Витрачати мільйони прозоріше: що зміниться для комунальних підприємств Рівного
Верховна Рада України проголосувала за зміни до Закону України «Про публічні закупівлі». За новим законом, усі закупівлі міських рад та комунальних підприємств від 50 тисяч гривень повинні відбуватися за тендером.
А ще система Prozorro автоматично визначатиме штучно занижені ціни. Наші колеги з Центру громадського моніторингу та аналітики розповідають, наскільки перспективними є нововведення та як вплине на роботу комунальних підприємств закон.
Про що говорить закон
Нова редакція закону, за який у вересні проголосувала Верховна Рада, набуде чинності 19 квітня 2020 року.
Саме відтоді закупівлі на 50-200 тисяч гривень для товарів чи послуг або від 50 тисяч до 1,5 мільйона для виконання робіт вже не зможуть здійснюватись без аукціону (раніше закупівлі через систему Prozorro проводились від 200 тисяч для товарів і послуг і 1,5 мільйони гривень для робіт).
Відбуватимуться вони за спрощеною процедурою. Відповідно до статті 14-ї нового Закону, такі закупівлі мають проводитись у послідовності, аналогічній проведенню звичайних відкритих торгів із застосуванням системи електронних закупівель, пояснюють в nv.ua.
При цьому, спрощена закупівля буде вважатись проведеною навіть за наявності одного учасника. А якщо її двічі відмінять через відсутність учасників взагалі, то замовник матиме право здійснити закупівлю без конкурсу і без «ProZorro».
Ані умови закупівлі, ані рішення замовника за спрощеною процедурою не підлягають оскарженню в антимонопольний комітет.
Згідно з новим законодавством, закупівлі до 50-ти тисяч гривень залишаються допороговими. Їх можна проводити без застосування електронної системи закупівель.
Однак, вони мають проводитись з дотриманням принципів публічних закупівель і, якщо вони проведені не через «ProZorro», обов’язково має бути оприлюднений звіт про укладений договір.
Зміни відбулись в процедурі торгів: для проведення тендеру за спрощеною процедурою достатньо лише одного учасника, при зміні тендерної документації замовник зобов'язаний продовжити прийом заявок мінімум на 2 дні, а договір із переможцем укладається протягом 20 днів.
Система Prozorro реагуватиме на занижені ціни автоматично. Замовник бачитиме пропозиції, у яких зазначена занижена ціна, а учасник торгів протягом одного дня повинен надати цьому пояснення.
Є ризик, що учасники свідомо завищуватимуть ціни, щоб дискваліфікувати конкурентів у торгах, але великої загрози вони не створюють: якщо перевищити ціну, яку замовник установив в оголошенні, продаж не відбудеться так і так.
Заниженою ціною система вважатиме ту, яка на 30% нижча за пропозиції інших учасників.
Оскаржити рішення замовника тепер можна буде, навіть якщо дискваліфіковано усіх учасників торгів, відкликати скаргу – ні. Антимонопольний комітет розглядає отриману скаргу протягом 10 днів, в окремих випадках – до 20 днів.
Учасник, якого визнали переможцем, протягом 10 днів від моменту публікації повідомлення про намір укласти договір має надати документи, що підтверджують відсутність підстав для відхилення його пропозиції.
Після підписання договору може збільшити ціну за одиницю товару до 10 % не частіше як раз на 90 днів, якщо така зміна не призведе до збільшення суми самого договору. Винятками є лише закупівлі газу, бензину, дизельного пального та електричної енергії.
Сотні мільйонів гривень рівненських комунальних підприємств
Управління житлово-комунального господарства Рівного, у відповідь на запит членкині Ради реформ Рівного Оксани Майбороди, повідомило що у 2018-му році комунальні підприємства житлово-комунальної галузі в Рівному витратили 221 мільйон гривень.
А рівненські комунальні підприємства у сфері охорони здоров'я у 2018-му витратили понад 367 мільйонів гривень.
Тож у 2020-му ці витрати мають шанс стати більш прозорими.
Які зміни чекають на комунальні підприємства
Зміни, які діятимуть з наступного року, також стосуються комунальних підприємств. Як пояснив виконавчий директор Центру громадського моніторингу та досліджень Юрій Кузько, «якщо якісно планувати роботу у сфері закупівель, проблем у підприємства не буде».
– Діятиме електронний каталог – систематизована база актуальних пропозицій, де замовник може підібрати постачальника, якщо сума угоди до 200 тисяч гривень – каже Юрій Кузько.
Закупівлі комунальних підприємств відбуваються за річним планом, який потрібно оприлюднити у системі Прозоро протягом п'яти робочих днів з моменту його затвердження.
Річний план має містити інформацію про замовника, назву предмета закупівлі, його очікувану вартість, код економічної класифікації видатків бюджету, вид закупівлі та орієнтовний початок проведення.
Якщо підприємство при закупівлях укладає договір із кількома постачальниками, потрібно зазначати термін дії угоди, сторони угоди, очікувану вартість закупівель в межах дії угоди.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти