Народити в Рівному у час пандемії: про необов'язкову заборону партнерських пологів

Породілля порівняла пологовий із карцером

У Рівненському пологовому будинку міськради не пояснюють, чого саме тут бракує для проведення партнерських пологів
Джерело
Четверта влада

На Рівненщині вагітних мам залишили без підтримки під час пологів: партнерські пологи під час карантину заборонили, хоча могли цього і не робити. Як це впливає на здоров’я жінок і чим обґрунтовані такі заборони, «Четверта влада» дізнавалася у мам, керівників закладів та експертів.

Як у карцері, – рівнянка про пологи без підтримки близьких

На фейсбук-сторінках Рівненського обласного перинатального центру та Пологового будинку Рівненської міськради оголосили, пишуть, що партнерські пологи та відвідування породіль тимчасово заборонені.

Рівнянка Анна народжувала у Рівненському обласному перинатальному центрі. Жінка каже, що чоловіка не пустили навіть у приймальне відділення, але рідні могли без проблем передати необхідні речі.

– Приймала пологи лікарка, з якою ми заздалегідь домовлялися, у неї я стояла й на обліку. Ставлення до мене було дуже хороше, але підтримки чоловіка не вистачало, – говорить рівнянка.

Нашій наступній співрозмовниці також відмовили у партнерських пологах у Перинатальному центрі. При надходженні у відділення породілля була у масці і їй поміряли температуру. Рівнянка мала плановий кесарський розтин і хотіла, щоб чоловік був поруч.

– Коли два роки тому я народжувала старшу доньку, чоловік був поруч і так мені було набагато легше, – розповідає жінка.

Каже, що після кесарського розтину, поки породілля ще в операційній, дитину кладуть батькові на груди, а потім чоловік перебуває з дружиною і малюком у палаті аж до виписки.

Проте цього разу жінці довелося бути самій. У неї залишилися не найкращі враження.

– Як у карцері: сидиш в палаті, нікуди не випускають, чоловіка також не впускають, – говорить рівнянка.

Всього вона була у пологовому чотири дні. Каже, що медперсонал хороший, але з чоловіком легше і спокійніше народжувати. 

Вагітна мама майже місяць перебуває на збереженні у Рівненському перинатальному центрі.

У Перинатальному центрі партнерські пологи і відвідування породіль заборонені. На УЗД не можна йти без маски. Також не дозволяють йти в інше відділення, лікар сам приходить до жінок. А всім новим пацієнткам на посту вимірюють температуру і не приймають без масок

– Ми з чоловіком планували партнерські пологи, але через кілька днів мого перебування тут нам повідомили, що через карантин і відвідування, і партнерські пологи скасовуються – кажуть, невідомо, з ким відвідувачі контактували поза пологовим. Можна лише передавати передачі через центральний вхід, – розповідає жінка.

– Ще за декілька днів нам заборонили виходити з відділення навіть в аптеку чи буфет: якщо комусь щось потрібно, йдуть санітарки, – говорить жінка.

Вона розповідає, що на УЗД забороняють йти без маски. Також не дозволяють іти в інше відділення, лікар сам приходить до жінок. А всім новим пацієнткам на посту вимірюють температуру і не приймають без масок.

– Зараз я на 38-му тижні вагітності і сподіваюсь якомога скоріше народити, хоча без чоловіка дуже страшно, і вийти на волю. Вже чотири тижні я не мала змоги дихати свіжим повітрям і також більше трьох тижнів не бачила нікого з близьких, – розповідає жінка. 

Жінка додає, що неможливість спілкуватися складна і для мам, і для близьких.

– Про медперсонал нічого погано сказати не можу. Вони допомагають і підтримують, як можуть, хоч і не зобов’язані. Намагаються налаштувати нас на позитив, – каже жінка.

Олена народжувала у Здолбунові. Там також обмежили усі відвідування та партнерські пологи, але рідні можуть передавати через медсестер усе необхідне.

– Задля безпеки породіль не пускали відвідувачів, хоча де гарантія, що самі лікарі здорові, – каже Олена. 

Дівчина розповідає, у неї був плановий кесарський розтин і планували партнерські пологи.

– Переймалися, з ким буде дитина після пологів, поки я відійду від анестезії, але завдяки лікарям впоралися і без чоловіка, – говорить жінка. 

Додає, що бути в пологовому самій морально важче, ніж коли із чоловіком.

Рівнянка Анна Челишкіна двічі народжувала разом з чоловіком Олексієм Ситником. Каже, що присутність чоловіка під час пологів  допомагала бути спокійною, не хвилюватися, і давала впевненість, що усе буде добре. Селфі з пологового із 2016 року використане з дозволу подружжя

Як обґрунтовують заборони у рівненських пологових

«Четверта влада» намагалися поспілкуватися із головними лікарками Рівненського обласного перинатального центру та Пологового будинку Рівненської міськради, але вони не захотіли пояснити рівнянам логіку нових заборон, послалися на завантаженість роботою.

Ми залишили номер телефону і попросили перетелефонувати. На момент публікації матеріалу ніхто не перетелефонував. Тому ми сприймаємо таку поведінку головних лікарок як небажання аргументувати рівнянам чому, наприклад, чоловік, який вдома поруч з дружиною не може бути з нею поруч в пологовому.

Із фейсбук-сторінки Пологового будинку Рівненської міської ради нам відповіли, що партнерські пологи тимчасово припинили та ввели інші заборони відповідно до рішення Кабміну про карантин. Також керувалися розпорядженням голови Рівненської ОДА, наказом Обласного управління охорони здоров’я, розпорядженням міського голови та наказом управління охорони здоров’я міста Рівне.

Хоча в жодному з документів, які видав Кабінет міністрів чи Рівнерада, які уповноважені впроваджувати обмеження прав під час надзвичайної ситуації, згідно законів, немає обов'язковості заборони партнерських пологів.

Таку заборону видав наказом лише начальник управління охорони здоров'я Рівненської ОДА Юрій Осіпчук, якого нещодавно звільнили за неналежне виконання обов'язків. Але видати такий наказ він мав право на підставі подання головного санітарного лікаря. Посилання на таке подання в наказі немає, отже цей наказ, ймовірно, неправомірний.

Нам сказали, що в міському пологовому наразі є достатньо захисних костюмів та респіраторів.

На запитання, чого не вистачає для проведення партнерських пологів, не відповіли – лише сказали, що заборона триватиме до кінця карантину. Бо так.

На дверях пологового вказаний час, коли рідні можуть принести та передати для породіллі передачу

Виконувач обов’язків начальника Рівненського обласного управління охорони здоров’я Олег Вівсянник вважає, що заборона партнерських пологів не порушує законодавство.

Аргументів чому посадовець так вважає – немає. Або він просто вирішив, що рівнянам не обов'язково їх пояснювати.

Він додає, що всі медзаклади Рівненщини забезпечені засобами захисту, проте каже, що «їх недостатньо – вистачить на першу хвилю масового поступлення хворих з коронавірусною хворобою».

Станом на ранок 7 квітня в області 43 підтверджених випадків хвороби COVID-19 на понад 1 мільйон населення. 6 летальних випадків. Для порівняння, від туберкульозу щодня помирає близько 10 хворих в Україні.

Народжуйте в сусідів: у луцьких пологових дозволені партнерські пологи

На фейсбук-сторінці Луцького клінічного пологового будинку повідомляють, що заклад працює як завжди, лише з підвищеними протиепідемічними заходами.

Присутність партнерів під час пологів обмежена, але не заборонена. 

«Пологи, кесарські розтини, гінекологічні, косметичні операції, УЗД, лікування вагітних з патологією, постановка на облік, ведення вагітності та інше все працює як і до пандемії», – повідомляють на фейсбук-сторінці пологового.

«Четверта влада» запитала, як проходять партнерські пологи під час карантину, акушера-гінеколога Сергія Сулімовського, який був головним лікарем Рівненського міського пологового будинку, а нині працює у Волинському перинатальному центрі.

Лікар Сергій Сулімовський, який працює в Луцьку, а колись працював у Рівному, вважає, що карантин не перешкода для партнерських пологів. Фото із сторінки у фейсбук 2015-го року

– У нас є фільтр перед приймальним відділення, контроль температури, контроль катаральних явищ, огляд носоглотки, – розповідає Сергій Сулімовський.

Лікар долає, якщо на пологах дозволяють бути одній здоровій людині, а через 48 годин після пологів жінку виписують додому.

Сергій Сулімовський вважає рішення волинських пологових правильним.

– Лишити жінку без підтримки – це як повернутись в минуле століття, – каже акушер-гінеколог.

Партнерські пологи в Україні: де можна, а де ні

На фейсбук-сторінці громадської організації «Природні права Україна» інформують про ситуацію щодо заборони партнерських пологів на території України.

«Природні права Україна» існує з 2017 року, займається правами жінок під час вагітності, пологів та післяпологового періоду, питанням акушерського насильства тощо. 

Станом на 19 березня 2020 року інформація про партнерські пологи така:

  • Київ – партнерські пологи дозволені в пологовому будинку №5; в приватних пологових будинках «Ісіда», «Лелека», «Адоніс».
  • Дніпро – партнерські пологи дозволені лише в міському пологовому будинку №9;
  • Житомир – дозволено народжувати з чоловіком;
  • Кременчук – партнерські пологи в обох пологових дозволені, якщо партнер не має ознак недуги;
  • Луцьк – партнерський супровід пологів можливий, якщо партнер без симптомів хвороби;
  • Ужгород – партнерські пологи дозволені;
  • Херсон – партнерські пологи дозволені в пологовому відділенні Обласної клінічної лікарні.

Партнерські пологи заборонені у Вінниці, Дніпрі (крім пологового №9), Дрогобичі, Тернополі, Мукачеві, Львові, Рівному, Чернівцях, Одесі, Сумах, Харкові, Слов'янську, Маріуполі, Черкасах, Чернігові, Києві у пологових будинках №1,№2, №3 №4, №6 та Перинатальному центрі.

Чи законно забороняють партнерські пологи

«Четверта влада» поспілкувалася із співзасновницею організації «Природні права Україна» Євгенією Кубах. Ми запитали, чому в різних містах різний підхід до заборони партнерських пологів та як ця заборона може вплинути на жінок.

Євгенія Кубах каже, що керівники пологових керуються власним баченням безпеки. Фото із особистої фейсбук-сторінки

Євгенія Кубах розповідає, що заборони партнерських пологів на рівні МОЗ немає. Тобто заборона в деяких пологових є ініціативою керівників, головних лікарів, які керуються своїм розумінням безпеки.

– Бачачи забезпечення, точніше незабезпечення засобами індивідуального захисту лікарів, вони приймають рішення заборонити партнерські пологи на час карантину, – пояснює експертка.

– Наразі є один наказ МОЗ і він чинний, він обґрунтовує право жінки мати двох партнерів під час пологів. У цьому наказі передбачене також право керівництва пологового встановлювати певні обмеження. Ці обмеження можуть бути пов’язані з «профілактикою внутрішньолікарняних інфекцій», – говорить Євгенія Кубах.

Вона каже, що досі не отримала офіційної відповіді від МОЗУ про підстави заборони партнерських пологів. Припускає, що у МОЗ тягнуть із відповіддю, тому що немає чого відповісти.

Євгенія Кубах розповідає, що іноді жінки запитують в пологовому, які умови потрібно виконати, щоб народжувати з партнером. Іноді отримують відповідь із переліком умов.

Учасники організації «Природні права Україна» на основі чинних документів розробили зразок запиту для вагітних жінок, які хочуть народжувати з партнером. Завантажити зразок запиту можна за посиланням.

Наскільки дієві ці запити, Євгенія Кубах сказати поки не може: їх оприлюднили лише недавно.

Людей, які скористаються зразком запиту, просять заповнити анонімну форму, інформація з неї буде потрібна для спілкування з МОЗ.

Євгенія Кубах розповідає, що спілкувалася з головним лікарем Київського міського пологового будинку №5 Дмитром Говсєєвим.

Там партнерські пологи дозволені за умови, якщо у пологовій залі є можливість окремого входу, щоб партнер не заходив через загальні коридори. Є вимоги за станом здоров’я, обов’язкові наявність маски та вимірювання температури.

– Умова така: якщо партнер зайшов, він до кінця пологів перебуває з жінкою. Якщо вийшов – уже не повертається. Це може бути чоловік чи доула, хто завгодно, – розповідає експертка.

Партнерські пологи – це не забаганка породіллі

Євгенія Кубах каже, що в середньому 75-80 відсотків пологів в Україні є партнерськими. Супроводжують майбутніх мам здебільшого члени сім’ї:  батько дитини, сестра, мама. У 5-7 відсотках, за опитуванням організації «Природні права Україна», партнерами стають доули. 

Доула – це професійна помічниця, яка допомагає фізично та психологічно під час пологів.

– Дослідження свідчать, що під час партнерських пологів буває менше медичних втручань, зокрема кесарських розтинів. Жінка більш стабільна психологічно, у неї менший рівень стресу і пологи відбуваються легше. Діти, які народжуються в партнерських пологах, мають вищі показники за шкалою оцінки життєздатності немовлят, – пояснює експертка.

На думку Євгенії, заборони на партнерські пологи може підвищити шанси на післяпологову депресію.

На сайті Всесвітньої організації охорони здоров'я зазначають, що всі вагітні, в тому числі з підтвердженим зараженням або підозрою на зараження COVID-19, мають право на високоякісний догляд в період до, під час і після пологів.

Позитивний досвід безпечних пологів включає:

  • шанобливе ставлення;
  • право вибору особи для супроводу під час пологів;
  • чітку комунікацію з персоналом пологового відділення;
  • застосування належної тактики знеболювання;
  • мобільність, якщо можливо, і свободу вибору положення тіла під час пологів.

У разі підтвердженого зараження або підозри на зараження COVID-19 медико-санітарні працівники повинні вжити належних заходів безпеки для зменшення ризику власного зараження і зараження оточуючих, в тому числі шляхом застосування захисного одягу.

Партнерські пологи під час карантину в інших країнах: так, ні, частково

Організація «Природні права Україна» досліджувала досвід партнерських пологів на час карантину в різних країнах.

Зокрема, дізналися, що партнерські пологи дозволені в Німеччині, Франції, Великобританії, Швеції і навіть у певних районах Італії. Заборонено народжувати з партнером у Польщі, Болгарії, Чехії. 

У Чехії вагітним, які скоро мають народжувати, роблять тест на COVID-19. В залежності від результату, жінки народжують в різних відділеннях пологового: для хворих або для здорових.

У США у деяких штатах дозволено, а в інших – ні.

Експертка Євгенія Кубах розповідає, що в Італії породіль без патологій іноді відправляють на домашні пологи, щоб не наражати на небезпеку. У лікарнях багато хворих, тому там ризиковано заразитися.

Українка Анна Топіліна живе у Швеції і розповідає про організацію тамтешніх пологів.

Українка Анна Топіліна живе у Швеції, каже, що у Швеції партнерські пологи дозволені, навіть якщо є симптоми ГРВІ

Анна каже, що правила у різних пологових залежать від того, наскільки важка епідеміологічна ситуація у регіоні, але питання про скасування партнерських пологів навіть не постає.

– Породіль запитують, чи мають вони чи партнери симптоми ГРВІ. Якщо ні, народжують у звичайній пологовій палаті, без особливих захисних заходів. Якщо так – у закритому інфекційному боксі (але все одно разом) з акушерками у захисних костюмах. Тестів на коронавірус не роблять, – говорить Анна.

Допуск партнерів у післяпологові палати теж різниться: у деяких регіонах це можна, в інших ні. Буває і так, що заборонено виходити із пологового: якщо вийшов, назад не пустять.

Анна додає, що післяпологові палати в країні взагалі не є обов’язковими:

– За нормального перебігу пологів чи коли народжуєш другу-третю-четверту дитину, тебе зазвичай відпускають додому за чотири години після пологів.

Олександр, який живе у Берліні, розповів:

 – У Німеччині у більшість лікарень дозволяють партнерів (тільки чоловіків) на пологах та в післяпологовій палаті. 

Олександр каже, що напередодні лікарі повинні переконатися, що партнер не інфікований і немає жодних симптомів, щоб не загрожувати медпрацівникам та іншим пацієнтам закладу.

Гроші за пацієнтом: медзаклад можна обирати за бажанням

Не зважаючи на карантинні обмеження, 1 квітня в Україні розпочався другий етап медичної реформи. Пацієнт може обирати медичний заклад на власний розсуд.

Наприклад, якщо вагітна з Рівного захоче народжувати у пологовому в Луцьку, то кошти від Національної служби здоров’я України за послуги для неї підуть в обраний медзаклад (за таким чином має працювати ця система, але поки що в цьому способі нарахування коштів медзакладам – пауза як мінімум на місяць, подробиці – згодом на «Четвертій владі»)

Акушер-гінеколог Волинського перинатального центру Сергій Сулімовський розповів, що другий етап реформи для пологових стартував і що додаткових платежів для закладу, якщо рівнянка схоче народити у волинському закладі, немає.

Співзасновниця організації «Природні права Україна» Євгенія Кубах теж підтверджує: з новим етапом реформи породіллі можуть обирати пологові за власним бажанням, а не за місцем реєстрації. 

– Єдине, що тепер ці можливості будуть пов’язані з грошима, бо пересуватися по Україні під час карантину доволі складно. Якщо, наприклад, раніше жінки могли приїхати до Києві, то зараз це організувати складно, – говорить Євгенія Кубах.

Виконувач обов’язків начальника Рівненського обласного управління охорони здоров’я Олег Вівсянник  не переймається тим, що місцеві пологові можуть втратити пацієнток, які захочуть народжувати деінде. На його зарплату це не вплине.

Виконуючий обов'язки начальника обласного управління охорони здоров'я Олег Вівсянник вважає, що врятує чиєсь життя і здоров'я, якщо не пустить чоловіків, щоб підтримали своїх партнерок під час пологів

– Для медицини і для наших лікарів, і для керівників лікувально-профілактичних закладів, і для управління охорони здоров'я, і для обласної державної адміністрації найважливішим є життя і здоров'я. Зараз не той момент, коли варто заробляти гроші, – каже Олег Вівсянник.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте