Коли охоронятимуть всі суди Рівненщини і скільки це коштує: про нову Службу судової охорони
Територіальне управління Служби судової охорони відродилося завдяки судовій реформі. Схожа служба існувала й раніше (як підрозділ міліції «Грифон» – ред.), але шість років тому її розформували. Чому вона знову стала потрібна, що саме тут робитимуть і за які гроші – у матеріалі «Четвертої влади».
У листопаді 2017-го суддя Дубенського міськрайонного суду Олександра Жуковська написала на своїй фейсбук-сторінці: «У Нікопольському міському суді Дніпропетровської області після оголошення перерви у кримінальній справі, пролунало два вибухи! Є загиблі та постраждалі! (...) За попередньою інформацією, чоловік, який кинув гранату, загинув на місці. Є ще один загиблий, а також багато поранених».
Суддя пов’язала цей випадок з тим, що в судах не було охорони, та що будь-хто мав «вільний доступ із будь-чим в кишенях до зали суду».
«Не треба державі судова охорона? То отримуйте трупи. Ці загиблі і поранені-жертви непродуманої судової реформи…», – також написала Олександра Жуковська.
21-го листопада 2019 року у Рівненському апеляційному суді присягали дев’ятеро працівників новоствореного Територіального управління Службової судової охорони у Рівненській області.
Кого і як добирали
Було два етапи відбору працівників: 29-го жовтня та 8-го листопада.
Начальник Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області Віктор Мороз перелічує вимоги до кандидатів: фізично здорові чоловіки і жінки до 55 років, із вищою освітою і без, із досвідом роботи в правоохоронних органах і без нього.
Вища освіта потрібна лише для претендентів на керівні посади.
Охочі працювати мали подати заяву, копію паспорта України, свідоцтво про освіту, медичні довідки, в тому числі і від нарколога.
Оцінювала претендентів на посади комісія, яку затвердив голова Державної судової адміністрації України. Вона складалася з п’яти людей: по двоє від Територіального управління Служби судової охорони та Державної судової адміністрації в Рівненській області та один представник із Центрального апарату Служби судової охорони.
Із серпня в територіальне управління прийняли на роботу понад 50 людей.
На першому етапі оголосили 28 вакансій. Із 37 учасників, які проходили співбесіду, відібрали 27. П’ятнадцять із них – охоронці. Решта працюватимуть на різних посадах у відділах Служби.
На другому етапі було 92 вакансії. Зі 105 учасників співбесіди 90 стали переможцями – від охоронців, які контролюватимуть дотримання порядку у судах, до начальників та спеціалістів відділів Служби.
Та найбільша потреба – саме в охоронцях.
– Загалом по територіальному управлінню цього році нам потрібно набрати зокрема охоронців, контролерів І-ІІ категорій – це сержантський склад, 90 людей. Ті, хто вже до цього мав досвід роботи у правоохоронних структурах, пройдуть підготовку на Рівненщині.
Для цього залучимо фахівців територіальних управлінь, центрального апарату, тренінгового центру Національної поліції. Ті, хто служить вперше – стажуватимуться понад місяць в навчальних закладах, які визначить Центральний апарат. Зазвичай це Вінницьке училище Державної служби охорони Національної поліції, – розповідає Віктор Мороз.
Відібрані на другому етапі заступлять на службу до 15-го грудня.
У Службі працюватимуть семеро жінок. Вони стали керівницями юридичного, фінансово-економічного та відділу документального забезпечення, спеціалістками відділу з професійної підготовки та підвищення кваліфікації, матеріально-технічного забезпечення територіального управління, контролерками ІІ-ї категорії.
Оголошення про роботу розміщували на фейсбук-сторінці Управління, на сайті Державної судової адміністрації в Рівненській області, на сітілайтах в районі залізничного вокзалу.
До претендентів на різні посади вимоги відрізнялися, але одна була обов’язковою для всіх, каже Віктор Мороз:
– Обов’язково потрібно пройти фізичну підготовку. Це всі проходять, навіть керівники. Обов’язкова для всіх також співбесіда. Під час неї людина повинна орієнтуватися, куди вона прийшла, для чого, відповісти, чим займається служба. Завершується відбір спецперевіркою: чи немає ніяких зауважень до людини і чи не порушувала вона антикорупційне законодавство.
Наразі ж перші дев’ять охоронців, які склали присягу 21-го листопада, забезпечуватимуть порядок в Рівненському апеляційному суді.
– До цього охороною займалися різні підрозділи. Спочатку це був спецпідрозділ міліції «Грифон» (він діяв із 2003-го по 2015 рік – авт.). Потім ці обов’язки виконувала Національна поліція та Нацгвардія.
Я не скажу, що були якісь недоліки у їхній службі, але військовослужбовцям взагалі не властиво охороняти приміщення й установи. І в ряді європейських країн для цього існують спеціальні підрозділи в органах судової влади, – каже голова Рівненського апеляційного суду Олег Полюхович.
З його слів, дев’яти охоронців цілком достатньо для безпеки суду.
Якщо рахувати із 22 по 29 листопада, в середньому щодня Рівненський апеляційний суд розглядатиме 9 справ. На противагу, у Рівненському міському суді в середньому за день планують розглянути 111 справ, що у 12 разів більше, ніж за аналогічний період в суді апеляційному. Але спочатку охорону забезпечили апеляційному.
Питаємо у Віктора Мороза, чому так.
– В апеляційному суді до цього охороняла Нацгвардія. Вона займається іншими функціями, тож у нас була домовленість, що насамперед під охорону беремо ті суди, які охороняла Нацгвардія, – пояснює він.
– Рівненський міський суд охороняють поліцейські. Є можливість, щоб вони ще до кінця листопада, до початку грудня могли забезпечувати громадську безпеку.
– Апеляція по інстанції – вищий орган судової гілки влади. От ми почали з вищого і так, фактично, розуміємо, що місто – це велике навантаження. І в нас немає необхідної кількості людей, які можуть заступити на службу. Вісім-дев’ять чоловік – не достатньо для міського суду. Ми маємо підготувати, навчити, простажувати, одягнути майбутніх охоронців.
Фактично до 15 грудня ми офіційно заберемо під забезпечення, під обслуговування всі суди міста, – обіцяє начальник Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області.
Що робитимуть охоронці
Працівники та працівниці Службової судової охорони матимуть:
- припиняти прояви неповаги в судах;
- охороняти приміщення судів та інших установ системи правосуддя;
- забезпечувати громадський порядок в судах; безпеку учасників судового процесу; особисту безпеку суддів, членів їхніх сімей, а також інших працівників судів, якщо вони того потребуватимуть.
Загалом до 2020 року на Рівненщині мають сформувати три підрозділи. До першого входитиме 105 працівників, які охоронятимуть передовсім приміщення судів у Рівному, Дубно та Здолбунові.
Графік роботи залежатиме не лише від посади, але й від потреб суду.
– У великих судах, де розглядають багато справ, буде цілодобова охорона судів. Суди, де одна-дві справи в день – у Зарічненському районі чи у Радивилівському – лише на день.
Віктор Мороз каже, що також створять підрозділ, який відповідатиме за безпеку суддів:
– Він може бути як у кожному обласному центрі, так і міжрегіональний. Наступного ж року Служба судової охорони зможе охопити всю область.
Охорона була необхідна і раніше, і тепер, каже голова Рівненського апеляційного суду Олег Полюхович.
– На сьогодні один із суддів на Рівненщині має таку охорону. Вона необхідна тоді, коли за час розгляду справи судді або членам його сім’ї погрожують. Це виписано в законі. Суддя звертається із заявою, і приймається рішення, щоб надати йому особисту охорону.
Також, крім забезпечення особистої безпеки суддів, їхніх сімей, до Служби у 2020-му році можуть перейти функції конвоювання підсудних на засідання.
Про гроші
У Територіальному управлінні Службової судової охорони у Рівненській області зарплата від 11-ти тисяч гривень. Це для охоронців, які чергуватимуть позмінно: доба через три. У начальників відділів заробіток – удвічі більший.
– В середньому, якщо звання підполковника – близько 20 тисяч гривень, – каже Мороз.
Також обіцяють медичне страхування, пенсію після 25-ти років служби та можливість отримати житло.
Віктор Мороз каже, що фінансування Служби достатнє. Передбачені гроші не лише на оплату праці, а й на уніформу, канцтовари та меблі.
Транспорт, оплату спецзв’язку і табельну зброю отримають зі столиці, із Головного управління Службової судової охорони.
– Охоронець матиме травматичний пістолет Форт-17, гумовий кийок, газовий балончик, – розповів Віктор Мороз.
Начальник прес-служби Служби судової охорони України Костянтин Саділов повідомив, у 2019 році на всі шістнадцять територіальних управлінь виділено 524 мільйони 900 тисяч гривень.
Із них 5 мільйонів 269 тисяч 512 гривень – на Рівненщину. Майже половина із цієї суми, а саме 2 мільйони 135 тисяч 95 гривень, – на заробітну плату.
Працює Територіальне управління трохи менше 4-х місяців – від 8-го серпня 2019 року.
Яким буде фінансування у 2020 році, ні в Службі судової охорони, ні в Територіальному управлінні поки що сказати не можуть.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти