Поширювати здоровий глузд: як медики та чиновники Рівного готуються до коронавірусу

Старша медсестра дитячого інфекційного відділення міської лікарні Людмила Мохнар показує, як міряють температуру у разі обстеження на коронавірус 
Джерело
«Четверта влада»

Станом на 5 березня 2020 року у Рівному не зафіксовані випадки захворювання на коронавірус. Але медики до цього готуються. Розповідаємо, чи готові медичні заклади Рівненщини прийняти хворих, як уберегтися від хвороби та що робити, коли є симптоми.

За даними офіційного телеграм-каналу «Коронавірус_інфо» від Міністерства охорони здоров’я, у світі станом на 10 березня 114 тисяч 219 людей захворіли на коронавірус, із них 4 тисячі 24 померли (3,5%), а 64 тисячі 147 одужали (56,2%).

В Україні 3-го березня зафіксували перший і наразі єдиний випадок хвороби  у Чернівцях. Наразі стан хворого стабільний, а в людей, які з ним контактували, коронавірусу немає.

Кабінет міністрів України підготував інформаційний онлайн-довідник про новий коронавірус. Заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко припускає оголошення карантину, якщо буде зафіксовано випадок внутрішнього поширення вірусу – тобто якщо захворіє людина, яка не була за кордоном.

У Рівненській області також готуються до появи вірусу.

Рівненська міська й Сарненська центральна районна лікарні вже приймають людей з підозрою на коронавірус і готові приймати хворих на нього. Санаторії у селі Новостав Рівненського району, у селі Козин Радивилівського та в селищі Степань Сарненського районів облаштовуються для прийому людей на карантин.

Заклади перевіряли і місцеві посадовці, і з Міністерства охорони здоров’я.

Журналістка «Четвертої влади» побувала в інфекційному відділенні міської лікарні. А також поспілкувалася із заступником начальника Управління охорони здоров’я Рівненської обласної державної адміністрації Олегом Вівсянником та завідувачем відділом особливо небезпечних інфекцій «Рівненського обласного лабораторного центру» (колишня санепідемстанція) Сергієм Шуляренком.

Персонал Рівненської міської лікарні напоготові

За правилами, інфекційне відділення знаходиться в окремій віддаленій будівлі на території лікарні, розповіла заступниця головного лікаря, інфекціоністка Раїса Харитонюк.

Для прийому хворих на особливо небезпечні інфекції передбачено окремий вхід із двору інфекційного відділення

Через окремий вхід потрапляють в ізольований коридор із дверима до палат-боксів та їхніми вікнами. Наразі тут триває капітальний ремонт, вигляд коридору непривабливий. Але в боксах ремонт закінчили.

Головна медсестра Рівненської міської лікарні Лариса Рябошенко (ліворуч) розповіла, що боксів одинадцять. Медики показали один, бо в інших були пацієнти. Але запевнили: інші так само укомплектовані

У боксі три приміщення: передпокій, санітарна кімната та власне палата на два ліжка.

Передпокій призначений для переодягання персоналу, щоб не занести додаткові інфекції в палату і не винести звідти у відділення. Там є засоби індивідуального захисту та ємності для знезараження медичних відходів – використаних шприців, тампонів тощо.

Серед засобів індивідуального захисту медиків – протичумний костюм
Санітарна кімната розташована між передпокоєм та палатою

У палаті є набір ліків та шприців, бактерицидні лампи, безконтактний термометр. 

На стіні висить гігрометр – прилад для визначення температури повітря та вологості. Медики кажуть, що важливо підтримувати достатню вологість у палаті, бо вона зменшує поширення респіраторних вірусів. Але лікарня не має зволожувачів. Пацієнти, за бажанням, можуть приносити свої, якщо мають.

Раїса Харитонюк каже, що забезпечені державою ліки для хворого є прямо в палаті
У боксі є апарат для вентиляції легень на випадок, якщо у хворого розвинеться важке запалення легень і буде важко дихати. (Після публікації матеріалу знайомий лікар звернув увагу, що це не апарат ШВЛ, як його нам назвали у інфекційному відділенні, а це кисневий концентратор, який лише концентрує кисень з повітря та подає його до пацієнта, він не здійснює штучної вентиляції)

Як роблять аналіз на коронавірус 

У новоприбулого пацієнта беруть аналіз крові, машиною Рівненського обласного лабораторного центру везуть до Києва. Лікарняна лабораторія їх не робить: немає тест-систем, а її працівники ще не навчені. Раїса Харитонюк каже, що за місяць уже робитимуть.

Результат аналізу відомий через добу – його повідомляють або по телефону, або видно в електронній базі лабораторії.

Рівненські медики кажуть, що вже мають алгоритм роботи у випадку появи хворих на коронавірус. Його відпрацювали на чотирьох пацієнтах з підозрою.

У жодного вона не підтвердилася: в одного чоловіка був грип А, у решти – гостра респіраторна вірусна інфекція. Усіх на момент написання публікації вже виписали додому.

Про що звітує обласна влада

Заступник начальника управління охорони здоров'я Рівненської обласної державної адміністрації Олег Вівсянник розповів, що створено два штаби оперативного реагування: при управлінні охорони здоров’я і при обласній держадміністрації.

Олег Вівсянник: «Готувалися до зими, а вона не прийшла. Надіємося, що готуємося до коронавірусу, а він теж не прийде. Є дані, що при температурі плюс 5-10 він буде гинути в навколишньому середовищі». Фото надане пресслужбою Рівненської ОДА

У штабах координують роз’яснювальну роботу серед медиків та містян і підготовку до появи хворих на коронавірус. На базі рівненської станції швидкої допомоги сформовано дві бригади лікарів, які готові працювати з вірусом.  

– Загалом в області 417 ліжок в інфекційних відділеннях. У разі потреби можемо розгорнути ще біля 1000-1200 ліжок, – каже Олег Вівсянник.

Чиновник запевняє, що ситуація контрольована. Прикордонникам видали 17 безконтактних термометрів для обстеження людей, на рівненському залізничному вокзалі облаштували спеціальну кімнату тимчасової ізоляції, а п’ять медично-санаторних закладів області готуються до прийому хворих.

Додатково про готовність медиків Рівненській області до епідемії коронавірусу можна прочитати тут.  

Ми також попросили медиків розповісти, як зменшити ризик зараження новим вірусом. І нічого нового не почули.

Лікарка-інфекціоністка Раїса Харитонюк найперше радить не панікувати, підтримувати позитивний настрій і уникати переохолоджень. Також за перших ознак застуди обов’язково звертатися до лікаря, «бажано викликати додому».

Самому можна перевірити, чи уражені легені. Для цього треба глибоко вдихнути, затримати дихання на 10 секунд і видихнути. Якщо немає кашлю – все добре. Так можна робити щоранку. Раїса Харитонюк каже, що зменшити кількість підхоплених вірусів може промивання ніздрів і рота, навіть звичайною водою.

Таку пам’ятку поширюють на сайті про коронавірус covid19.com.ua

Завідувач відділом особливо небезпечних інфекцій «Рівненського облаcного лабораторного центру» (колишня санепідемстанція) Сергій Шуляренко рекомендує дотримуватися тих самих правил профілактики, що й при інших респіраторно-вірусних загрозах. 

Сергій Шуляренко називає себе прихильником медичних масок. Бо основний шлях передачі коронавірусу – повітряно-крапельний. Фото 7dniv.rv.ua

Епідеміолог радить:

  • Не ходити на роботу, якщо є симптоми ГРВІ. Якщо захворіли на роботі, негайно йти додому.
  • При кашлянні чи чханні використовувати носовички або серветки.
  • Якщо відчуваєте симптоми і при цьому перебуваєте у приміщенні з іншими людьми, вдягніть маску. Хоча вона не забезпечить повного захисту, але зменшить ризик передачі вірусу іншим. Якщо людина здорова, маска зменшує кількість збудників, які вона може вдихати.
  • Частіше ходити пішки, а не їздити громадським транспортом, якщо відстань дозволяє. Заразитися в маршрутці – можливо.
  • Уникати закритих приміщень зі скупченням людей.
  • Дотримуватися елементарних правил гігієни. Хоча би мити руки з милом кілька разів на день.

Епідеміолог наголошує, що групою ризику при епідеміях вірусних інфекцій є люди віком від 65 років. Вони мають хронічні хвороби, які сприяють тяжкості коронавірусної пневмонії. Переважно від запалення легень і помирають люди. Тому лікар наполягає на використанні захисних масок.

Колишня міністерка охорони здоров’я Уляна Супрун також радить зберігати спокій, допомагати одне одному та «поширювати здоровий глузд». Бо в інтернеті про вірус є багато дезінформації, якою залякують людей.

Ситуація із новою епідемією в Україні змінюється щодоби. Наразі відомо, що у Чернівецькій області оголосили карантин від 6-го березня. На два тижні призупинили роботу садочків та навчальних закладів усіх рівнів. Також скасовують усі публічні заходи.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте