«Останню» вільну ділянку Рівнерада готується віддати СБУ безкоштовно. Що тут не так
Завтра, 13-го серпня, на сесії Рівненська міська рада без жодних аукціонів і абсолютно безкоштовно готується віддати обласному управлінню Служби безпеки України ділянку на 3,5 гектара під будівництво багатоповерхівок. За нашою інформацією, це остання подібна ділянка у місті.
В СБУ Рівненщини кажуть, що це – для військовослужбовців, однак доказів якихось гарантій цього ми не отримали. А місцева практика зазвичай така, що земля потім переходить забудовникам, а ті натомість відкуповуються від правоохоронців кількома квартирами (принаймні офіційно).
Деталі – в публікації.
Про намір віддати 3,49 гектари землі в районі вулиць Гагаріна та Гайдамацької місцевому управлінню СБУ йдеться у проєкті рішення Рівнеради, який мають розглядати завтра під час сесії.
Мова про ось цю землю:
П'ять років тому цей масив вже намагалися незаконно отримати безкоштовно спритні ділки, пов'язані з депутатом Рівнеради Василем Немешем.
Для цього вони заручилися підтримкою міських посадовців. Ті готували проект рішення, яке, у разі прийняття, дозволило би незаконно віддати землю приватній фірмі.
На ділянці, за інформацією тодішнього головного міського архітектора Сергія Семенця, передбачалося будівництво близько десятка 9-поверхових секцій і низки 12-поверхових будівель.
Ми про це писали: Житлово-будівельна афера: як дерибанять у рівнян землю на 3 мільйони доларів
Однак тоді цю спробу вдалося зупинити.
Тепер цю землю хоче отримати управління СБУ Рівненщини.
Квартири для військовослужбовців, але це не точно
«Четверта влада» звернулася до УСБУ Рівненщини з проханням розповісти:
- що СБУ планує робити на цій ділянці,
- скільки з цього масиву житла або коштів інвестор пообіцяв співробітникам СБУ,
- і за яким принципом відбиратимуть отримувачів житла.
Як розповіла «Четвертій владі» речниця обласного управління СБУ Інна Ілючок, управління СБУ звернулося до міської ради з проханням виділити цю землю, тому що:
«наразі в Управлінні на квартирному обліку перебуває 117 сімей військовослужбовців, половина з яких мають статус учасників бойових дій» (тобто близько 60-ти учасників бойових дій – авт.).
Інна Ілючок каже, що у разі позитивного рішення питання на сесії ця земельна ділянка матиме цільове призначення – будівництво та обслуговування багатоквартирних житлових будинків.
– В подальшому, на підставі рішення Кабміну, ця земля буде включена в перелік земельних ділянок для будівництва житла для військовослужбовців. У зв’язку з чим земельна ділянка не може змінити свого цільового призначення (наприклад, будівництво котеджів). Після цього Службою безпеки України буде оголошено публічний конкурс для визначення забудовника. Поки про інвестора, кількості квадратних метрів та принцип розподілу житла говорити зарано.
– А є інформація скільки працівників СБУ, і за яким розподілом, отримували житло в будинках на інших землях СБУ? Наприклад, у котеджах на Поповича, 65-А? На яких умовах інвестор тут будував? – журналістка.
– Цією інформацією я не володію. Вам краще звернутися з офіційним запитом з цього питання (звернулися і з запитом щодо цієї ділянки та низки інших, адже, наприклад, у період з 1992-го до 2016-го року СБУ отримала від міста понад десяток ділянок, левова частина яких – для будівництва житла, – авт.)
– Якщо 117 людей на квартирному обліку, то для чого такий великий масив? Це ж масив – на понад десяток 9-поверхівок розрахований.
– На даний час в комунальній власності міста є лише одна земельна ділянка, яка підходить для будівництва багатоквартирного будинку та його благоустрій. Ця земельна ділянка вже сформована має визначену площу та кадастровий номер та відповідно зареєстрована в земельному кадастрі. На мою думку, там будуть розподілені квартири не лише співробітникам СБУ, але й іншим категоріям військовослужбовців, згідно з рішенням КМУ.
– Але ж цього рішення КМУ навіть проєкту ще немає, щоб суто для військовослужбовців розподілити?
– Звичайно, тому про це ще рано взагалі говорити. Дане розпорядження КМУ може бути тільки після позитивного рішення міськради, оскільки це їхня земля.
– Але яка гарантія що КМУ прийме рішення на користь військовослужбовців? І чому тоді спочатку не зробити рішення Рівнеради щоб було таке цільове призначення вже?
– Це питання відноситься до компетенції та повноважень КМУ.
– Так а яка гарантія що управління СБУ про це клопотатиме [перед Кабміном], а не змінить плани? І що тут не буде історії, що забудовник, наприклад, розрахується десятком квартир та й усе, як це було, наприклад, тут?
– Це питання не до мене.
«Четверта влада» попросила передати це питання керівнику СБУ Рівненщини Андрію Тимченку. Його призначили на цю посаду у грудні 2019-го року. Інна Ілючок передала нам його відповідь:
«Те, що відбувалося до мого призначання, я не готовий коментувати, оскільки мені досконало подробиці не відомі. Моє завдання як керівника в тому числі, максимально покращити соціальне забезпечення і підтримати співробітників СБУ, в першу чергу ветеранів та учасників АТО, яких в Управлінні значна кількість.
Підкреслюю, що співробітники СБУ також ветерани АТО, як і інші, які воювали, мали тяжкі поранення, контузії, гинули..., а тому переконаний що Вони також заслуговують на соціальні пільги та поліпшення житлових умов.
При цьому можу вас запевнити, що я сам та члени моєї сім'ї не перебуваємо на квартирному обліку, виключно з власних переконань, а не через відсутність такої можливості, та на будь-яку житлову площу в даному випадку не претендуємо».
Якихось гарантій того, що все житло буде віддане військовослужбовцям, у цій відповіді ми не побачили.
Як земля силовиків стає приватною
Звісно, що своїх коштів щоб звести висотки, СБУ, як і інші правоохоронні структури, котрі провертають подібні схеми, не мають.
Тому схема працює так. Орган безкоштовно отримує землю. Для будівництва залучають приватних забудовників, які за землю нічого не платять, а зазвичай розраховуються кількома службовими квартирами. Тобто земля в обмін на кілька квартир.
Наприклад, багатоповерхівку на землі СБУ, що на вулиці Квітки-Основ’яненка, 8-А, будувало ТОВ «Альянс Престиж Буд» Сергія Качановського. Про це йдеться в дослідженні «Антикорупційного моніторингу».
Відповідно до договору про спільну діяльність, ТОВ «Альянс Престиж Буд» мав збудувати п’ятиповерховий будинок із мансардою, підземним паркінгом та технічним поверхом. Зрештою вийшов такий будинок:
Відповідно до договору, після завершення будівництва та здачі будинку в експлуатацію всі права власності на об’єкт, включно з благоустроєм, належать забудовнику – «Альянс Престиж Буд».
У свою чергу, забудовник, на підставі додаткових угод, у рахунок дольової участі передає дві однокімнатні квартири та одну двокімнатну. Крім того, забудовник мав спроектувати і збудувати для СБУ адміністративну будівлю та передати її службі в рахунок дольової участі.
Подібний приклад – землі на Толстого, в центрі міста, виділена у 2007-му році прокуратурі Рівненщини. Депутати розщедрилися і вирішили навіть приєднати до 35 соток землі ще 5 соток із земель запасу міста.
Це рішення своїм підписом затвердив особисто Юрій Торгун, який тоді виконував обов’язки міського голови. А пізніше ця земля за схемою відійшла фірмі, з якою Юрій Торгун має тісний зв'язок.
Прокуратура ж стала учасницею земельної схеми в обмін на квартири: мала отримати вісім квартир, а забудовник – право зводити житлову багатоповерхівку у перспективному місці неподалік молодіжного парку «Лебединка».
Подробиці читайте у цій історії: Добудувати за будь-яку ціну
«Четверта влада» надіслала запит в СБУ Рівненщини щоб з'ясувати скільки квартир отримали її службовці, і на яких засадах цих службовців обирали, на виділених раніше ділянках:
Мільйони доларів, які втрачає місто і рівняни
П'ять років тому, за оцінкою ріелторів, 3,5 гектари на Гагаріна могли мати ринкову вартість близько трьох мільйонів доларів.
Але вочевидь місто могло би вторгувати і більше, завдяки аукціону.
Як уже писала «Четверта влада», у 2008-му році на єдиному у місті земельному аукціоні бюджет Рівного отримав 5 мільйонів гривень за 22 сотки біля автовокзалу – тепер там багатоповерхівка з магазинами. На той час 5 мільйонів гривень – це близько мільйона доларів США.
Якщо співставити площу проданої з аукціону ділянки і вторговану за неї суму з площею тієї ділянки, що зараз планують віддати задарма, виходить ймовірна залучена сума на аукціоні – близько 15 мільйонів доларів.
Звісно, не можна стверджувати напевне що вийшло би вторгувати саме таку суму. Адже аукціон – доволі непередбачуваний спосіб продажу. Залежить від кількості тих хто зацікавиться купівлею, і від їхніх можливостей та планів. Але результат проведеного показує що спробувати варто.
Чому ж у Рівному такий аукціон був тільки один? Ще у 2015-му році міський голова Рівного Володимир Хомко розповідав що землю під житло виділяти через аукціон недоречно, бо квартири будуть дуже дорогі. Передачу землі робили переважно через управління капітального будівництва.
– Тому до останнього часу майже всі будинки будувалися безкоштовно, – говорив Володимир Хомко. – Майже все йшло через УКБ і давалося. До останнього часу робили так. І задовго до мене, і при мені.
Еге ж. Тільки це не завадило отримувати для будівництва землю забудовникам, які мали шлейф порушень, а пізніше обдурювали вкладників. І потім обдурені вкладники вимагають виконати обіцяне не від тих, з ким підписували угоду, а від міста. При цьому не рахуючись з інтересами інших містян.
Детальніше про одну з історій можна почитати тут: Хмельницький забудовник ошукав рівнян. Його партнери ставлять ультиматум Рівнераді
«Четверта влада» спробувала ще раз поспілкуватися з міським головою Рівного Володимиром Хомком. Ми хотіли щоб наші читачі прочитали його пояснення щодо такого:
- Чому місто готується віддати останню землю під забудову багатоповерхову для СБУ, замість того щоб, наприклад, продати її на аукціоні?
- Якщо є потреба в житлі для учасників бойових дій, то чому спочатку не з'ясувати усю цю потребу, продумати запобіжники щоб майбутнє житло дісталося саме їм, і тоді вже приймати рішення про виділення землі?
- Чому якщо СБУ звертається за землею для 117-ти військовослужбовців, то: а) їхнє звернення є пріоритетним серед військовослужбовців іншого підпорядкування; б) чому міська рада не порахувала скільки реально потрібно землі щоб забезпечити житлом 117 людей і не запропонувала розбити вільний шмат землі на декілька масивів, натомість планує віддати,вочевидь, в понад 10 разів більше землю, ніж потрібно військовослужбовцям рівненського СБУ?
- Які гарантії і від кого отримала міська влада, що на цій землі будуватимуть житло лише військовослужбовцям?
- Хто ще в місті отримує подібне сприяння в отриманні житла, окрім силових та правоохоронних структур?
Однак поки що нам не вдалося поставити навіть першого питання.
Володимир Хомко збив дзвінок, а його речник Микола Прокопчук каже, що голова сьогодні зайнятий, тож не зможе нічого розповісти з цього приводу. Вже традиційно «не може розповісти».
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти