Історія про мільярдера Дж. Моргана, владу Рівного і правила
США кінець 19 століття, початок індустріалізації. Адвокат James B Dill лобіює лібералізацію і впровадження правил, які б спростили створення компаній. Ідея проста – є потреба бізнесу в реєстрації юридичних осіб і штат може так спростити процес реєстрації і ще й заробити на цьому.
Зверніть увагу, людина побачила потребу, проблему і запропонувала спосіб вирішення та влада погодилася і створила умови за яких бюджет отримує кошти, а бізнес правила.
Створення умов для бізнесу у вдалий момент – дало колосальний ефект, і в 1896 році в Нью-Джерсі було отримано 800 000 доларів США у вигляді зборів за реєстрацію. За 14 років там було зареєстровано 2 347 фірм, які сплатили 2 189 000 доларів, що становило 60 відсотків доходів штату.
Приголомшливі 95 відсотків найбільших корпорацій країни були зареєстровані в Нью-Джерсі. До 1902 року Нью-Джерсі виплатив свій державний борг і скасував податки на нерухомість. Правила, свобода підприємництва і, як результат, масова поява трастів, тобто великих фірм, які скуповували менші і завдяки цим «трастам».
US Steel Corp Джона Моргана стала першою мільярдною корпорацією у світі, контролюючи 213 заводів і транспортних компаній, 41 штату. 1000 миль залізниць, 78 доменних печей.
Так зростала Америка. І це приклад здорового глузду в діях влади.
Чому я про нього пишу?
Не тому, що як юрист досліджую історію компаній та корпоративне право в США і Великобританії та хочу поділитися вдалим прикладом, а насамперед тому, що минулого тижня на сесії Рівненської міської ради 23-25 людей зробили кроки щоб понад 10 тис. м.кв. вільної землі в обласному центрі в привабливих місцях віддати бізнесу (тексти рішень № 5495 07.08.2023, № 4699 від 20.03.2023 і № 5392 від 11.07.2023 можна знайти ось тут ).
Хто саме і як голосував – ось тут:
Влада, ймовірно, запропонувала два варіанти правил дій бізнесу:
- перший – конкурс і ціна буде визначена за підсумками змагання і буде, до прикладу становити 1000 грошей, а може й більше – 5 000 грошей;
- другий – без конкурсу («як для своїх») і тоді ціна буде затверджена комісією, де декілька депутатів і багато чиновників і яка діє в місті без законних підстав вже понад 10 років ще від попередньої влади і яка й затвердить ціну продажу, яку напишуть експерти.
Навіть якщо діє правило «все під ключ», то немає гарантій, що потім прокуратура чи поліція через років два-три не прийде і не скаже, що все було з порушенням і ділянку треба повернути.
А якщо на ділянці вже збудовано нерухомість (відповідно до схемки, щоб обійти приписи в законі про аукціон це має бути щось у вигляді «трансформаторної підстанції» або «котельні») що тоді?
Який з цього висновок?
Правил для бізнесу в сфері отримання землі в Рівному – не створили. І це вигідно, насамперед, владі.
До чого тут США і правила та економіка?
Як на мене ці дві історії з різницею в сто років приклад того, як бажання і дії влади, яка з розумом і вчасно створює однакові правила для всього бізнесу, врешті-решт створює позитивний результат і для влади і для бізнесу і для кожного працівника в штаті в Нью-Джерсі понад 100 років тому.
P.S. Я сподіваюсь, що правоохоронні органи побачать в діях міської влади Рівного можливі ознаки умисного «обходу» закону і поки ще не пізно, втрутяться в це, і одного дня правила на основі здорового глузду таки зроблять бізнес в Рівному та й в усій країні успішним на весь світ, а влада буде інша…
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти