Водій БМВ збив дворічну рівнянку: чому так трапилось

Як це пов'язано з будівництвом і чому такі ситуації можуть повторюватися

Вулиця замість двору
Джерело
Фото з місця ДТП поліції в Рівненській області

14-го травня, близько восьмої вечора 20-річний львівянин Дмитро (ім'я змінене, – ред) завернув свій кросовер «БМВ» на євробляхах на вулицю Млинарську. Після цього дворічна Валерія, яка гуляла із двоюрідною сестрою школяркою, опинилася в лікарні з переломом потиличної кістки.

«Четверта влада» з'ясувала чому така ДТП була рано чи пізно неминучою. Чому такі аварії траплятимуться надалі і хто відповідальний за такий стан речей.

Як водій збив дитину

Відео з камери спостереження як водій «БМВ» збиває дворічну Валерію і дівчинка відлітає на кілька метрів, поширив Рівненський медіа-центр.

Дівчинка госпіталізована в обласну дитячу лікарню. Зі слів поліції, лікарі діагностували у неї закриту черепно-мозкову травму, перелом потиличної кістки, забій головного мозку та забої м’яких тканин голови. В кінці цієї публікації є уточнений в лікарні діагноз.

Поліція відкрила кримінальне провадження за за попередньою правовою кваліфікацією частини 1 статті 286 Кримінального кодексу України.

Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження.

Якщо виявиться, що водій винен, то йому загрожує від 3-х тисяч 400 гривень штрафу до трьох років обмеження волі.

Але ймовірно, що водій рухався без перевищення швидкості. Поліція перевірила  – тверезий.

Сам молодий чоловік розповів поліції, що їхав 30-40 кілометрів в годину – у місті дозволена швидкість 50 кілометрів в годину. Фактично єдине, що можна закинути водію – біля житлового будинку варто бути уважнішим і їхати ще повільніше.

Речниця поліції області Марія Юстицька каже, що водія не затримували, адже немає підстав.

– Дитина жива, він не п’яний, тим більше сама ДТП трапилася не лише з його вини. Наприклад, можливо він перевищив швидкість або можливо не був достатньо уважний, але були також інші фактори, які сприяли аварії, зокрема неуважність доглядальниці, – вважає Марія Юстицька.

Дмитро приїхав у гості до своєї дівчини в Рівне. Він на БМВ з'їхав з тротуару біля кафе Loft і повернув на вулицю Млинарську. На перший погляд це ніби і не вулиця, а двір скандальної одинадцятиповерхівки на Чорновола, 60, поруч з парком Шевченка, яку звів «Набережний квартал».

Орієнтовне переміщення БМВ за словами патрульних поліцейських. Фото Google 2015 року

Двір, куди виходять три підїзди 11-типоверхівки, в якої понад 200 квартир, складаються з тротуару і парковки, за якими відразу дорога.

Двір будинку НЕ виглядає таким, що створений для комфортного і безпечного перебування мешканців. Фото Google 2015 року

По цьому тротуару дворічна Валерія гуляла із двоюрідною сестрою шкільного віку. В один момент дівчинка відпустила руку сестри та вибігла крізь припарковані автівки на проїзну частину.

Автомобіль «БМВ» поліцейські вилучили та помістили на штрафмайданчик Рівного 

Ми поспілкувалися із поліцейськими, з міським головою і фахівцями у проектуванні будинків і вулиць, щоб з'ясувати чому трапилась ця ситуація. Адже нарікати лише на неуважність дітей і водія – не вирішення проблеми.

Погане планування будівництва і «корупційна готовність»

Подібні випадки – не рідкість, каже рівненський архітектор, містопланувальник Андрій Шевчук. На його думку ця ситуація – наслідок бездумного проектування міського простору. 

– Це комплексна проблема – низькоякісне планування і будівництво в Україні.

– Так стається, що діти бігають і вибігають, тому мають бути двори без автомобілів, щоб мінімізувати таку ситуацію.

За словами містопланувальника Андрія Шевчука, якщо це проїзд у дворі і правила дорожнього руху і здоровий глузд мають підказувати водіям, що швидкість має бути мінімально низькою, щоб можна було зреагувати

Будинок, перед яким збили дитину, будував скандальний забудовник «Набережний квартал» (який тепер брендується як DBN). Це житло економ-класу. Дешеве житло.

Фірми, пов'язані із «Набережним кварталом», опинялися у центрі будівельних скандалів по всій країні. У Рівному він відзначився спробою захоплення землі в парку Слави, будівництвом із серйозними порушеннями – «Ріверсайд», йому скасовували дозвільну документацію і обвинувачували в несплаті мільйонів податків.

А мешканці, які купили квартири в будинку на Чорновола, 60, приходили зі скаргами до міської влади на те, що друга черга (два з трьох підїздів) будинку здана в експлуатацію з суттєвими недоробками.

Взагалі прибудинкова територія, згідно з Державними будівельними нормами, повинна мати певну площу для парковок, для дитячих майданчиків, майданчиків для відпочинку дорослих, зелену зону тощо.

І на картинці це все було. Хай навіть з порушеннями по площам, відведеним для обов'язкових елементів двору.

Дворова територія, де могли б гратися діти, мала бути на терасі – над комерційними приміщеннями. Фото з ескізного проекту із novostroyki.lun.ua

А ось як виглядала ця тераса у вересні 2018-го. У 2019-му нічого не змінилося.

Коли оператор «Четвертої влади» хотів потрапити на цю терасу – там було зачинено. Тобто вільного доступу дітей навіть до цього маленького майданчика немає. Як і немає всієї тієї ідилії облаштованого двору, яку продавали покупцям квартир

За цим посиланням – схема як мав би виглядати і які елементи містити та якої площі двір багатоповерхівки.

Планування будівництва мав би контролювати забудовник.

    – Планування опосередковано контролюється, здебільшого забудовником та архітектором. Вони мали контролювати планування, – говорить містопланувальник Андрій Шевчук.

А запобіжником того, щоб будинок з порушенням будівельних норм не ввели в експлуатацію є Державна архбудінспекція (ДАБІ).

Три під'їзди забудовники розбили на три черги будівництва. Всі здавали у 2014-му. Останню – третю чергу – в грудні 2014-го.

Зверніть увагу як неправильно вказані адреси – це ускладнює і так поганий пошук на сайті ДАБІ. Джерела, з якими спілкувалась «Четверта влада», кажуть, що таким чином забудовники, разом з чиновниками ховають будівництва з істотними порушеннями, щоб не привертати уваги.

Перша черга будівництва на вулиці Чорновола, 60 – березень 2014-го

  • Декларація про готовність об’єкта до експлуатації РВ 143140780554
  • Об'єкт: Перша черга будівництва житлово-громадського комплексу; Рівненська обл., м. Рівне, вул. В'ячеслава Чорновола, 1
  • Замовник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дісан» 32311815
  • Технічний нагляд: ІТ № 002101 Літвінов Сергій Володимирович
  • Проектувальник: ТОВ «Три - пілля проект» 38737815
  • Авторський нагляд: не вказано
  • Підрядник: ТОВ Фірма «Тонус» 23845071
  • Земельна ділянка: Державний акт 692261 2006-02-16

Декларацію про готовність другої черги на сайті ДАБІ ми не знайшли. Хоча один з покупців квартир стверджував, що другу чергу ввели у експлуатацію 25-го червня 2014-го.

Третя черга будівництва – грудень 2014-го

  • Декларація про готовність об’єкта до експлуатації РВ 143143630287
  • Об'єкт: Третя черга будівництва житлово-громадського комплексу; Рівненська обл., м. Рівне, вул. В'ячеслава Чорновола та Степана Бандери, 60
  • Замовник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дісан» 32311815
  • Технічний нагляд: ІТ № 002101 Літвінов Сергій Володимирович
  • Проектувальник: ТОВ «Три - пілля проект» 38737815
  • Авторський нагляд: Гончаренко Максим Едуардович
  • Підрядник: ТОВ «Укрінжинірбуд» 39205460
  • Земельна ділянка: Державний акт ЯА 692261 2006-02-16

В.о. начальника інспекції Держархбудконтролю в Рівненській області на той час був Олександр Ніколайчук. Хоча, ймовірно, що він – не ключова фігура, яка приймала рішення. Хоча влада тоді вже змінилася, але корупційна схема, що працювала за президента Януковича – лишилася.

Схема, завдяки якій можна було за 3-5 доларів за квадратний метр здати в експлуатацію будівництво практично з будь-якими порушеннями, ймовірно, не припинила працювати і в 2014-му

Ще у 2014-му році один з архітекторів нам розповідав, що кожен замовник хоче забудувати чим більшу площу, відповідно він знижує площу під парковки, площу під дитячі майданчики, площу під озеленення. За рахунок цього створюються додаткові площі під забудову. Очі на ці порушення закривали грошима.

Як патрульна поліція намагалася вирішити проблему

Такого типу парковок, які зображені на ескізному плані, немає досі. Тому автівки заїжджають на тротуар, щоб потрапити в кафе чи магазини у комерційній зоні будинку. Однією з таких автівок стало «БМВ» 20-річного львівянина.

Старший інспектор відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Рівненській області Костянтин Семенюк підтверджує, що проблема проїзду тротуаром від магазинів і кафе в тому, що по вулиці Чорновола немає парковок.

Поліцейський Костянтин Семенюк розповідає як поліція просила обмежити рух тротуаром. Стоп-кадр із сюжету UA:Рівне

– Мені патрульний казав, який був при оформленні ДТП, що водій виїжджав звідти від магазинів, і поїхав тією вулицею [Млинарською], – каже Костянтин Семенюк. – Немає під’їзду до тих самих магазинів, якби там парковка була облаштована зі сторони Чорновола, то він би тудою не їхав.

Пояснює, що Управління патрульної поліції просило міську владу обмежити заїзд та рух по тротуару до магазинів з іншого боку будинку. 

– З одного боку його обмежили, поставили зі сторони Чорновола стовпчики біля пішоходного переходу. З другого боку там був високий бордюр, але потім його занизили і почали тудою заїжджати, – розповідає поліцейський.  

– Ми хотіли, щоб там встановили стовпчики, щоб машини туди не заїжджали до магазинів не паркувались і не їздили тротуаром.

Каже, що раніше на тротуарі стояли бетонні обмежувачі руху. Однак, коли їх поставили, водії почали їх відсувати, щоб проїжджати до магазинів. 

– Вони стояли на цьому бордюрі – трикутники, але ці трикутники всі брали і відсували та проїжджали.

Тим не менше, обмеження руху тротуаром проблему поганого планування будівництва двору поруч з дорогою не вирішить.

Містопланувальник Андрій Шевчук підтверджує, що проблема в тому, що вулицею щодня проїжджає по 2 тисячі автомобілів, 80% з яких їдуть до магазинів, які влаштовані з іншого боку. І припускає можливе вирішення.

– Потрібно забрати транзит з двору, і це як мінімум покращило б безпеку. Зараз транзит через двір відбувається, щоб потрапити під заклади громадського харчування, які знаходяться з іншого боку. 

За його словами, було б краще облаштувати кишені з вулиці Чорновола, це б зменшило кількість автомобілів та небезпеку. 

– «Лежачий поліцейський» можливо, але необхідно досліджувати цю ділянку двору, аналізувати і як у різні дні люди поводяться, можливо, це хороший захід буде, можливо, стане безпечніше.

Щоб виконати те, що вони просять – треба 10 бюджетів: міська влада

Міський голова Рівного Володимир Хомко каже, що мешканці цього будинку раніше вже ставили перед їхнім будинком «лежачі поліцейські».

Володимир Хомко каже, що через заборону патрульних не може посприяти у встановленні «лежачих поліцейських»

– До мене приходила делегація мешканців цього будинку. Вони поставили, там були «лежачі поліцейські», але правоохоронці змусили забрати ці «лежачі поліцейські». 

– І тепер вони (поліція, – авт.) не дають там поставити «лежачого поліцейського», – каже мер.

Інспектор Костянтин Семенюк пояснює, що мешканці незаконно встановили там «лежачих поліцейських». І вони пролежали там лише один день. 

– Мешканці поклали його самі, але вони не є власниками цієї вулиці. Власником є Управління ЖКГ міста (насправді власником є міська громада, а міські управління – уповноважені відповідати – ред.). Це не прибудинкова територія – це вулиця.

– Згідно Закону «Про дорожній рух» встановлення будь-яких засобів обмеження дорожнього руху, а також засобів примусового зниження швидкості належить до компетенції власника. Вони мали звернутись в  УЖКГ щоб там встановили лежачий поліцейський і це все встановлюється в комплексі дорожніми знаками, а не самовільно і з порушеннями – розповідає поліцейський.

І додає, що аварію, яка трапилась, це особливо не зупинило б:

– «Лежачий поліцейський» нормально переїжджається на швидкості 30 кілометрів в годину.

Чому на численні звернення патрульних поліцейських щодо потреб забезпечення безпеки на вулицях Рівного влада не особливо зважає, розповів консультант міського голови Рівного Олександр Джигирей.

Каже, що патрульні щодня надсилають по 20 таких звернень. 

– В тих листах написано про все, не тільки про вулицю Чорновола. В одному листі може бути згадано 120 вулиць. В тих листах є все – люки, дерева, знаки, «лежачі поліцейські», розмітка... 

– Міський голова просив сказати, що на виконання того, що вони просять, треба затратити десять річних бюджетів, тобто 3 мільярди гривень помножити на три і буде тридцять мільярдів гривень.

На таке ставлення міської влади до безпеки рівнян відреагував у Фейсбуці начальник відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Рівненській області Сергій Коханюк.

– Згідний на всі 100%, що на безпеку немає грошей. А навіщо тоді вони там, якщо ні безпеки ні комфорту ні зручності у користуванні вулицями міста забезпечити не можуть!!! В Луцьку для прикладу майже всі нерегульовані пішохідні переходи освітлюються, а в нас??? Так от, коли будують дороги, то мають думати головою, а не тим місцем, котрим прилипли до чиновницьких крісел!

– Міська влада повинна вирішувати проблеми комплексно, шукаючи корінь проблеми і шляхи вирішення, а не робити все на «відчипись»! Бо згідно Закону України «Про дорожній рух» не можна збільшувати інтенсивність та пропускну здатність вулиць та доріг за рахунок зниження рівня безпеки! – коментує поліцейський.

А містопланувальник Андрій Шевчук звертає увагу, що це не один двір із загрозою для безпеки рівнян.

– Ми реагуємо на наслідки, тобто в цьому місці це сталося. Скоріш за все, через два місяці проголосують, щоб «лежачих поліцейських» покласти, а через два роки зроблять і все. А є ще інші двори, де є така сама ситуація і ніхто не пропонує комплексного вирішення для всіх дворів.

Дворічну Валерію наразі відпустили додому. Ми уточнили в лікарні її стан. У неї лінійний перелом потиличної кістки без внутрішньочерепних ушкоджень. На щастя, вона в задовільному стані. На наступному тижні призначений контроль в нейрохірурга.


Розслідування «Четвертої влади» в рамках проекту «Підтримка регіональної розслідувальної журналістики» за підтримки National Endowment for Democracy (Національного фонду підтримки демократії (США))

Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте