінок були позначені фемінітивами. При тому, що це керівні посади, як от: адміністраторка проєкту, заступниця директора.

Майже наздоганяють «СарниNews.City» за кількістю фемінітивів «Район.Острог» (86%) та «Володимирець.Сity» (75%). 

Інформаційному порталу Дубна є куди рости в цьому напрямку. У нього 33% фемінітивів. Жінок тут називають «учителем», «начальником», «інспектором». Хоча трапляються «завідувачка», «начальниця», «журналістка» тощо. Найнижчий показник фемінітивів – у видання «Район.Демидівка» (13%). 

Серед районних газет, які ми моніторили, 100% фемінітивів – у гощанській газеті «Рідний край». Тут тобі і «лікарка», і «директорка», і «волонтерка», і «поетка» тощо.

Найнижчий показник – у «Вісника Кореччини» (14%). Поряд з маскулінітивами «міський голова», «методист», «учитель» зустрічається і фемінітив «директорка». 

Згідно отриманих даних, найбільш гендерночутливим гіперлокальним друкованим виданням Рівненщини є «Рідний край» (53%), на другій позиції – «Дубровицький вісник» (50,7%), на третій – газета «Полісся» (48%).


 

Серед гіперлокальних інтернет-видань лідерство належить виданню «СарниNews.City» (67%), на другій позиції – «Володимирець.City» (55%).


 
Загалом за кількістю й експерток, і героїнь рівненські гіперлокальні медіа опинилися на четвертій позиції серед видань інших областей України. Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Рівненщини у лютому 2020 року склав 43%. Ознайомитися із загальними даними моніторингу можна на сайті Волинського прес-клубу.


Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте