«Медсестри по черзі приходили дивитися на 33-річого пацієнта»: місць в лікарнях області мало, хворих на COVID-19 багато

Своєю історією Роман застерігає серйозно поставитися до запобігання коронавірусній інфекції
Джерело
Фото Lana Svitankova

Від 26 жовтня Рівне, а також Дубно, Вараш, Острог, Здолбунівський та Костопільський райони у червоній зоні. Визначених законом обмежень для таких міст більше немає – їх щоразу затверджує Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій – окремі в окремих випадках.

Цього разу обмеження для Рівненщини мінімальні – транспорт, магазини, школи та інші заклади освіти, кафе та ресторани працюватимуть як завжди. Обмежили роботу лише розважальних місць і закладів культури на кшталт кінотеатрів (окрім автокінотеатрів).

Тим часом за жовтень у рівненський області ще чотири лікарні перепрофілювали під лікування хворих на коронавірусну інфекцію. Загалом таких лікарень в області зараз 13, деякі заповнені майже повністю.

У цій публікації розповідаємо історію рівнянина, який перехворів на коронавірусну інфекцію, сімейної лікарки, яка спостерігає систему зсередини та чиновника, який пояснює офіційну позицію.

Бачив, як людину під простирадлом вивезли у морг...

«Хто досі думає, що коронавірус – обман і змова, раджу уявити, як весь медперсонал у цільних парких захисних костюмах і масках посеред ночі бігає з однієї палати до іншої з крапельницями та уколами. Це безмежно добрі і сильні люди. У такому режимі вони живуть вже багато місяців. Я не уявляю як», – пише на своїй фейсбук-сторінці журналіст Роман Лебедь.

3-го жовтня Роман спостеріг перші симптоми хвороби, лікувався спершу вдома, а потім у Рівненській центральній міській лікарні. 19-го жовтня отримав негативний результат ПЛР-тесту.

«Спочатку я подумав, що у мене харчове отруєння. Принаймні саме це з попереднього життєвого досвіду воно мені нагадувало – блювота, діарея, підвищення температури, ламка і терпіння кінцівок. Вже наступного дня стало зрозуміло, що справа в іншому. Рвота пройшла, але трималася невисока температура, додався кашель.

Я вирішив не чекати і сам пішов здавати тест у Державний лабораторний центр. Без записів і направлень. Черга була не дуже довгою. За пів години і приблизно 900 гривень впорався», – описує Роман.

Чоловік здав тест 6-го жовтня, а 7-го зранку отримав позитивний результат. Подзвонив сімейному лікарю та отримав перші призначення.

«Температура наростала. Направлення на КТ. На п'ятий день після перших симптомів діагностували двосторонню пневмонію. Безсоння. Запаморочення голови. Кашель. Проблеми зі шлунком. Температура – 38,8. Спершу вистачало збивати двічі на добу. Потім – тричі...

На старті другого тижня хвороби, у суботу ввечері, у мене 39,2. Сімейна лікарка у паніці (вона сказала дзвонити у будь-який час доби і дала особистий мобільний) – наполягла на госпіталізації. Сама знайшла мені місце у лікарні», – пише Роман.

«Інфекційна у Рівному була вже заповнена на 100%, реанімація – на 40%. Але у відділеннях щелепно-лицевої і гнійної хірургії ЦМЛ у Рівному обладнали додаткові палати для лікування хворих на COVID-19. Палати і загалом відділення – у пристойному стані. Хоча я чув, що в інфекційці гірші умови.

Єдина проблема для багатьох – це те, що через поділ відділень на санітарні зони і потребу дотримуватися карантину ми мали лише дві вбиральні на 100 людей – дехто за день долав до них у сумі по 1500 кроків», – пише Роман.

«Оформили мене досить швидко. Незважаючи на те, що було вже досить пізно, медперсонал одразу взявся за мою температуру. В шостій ранку я знову підняв їх – жодних нарікань. В якийсь момент вони так розхвилювалися, що хотіли викликати реаніматолога. Але минулося. Така температура періодично поверталася до мене ще 4-5 днів. А потім почала відступати», – розповідає у дописі чоловік.

«Наскільки коронавірус – безпечна хвороба? Я у відділенні був наймолодшим – медсестри жартували, що вони по черзі приходили дивитися на 33-річого пацієнта з пневмонією. Решта людей – в діапазоні 50-90.

Бачив, як людей вивозили в реанімацію. Бачив, як людину під простирадлом вивезли у морг...», – каже Роман.

«Ми скоро елементарно не справимося з потоком пацієнтів»

Наразі в Рівненській області 13 лікарень, де лікують хворих на коронавірусну інфекцію. Останньою до переліку додалася Рівненська обласна дитяча лікарня.

23-го жовтня заступниця начальника обласного управління охорони здоров'я Олена Гандзюк повідомила, що туди вже надійшли 12 дітей з коронавірусною інфекцією.

На сайті ОДА щодня публікують таблицю, в якій показано, скільки місць зайнято в лікарнях для хворих на коронавірусну інфекцію.

Вранці 26 жовтня в середньому в області інфекційні відділення 13 опорних лікарень були заповнені на 84%, а реанімації на 60%. Інші місця в лікарнях, які перепрофільовані для лікування хворих на COVID-19, заповнені на 61%. В шести лікарнях інфекційні відділення заповнені на 100%.

Начальник управління охорони здоров'я Рівненської ОДА Олег Вівсянник каже, що пацієнтам, які потрапляють до лікарні із симптомами коронавірусної інфекції, намагаються якомога швидше поставити діагноз – того ж дня чи наступного, після результатів аналізів.

Також Вівсянник каже, що за угодою, яку опорні лікарні підписали з Національною службою здоров’я, ліки для хворих на коронавірусну інфекцію безкоштовні.

Якщо ж лікарі виписують ліки, яких немає в переліку Нацслужби здоров’я, пацієнти мають заплатити за них самі.

– Наприклад, у міжнародних протоколах лікування є препарат «Актемра». Він дуже дорогий і у вітчизняний протокол не внесені. Але лікарі мають право їх призначати, а пацієнти купувати. Однак всі ліки, які є в протоколі, безкоштовні. На початку квітня із фінансуванням було проблеми, тому і з ліками були перебої, але зараз усе необхідне є, – запевняє Олег Вівсянник.

У фейсбук-спільноті «Білі халати Рівного» сімейна лікарка Центру первинної  медико-санітарної допомоги «Центральний» Ілона Свиридова написала про чергову госпіталізацію свого пацієнта з діагнозом COVID-19:

«Пройшла всі “кола пекла” госпіталізації в надцятий раз. Колеги зрозуміють. Допоки це знущання над нами буде? Чому ми повинні падати в ноги всім, щоби госпіталізували нашого пацієнта? Ми всі на межі. Кожен дзвінок тренькає по голові: «Тільки не госпіталізація!». Носіть хоча б маски і мийте руки! Ми скоро елементарно не справимося з потоком пацієнтів!».

У телефонній розмові з журналісткою «Четвертої влади» лікарка пояснила свій емоційний допис:

– Проблема в тому, що стаціонари переповненні і нам дуже важко покласти хворого в стаціонар. Ми тягнемо хворих до останнього моменту. Доки вже бачимо, що людина потребує госпіталізації. І тоді починаються благання до кожної лікарні, щоб взяли хворого. Ті кажуть, що немає місць.

– У мене не було випадку, щоб відмовляли. Я «б'юсь» до останнього. А в інших бувало. А хто в тому винний? Лікарів інфекціоністів немає, у стаціонарі місць немає, але треба щось робити, – каже лікарка.

– Якщо в пацієнта ще немає результатів ПЛР-теста, його не можуть покласти до пацієнтів, які не хворі на коронавірусну інфекцію. А в інфекційне відділення без підтвердженої інфекції теж брати не хочуть. З такими пацієнтами найбільша проблема – незрозуміло, куди їх скеровувати. Чи то робити окреме відділення для таких невизначених? А потім, коли вже результат тесту приходить, говорять, що сімейний лікар довго тягнув зі скеруванням в лікарню. Ось така проблема, – каже Ілона Свиридова.

– Лікарів зі стаціонару я теж розумію, в них свої інструкції. Тому це замкнуте коло. Тема незручна і невирішувана, – додає лікарка.

Олег Вівсянник каже, що нині лікарні змушені суворо дотримуватися протоколів, щоб не було перевантаження пацієнтами.

– Діагностування і розподіл пацієнтів проводиться в жорсткому режимі, щоб ми мали можливість допомогти тим, хто дійсно цього потребує. Якщо можливо, ведемо пацієнтів амбулаторно. Так роблять в усьому світі. Але коронавірусна інфекція – це важка хвороба з непередбаченим перебігом, тому дуже важко зорієнтуватися. Особливо звідколи надали дозвіл сімейним лікарям дистанційно вести пацієнта. Все ж таки по телефону хворий розповідає про свій стан суб'єктивно, і це ще більше утруднює діагностику.

Журналіст Роман Лебедь згадує у своєму дописі про роботу медичних працівників Рівненської центральної міської лікарні та вартість лікування:

«Не можу мовчати про те, що персонал дуже дбайливий, ввічливий і максимально дієвий. У них навіть вистачало сил підбадьорювати нас. Відділення ізольоване. А нам треба було пити по 3 літри води на день. Усе це на собі носили нам з аптеки медсестри. Як і передачі з дому, і взагалі все, що можна було. Двічі на день прибирання у палаті. Хочеш в душ – тримай ключ.

Про лікування я нічого не писатиму, аби не спонукати нікого до необдуманих дій. Можу сказати лише, що мій лікар добре ознайомлений з міжнародними протоколами і те, що він виписував, я міг знайти у рекомендаціях на сайтах ВООЗ та інших міжнародних організацій».

«Ліки нам видавали безкоштовно – докуповувати радили хіба що щось допоміжне, на власний розсуд, як пробіотики. Але прогноз лікаря невтішний – якось він додав «поки що» до фрази про видачу ліків. Так само й ПЛР тести: є побоювання, що в листопаді їх вже не вистачатиме на всіх пацієнтів. Як і ліжок. На моє місце одразу поклали наступного».

Нині Роман почувається нормально, тільки швидко втомлюється.

«Дбайте не лише про себе, а й про близьких. У жодному разі, за жодних обставин не кажіть комусь із навіть найлегшими симптомами “та не хвилюйся, у тебе не коронавірус”. Так ви можете вбити людину.

Майте на увазі, що навіть якщо при зараженні у вас симптоми легкі, ви все одно переносите вірус, який може вбити когось. Тому ізоляція у разі інфікування є пріоритетом. І повторний тест за призначенням лікаря».

Олег Вівсяник каже, що нині спостерігається зріст показників захворюваності.

– Це було передбачувано. Така тенденція по всьому світі. Є різні моменти виправдання і не виправдання, але ми повинні більше якісно і чітко дотримуватись правил карантину. З іншого боку, хоч я це і кажу, думаю, що 80% населення перехворіє. Для медичних працівників і для мене важливо стримати цей надзвичайно великий одномоментний потік пацієнтів. Хоча чим довше ми розтягуємо цей процес, тим гірше для економіки. Але життя людини у пріоритеті.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте