«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Holub
Представниця ІМІ у Волинській області

Маніпулятивні та неКоректні заголовки волинських медіа

Заголовок у тексті, безумовно, має привертати увагу читача. Однак зловживання перебільшеннями у заголовках або ж  перекручення слів так, що заголовок не відповідає змісту новині, призводить до маніпуляцій. То, гонитва за кількістю переглядів не повинна ставати на заваді чесності перед читачами.

Результати моніторингу Інституту масової інформації на наявність маніпуляцій, коли заголовки не відповідають змістові новин у інтернет-виданнях показав, що у більшості  промоніторених новин журналісти дотримуються стандартів. Але маніпуляції були все ж виявлені.

Аналіз новин тривав з 9 липня по 15 липня 2018 року. Під моніторинг попали перші 100 новин сайтів: «Волинські новини», «ВолиньPost», «Район.Луцьк», «Волинь24», «Перший» (всього 500 новин).

Оцінювалися лише новини. Аналітичні статті, спортивні репортажі, звіти, інтерв’ю, розслідування, відеосюжети, анонси, блоги не  були включені в аналіз.

Так, на сайті інформаційного агентства «Волинські новини» було виявлено три заголовки, що можна вважати маніпулятивними. Наприклад, заголовок із назвою «Міністерства не виконують своїх елементарних зобов’язань, - Григорій Пустовіт» є перебільшення, бо певні зобов'язання міністерства все ж виконують.

При цьому постало питання: відколи в. о.Луцького міського голови Григорій Пустовіт  став експертом у сфері охорони здоров'я? Так, він може бути обізнаним у темі.

Також на сайті «Волинські новини» є текст із заголовком «Прокуратура затягує справу щодо співпраці громад з Волиньприродоресурсом», але доказів на підтвердження заголовку в тексті було замало. Новина починається так: «Аби відтягнути розгляд справи по суті, що стосується позову Маневицької місцевої прокуратури до Прилісненської ОТГ через її співпрацю з КП «Волиньприродресурс», прокурори навмисне готують численні клопотання, долучаючи нові докази».

Тож, питання, чому нові докази – це затягування справи, залишається відкритим.

Новина із заголовком «Волинську митницю очолив посадовець, покараний за контрабанду бурштину» виявляє ще одну маніпуляцію. Це гра слів, але хто не в темі, може подумати, що посадовець сам возив контрабанду. Але він був покараний за те, що пропустив через кордон рекордну партію бурштину. При цьому важливо, що бурштин не значиться у переліку предметів контрабанди відповідно до чинного законодавства.

На митниці «сонячне» каміння вилучають, якщо виявляють під час митних оглядів у громадян. Вилучення відбувається через приховування «сонячного каміння» від митного контролю, відповідно до ч. 1 ст. 483 Митного Кодексу України.

На сайті «Волинь24» зі 100 проаналізованих новин у двох заголовки можна віднести до тих, що мають ознаки маніпуляцій. Зокрема,  9 липня у новині «Зневажили народ, - поляки про вшанування загиблих українців у Польщі» йдеться про те, що  Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек хоче заявити у прокуратуру на доктора Григорія Купріяновича через вшанування українців, які загинули від рук у 1944 році у селі Сагринь. У заголовку зазначено «поляки», ніби мова йде про всіх чи групу поляків. Але у тексті йдеться, що одна людина має намір звернутися в прокуратуру.

Ще одна новина із заголовком «П’яний водій  розтрощив зупинку.ФОТО»привернула увагу. Але чому в новині ствердно зазначено, що водій був п'яний, невідомо, бо у тексті вказано, що автомобіль водій залишив на місці. А у Нововолинському відділі поліції повідомили, що вночі чоловік повернувся до машини і був у тверезому стані. Якщо точно невідомо чи був п’яний водій, то у заголовку про сп’яніння писати не можна.

Варто звернути увагу на заголовок сайту «Волинь24» з нецензурним словом, де кілька букв замінили зірочками. Наприклад, «Все роз**бане», - луцький активіст про потяг Ковель-Новоолексіївка. ФОТО». Таким недоречним і узагальненим висловлюванням навіть із зірочками явно не місце на медіа ресурсах.

У період моніторингу на сайті «ВолиньPost» не було виявлено заголовків, що не збігаються з текстом у новинах. Однак на «ВолиньPost» не можна не згадати смішних заголовків. Наприклад, «У Луцьку на Богдана Хмельницього водій їхав «проти шерсті»». Проти якої шерсті? Десь поруч були тварини на дорозі?  Чи в авто був кіт?

Ще привернув увагу заголовок «Волиняни «пофестивалили» у Хрінниках з марихуаною та амфетаміном» . В Україні  заборонено «фестивалити» із наркотиками. Прочитавши заголовок, можна  уявити усіх волинян, які так проводили час. Але мова йде про кількох людей, яких затримала  поліція.

На сайті «Район.Луцьк» виявлено одну новину із маніпулятивним заголовком «Поліція розшукує агресивного грабіжника з Луцька». Але ж у тексті зазначено, що  поліція розшукує жителя обласного центру Волині, якого підозрюють у грабежі та нанесенні тілесних ушкоджень. Підозра у скоєнні злочину та доведена вина – й дотепер залишаються різними поняттями.

На сайті «Перший» зі 100 проаналізованих новин було виявлено два  із заголовками, що можна віднести до маніпуляцій. Наприклад, «На Рівненщині провели смертельний слідчий експеримент з мінометом «Молот»».  Очевидно, що ніхто не планував, що експеримент завершиться смертю трьох військових.

Ще одну новину із заголовком «Лучанина розшукують за скоєння важких злочинів. ФОТО » можна вважати маніпулятивним. Адже у заголовку зазначено, що розшукують лучанина за скоєння важких злочинів. При цьому в поліції зазначають, що розшукують підозрюваного у злочині і поки вина не доведена, не можна писати, що людина є злочинцем.

Є загальновідомі правила у журналістиці: одна тема – одна новина, перебільшення у заголовках  – це викривлення змісту. Розуміння цього убезпечує маніпуляції та невідповідності заголовків текстам новин. А збільшувати кількість переглядів можна й вдалими, неманіпулятивними заголовками.

Мая Голуб,  представниця Інституту масової інформації у Волинській області

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ», що реалізується ГО «Інститут масової інформації» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Інформація та погляди, висловлені в даному матеріалі, належать автору та не обов'язково відображають офіційну думку Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте