На Рівненщині чоловіка судили через фейк про жорстоке побиття пасажира, який кашляв в автобусі

Житель Вараша отримав протокол, бо перепостив популярний фейк про чоловіка, якого нібито випхали з автобуса, бо він закашляв
Джерело
Стоп-кадр з фейкового відео

Поліція склала протокол на жителя Вараша, який поширив у фейсбуці популярний фейк із заголовком «У Києві чоловіка жорстоко побили за те, що він кашляв у автобусі». Втім суд вирішив, що він не зробив нічого страшного.

Про це відомо з Єдиного реєстру судових рішень. 

Суд розглянув протокол 13-го квітня в Кузнецовському міському суді Рівненської області (місто перейменували, а суд ще ні – ред.).

Поліція просила притягнути чоловіка, який працює монтажником у Вараші, до адміністративної відповідальності за поширення неправдивих чуток. Йому загрожував штраф (170-255 гривень) або виправні роботи до одного місяця з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку.

Судили жителя Вараша через репост в групі «Свобода слова Вараш».

Наприкінці березня він поширив посилання з заголовком «У Києві чоловіка жорстоко побили за те, що він кашляв у автобусі», який, на думку поліції, може викликати паніку, масове обурення та занепокоєння серед людей.

Пост із фейковим відео досі розміщений у спільноті, учасниками якої є більше тисячі людей. На відео чоловік із незрозумілих причин вдарив пасажира, після чого його жорстко виштовхують з автобуса.

Закінчується ролик викриком пасажирки: «Він хворий, не бийте його». З відео не зрозуміло, чому виникла сутичка та коли саме це відбулося. Його поширювали у березні, втім на ролику люди без масок.

лл

Допис містить посилання на сайт Golosukraine.blogspot.com, де відео коментують: 

«Люди запідозрили пасажира в тому, що він хворіє коронавірусною інфекцією, оскільки почав кашляти. Його почали бити ногами і виганяти, поки не викинули з автобуса. Водій при цьому був не проти, і навіть відкрив двері, оскільки, мабуть, сам боявся заразитися».

Наразі фейсбук попереджає користувачів, що це фейк.

СБУ повідомила, що інцидент трапився значно раніше і не пов'язаний із коронавірусом.

«Першоджерелами розміщення цього відео стали «боти», зокрема, й проросійського спрямування. Згодом ці матеріали стали активно поширювати на сепаратистських та проросійських ресурсах. Аномальне «вірусне» поширення матеріалу вказує на залучення "ботоферм" для дестабілізації ситуації», – повідомила СБУ.

У суді чоловік визнав вину та пояснив, що перепостив відео, на якому викидали людину з тролейбуса, щоб люди побачили факт людської жорстокості. Мети викликати паніку, масове обурення чи занепокоєння в нього начебто не було.

Суддя не повірив, що цей допис міг викликати паніку серед людей.

«Поширений допис, попри його неправдивість та явну абсурдність, не вважаю таким, що міг викликати у людини нестримний страх чи неконтрольоване прагнення уникнути небезпечної ситуації (викликати паніку), обурення чи занепокоєння серед населення Рівненської області», –  йдеться в постанові суду. 

Крім того, поліція, на думку судді, не довела, що цей фейк становить загрозу. А саме по собі поширення фейків, які не викликали і не можуть викликати паніки чи призвести до порушення громадського порядку, не є правопорушенням. Тому справу закрили у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Нагадаємо, в Україні СБУ та поліція стежить за поширенням неправдивої інформації. Наразі за поширення неправдивої інформації про COVID-19 оштрафували 30 людей. При цьому, 80% фейків про коронавірус, за які на поширювачів склали протоколи, розміщували у соцмережах.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте