«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

Вулиці Рівного ремонтують без тендерів

Нещодавно ми опублікували розлогу аналітику про публічні закупівлі Рівненського ШЕУ у 2017 році. Ми встановили велику кількість корупційних ризиків та непрозорих процедур закупівель. Ця стаття є продовженням теми. 

Останнім часом Рівненське ШЕУ перебуває під прискіпливою увагою громадськості. Його часто критикують за неякісний ремонт вулиць міста. Один з активістів навіть зняв відео про те, як відбуваються поточні ремонти вулиць у Рівному (для перегляду клікніть на картинку). 

У березні цього року ремонтні роботи ШЕУ привернули увагу поліції.

За велику кількість ям на дорогах її працівники склали протокол про адміністративне правопорушення на керівника комунального підприємства – Климчука Віктора Яковича.

Цікаво, що у 2017 році його посадовий оклад суттєво виріс – із 225 763 у 2016 році до 321 564 гривень. Непоганий стимул працювати ефективніше.
 

Зарплата керівника Рівненського у 2017 році. Скріншот із сайту НАЗК

Як фінансується ремонт доріг у Рівному

То як же відбувається фінансування ремонтів вулиць Рівного?

Кошти для проведення ремонтних доріг виділяються з бюджету Рівненської міської ради. Вже як ними розпорядитися вирішує керівництво Рівненського управління житлово-комунального господарства (УЖКГ). 

Саме воно приймає рішення у кого замовити ремонтні роботи. Якщо ж їхня вартість перевищує визначені Законом верхні межі (пороги), УЖКГ зобов’язане проводити аукціон (відкриті торги, згідно Закону України «Про публічні закупівлі»). 

Більшість ремонтів, які здійснюються в Рівному, можна поділити на 2 типи:

1) Капітальний ремонт (у 2017 році рівненські комунальники присвоювали йому такий код: ДК 021:2015: 45220000-5 – інженерні та будівельні роботи). Це не послуги, а роботи.

Це суттєво, оскільки для робіт закон встановлює вищі пороги при яких потрібно проводити аукціон – півтора мільйони гривень. Всі роботи, що коштують менше півтора мільйона гривень можна закуповувати без аукціону.

2) Поточний ремонт (у минулому році УЖКГ присвоювало йому код ДК 021:2015: 45230000-8 – Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь).

Це вже не роботи, а послуги. Для них поріг нижчий: тендер потрібно проводити, якщо вартість дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.

Якщо організовувати тендер, то теоретично його може виграти будь-яка компанія, яка займається ремонтами доріг.

А коли вартість послуг буде перевищувати 133 тисячі євро – то оголошення про тендер навіть публікується двома мовами – українською та англійською. Тут вже більша зорієнтованість на іноземні компанії.

Але все це лише теоретично.

На практиці в УЖКГ більшість закупівель намагаються віддати «своїм» комунальним підприємствам. Їм створюють невидимі захисні бар’єри. Саме через це закупівлі у Рівному часто йдуть до комунальників без проведення тендерів. 

Закон дозволяє органам місцевої влади та самоврядування використовувати ProZorro для здійснення закупівель допорогової вартості.

Де-юре у Рівному діє Розпорядження міського голови про те, що тендери потрібно проводити для всіх товарів та послуг, які коштують більше 50-ти тисяч гривень. Але його мало хто виконує

Закупівлі ремонтів вулиць Рівного у 2017 році

На практиці більшість закупівель поточних ремонтів доріг йдуть до місцевого комунального підприємства – ШЕУ.

У 2017 році воно отримало 19 520 961,20 гривень на виконання означених послуг. На цю суму було укладено 145 договорів. Ремонт кожної вулиці при цьому йшов як окрема закупівля (детальніше див. Додаток). 

Це дозволило УЖКГ не проводити аукціонів для більшості лотів. Адже ремонт кожної окремо взятої вулиці коштував менше 200 тисяч гривень. 

Усі 145 договорів є переважно однотипними. Вони були укладені між УЖКГ та ШЕУ на виконання одного виду послуг – поточного ремонту вулиць міста.

Лише по 4-х із них проводилися аукціони (відкриті торги).

Закупівлі ремонтів вулиць у 2017 році помісячно (без аукціону)

Як бачимо, щомісячна сума укладених із ШЕУ договорів складає понад мільйон.

Всі договори переважно однотипні: один предмет закупівлі (поточний ремонт вулиці), один код, одна компанія з якою вони укладалися (ШЕУ).

Низку договорів УЖКГ уклало на суми, які перебувають на грані порогів – близько 199 тисяч гривень і вище. Ще трішки – і довелося б організовувати тендер.

Підозрілі тендери із взаємовигідною конкуренцією

Закупівлі ремонтів вулиць у 2017 році помісячно (з проведенням аукціону)

УЖКГ все ж проводило аукціони на закупівлю поточного ремонту вулиць.

5-го та 6-го вересня 2017 року було оголошено 4 тендери на поточний ремонт чотирьох вулиць Рівного. В усіх цих торгах конкурентом ШЕУ була одна компанія – ТзОВ «НВП ШЛЯХБУД».

При цьому суперник навіть не намагався конкурувати. Під час аукціонів ТзОВ «НВП ШЛЯХБУД» жодного разу не понизило свою цінову пропозицію.


 

ТзОВ «НВП ШЛЯХБУД» не понижує свою цінову пропозицію під час аукціону. Скріншоти з ProZorro

Також цікаво, що контактні дані ШЕУ, як учасника тендеру, співпадають з контактами УЖКГ.

Аналітична система Clarity-project зафіксувала в ШЕУ електронну адресу [email protected]. А це електронка контактної особи УЖКГ – Смирнової Ірини Ігорівни.

Постає питання – хто завантажував тендерну пропозицію ШЕУ?

Теоретично це мало б робити керівництво комунального підприємства. Беручи участь у тендері, ШЕУ діяло як суб’єкт комерційної діяльності. Воно мало б на рівних конкурувати з іншими приватними компаніями, що брали участь у торгах. 

Контактні дані УЖКГ та ШЕУ співпадають. Скріншот із clarity-project.
Смирнов Ірина Ігорівна – особа, що пов’язує організатора та учасника тендеру. Скріншот із ProZorro.

Вже на початку цього року Шляхбуд отримав два субпідрядних договори від ШЕУ загальною вартістю 380 тисяч гривень. Конкуренція з комунальним підприємством породила ділові стосунки.

Шляхбуд отримує фінансування від ШЕУ. Скріншот із clarity-project

Зауважимо, що Шляхбуд зараз фігурує у кримінальному провадженні ГУ Національної поліції Рівненської області № 12017180000000259.

У поліції виникла підозра на те, що компанія використовує неякісні матеріали під час ремонтних робіт у смт. Смига (Дубенський район).

Підозра на використання ТзОВ «НВП ШЛЯХБУД» неякісної асфальтобетонної суміші. Скріншоти з аналітичної системи YouControl

Ремонти вулиць за субпідрядами

Хоча ШЕУ отримує майже всі кошти, виділені на планові ремонти доріг Рівного, не лише воно їх проводить.

Якщо комунальники не встигають (або з інших причин), вони укладають договори субпідряду із приватними компаніями. 

У останній статті ми вже писали про 2-х субпідрядників ШЕУ, які у 2017 році отримали найбільше коштів – ТзОВ «Юніотрансбілдінг» і ТзОВ «Якість і будівництво».

Окрім них, у 2017 році ШЕУ уклало субпідряди із ще 5-ма компаніями та одним ФОПом:

  • ТОВ «Енергодар-Сервіс»,
  • ТзОВ «Унідор Сервіс»,
  • ПП «Вестінвестбуд»,
  • ТОВ «ВАН Шляхбуд»,
  • ТзОВ «Рівнеекспресбуд»,
  • ФОП Сардарян А.В (детальніше див. Додаток).

Загальна вартість усіх субпідрядних договорів на поточні ремонти вулиць – 3 585 159,31 (це 18 % від суми, виділеної на поточні ремонти).

У 2017 році принаймні з двома із вищеназваних субпідрядників ШЕУ уклало договори на ремонти доріг загальною вартістю понад мільйон гривень (ТзОВ «Юніотрансбілдінг» і ТзОВ «Якість і будівництво).

Ціна договорів субпідряду із ТзОВ «Унідор Сервіс» перевищувала 300 тисяч. Всі інші субпідрядники отримали замовлення на менш значні суми.

2018 рік: to be continued

У 2018 році УЖКГ продовжує купувати поточні ремонти доріг Рівного без проведення тендерів.

Договори укладаються з ШЕУ. Вже в червні цього року УЖКГ проведе закупівлі ремонтів вулиць на суму понад півтора мільйони гривень.

Щоправда цьогоріч комунальники змінили код закупівлі на: ДК 021:2015: 45000000-7 – будівельні роботи та поточний ремонт.

Тобто тепер планові ремонти перетворилися із послуг у роботи. А для них значно вищий поріг, при якому потрібно організовувати аукціон. 

Цікаво, що ж робитимуть в УЖКГ, якщо будуть ухвалені зміни до Закону «Про публічні закупівлі». Адже є плани зниження порогів до 50 тисяч гривень для робіт, товарів та послуг.


 

Плани закупівель поточних ремонтів вулиць у Рівному. Скріншоти з ProZorro.

Підсумки

Отож майже за всі планові ремонти вулиць Рівного відповідає ШЕУ. Більшість коштів на це воно отримує від УЖКГ без проведення тендерів. Тому ринкова конкуренція практично відсутня.

Тендери – це не лише можливість економити кошти. Перш за все – це прозорість. Без їх проведення в систему ProZorro не завантажується інформація про те, що ремонтується та з використанням яких технологій. Також ми не знаємо чому на виконання ремонтних послуг та робіт обирають ті чи інші компанії.

При цьому фінансування ШЕУ щороку зростає.

У ринкових умовах зростання доходів підприємства відбувається за умови, що його робота стає ефективнішою. Її послугами хочуть користуватися більше, оскільки це вигідно.

За відсутності ринкової конкуренції – це може бути просте збільшення бюджетних видатків. 

Можливо ефективність роботи ШЕУ дійсно зросла. Але ми цього не знаємо. Тому що комунальне підприємство отримує мільйони гривень без участі у тендерах або через участь у досить сумнівних торгах. А ще тому, що йому загалом бракує прозорості.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте