На Рівненщині онкохворих пацієнтів протиправно позбавляють безоплатних обстежень на МРТ

Хоч пацієнти протипухлинного центру мають право на безоплатну МРТ в обласній лікарні, заклад їм цього не забезпечує
Джерело
Кадр із відео «UA:Рівне»

Пацієнти Рівненського протипухлинного центру не могли скористатися безоплатним обстеженням на магнітно-резонансному томографі (МРТ), хоч за потреби таку діагностику заклад повинен організувати безоплатно.

Подібна ситуація – і з комп'ютерною томографією (КТ). Це ми детально дослідили раніше в нашому розслідуванні:

Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони

Якщо поодинокі випадки безоплатного діагностування на МРТ пацієнтів протипухлинного тут і були (хоч нам про це не відомо), то це відбулося в обхід офіційної документації.

Про це можна зробити висновок із відповіді на запит, яку «Четверта влада» отримала від Рівненського протипухлинного центру.

У відповіді йдеться, що протипухлинний центр має договір з Рівненською обласною лікарнею щодо відшкодовування за обстеження МРТ для своїх пацієнтів (оскільки протипухлинний не має свого МРТ, то уклав угоду про таку діагностику з обласною лікарнею, де є комунальний МРТ).

Однак за період з 1 квітня 2020 по 25 червня 2021 року протипухлинний центр НЕ перерахував обласній лікарні жодної гривні за обстеження своїх пацієнтів. Тому що «не було направлено жодного акту наданих медичних послуг на адресу протипухлинного центру для проведення оплати за надані медичні послуги».

Тобто обласна лікарня не зверталася в протипухлинний центр за відшкодуванням. Водночас коли журналістка зателефонувала в лікарню під виглядом пацієнтки, тут підтвердили, що МРТ можна пройти безкоштовно, якщо є скерування.

Так само раніше нам відповіли і про комп'ютерну томографію. Хоч протипухлинний центр має угоду з приватним центром «Експерт» щодо надання послуг КТ, жодної гривні з початку реформи і до того, як ми надіслали запит, за КТ своїх пацієнтів протипухлинний центр не перераховував.

Деяким пацієнтам вдається пройти безоплатне обстеження на КТ на комунальному томографі, який є безпосередньо у протипухлинному центрі. Однак це винятки. Бо зазвичай його використовують лише для того, щоб готувати пацієнтів до променевої терапії.

– Тобто це апарат, який винятково спеціалізований на цьому, – розповідав нам раніше керівник протипухлинного центру Григорій Максим'як. – І він у нас перевантажений значно. Будь-яка трубка комп’ютерного томографа має свій ресурс.

На безоплатне обстеження на КТ чи МРТ пацієнти мають право за наявності електронного направлення від лікаря. Ми намагалися з'ясувати, чи видав протипухлинний центр хоч одне направлення на МРТ. Але так само, як і в ситуації з направленням на КТ, у наданні цієї інформації нам відмовили.

Родичка одного з пацієнтів протипухлинного центру, яка попросила не називати її імені, розповіла нам, що рекомендацію проходити МРТ їм дала сімейна лікарка (пацієнт спостерігається як у лікарів протипухлинного центру, так і в сімейної лікарки). Однак на питання, чи можна якимось чином пройти таке МРТ безоплатно, чи є для цього можливості в системі охорони здоров'я, лікарка відповіла заперечно.

Ми вже розповідали, що в Нацслужбі охорони здоров’я кажуть, що Протипухлинний центр повинен безоплатно організовувати всі обстеження, показані його пацієнтам. В тому числі і діагностику на комп’ютерному томографі та магнітно-резонансну томографію. Щоб мати на це право, пацієнт повинен отримати електронне направлення.

– Там є підрядник, який надає послуги з магнітно-резонансної томографії, – розповідав нам тимчасово виконувач обов'язків заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов. – Це Рівненська обласна лікарня. І за нашими даними, у центрі є власний комп’ютерний томограф, на якому пацієнти і мають отримувати діагностику при підозрі на діагноз або під час лікування онкологічного захворювання. Тому що це прописано в договорі з Нацслужбою здоров’я.

Ми намагалися поспілкуватися про те, як же відбувається діагностика за допомогою МРТ пацієнтів протипухлинного центру, з його керівником Григорієм Максим'ком. Ця спроба була вже після виходу сюжету Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони, оскільки на час роботи над ним ми не отримали всієї інформації з цієї теми.

Однак розмови не вийшло. Григорій Максим'як сказав, що дякуючи нам, їм тепер є чим зайнятися, і порадив чекати відповіді на наш письмовий запит, який ми надіслали раніше з цього приводу.

Також керівник намагався заперечити, що в закладу є договір про МРТ з обласною лікарнею. Хоч пізніше у письмовій відповіді, яку ми отримали, є інформація про договір з обллікарнею таки щодо МРТ і нуль гривень за оплату обстежень на ньому пацієнтів протипухлинного.

«Четверта влада» звернулася в Нацслужбу охорони здоров'я з проханням перевірити порушення, які ми виявили.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте