Ні майна зареєструвати, ні місця проживання змінити: чому у ЦНАПі «ситуація зависла у невагомості»

Джерело
«Четверта влада»

Кілька днів у рівненському Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) неможливо зареєструвати місце проживання, права власності на землю чи житло, а також стати фізичною-особою підприємцем.

Бо із 1 січня 2021 року в Держказначействі змінилися рахунки. Працівники ЦНАПу називають ситуацію колапсом. Експерт каже – президент затягнув підписання законів. У казначействі ж відповідають – проблеми немає. «Четверта влада» дізнавалася, що ж відбувається.

4-го січня. Перший робочий день після новорічних вихідних. Йдемо у Рівненський ЦНАП, щоб зареєструвати право власності на земельну ділянку.

Спочатку ніби все добре: за якихось хвилин десять в електронній черзі консультантка записує наші дані, видає чек, який маємо оплатити за послугу реєстрації, призначає годину, коли потрібно прийти із документами та оплаченим чеком наступного дня.

При цьому працівниця ЦНАПу наголошує: документи не приймуть, якщо за послугу не заплатимо до моменту свого наступного приходу.

Каже, що оплатити можна у будь якому відділенні будь якого банку. Та виявилося, що оплатити не можна ніде.

Спроба один-два-три-чотири

Але ми поки цього не знаємо, йдемо у перше-ліпше відділення «Приватбанку» на проспекті Миру, 8.  Консультант, тільки глянувши на номер рахунку каже, що платіж здійснювати не буде. Бо із 1-го січня казначейство змінило рахунок. А саме на нього має надійти оплата. Працівник банку дивується, чому мені не дали новий номер рахунку.

Телефонуємо у ЦНАП. Там пояснюють, що поки відбуваються зміни, старий рахунок ще дійсний протягом двох тижнів. Мовляв, проблем із оплатою не має бути.

Та працівника банку такі аргументи не влаштовують. Каже, що не братиме на себе відповідальність і не проводитиме оплату на старий рахунок.

Йдемо в інше відділення цього ж банку на вулицю Чорновола. Там грошову операцію робити беруться, але... номеру рахунку, який дали в ЦНАПі, система не бачить.

Касирка припускає, що міг статися технічний збій і радить спробувати в іншому банку.

Йдемо в «Ощадбанк», який в кількох десятках метрів. Дочекавшись коли там закінчиться технічна перерва – простягаємо касирці рахунок. Але оплатити знову не виходить. Каже, що такого рахунку не існує.

Знову телефонуємо у ЦНАП. Запитуємо у чому була проблема дати нові реквізити. На що працівниця сектору державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, яка взяла слухавку, відповіла, що не може такого бути.

– Сьогодні (4 січня – авт.) люди оплачували, і нормально. Зайдіть в «Полтавабанк». Він навпроти ЦНАПу. Люди підходили і проплачували. 

Оплатити чек у той день не вдалося, бо на момент як підійшли до каси банку вона закінчила роботу. Півтори години ходіння містом без результатів.

Наступного дня і у «Полтавабанку» сказали, що не можуть провести платіж. З тих же причин, що й в інших банках. Касирка банку розповідає, що тільки 5-го січня до них прийшло 112 людей і вони не змогли заплатити за послуги ЦНАПу.

У ЦНАПі, куди йдемо у призначений час, перепрошують за незручності. Кажуть, казначейство поки не надало їм свого нового рахунку.

Працівниця, яка нас обслуговувала, назвала ситуацію колапсом, сказала, що 6-го січня проблему якось намагатимуться вирішити. Але порекомендувала стати у чергу в понеділок, після різдвяних вихідних та готуватися до того, що і в понеділок 11-го січня оплатити послугу не вдасться.

Хто і як має вирішити проблему

Начальниця відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно рівненського ЦНАПу Ілона Салійчук каже, що 5-го січня вони надіслали офіційний лист в управління Держказначейства в Рівненській області.

І чекають, щоб казначейство підтвердило нові рахунки.

– Без сплати адміністративного збору не може державний реєстратор прийняти документи. Але приймаємо, якщо людина звільнена від його сплати. Це учасники бойових дій, інші категорії людей, які мають пільги. Наразі ще відповіді від казначейства не було (станом на 6 січня – авт.). Тому ми цих рахунків не маємо, – каже Ілона Салійчук.

Начальник відділу бюджетних надходжень Головного управління державної казначейської служби України у Рівненській області Максим Щеглов каже, що підтвердження дається тоді, якщо організація відправила їм запит із переліком необхідних входів.

Але такий запит не обов’язковий, каже Щеглов. Бо усі нові номери рахунків є на офіційному сайті Державної казначейської служби. І про їх зміну було відомо задовго до 1-го січня 2021 року.

– Там державний, місцевий бюджет повністю в розрізі усіх територій області є, – каже Щеглов.

Міський голова Рівного Олександр Третяк, у віданні якого знаходиться цей напрямок, каже, що «ситуація зависла у невагомості». 

Бо нібито казначейство відправило рахунки, але вони досі не працюють.

– Система ЦНАПу не бачить цих рахунків і фізично, як би ЦНАП не хотів, у системі вони не відображаються. Вони не запущені. Тому ЦНАП не міг надати вчасно послуги. Сьогодні (6 січня – авт.) лише об 11 годині казначейство нібито переслало ці рахунки, ці цифрові ключі. Ми вирішили, що працівники ЦНАПу будуть в ручному режимі виписувати ці рахунки і давати людям на руки допоки система не перезавантажиться і не запрацює, – каже Третяк.

Якщо ж система не запрацює – гроші повертатимуться на рахунок клієнта. Після цього у ЦНАПі випишуть нову платіжку. І так до тих пір, поки гроші не надійдуть казначейству.

Також Олександр Третяк розповідає, що є проблеми з реєстраціями і в Квасилові. Адже до нещодавніх місцевих виборів це була окрема селищна рада, яка зараз – частина Рівненської територіальної громади.

У результаті утворення нової громади створюється і новий рахунок.

Якщо раніше всі правочини відбувалися у селищній раді і документи підписував селищний голова, то нині це має робити голова Рівненської територіальної громади. Наразі триває перехідний період.

Експерт із питань децентралізації Реанімаційного пакету реформ Юрій Ганущак каже, нікуди від цього не подітися, подібна ситуація по всій Україні. 

– Ми зробили реформу адміністративно-територіального устрою. Ці всі речі треба відпрацювати і перечекати, поки це не втихомириться. Проблема у тому, що остаточні рішення законопроект – 3651 або 10009 був проголосований Бог знає коли – у кінці листопада. Хоча ставився на голосування ще у липні місяці. А президент далі його три тижні морочив.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте