Квартира задешево за гроші тестя: про статки головного податківця Рівненщини
У липні 2024 року НАБУ та САП повідомили про підозру у хабарництві колишньому виконувачу обов'язків начальника Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області Василю Гладченку.
Після розголосу ми вирішили дослідити біографію та статки головного податківця Рівненщини – Андрія Троцка. Він виконує обов’язки начальника Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області з травня 2023 року.
Забігаючи наперед: Ми виявили, що дружина посадовця придбала квартиру за ціною, яка суттєво нижча ринкової. Андрій Троцко і його дружина погодилися відповісти на питання журналістки щодо доходів та майна. Відповіді – в кінці тексту.
Кар’єра податківця
В автобіографії Андрія Троцка, яку ми отримали у відповідь на наш запит, вказано, що він закінчив у 1994 році Приазовський державний технічний університет: спеціальність «Металургійні машини та обладнання», кваліфікація – інженер-механік.
У 2001 році – Донецький національний університет: спеціальність «Міжнародна економіка», кваліфікація – економіст. У 2011 році – Харківський національний університет внутрішніх справ: спеціальність «Правознавство», кваліфікація – юрист.
З вересня 1994 року по листопад 1996 року служив в органах внутрішніх справ, з січня 1997 року – на різних посадах в органах податкової міліції у Донецькій та Київській областях.
У 2020 році був начальником Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області
З листопада 2021 року Андрій Троцко працював у Києві – у Бюро економічної безпеки, згідно з його декларацією. У декларації за 2021 рік вказана посада – старший детектив першого відділу детективів Управління захисту економіки у фіскальній сфері Департаменту детективів БЕБ, з 2022 року – старший аналітик, у 2023 році теж отримував там зарплату.
З 9 травня 2023 року Андрій Троцко виконує обов’язки начальника Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області.
Сім’я посадовця
Посадовець має дружину Марину та доньку Анастасію.
Дохід дружини посадовець не декларував.
У системі «YouСontrol» є інформація, що Марина Троцко з 14 грудня 2023 року працює як приватна підприємиця і, згідно з КВЕДами, здійснює діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту, надає консультації з питань оподаткування.
Донька Анастасія навчалася у Національному медичному університеті ім. О.О. Богомольця. Тепер вона, як вказано на її сторінці у фейсбуці, працює у мережі офтальмологічних клінік «Візіум».
19 липня 2020 року донька одружилася з колегою – лікарем Іллею Калініченком.
Після весілля дочка зникла з декларації батька.
Дохід посадовця та його сім’ї у 2023 році
У 2023 році посадовий оклад Андрія Троцка на посаді заступника начальника ГУ ДПС у Рівненській області складав 12 тисяч 400 гривень. В середньому він отримував 29 тисяч 789 гривень на місяць.
У Бюро економічної безпеки у Києві з січня по травень 2023 року він заробив 327 тисяч 629 гривень заробітної плати, тобто отримував по 65 тисяч 526 гривень на місяць в середньому.
Також він з 2022 року отримує пенсію. У 2023 році вона склала в середньому 30 тисяч 914 гривень на місяць.
Марина Троцко, згідно з деклараціями посадовця, з 2016 по 2023 рік ніде не працювала. Цю інформацію посадовець підтвердив і в розмові з журналісткою «Четвертої влади».
Кабінет Міністрів України у 2023 році платив Марині Троцко допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам. Загальна річна сума допомоги склала 24 тисячі гривень. Андрій Троцко теж отримав таку допомогу у розмірі 40 тисяч гривень.
Донька Анастасія до 2019 року отримувала стипендію в університеті. З 2019 року поєднувала навчання і роботу: працювала у ТОВ «Центр діагностики зору-К» у Києві.
З 2020 року доходи дочки у деклараціях Андрія Троцко не відображаються.
Рухоме майно
У лютому 2011 року Андрій Троцко придбав «Фольксваген Пассат Б6» 2010 року випуску. Вартість авто в електронній декларації не вказана.
5 грудня 2019 року дружина Марина купила «Ауді А4» 2018 року за 238 тисяч 582 гривні (близько 10 тисяч доларів за курсом 2019 року). Як розповів посадовець, авто мало пошкодження через удар, його купували через аукціон у США.
Нерухомість податківця
Андрій Троцко мав квартиру у Маріуполі. Посадовець розповів «Четвертій владі», що втратив її після повномасштабного вторгнення.
З 2015 року сім’я проживала у селі Софіївській Борщагівці, що під Києвом: у квартирі, що належить Марині Денисенко.
Пізніше, у лютому 2021 року, дружина посадовця купила двокімнатну квартиру на майже 82 метри квадратні у цьому ж селі, у ЖК «Волошковий» на вулиці Волошковій. Обійшлося житло, за даними декларації чоловіка, у 532 тисячі гривень (це приблизно 19 тисяч доларів за середнім курсом НБУ у лютому 2021 року).
За даними сайту bild.ua, будинок, в якому Марина Троцко придбала квартиру, зданий в експлуатацію в другому кварталі 2020 року.
На сайті mykyivregion.com.ua в матеріалі про огляд новобудов столичного регіону вказано, що за даними сайту «Bild.ua» станом на 8 червня 2021 року:
- за однокімнатну квартиру площею 39-45 квадратних метрів доведеться заплатити від 716 тисяч гривень, відповідно 17 тисяч 950 гривень - 22 тисячі 450 гривень за квадратний метр;
- двокімнатна квартира площею 67-71 квадратних метрів коштуватиме від 1 мільйона 480 тисяч гривень, або 21 тисяча 800 гривень - 23 тисячі 500 гривень за квадратний метр;
- трикімнатне помешкання, площею 83-110 квадратних метри, обійдеться від 1 мільйон 810 тисяч гривень, або 21 тисяча 650 гривень – 21 тисяча 900 гривень за квадратний метр.
Тобто, за квартиру, площею, як у Троцків, забудовник міг просити близько 65 тисяч доларів США. Тут посилання на сайт ЖК«Волошковий».
Житловий комплекс «Волошковий» – проєкт приватного забудовника Сергія Федоренка, представлений у вигляді клубної забудови будинками на 3-5 поверхів.
Ми намагалися зв'язатися із забудовником Сергієм Федоренком аби вияснити, чи реально було купити двохкімнатну квартиру у ЖК «Волошковий» без ремонту за 19 тисяч доларів у 2021 році, але абонент був поза зоною досяжності.
Ми пошукали оголошення про можливий продаж квартир в цьому будинку і знайшли, що за двокімнатну квартиру меншої площі в стані після будівельників зараз просять 77 тисяч доларів США.
На сайті продажу квартир flatfy.ua ціна квартири меншої площі у ЖК «Волошковий» сьогодні складає близько 70 тисяч доларів.
Як вдалось сім’ї Троцків придбати квартиру за 19 тисяч доларів – читайте пояснення посадовця та його дружини вкінці тексту.
У Рівному Андрій Троцко проживає з грудня 2023 року у квартирі Якубець Марії (за словами посадовця, орендує цю квартиру) і користується машиною дружини – «Audi A4» 2018 року.
Грошові активи
У подружжя Троцків у 2021 році суттєво збільшилася кількість готівкових коштів.
У 2020 році готівкою у посадовця було 6 тисяч доларів та 15 тисяч 600 гривень, у Марини Троцко – 4 тисячі доларів.
У лютому 2021 року Троцко отримав 311 тисяч гривень (приблизно 11 тисяч 500 доларів за курсом 2021 року) від продажу свого «Фольксвагена Пассата Б6».
Того ж року дружина отримала від батька Віктора Миколайовича Коткова грошовий подарунок – 1 мільйон 793 тисячі гривень (приблизно 64 тисячі доларів за курсом січня 2021 року).
У фейсбуці Марина пише, що родом із Мар'їнки Донецької обл. А єдиний Котков Віктор Миколайович із Мар'їнки, якого нам вдалося знайти, народився у 1939 році.
У 2021 році кількість валютних готівкових заощаджень у подружжя зростає: 49 тисяч доларів у дружини посадовця залишається після купівлі квартири, 17 тисяч доларів – у самого Андрія Троцка.
У 2022 році у дружини так і залишається 49 тисяч доларів, а в Андрія Троцка збільшилася сума до 19 тисяч 500 доларів.
У 2023 році в Андрія Троцка вже 20 тисяч 200 доларів, у дружини так і є 49 тисяч доларів.
«Працював все життя. Вирощували свиней»
Журналістка зателефонувала головному податківцю Рівненщини, щоб поставити запитання, які виникли під час вивчення його декларацій та автобіографії.
– У 2021 році ваша дружина отримала подарунок грошовий від батька. Звідки у нього такі заощадження?
– Я не можу відповідати за батька дружини, але він працював все життя, аж до 70 років, отримував пенсію-регрес (грошова компенсація, яка виплачується роботодавцем працівникові за втрачене під час трудової діяльності з причин, безпосередньо пов'язаних із цією діяльністю, здоров'я. – Авт.). Наскільки я знаю, вони жили у Мар’янці. З дружиною тримали господарство, вирощували свиней ще з радянських часів, займалися сільським господарством.
– А ви можете сказати, чим саме він займався у Мар’янці?
– Він працював на шахті, потім отримав інвалідність, отримав пенсію регрес. Потім працював (можливо, я помилюсь) на донецькому теплопостачальному підприємстві – якимось з керівників.
– Він лишається у Мар’янці?
– Ні, на неокупованій частині України.
– Ви купили квартиру у новобудові біля будинку, де ви раніше орендували квартиру.
– Не я купив, дружина купувала.
– Там досить низька вартість цієї квартири – близько 19 тисяч доларів. У Києві таких цін немає. Як вам вдалося купити так дешево?
– Я не купував. Займалася дружина, я на той момент був у Маріуполі і працював. Вона займалася, і гроші її, які подарував батько. Я не можу коментувати це питання. Я не займався абсолютно цим.
– Також хочу запитати: у деклараціях ви відображали дані про дочку, поки вона навчалася, потім вона одружилася і проживає?..
– Окремо.
– Тому ви не декларуєте її доходи, правильно?
– Так, вона повнолітня, одружена, в неї своя сім’я, окреме життя.
– Ви зараз живете на два міста: Рівне та Київ?
– Ну, як живу? На вихідні їжджу додому, до Києва.
«Не змогла нормальну роботу знайти»
Ми також зателефонували дружині Андрія Троцка Марині.
– 14 грудня 2023-го ви відкрили ФОПа і надаєте у Києві послуги у сфері бухгалтерського обліку та аудиту. Це так?
– Так, так.
– До того ви не працювали? У декларація вашого чоловіка з 2016 року нема даних про ваш дохід.
– Я не працювала. Працювала до того там, звісно. У мене теж був ФОП, потім я працювала у торгівлі, потім вже звільнилася. Ну, не змогла нормальну роботу знайти. Вік у мене вже такий, знаєте, не дуже хочуть брати. А на таку якусь – продавцем йти або прибиральницею – у мене не було бажання. Тому так сталося, а потім ці переїзди, війна, нема Маріуполя, розумієте.
– У 2021 році ви придбали квартиру у Софіївській Борщагівці.
– Тато мені гроші подарував.
– Але там ціна не відповідає реальній вартості – близько 233 доларів за квадрат.
– Так, дуже дешево.
– А як вам так вдалося придбати?
– Ну, по-перше, ми шукали квартиру, щоб вигідно купити, бо у нас не було стільки грошей, щоб придбати за ринкову ціну. Тому ми шукали… Сусіди знали, тому що ми винаймали квартиру тут давно. Чоловік працював у Києві з 2015 року.
– Це сусідні будинки?
– Це навпроти від того будинку, де винаймали. А цей будинок будували, і потім мені знайома, яка знала там людей, сказала, що продають, що їм потрібно терміново гроші – геть сьогодні. І ми купили цю квартиру. Вона не могла її так продати, бо вона велика, там приблизно 82 квадрати у нас. Вона її не змогла за ринковою ціною продати. Хотіла, продавала-продавала, а потім, я не знаю, що там у цих людей сталося – терміново треба було продати, і я дійсно в той же день купила.
– А Ваш батько зараз проживає в якому місті?
– Він у мене. У квартирі, яку ми планували дитині.
– Чим він займався раніше, щоб зібрати таку суму коштів, щоб вам подарувати?
– Я народилась у місті Мар'янці, у славнозвісному. У нас свій будинок, дуже великий город. Батьки тримали поросят четверо, корову, бика, кури, гуси, качки. У мене не було поняття літніх канікул. Ми всі цим займалися. Три городи було.
Окрім усього, був ще на дачі город. І від колгоспу, де мама працювала, теж давали наділи, там ми садили соняшник. От цей соняшник потім обробляли, відрізали головки, забивали, потім просіювали, а потім везли на олійницю. А потім бабуся і я на ринку продавали.
Тато ще тримав пасіку, качали мед, їздили на ту пасіку всі. Фредки ще тримали батьки. Фредки мають таке напівцінне хутро, воно зовсім таке… трошки дешеве. Але купу тримали цих фредок. З них шили шапки.
Не було поняття, що таке відпочинок. Коли тато приїздив з роботи, він ніколи не йшов вечеряти. Він завжди більше зробить. А вже коли темнішало, тоді вже сідали ми і вечеряли. Не було вихідних. Мама працювала в колгоспі, була бригадиром комплексної бригади. У неї взагалі не було вихідних і не було відпусток.
– Ваш чоловік казав, що тато був шахтарем і отримав інвалідність.
– Так, так, він отримав інвалідність. Він працював у шахті, у нього підземний стаж. Ну, хороша пенсія. Він отримав тоді, потрапив у ДТП – і групу так отримав, і не міг вже працювати шахтарем, і пішов у будівельну комплексну бригаду, так вона називалась. І він починав теслярем і доріс до начальника цієї дільниці, потім вже пішов на пенсію – у 75 років. Розумієте? 75 років! Він отримував пенсію і заробітну плату, і регрес, у нього була ця інвалідність. Все життя впахували.
– Він 39-го року народження, правильно я розумію?
– 39-го року, так. Для нього це було, ну, принципово – купити мені житло. Коли я тільки одружувалася, не було можливості. У нас таке: вони збирали, все відкладали. А ось уже у 21-му році він мені ці гроші подарував, ми купили цю квартиру. Єдине, нам зараз по 53 роки з чоловіком. Дивіться, у нас єдина квартира лишилася, що у Маріуполі. Вона була більше батьків.
А я просто знаю людей, у яких по 6 мільйонів доларів і літаки свої. Ви до мене причепилися. Ви мені вибачте, ну, скільки ж можна. Я не думаю, що ви будете йому телефонувати. Йому вже 85 років. Він вже дуже погано чує. Ну, я не знаю, як він там. Хоча він у своєму розумі, але дуже погано чує. Це у нас одна квартира і все. Більш нічого немає.
От дивіться: чоловік, який все життя працював, і у 85 років у нього нічого не залишилося. Нічого. Автівку ми купили з Америки вдарену, попередню продали. І оце батьки дали, і ми у 50 років, слава Богу, купили квартиру за все життя.
Нагадуємо, у січні 2022 році звільнили очільника Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області Віталія Чуя. Він поніс персональну відповідальність за свого працівника, якого спіймали з 25 тисячами гривень хабаря. Відтоді і до травня 2023-го виконував обов’язки начальника обласного управління ДПС заступник – Владислав Грабовий, який звільнився 21 серпня 2023 року.
«Четверта влада» системно досліджує на Рівненщині статки та доходи високопосадовців та депутатів. Результати цих досліджень можна почитати, зокрема, в рубриці Досьє.
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 30 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 30-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти