Рівненський протипухлинний центр: брехня і побори на мільйони
Рівненський обласний протипухлинний центр. Колишній онкодиспансер. У ньому виявляють та лікують онкологічні хвороби. А ще він давно відомий поборами з пацієнтів, які також підтвердила і наша редакція у своїх попередніх розслідуваннях.
Зокрема, у цих: Чорна каса Рівненського онкодиспансеру, Онкобізнес по-рівненськи
Але із квітня 2020-го року мало багато що змінитися – завдяки медичній реформі більшість послуг і медикаментів у закладі мали стати безоплатними.
Національна служба здоров’я України за рік реформи з квітня 20-го по квітень 21-го перерахувала закладу майже втричі більше коштів, ніж він отримав рік перед тим. Загалом 101 мільйон.
За ці гроші заклад мав, зокрема, діагностувати та лікувати пацієнтів. Ми дослідили як він це робив і знайшли докази, що медперсонал і керівництво протипухлинного центру позбавляють пацієнтів мільйонів гривень, в тому числі на користь приватних медичних фірм.
Ліки, які повинні бути безоплатними
Це аптечка мешканки селища Мізоч Рівненського району Лесі Андрійчук. Пацієнтка консультується в протипухлинному центрі та в сімейної лікарки. Щодня із кожної з цих упаковок вона п’є по таблетці, а також приймає знеболювальні уколи щотри години. Щоб прожити довше і без болю.
Знеболювальні від сімейної лікарки отримує безоплатно. Решту – купує.
– Дві тисячі, три тисячі, – жінка пригадує, скільки на це все витрачає щомісяця.
Каже, що якийсь час в протипухлинному давали ліки безплатно, а потім знову за власні гроші.
– Дали два рази Фарестон і знову сказали, що немає. А Фарестон теж дорогий. На той час десь вони до 900 гривень коштували. А пенсія була 2 тисячі. Навіть тоді ще й не було. Не було ще тоді 2 тисячі пенсії. А сестра пішла, каже, – що нам робити? Де ж брати гроші? То тоді лікар каже, я вам зараз напишу дешеві. Зараз я їх п’ю.
Дешеві – це Тамоксифен за 115-570 гривень, залежно від виробника та кількості діючої речовини. Їх пані Леся купує щомісяця. Тамоксифен є у Національному переліку лікарських засобів. Тобто теж має бути безплатним. Це підтверджують і в Національній службі здоров'я України.
– В Нацпереліку внесені найпоширеніші ліки з доказовим ефектом, які може закуповувати, відповідно, лікарня за публічні кошти, – пояснює тимчасово виконуючий обов’язки заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов.
Запитуємо в Лесі Андрійчук таке:
– А лікар, який прописував вам ці таблетки, оці дешевші, не казав, що вони в лікарні є, вони можуть безкоштовно вам [видати]... – журналістка.
– Ні. Він просто написав і сказав – ідіть, купіть. І все.
Те, що пацієнтка змушена купувати ліки з Нацпереліку власним коштом – порушення умов договору з Національною службою здоров'я, від якої протипухлинний центр отримує гроші за амбулаторне лікування і знеболення, кажуть в НСЗУ.
– Якщо є цей препарат, і пацієнту дійсно він показаний, і він має на це право, він повинен його отримати, – каже т.в.о. заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов.
Станом на 24 червня, за даними системи «Є-ліки», у протипухлинному центрі Тамоксифену, який купує пані Леся, було понад 7 тисяч упаковок. Запитуємо у керівника протипухлинного центру Григорія Максим'яка, чому пацієнти купують те, що у протипухлинному зобов’язані надати безоплатно.
– Ми видаємо їх безкоштовно.
– А якщо не видаєте? – журналістка
– Такого не буває.
А якщо виходить так, що пацієнти платять, як от Леся Андрійчук, то...
– Ну, це їхні проблєми. Дивіться, оцей список кожен вівторок опубліковується в інтернеті, в системі «Є-Ліки». В кожному відділенні висить оцей список, – каже Григорій Максим'як.
– Ви вважаєте, що обов’язок лікаря підходити до кожного хворого, казати: є, є, є? Тоді він не буде оперувати. Він буде ходити, з хворими розмовляти, так. А хто буде оперувати, вибачте?
Те що пацієнти змушені купувати власним коштом ліки, які має забезпечити їм заклад – на жаль, не єдине порушення їхніх прав у рівненському протипухлинному центрі.
Гроші в кишеню лікарям
У матері Марини діагностували онкозахворювання кілька років тому. Із тих пір вона – пацієнтка обласного протипухлинного центру. Ми пообіцяли, що не називатимемо справжні імена жінок. І приховаємо подробиці, які дозволяють пізнати цих людей.
Марина боїться, бо після курсів хіміотерапії і операції – її мати досі знаходиться під спостереженням лікарів.
Лікування жінки тривало як до медичної реформи, так і після. Тож її донька розповідає, що саме змінилося. Спочатку про те, як було до реформи:
– Коли проходили хіміотерапію, лікар повідомляв, що дасте медсестрі за капання хімії 500 гривень. Тобто за кожне капання треба було оплатити. Коли готували до колоноскопії, лікар повідомляв, дасте медсестрі 300 гривень. Лікарю теж давали, бо приходили на прийом, приходили з аналізами, приходили за консультацією.
А ось що змінилося, з її слів, після старту медичної реформи.
– Після реформи, звичайно, все рівно лікарю давали, лікар не відмовлявся. Сам не вимагав. Тільки вказував, яку суму дати медсестрі чи іншим працівникам з інших відділів. Собі особисто не вимагав, але я кажу, його поведінкою це було зрозуміло.
Про те, що змушені давати гроші медперсоналу протипухлинного центру, нам розповіли не на камеру ще кілька як колишніх так і нинішніх пацієнтів.
Ці розповіді – з періоду медичної реформи.
Керівник протипухлинного центру Григорій Максим'як хоче нас переконати, що у медзакладі ніхто грошей не вимагає і навіть не натякає. Питаємо, звідки у нього така впевненість.
– Мммм… А ви впевнені взагалі, що ви вийдете і що вам на голову не впаде цеглина? Ви впевнені в цьому? Я, наприклад, ні.
– А нащо ви мені це кажете? – журналістка.
– Ні, я просто кажу вам, що ні, ми не можемо бути впевнені ні в чому. Але, ну… у всякому випадку це питання у нас під контролем і ми тримаєм під контролем, щоб такого не було.
Обстеження, які повинні бути безоплатними
Крім грошей для персоналу і нібито безоплатні ліки, є ще витрати – на діагностику.
Пацієнти протипухлинного діляться своїми історіями. Всі, з ким ми спілкувалися, кажуть, що платили за обстеження, які мали би бути безплатними. Жінка з Острозької громади, яку ми зустріли у черзі на огляд, розповідає, що платила за обстеження грудей.
– 250 гривень.
– А ви запитували, чи можна безкоштовно? – журналістка.
– Ні, не запитувала, бо я приїхала в шоці. Як намацала цю пухлину.
– А скажіть, лікарі не казали вам, що можна безкоштовно?
– Ніхто нічого не казав. В Острозі дали направлення.
Платити довелося також за інші діагностичні процедури.
– Він мені сказав, що треба зробити УЗД ну, і на…біопсію.
– А за біопсію платили гроші?
– Ну, це тут я платила.
– А скільки платили?
– 300 гривень.
– І теж не говорили, що можна безкоштовно?
– Ні.
Матір рівнянки Марини після операції періодично проходить процедуру колоноскопії. І також платить за це:
– Нам кажуть, що ця процедура вартує 800 гривень, але так, як у вас було направлення від лікаря, то для вас ми робимо знижку, і це буде коштувати 400 гривень.
– Тобто ви оплатили цю суму не на якийсь рахунок? – журналістка
– Не на рахунок, без квитанції, без документа, просто оплатили, бо сказали, що це потрібно оплатити.
– Тобто ви отам на місці вийняли гроші і передали цій людині?
– Так, просто передали в руки тій людині, яка виконувала цю процедуру.
Та ж історія і з комп’ютерною томографією в протипухлинному центрі.
– Вона нам обійшлася біля 2-х з половиною тисяч.
Платила за комп'ютерну томографію і пацієнтка Леся Андрійчук. Після операції кілька разів на рік потрібно було робити обстеження.
– Тисяч чотири. Мабуть. Десь так, – Леся Андрійчук пригадує вартість оплати за два обстеження, які зробила від початку медичної реформи. Востаннє – восени 2020-го. Лікар направляв пацієнтку на приватний томограф, що в рівненському діагностичному центрі.
– Він казав, що найкраще в діагностичний. Я його просто просила: порадьте, куди краще піти, і щоб було трошки дешевше. То трошки дешевше було в діагностичному. Він писав направлення, і з цим направленням я ішла.
– Він казав вам, що у діагностичному центрі є безкоштовне КТ? – журналістка
– Ні. Ніхто ні разу мені цього не сказав.
– І якщо не в діагностичному, то десь є безкоштовне КТ, вам також не казали?
– Ніхто.
В Нацслужбі охорони здоров’я кажуть, що усі ці обстеження заклад повинен організувати для пацієнтів безоплатно. В тому числі і діагностику на комп’ютерному томографі та магні́тно-резона́нсну томогра́фію.
– Там є підрядник, який надає послуги з магнітно-резонансної томографії, – говорить т.в.о. заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов.
– Це Рівненська обласна лікарня. І за нашими даними, у центрі є власний комп’ютерний томограф, на якому пацієнти і мають отримувати діагностику при підозрі на діагноз, або під час лікування онкологічного захворювання. Тому що це прописано в договорі з Нацслужбою здоров’я.
В обласній лікарні підтверджують, що МРТ можна пройти безкоштовно, якщо є направлення. А от з комунальним томографом у протипухлинному центрі – інша історія. Керівник закладу Григорій Максим'як каже, що діагностику на ньому не роблять, бо його використовують, щоб готувати пацієнтів до променевої терапії.
– Тобто це апарат, який сугубо спеціалізований на цьому. І він у нас перегружений значно. Будь-яка трубка комп’ютерного томографа має свій ресурс.
Але гроші за діагностику медзаклад отримує, тож має забезпечувати і безоплатні обстеження.
– Якщо заклад підписав з нами договір, то, згідно з цим, має бути проведена діагностика пацієнта, у якого є покази для цього і якісно надана допомога, – пояснює т.в.о. заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов. – Тому що заклад отримує публічні кошти з держбюджету. Яким чином він буде це робити: на своєму обладнанні, чи у підрядників, – це вже питання до менеджменту закладу.
В протипухлинному центрі кажуть, що співпрацюють з приватною фірмою «Експерт» щодо обстеження на комп'ютерному томографі. Вона – на території обласної лікарні. Тож медзаклад мав би за угодою платити їй за обстеження своїх пацієнтів.
Натомість люди змушені платити самі. Серед них і матір Марини, яка вже після початку медреформи платила за обстеження цій фірмі.
Ми перевірили чи взагалі у фірмі «Експерт» є опція безоплатного обстеження пацієнтів протипухлинного центру. Телефонуємо НЕ представляючись, що ми журналісти.
– В мене є направлення з протипухлинного центру на КТ. Хотіла запитати, чи можливо пройти безкоштовно, якщо з направленням? – журналістка.
– В нас немає безкоштовного. У нас приватний центр, – працівниця рівненської філії МДЦ «Експерт».
– Ага. Тобто навіть якщо із направленням із протипухлинного центру, від лікаря, то не можна безкоштовно, так?
– В наших центрах – ні.
І керівник рівненської філії фірми «Експерт» Олег Чепурка, і керівник протипухлинного центру Григорій Максим’як кажуть, що договір між ними є. Але пацієнтів від протипухлинного центру в «Експерті» нібито немає.
– Я акти виконаних робіт підписую щомісячно, то вони мені не попадалися на очі. Значить, якщо вони мені не попадалися, то таких пацієнтів просто не було.
Що на це каже керівник протипухлинного центру Григорій Максим'як? Небилицю про те, що пацієнтів порахувати важко, бо фірмі «Експерт» платить не його заклад, а Національна служба здоров'я за окремим договором:
– «Експерт» має такий самий договір з Національною службою здоров’я України, як і ми. Ми з ними заключили договір, що вони приймають наших пацієнтів. Хворий до них приходить з направленням сімейного лікаря чи наш лікар створює направлення, і «Експерт» отримує ті самі гроші від НСЗУ, так як і ми, тільки ми отримуєм за свої послуги, а вони – за свої.
В НСЗУ про таке вперше чують. Кажуть, що такого договору в них немає. І платити за обстеження має протипухлинний центр.
– Ми платимо єдиному надавачу допомоги, – пояснює т.в.о. заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов. – Тобто, наприклад, – це онкологічний диспансер. І вимагаємо від нього, щоб він провів КТ, УЗД, рентген.
– Як заклад буде це забезпечувати – це менеджмент закладу визначає. Якщо він має все це у своєму закладі – супер, то йому буде дешевше. Якщо він не має, але хоче подаватися на цей договір, то він сплачує напряму тим, з ким він уклав договір.
На наш запит протипухлинний центр надав нам копію своєї угоди з приватним центром «Експерт». Уклали її у жовтні 2020-го року (тобто через півроку після старту реформи).
І в цій угоді йдеться що таки протипухлинний центр має платити приватному центру за обстеження своїх пацієнтів. Однак за обстеження жодного пацієнта по ній не оплатили. Тобто жоден з пацієнтів не зміг скористатися безоплатністю цієї послуги.
Намагаємося з’ясувати скількох пацієнтів протипухлинний центр позбавив безоплатних обстежень на томографі, відправивши розраховуватися власними коштами у приватні центри.
– Я зараз не буду піднімати всі карточки де хто пройшов, – каже керівник протипухлинного центру Григорій Максим'як. – Достатня кількість.
Не надали цю інформацію і у відповіді на наш запит. Тож давайте порахуємо на основі відомих нам цифр.
В середньому вартість одного обстеження на КТ – 3 тисячі гривень. За інформацією обласної ради, щороку на Рівненщині діагностують майже 3 тисячі хворих на злоякісні новоутворення.
Якщо навіть лише половині з них призначали комп’ютеру томографію, то тільки на це обстеження вони витратили у приватних центрах приблизно 4 з половиною мільйони гривень.
При тому, що це обстеження гарантоване пакетом від НСЗУ, з якою протипухлинний центр уклав договір, та від якої отримує фінансування з коштів платників податків.
До того ж томографію призначають і по два, а то й більше разів протягом діагностики та лікування. Тому кількість грошей, витрачених пацієнтами за рік, може бути в кілька разів більшою.
Дивіться також: На Рівненщині онкохворих пацієнтів протиправно позбавляють безоплатних обстежень на МРТ
Куди скаржитися
Якщо ваші права, як пацієнта, порушили... в Національній службі здоров'я радять спочатку скаржитися керівнику закладу. А якщо це не допоможе...
– Є гаряча лінія НСЗУ, короткий номер 1677, і є гаряча лінія Міністерства охорони здоров’я, до якої слід звернутися і отримати там додаткові відповіді з цього приводу, – каже т.в.о. заступника голови НСЗУ Дмитро Самофалов.
Але пацієнтів протипухлинного, які скаржаться – одиниці. Важкохворі лікуються роками, а дехто пожиттєво, фактично стаючи заручниками медперсоналу. Тож бояться.
Леся Андрійчук каже, що у її стані боятися їй уже нічого. Вона буде рада, якщо її історія допоможе змінити систему.
На зміни сподівається і рівнянка Марина. Заради цього вона і погодилася на інтерв’ю, хоч вагалася і досі боїться, щоб лікарі протипухлинного центру її не впізнали.
– Побутує така думка, що коли ти не заплатиш, можуть щось не додивитися, пропустити, – каже Марина. – Там, де немає відповідальності, там так і буде. –Коли людина хоче жити і хоче знати, чи в неї все добре, то вже і не шкодує тих грошей. Але коли з тебе їх вимагають, знаєте, воно вже інакше сприймається.
Коли сюжет був майже готовим, нам стало відомо, що в протипухлинному центрі за останній тиждень виписали три електронних направлення на томографію за рахунок закладу. Ми сподіваємося, що це стане нормою, а Національна служба здоров'я перевірить протипухлинний центр щодо порушень, які ми виявили.
Дивіться продовження теми: Скільки пацієнтів протипухлинного центру отримали безкоштовні обстеження на томографі після розслідування журналістів «Четвертої влади»
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти