Не подарований, а позичений і відремонтований, або як рівняни заплатили за піар Олександра Третяка
21 грудня 2022 року Олександр Третяк у своєму Telegram-каналі повідомив, що завдяки благодійникам зі США Рівненська громада отримала рятувальний автомобіль зі штату Вашингтон. Його переобладнали під пересувний пункт обігріву та відремонтували за бюджетні кошти.
А вже у вересні 2023 року вже колишній міський голова забрав цей автомобіль у міста та заявив, що передає його військовим 14-го окремого стрілецького батальйону територіальної оборони.
«Четверта влада» дізналася, як цей автомобіль потрапив до Рівного, чому його не використовували за призначенням, як Третяку вдалося його забрати та скільки рівнянам довелося заплатити за «піар на благодійності» ексмера.
Передарував авто через два тижні після звільнення
– Я люблю своє місто, я далі буду працювати на благо міста. Допомога Збройним Силам – у пріоритеті, служіння Богу і людям – у пріоритеті.
Так Олександр Третяк підсумував рішення Рівненського апеляційного суду у справі про його корупційне правопорушення. 31 серпня Олександра Третяка звільнили.
А вже 13 вересня у своєму Telegram-каналі він написав: «Передав для потреб 14-го окремого стрілецького батальйону класний автомобіль, котрий буде слугувати для евакуаційних та інших оперативних цілей. Хочу подякувати моїм американським друзям та партнерам, котрі допомагають нам з потужною технікою для фронту. На підході ще кілька автомобілів із США».
У коментарях до допису рівняни зауважили, що цей автомобіль, «FORD 4 DC», вже передавали місту. Як виявилося, це те саме авто, яке 21 грудня начебто подарували Рівному, про що Третяк також писав у своєму телеграмі і теж дякував американцям:
«Ми обладнали цей рятувальний автомобіль всім необхідним для допомоги людям: встановили генератор, переобладнали внутрішню мережу під 220 вольт. Тут передбачили такі базові послуги: електрика, тепло, печиво, чай, вода, аптечка. І ось в такій повній комплектації і готовності до оперативних завдань передали на Територіальний центр соціального обслуговування.
У разі тривалого відключення електроенергії авто буде використовуватись як пересувний пункт обігріву. Тут містяни можуть зарядити гаджети та зігрітися… Дякую нашим партнерам у США за підтримку і вчасну та доречну допомогу! Разом вистоїмо!».
Щоб дізнатися, чому подарований місту автомобіль уже колишній міський голова передарував далі, ми надіслали запит Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради. Відповідь нас здивувала.
Офіційно автомобіль не подарували, а дали у тимчасове користування
Відповідно до відповіді, яку надіслав департамент, рятувальний автомобіль у грудні не подарували, як зазвичай це роблять благодійні організації, а передали за договором «тимчасового безоплатного користування майном». Фактично, позичили.
Надала у користування машину благодійна організація «Благодійний Фонд «ХелпЮА» з Хмельницького, заснована 21 квітня 2022 року.
Директор благодійного фонду Матвій Зирянов – представник євангелізаційно-місіонерського молодіжного руху Steiger в Україні. Його батько Павло Зирянов – пастор церкви повного євангелія «Нової надії», що у Хмельницькому. Так само, як і Олександр Третяк, Зирянови є представниками п'ятидесятницького руху.
Ми написали Матвію Зирянову у телеграмі та запитали про автомобіль, який його фонд «ХелпЮА» передав для Рівного.
– Ми просто виступили у ролі доставки, машину не купляли, просто передали і все, – одразу написав пан Зирянов.
– Чи передавали ви для нашого міста ще якусь благодійну допомогу?
– Ні. Працюємо у Хмельницькому в більшості, а також на сході.
– У Рівному авто передавав Олександр Третяк. Він співпрацює з вашим благодійним фондом? Як могли б його охарактеризувати?
– Вибачте, цей процес пішов зовсім не через мої руки, можу уточнити у того, хто цим займався. Наш фонд не має ніякого стосунку до авто, нас попросили доставити його, ми знайшли гроші, щоб це зробити.
– У мене є копія договору позички між благодійною організацією «Благодійний фонд «ХелпЮА» та Територіальним центром соціального обслуговування Рівного. Зі сторони позичкодавця договір підписав директор Матвій Зирянов.
З цим останнім повідомленням ми надіслали копію договору тимчасового користування, але досі не отримали відповідь.
Журналіст «Четвертої влади» запропонував Олександру Третяку поспілкуватися про автомобіль по телефону або при зустрічі, проте на дзвінки та повідомлення у вайбері, прочитавши їх, колишній міський голова не відповів.
«32 літри соляри на 100 кілометрів по трасі»
5 вересня 2023 року, за тиждень, як Третяк написав, що передає його автомобіль військовим, договір з благодійним фондом розірвали за «взаємної згоди сторін».
Щоб дізнатися, як протягом восьми місяців користувалися цим автомобілем у Рівному, ми вирішили поспілкувалися із нинішньою директоркою міського департаменту соціальної політики Оленою Петрик, яка у грудні була на посаді заступниці тодішнього директора Сергія Чернія.
– Цей автомобіль був би корисний соціальному центру? – журналіст.
– Ні, – відповідала Олена Петрик.
– А для чого його отримували? Чому не відмовилися?
– Знаєте, я ж не можу коментувати.
Олена Петрик розповіла, що працює в департаменті соціальної політики з 1992 року, але не пригадує, щоб допомогу передавали таким чином – у позичку. Також доцільності у використанні цього пересувного пункту обігріву вона не вбачає.
– Вона холодна сама по собі, машина, в ній же не було обігрівачів всередині. Для того, щоб увімкнути обігрівачі, треба той самий генератор. Тим більше, 32 літри соляри на 100 кілометрів по трасі. Принаймні мені таку інформацію територіальний центр давав. Це великі витрати, тому автомобіль і стояв.
Авто не використовували, але ремонтували
Проаналізувавши договір з благодійним фондом, ми помітили не лише дивний спосіб «передачі» автомобіля. Дата підписання договору – 16 лютого 2023 року. Тією ж датою виданий тимчасовий реєстраційний талон транспортного засобу, тобто два місяці зимового періоду пересувний пункт обігріву неможливо було використовувати за призначенням.
Керівниця Територіального центру соціального обслуговування Лариса Степанюк, яка підписала договір та акт приймання-передачі, так пояснила цю затримку:
– Його не використовували, тому що не було навіть номерів, він не був поставлений на облік, ми запити давали на митницю. Тому розбиралися так довго з ним.
Ввели в експлуатацію автомобіль лише наприкінці березня 2023 року. На сайті міської ради є відповідне розпорядження Олександра Третяка, в якому, зокрема, йдеться про «забезпечення його функціонування». Адже договір із благодійною організацією передбачав обов’язок користувача, тобто терцентру, ще й ремонтувати авто.
6 квітня 2023 Територіальний центр соціального обслуговування провів закупівлю «Послуги з поточного ремонту та технічного обслуговування автомобіля марки FORD моделі 4 DC».
На поточний ремонт та технічне обслуговування автомобіля, повідомив нам у відповіді на наш запит департамент соцполітики, місто витратило 23 тисячі 584 гривні.
Нагадаємо, як розповіла нинішня директорка департаменту соцполітики Олена Петрик, за призначенням авто так і не використовували. Але, відповідно до звітності, таки заправили його дизельним пальним на 842 гривні 35 копійок.
Чи може благодійна організація давати допомогу у позичку
Адвокат із ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов, до якого ми звернулися за консультацією, каже: у цьому випадку передача у «тимчасове безоплатне користування майном» підпадає під визначення благодійної допомоги. Благодійник не отримує прибутку, а бенефіціар не сплачує йому винагороду або компенсацію за користування.
З точки зору Податкового кодексу, неприбуткові організації можуть надавати благодійну допомогу у позичку, якщо в їх статуті прописано вид допомоги відповідно до статті 5 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» – безоплатно передавати бенефіціарам права користування та інші речові права на майно і майнові права.
А Цивільний кодекс передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням, зокрема, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти