Як апеляція припинила повноваження міського голови Рівного Олександра Третяка: репортаж із зали суду

Міський голова Рівного біля апеляційного суду з прихильницею
Джерело
Фото «Четвертої влади»

25 серпня 2023 року Рівненський апеляційний суд залишив у силі рішення суду першої інстанції у справі міського голови Рівного Олександра Третяка. Фактично, апеляція підтвердила вину міського голови у корупційному правопорушенні, проте найважливіше – не змінила рішення міського суду щодо позбавлення права займати посаду.

Що це означає і як відбувався розгляд справи, читайте в матеріалі.

Що означає рішення суду

Як пояснив нам рівненський адвокат Віталій Кітовський, рішення Рівненського апеляційного тягне за собою не відсторонення, а дострокове припинення повноважень міського голови:

– Якби не війна, мали би призначити вибори. Наразі немає ніякого способу поновлення чи відновлення повноважень після закінчення строку, на який його позбавили такого права. Олександр Третяк перестане бути головою з дня, наступного за днем одержання радою або її виконавчим комітетом копії відповідного рішення суду без прийняття рішення відповідної ради.

Як повідомив нам начальник відділу правового забезпечення міської ради Олексій Капланов, поки що в міськраді не отримували копію рішення алеляційного суду.

Після його отримання, відповідно до закону, обов’язки міського голови буде виконувати секретар міської ради Віктор Шакирзян.

Хто такий Віктор Шакирзян та які люди за ним стоять, можна прочитати в нашому розслідуванні 2020 року: Рівне разом з Курисом, криміналом і «мутними» зв'язками: що нам не розказали про Шакирзяна.

Щодо апарату міської ради, то, за словами рівненського адвоката Юрія Клекотки, він має залишитись на місці – за винятком патронатної служби: консультантів і радників.

Загалом же процедура дострокового припинення повноважень міського голови описана в статті 79 Закону «Про місцеве самоврядування».

«Повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі... набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування».

Нагадаємо,справа стосувалася призначенням премій і доплат керуючій справами міськради Марії Корнійчук, яка була спонсоркою передвиборчої кампанії Олександра Третяка.

Дивіться також: Чи правомірно суд позбавив Олександра Третяка посади мера: аргументи правників.

Як відбувалося судове засідання Рівненського апеляційного суду, читайте далі.

«Зал не резиновий»

25 серпня люди починають збиратися біля суду ще за двадцять хвилин до засідання. Присутня і патрульна поліція, і поліція діалогу.

Коли починається реєстрація на прохідній, один із судових охоронців звертається до іншого:

– Подзвони спитай, скільки людей пускати. Зал же не резиновий.

Охоронці ретельно оглядають у всіх сумки, питають, чи немає заборонених речей.

Нардепи, капелани, іноземці

Підтримати Олександра Третяка прийшли зокрема досить відомі люди. Серед присутніх – нардепи від «Європейської солідарності» Софія Федина та Михайло Бондар, депутатка міської ради від «ЄС» Наталія Майорова.

Також серед «групи підтримки» – двоє капеланів і двоє англомовних чоловіків. На шиї в одного з іноземців – стрічка для телефона з написом «United States Embassy» (Посольство США. – Ред.).

Загалом до зали потрапляє чоловік тридцять. Майже половина – журналісти. Присутня й прес-служба міської ради, яка веде пряму трансляцію засідання.

На що скаржиться Третяк

Встановивши особу кожного учасника справи, суддя Надія Ковальчук запитує, чи ніхто з них не заявляє про відвід судді або секретаря. Кожного просить відповідати чітко й голосно. Усі підтверджують свою довіру.

Дотримавшись формальностей, суддя зачитує основні тези апеляційної скарги. Як ідеться в документі, Олександр Третяк не погоджується із рішенням попередньої інстанції – вбачає в ньому низку порушень матеріального та процесуального права.

На думку авторів скарги, суд не довів конфлікту інтересів, тому склад адмінправопорушення відсутній. Вони наполягають на тому, що Олександр Третяк не підпадав під дію статті 172-7 Кодексу про адміністративні правопорушення, оскільки на момент, коли Марія Корнійчук вносила кошти в його виборчий фонд, іще не був мером.

Також Олександр Третяк скаржиться на те, що суд першої інстанції протиправно розглянув справу без його участі. Більше того, покликаючись на застосування частини 6 статті 30 Кодексу про адміністративні правопорушення, суд нібито застосував частину 7 статті 30.

Так, частина 6 статті 30 передбачає заборону займати посаду на строк від шести місяців до одного року, а частина 7 – на рік. Скаржник вважає, що слова «до одного року» не можуть включати річне позбавлення права займати посаду, яке застосували до рівненського міського голови. 

Відтак міський голова просить закрити справу за відсутністю події та складу правопорушення. На прохання Олександра Третяка, спочатку пояснення щодо скарги надають його захисники.

Цього разу адвокатів троє, всі київські: Олена Попова, яка останнім часом захищала мера в міському суді, Володимир Владимиров та Валерія Лутковська – колишня уповноважена Верховної Ради з прав людини (2012-2017).

«Суддя зруйнував основи демократії в Україні»

Першою виступає Олена Попова. Вона називає постанову Рівненського міського суду «повним антиподом акту правосуддя»:

– Суддя Денисюк, виносячи рішення, фактично зруйнував основи демократії в Україні. Посада голови міста – це виборна посада. І саме людям, зокрема міста Рівного, належить право вибору очільника свого міста.

Виступає адвокатка Олена Попова

За кілька хвилин суддя просить адвокатку перейти ближче до суті й поберегти час усіх присутніх. Пані Попова відповідає, що не обмежена часовими рамками. Загалом пояснення адвокатки – з усіма юридичними тонкощами – займають близько години.

Вона звертає увагу судді на низку порушень, які начебто допустив Рівненський міський суд, і стверджує, що було проігноровано важливі докази. Рішення судді Денисюка називає «компіляцією протоколу НАЗК та рішення по меру Чернігова»:

– Суд скопіював рішення, навіть не помінявши абзаци місцями. Він так поспішав, так намагався, на мою думку, догодити комусь, що навіть послався не на ту частину закону.

«Буде так, як в Атрошенка»  

Другим виступає адвокат Володимир Владимиров. Він також згадує справу міського голови Чернігова.

Адвокат Володимир Владимиров

– Пів року тому набрало законної сили рішення Львівського апеляційного суду щодо пана Атрошенка (чернігівського мера. – Авт.). Я в тій справі виступав захисником. Це було перше рішення, коли щодо топ-чиновника була застосована ч. 6 ст. 30 Кодексу про адміністративні правопорушення. Притому не просто до топ-чиновника, а до людини, яка займає виборну посаду.

За останні пів року в мене багато клієнтів, які також займають виборні посади. Багатьом людям звучали фрази про те, що «буде так, як в Атрошенка». Ваша честь, я дуже хочу, щоб фраза «буде так, як в Атрошенка» не перейшла у фразу «буде так, як в Атрошенка і Третяка».

Адвокат зауважує, що позбавлення посади, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, є втручанням у приватне життя. Оскільки посада міського голови виборна – це ще й втручання у вибір людей.

Загалом адвокат просить закрити провадження за відсутністю події та складу правопорушення.

Адвокатка Валерія Лутковська посилається на Конвенцію з прав людини, а саме статтю 8, що гарантує право на приватність, яке, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, поширюється й на професійну діяльність.

Валерія Лутковська – колишня уповноважена Верховної Ради з прав людини захищає Олександра Третяка

Також, як і її колеги, додає, що фактично суд застосував частину 7 статті 30, оскільки заборонив Олександру Третяку займати посаду на один рік, а не на строк до одного року.

Вона називає рішення Рівненського міського суду політичним переслідуванням.

«Я не ухилявся від засідань»

Після захисників виступає Олександр Третяк. Окрім іншого, він зауважує:

– Суд вирішив, що я, мовляв, ухилявся [від засідань]. Я не ухилявся від засідань, брав участь у всіх засіданнях, які тільки були призначені. Якщо в мене не було чи робочих відряджень, чи інших обставин, які мені не дозволяли, я брав участь у всіх судових засіданнях.

Як Олександр Третяк ухилявся від судових засідань, читайте в матеріалі «Як мер рівного Олександр Третяк суддю обманув: відеодокази».

Оскільки Олександр Третяк коментував для медіа, що він був у відрядженні у Києві на заході Асоціації міст України, а лише потім повернувся до Рівного, де його зафіксували на відео журналісти «Четвертої влади», ми звернулися з низкою запитань до Асоціації міст. Зокрема запитували деталі проведення наради, і хто саме брав у ній участь та о котрій годині. Однак наш запит на доступ до публічної інформації в Асоціації міст проігнорували.

«Скільки грошей вам заплатили?»

На думку прокурорки Тетяни Музичук, суд першої інстанції достатнім чином обґрунтував і приватний інтерес Олександра Третяка, і суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями.

Прокурорка Тетяна Музичук

Рішення суду вона вважає правомірним.

Після виступу прокурорки відбуваються дебати, і суддя, зрештою, йде до нарадчої кімнати. Поки присутні чекають на рішення, вони розбиваються на групки та спілкуються.

За пів години суддя Надія Ковальчук повертається з нарадчої кімнати:

– Апеляційний суд постановив: апеляційну скаргу Третяка Олександра Віталійовича залишити без задоволення. Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 10 липня 2023 року залишити без змін. Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

В залі лунають вигуки поодинокі вигуки: «Ганьба!», «Скільки грошей заплатили вам?».

«Йде системне знищення місцевої влади»

Біля виходу з журналістами спілкуються народні депутати Софія Федина та Михайло Бондар. Після них – сам Олександр Третяк.

За словами Софії Федини, відбувається «тотальний наступ на місцеве самоврядування»:

– Так виглядає, що у суду не було жодного бажання об’єктивно розглядати цю справу, а вже було заготовлене рішення. Я вважаю, що місцеве самоврядування по всій Україні зараз має мобілізовуватися. На жаль, я знаю імена можливих наступних мерів, які стануть потенційними жертвами такого ж самого наступу.

Народна депутатка Софія Федина в залі суду

Сам Олександр Третяк коментує рішення апеляційного суду так:

– Відсторонення мера в Полтаві, Запоріжжі, Чернігові, Дрогобичі, Звягелі, тепер у Рівному – хіба це не дзвіночок країні, що відбувається щось не так із нашими судами? Йде системне знищення місцевої влади, починаючи з верхівки влади, з офісу президента, і завершуючи місцевими керівниками тут на місцях.

Прізвищ «місцевих керівників» пан Третяк не називає:

– Я думаю, що найближчим часом ви побачите на сесіях міської ради, як буде далі продовжуватись узурпація і дерибан влади, і які рішення будуть прийматися. Хто буде в основі прийняття цих рішень, хто буде курувати ці рішення.

Олександр Третяк із прихильницею біля апеляційного суду

Зрештою, міський голова підсумовує:

– Я люблю своє місто, я далі буду працювати на благо міста. Допомога Збройним силам – в пріоритеті, служіння Богу і людям – в пріоритеті. Будемо працювати над тим, щоб обов’язково провести реформу правосуддя в цій країні. Ви ж бачите, що відбувається у цих приміщеннях, які називаються судами. Звісно, попереду Європейський суд з прав людини, попереду боротьба за Україну і очищення України від цієї негідної топ-верхівки, яка робить ось такі замовлення, відсторонюючи мерів.

Дивіться також: Покаяльні білборди як чорний піар проти Третяка. Шакирзяну стало смішно


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте