«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Holub
Представниця ІМІ у Волинській області

«НеУнікальність» новин волинських сайтів: причини й наслідки

На волинських сайтах більшість новин створені з прес-релізів держустанов, підприємств, громадських організацій, постів з соціальної мережі Facebook, натомість унікального контенту небагато.

Такими є результати моніторингу Інституту масової інформації, що тривав починаючи з 8 жовтня цього року. Під аналіз попали перші 100 новин 5 сайтів «ВолиньPost», «Волинські новини», «Волинь24», «Район.in.ua», «Перший». Загалом проаналізовано 500 новин.

Основна мета моніторингу – дослідити кількість унікальних новин  та найпопулярнішу тематику текстів на п’яти найпопулярніших волинських сайтах.

Цікаво, що з 500 проаналізованих новин на п’яти волинських сайтах  лише 57 були унікальними. Решта 443 новини – передруки.

Піар-служби можуть бути задоволені, адже  волинські сайти готові публікувати прес-релізи без змін.

Волинські сайти конкурують між собою за читача, щоб першими опублікувати новину, яку теж збираються написати інші.

Поки інші журналісти редакції ходять на події, готують аналітичні статті, контент наповнюють новинами з прес-релізів.

А на новинах з «копі-пейсту» креативлять хіба з заголовками, а решту лишають без змін.

Не завжди новини мають відповіді на питання: «Що?», «Де?», «Коли?», «Як це сталось?», «Чому?».

Найбільше ексклюзивних новин зі 100 промоніторених на сайті «Перший» – 20 унікальних новин.

Сайти «Район.in.ua» та «Волинські новини» зайняли другу позицію по унікальності, адже у двох медіа-ресурсів по 10  власних новин зі 100. На сайті «ВолиньPost» – 9 унікальних новин, на сайті «Волинь24» - 8. 

Під час аналізу враховувались лише новини, щоб дізнатись про якість та найбільш і найменш популярну тематику новин на сайтах.

Не підпали під моніторинг статті, аналітика, журналістські розслідування, комерційна джинса, подана не у формі новини, авторські колонки й блоги.   

На волинських сайтах найбільше пишуть новин на тематику криміналу та надзвичайних подій та ДТП. Негативу в новинах  так багато, що можна окремі розділи створювати, бо негативу більш, ніж достатньо.

З  усіх проаналізованих новин переважає тематика криміналу і надзвичайних новин, на другому місці - соціальна тематика, на третьому -  економічні теми й реформи. Тема антикорупції, судячи з результатів, не дуже цікавить проаналізовані сайти, адже лише 10 новин з 500 були на тему антикорупції.

Найменше новин про кримінал та надзвичайні ситуації на сайті «Перший» – 16 новин,  дещо більше на сайтах «Район.in.ua»– 21 новина, ІА «Волинські новини» – 28 новин,  «Волинь24» – 38, «ВолиньPost» -  39.

Соціальна тематика (освіта, медицина, уразливі групи населення) посідає друге місце серед найпопулярніших тем у волинських ЗМІ.

107 новин із 500 промоніторених було опубліковано на цю тематику. Найбільше новин на соціальну тематику виявлено на сайті «Район.in.ua» - 30 новин,  на другому місці сайти «Перший» та «Волинь24» - 21 новина, ІА «Волинські новини» - 18 новин, «ВолиньPost» – 17.

На третьому місці – тема економіки й реформ, однак новин було на промоніторених волинських сайтах не так вже й багато. Лише 44 з 500 новин на п’яти сайтах.

З усіх 500 новин про спорт 31 новина, 30 новин про культуру, 26 про місцеву владу, 29 комунальних новин.  Найменш популярними для волинських ЗМІ є теми про екологію, релігію, туризм, шоу-біз.

На деяких промоніторених сайтах подають, як новину те, що по факту новиною не є. Те, що хтось щось сказав чи написав у соцмережі – не завжди варте уваги. Великий потік інформації  у соцмережах треба фільтрувати.

Аналізувати інформацію потрібно не лише в аналітиці, а й в новинах. Треба розуміти те, що є справді важливим, а що ні.

Загалом промоніторені сайти є інформативними, адже за один день для читача є  чимала кількість новин. Проте якість деяких новин могла би бути й кращою.

У погоні за кількістю новин може втрачатись якість. Якщо  журналіст пише про конфлікт, то має подати дві сторони, а не одну. Пишучи новини завдяки постам з соцмереж не треба забувати про повноту інформації.

На сайті «Волинь24» вражає новина із назвою «У Ковелі заступник директора визвірилася на школярку».

У тексті подано лише точку зору однієї сторони (мами учениці) і навіть не коментар, а повідомлення з групи у Facebook. Чому б журналістам не звернутися за коментарем до заступниці директора?

На сайті навіть нема згадки, що хтось з журналістів намагався додзвонитися до директорки. А оскільки про це не згадано, то чи дзвонили взагалі?

Ця новина могла б бути ексклюзивною й цікавішою, якби журналіст написав новину, звернувшись за коментарем.

Неякісні фейсбучні новини на сайтах з соцмереж часто дуже короткі.

Наприклад, як новина на сайті Волинь 24 із заголовком «Волинський волонтер знайшов мутанта-боровика».

Можна було звернутися за коментарем до цього волонтера про те, де й коли він знайшов цього гриба, як довго займається «тихим полюванням». Два, три речення – це дуже мало  для того, щоб бути «новиною».

Подібною за коротким стилем і одного поста у фейсбуці є новина на сайті «Перший» із заголовком «Майже в людський зріст – волинянин упіймав здоровенну рибу».

Сайт Перший посилається на «ВолиньPost», що опублікував новину з Facebook.  Цей текст можна було написати цікавіше, звернувшись до автора допису.

Журналісти мають бути обережні, адже у соцмережах досить часто люди можуть поширювати фейки й навіть створювати спеціальні сторінки для їх поширення. Але є й позитив, коли журналісти викривають неправду, поширену в соцмережах.

Наприклад,  у новині на сайті ВолиньPost є викриття фейку про відкриття магазину Zara в Луцьку. На сайті зазначили, що в Instagram хтось створив акаунт нібито майбутнього магазину відомої мережі одягу ZARA у луцькому ТРЦ «ПортCity».

Першій тисячі підписників обіцяли сертифікат на покупки на суму 1000 гривень. Для участі в розіграші закликали підписатися на акаунт, зробити скрін та позначити в магазин. Однак у торгово-розважальному комплексі прокоментували, що жодних домовленостей із ZARA не було і чутки про відкриття магазину – фейк.

А на сайті «Волинські новини» є новина, що запланований у соцмрежі Instagram марш за права ЛГБТ виявився фейком. У новині пояснили чому.

Також не завжди онлайн-ЗМІ публікують звідки  в них отримана інформація. Однак більшості випадків  волинські медіа все ж інформують своїх читачів, хто надіслав їм прес-релізи.

У Польщі, щоб взяти для сайту фото зі сторінки Facebook треба просити дозвіл. І тільки після згоди автора посту можна публікувати.

У нас же немає таких обмежень. Журналіст може не питаючи дозволу брати фото з соцмережі й публікувати в себе на сайті. Тому кожен, хто публікує публічно щось в Facebook має бути готовим до того, що потрапить в новини.

Після прочитання 500 новин можна зробити висновок, що аби сайти стали для своїх читачів основним джерелом інформації, має бути більше власного контенту.

Повинна бути унікальна інформація, про яку інші ще не написали. Так, можна назвати багато відмовок чому зараз  так мало ексклюзивних новин у волинських медіа.

Однак має бути більше ексклюзивного контенту. Так, це затратно по часу і грошах. Але завдяки таким новинам й збільшиться кількість переглядів на сайті, бо найбільш цікавим є унікальне.


Матеріал підготовлено в рамках проекту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ», що реалізується ГО «Інститут масової інформації» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Інформація та погляди, висловлені в даному матеріалі, належать автору та не обов'язково відображають офіційну думку Міністерства закордонних справ Чеської Республіки

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте