«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Nazaruk
Кандидатка філологічних наук, викладачка

Некрологи, підтримка ЗСУ, офіційні заяви та політичні рішення: «чоловіче обличчя» контенту рівненських гіперлокальних видань

Упродовж 6-12 червня відбулася третя хвиля гендерного моніторингу гіперлокальних видань Рівненщини.

Дослідження мало на меті проаналізувати тематику публікацій, хто найчастіше фігурували на шпальтах газет і в стрічках новин, наскільки фемінітиви ввійшли у вжиток і чи не/поширюють стереотипний та сексистський контент. Зокрема – у висвітленні воєнних подій і пов’язаних із ними суспільних процесів.

Аналізу підлягали публікації:

  • 5 інтернет-видань: «03656.com.ua – Інформаційний портал м. Дубно», «Район.Острог», «Район.Демидівка, «Володимирець.Сity», «СарниNews.City»,
  • та 5 друкованих ЗМІ: «Вісник Кореччини», «Дубровицький вісник», «Новини Рокитнівщини», «Полісся», «Рідний край». Усього було проаналізовано 231 публікацію: 146 – у онлайнових ЗМІ та 85 – у друкованих. 

Провідною темою в зазначений період була війна (48% контенту у друкованих ЗМІ і 72% - в онлайн-виданнях), хоча ракурс висвітлення, порівняно із квітнем, дещо змінився.

Якщо за період минулого моніторингу воєнна темтика висвітлювалася переважно через ініціативність мешканців щодо зголошення у лави ЗСУ, ТРО, волонтерські ініціативи, прийом та надання підтримки внутрішньо переміщеним громадянам та громадянкам, підтримку передової лінії фронту, бізнесові ініціативи у тиловій області, то зараз значно зросла кількість некрологів.

Практично не лишилося населених пунктів, де б не ховали загиблих героїв. Часто у заголовках до таких текстів автори й авторки акцентують на подробицях сімейного стану загиблих, чи залишилися у них діти, як переживає горе родина, місцю поховання, вказують деталі, де та коли відбувається прощання із померлими. 

Збільшилася кількість матеріалів про благодійність для підтримки ЗСУ. Журналісти описують локальні ініціативи громад щодо організації культурно-мистецьких активностей, виступів місцевих гуртів, ярмарки, аукціони хендмейду.

Так, на сайті  03656.com.ua – Інформаційний портал м. Дубно у матеріалі від 6 червня «Понад 100 тисяч гривень на благодійних заходах зібрали минулими вихідними (фото)» читаємо огляд усіх подій для підтримки військових, які відбувалися у громадах Дубенщини. 

Ключовими постатями стали митці із різних регіонів країни, які найбільше постраждали від військових дій та переселилися на Рівненщину, мають тут родину чи близьких, через яких можуть надавати підтримку.

Так, автори згадують Якова Леонідова – професійного саксофоніста із Харкова, який тимчасово проживає в Радивилові та його участь у благодійному заході, який тут реалізовувався.

Ймовірно, для підсилення емоційності публікації у тексті є чимало епітетів, які можна іноді трактувати як авторську оцінку події та творчості учасника. 

Вкотре варто виділити розлогі огляди, які публікують на сайтах «Район. Острог» та «Район. Демидівка» під загальною назвою «Ситуація щодо російського вторгнення в Україну» за конкретне число.

Крім того редакції готують датовані огляди ключових новин, які з’являлися у міжнародному медійному просторі під назвою «Міжнародна преса про війну в Україні».

У цих текстах зафіксовано чи не найбільше експертів та експерток і героїв та героїнь відповідно. Тут містяться офіційні заяви глав держав, озвучуються політичні рішення, підтримка та критика України, надання допомоги, перспективи повоєнної відбудови. Однак експертність чоловіків домінує. 

Порівняно з квітнем, у червні збільшилася кількість повідомлень кримінальної тематики. Частина із них традиційно підготовлена на основі релізів місцевих відділів національної поліції, що помітно на стилістичному рівні текстів. У цій темі 25% героїнь – жінки. 

Текстів, які б висвітлювали гендерну проблематику за моніторинговий період не зафіксовано. Хоча у онлайнових ЗМІ жінки частіше стають героїнями та експертками об’ємніших текстів, а не лише новин. 

Так, у публікації сайту «03656.com.ua - Інформаційний портал м. Дубно» «Мешканка громади відзначила 100-літній ювілей (фото)» єдиною героїнею є жінка – жителька села Новоукраїнка Ярославицької громади Феодосія Малик. У тексті детально описано її життєвий шлях, злободенні міркування про ситуацію в країні, окремий блок розмови стосується війни. 

Також варто виділити ще дві схожі за побудовою публікації. Перша розміщена на сайті «Район. Демидівка» та є передруком із іншого ресурсу «Район. Культура» «У Латвії організовують мозаїчний марафон за ескізами робіт Марії Примаченко».

Друга – із сайту «Володимирець.City» «Про етнос, віру, карму і пророцтва для України розказала володимирецька журналістка і провидиця». У цих текстах ключовою постаттю є жінки, розлого описано їх життєвий шлях, діяльність, стиль мислення. 

У текстах друкованих ЗМІ зафіксовано менше маскулінітивів. 11 зафіксували загалом у матеріалах інтернет-видань та 5 у – друкованих ЗМІ, серед них 4 – у виданні «Вісник Кореччини». 

Найбільше фемінітивів використовували у редакціях видання «Рідний край» (23) та сайту «Район.Демидівка» (32). Хоча варто звернути увагу на синоніміку, щоб не повторювати у межах однієї новини кілька разів слова «мешканка», «жителька», як це спостерігалося у публікаціях на сайтах «03656.com.ua - Інформаційний портал м. Дубно», «Район. Демидівка» та у газеті «Новини Рокитнівщини». 

Найбільше експерток зафіксовано у публікаціях сайту «СарниNews.City», що становить 50% (а отже – гендерний баланс), сере друкованих ЗМІ за кількістю експерток лідирують видання «Вісник Кореччини» (67%) та «Дубровицький вісник» (44%). 

Найвищий індекс гендерної чутливості за моніторинговий період демонструють друковані видання «Полісся» (59%), «Рідний край» та «Дубровицький вісник» по 58% відповідно.

Серед сайтів за індексом гендерної чутливості лідирує видання «СарниNews.City» (51%). 

Детальніший аналіз на всеукраїнському рівні можна прочитати на сайті Волинського прес-клубу.

Експертка з моніторингу – Вікторія Назарук

Матеріал проілюстровано інфографікою Волинського прес-клубу.

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа України відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Незалежною громадською мережею прес-клубів України.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте