Лише 5 відсотків рівненських пішохідних переходів якісно освітлені: що зміниться цьогоріч

В бюджеті міста заклали 10% від суми, необхідної на освітлення всіх пішохідних переходів

Один із 5% освітлених переходів у Рівному – навпроти меморіалу Слави на вулиці Дубенській
Джерело
«Четверта влада», Володимир Торбіч

Рівнянка Валерія Шевчук зареєструвала петицію про те, щоб зробити пішохідні переходи Рівного додатково освітленими.

Петицію підтримали достатньо містян (необхідна кількість 300) і розглянув мер Володимир Хомко. У своїй відповіді він написав, що в Рівному наразі 5% таких додатково освітлених переходів (23 з 465). Щоб освітлити решту, потрібно «орієнтовно 40 мільйонів гривень», і що депутати міськради подумають, чи виділити гроші на це на десятьох вулицях Рівного у 2020 році.

Керівник майстерні архітектури та дизайну Most, архітектор Дмитро Котляров вважає, що контрастне освітлення переходів підвищує безпеку, особливо за поганих дорожніх умов.

Пішохода на освітленому переході видно добре вночі навіть в темному одязі. На цьому переході влаштоване пониження і контрастна плитка, але один із стовпчиків, що загороджують в'їзд автівкам на тротуар, десь зник

У поліції повідомили, що лише у 2019 році на пішохідних переходах Рівного зафіксували 23 аварії з потерпілими.

На влаштування додаткового освітлення пішохідних переходів у Рівному в 2019 році виділили 1 мільйон 868 тисяч гривень. Проте цьогоріч у видатках міського бюджету кошти на влаштування додаткового освітлення на пішохідних переходах не передбачені.

Освітлення вулиць – одне із завдань, прописане у «Програмі розвитку мереж зовнішнього освітлення Рівного на 2017-2021 роки». Програму затвердили ще у грудні 2016 року, у ній передбачені заходи з освітлення вулиць, парків, скверів, дворових територій, пішохідних переходів та інше. 

«Четверта влада» поспілкувалася із інженером-проєктантом Іваном Гонгалом, який проєктував контрастне освітлення понад двадцяти переходів Рівного.

Він пояснює, чому таке освітлення важливе:

– Коли починає сутеніти, не видно пішоходів, а зустрічні фари засліплюють водія. Контрастне освітлення робить добре видимим пішохода, сам перехід і територію біля нього. Для цього необхідно використовувати спеціальні лінзи та правильний кут розміщення освітлення, над водієм і пішоходом зверху, – каже чоловік.

Іван Гонгало розповідає, що на обладнання контрастним освітленням одного переходу два роки тому було потрібно орієнтовно 150 тисяч гривень (це значить, що на обладнання всіх 442 треба мінімум 66,3 мільйона, а не 40, як каже Хомко – ред.):

– У нас зведений кошторис, у ному перелічені витрати пов’язані на введення в експлуатацію, отримання сертифікатів, проведення інвентаризації та інше. Наприклад, у 2018 році за чотири переходи вийшло близько 600 тисяч. Десь по 150 тисяч за один, – каже Іван Гонгало. 

Іван Гонгало пояснює, що обладнати пішохідний перехід – це не тільки поставити опори й освітлення. У цю ціну входять проектні роботи, геодезія й інші прописані вимоги. Зокрема, потрібно облаштувати перехід для маломобільних груп населення. 

– Ми маємо зробити пониження підходів, бо дуже часто немає пониження від тротуару до пішохідного переходу. Також потрібно влаштувати тактильну плитку. Без усього цього інспекція ДАБІ не прийме такий об’єкт, – розповідає Іван Гонгало.

За словами Івана Гонгала, оновити перехід можна за півроку: місяць на розробку самого проєкту, два місяці на отримання відповідних дозволів, після погодження проєкту – пошук підрядників, а на самі роботи – приблизно три місяці.

Судячи із того, скільки коштів місто виділяє на безпеку переходів, ще довго більшості з них не бачити належного освітлення

Водночас Іван Гонгало каже, що деякі переходи роблять по два роки. З його слів, підрядники скаржаться на нестачу кваліфікованих працівників – мовляв, вони повиїжджали закордон, а влада не сприяє ремонтам.

– У нас в березні місяці ще фінансування немає. А далі квітень. Якщо гроші дадуть, ми лише тоді приступимо до замовлення: всі підготовчі роботи триватимуть до кінця літа. І знову на осінь ніхто не буде робити, – розповідає Іван Гонгало.

15-го квітня ми отримали відповідь з міськради про те, скільки грошей у цьому році передбачили на облаштування переходів.

У відповіді сказано, що в 2020 році на освітлення переходів виділять 3,8 мільйонів. А для облаштування всіх переходів у місті потрібно, за словами міського голови, близько 40 мільйонів.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте