Нирки і печінку рівненського донора відправили на Київ: чому так і як отримати донорський орган

Те, що конкретний донорський орган найкраще підходить конкретному пацієнту, визначають за допомогою електронної системи
Джерело
Фейсбук-сторінка Рівненської міської лікарні

У травні 2021 року у Центральній міській лікарні провели вже другу операцію з пересадки серця. Натомість нирки та печінку цього ж донора відправили на Київ.

Ми з’ясовували, як пацієнти можуть отримати донорські органи у Рівненській ЦМЛ, чи безкоштовна для них така операція і скільки грошей мають отримати медики за цю роботу.

Заступник головного лікаря Рівненської центральної міської лікарні Ігор Дундюк розповідає, що є пересадка органів двох типів: трупних (від людей, які померли) та родинних (від живих родичів).

– Родинний орган – це, наприклад, нирка, яку може дати брат, мати, батько або інший родич. Якщо вони підходять за показниками, то можуть пожертвувати свій орган.

А трупна пересадка відбувається, коли є людина, яка померла внаслідок черепно-мозкової травми. Тобто коли всі органи здорові, а головний мозок вже мертвий.

– Є спеціальні аналізи й обстеження, які потрібно зробити. Якщо родичі загиблого дають згоду на забір органів, можна говорити про трупну пересадку, – пояснює заступник головного лікаря Рівненської ЦМЛ.

Якщо хтось хоче пожертвувати свій орган родичу, можна звернутися напряму до Центральної міської лікарні, де роблять такі операції.

Для пацієнтів такі операції у Рівненській ЦМЛ безкоштовні, бо лікарня входить до пілотного проєкту зі зміни фінансування і має отримувати гроші за пересадки органів від держави.

Лікарі Рівненської лікарні роблять такі операції разом із колегами з Національного інституту хірургії та трансплантології імені Олександра Шалімова, бо самі ще мають замало досвіду.

– Щоб проводити такі операції самостійно, треба робити їх приблизно 30 на рік, – каже Ігор Дундюк.

В Україні нещодавно створений лист очікування. Це всеукраїнська електронна система з інформацією про людей, що потребують пересадки органів.

– Коли в нас є трупний донор, ми вносимо його дані в цю систему. Це всі аналізи на сумісність з іншими органами. А тоді система визначає, кому найбільше підходить конкретний орган. Цю людину сповіщають про таку можливість.

– Якщо пацієнт дає згоду, то має за декілька годин прибути у лікарню, де йому мають зробити пересадку, – каже заступник керівника Центральної міської лікарні.

Доступ до цієї електронної системи мають лікарі-трансплант-координатори. Вони відповідальні за організацію пересадок: вносять у систему донора, аналізи, судмедекспертизу, решту інформації.

13 травня медики Центральної міської лікарні спільно з колегами з київського інституту Шалімова провели другу операцію з пересадки серця у Рівному. Про це повідомила Центральна міська лікарня на своїй фейсбук-сторінці.

У бригаді було сім лікарів: чотири з Рівненської міської лікарні і три – з інституту Шалімова.

Донором став хлопець, який потрапив напередодні у ДТП. Лікарі констатували смерть мозку. Родичі загиблого погодилися, щоб пересадити його органи іншим людям, які цього потребують.

Серце хлопця успішно трансплантували 49-річному мешканцю Рівненщини. Нирки та печінку доставили у Київ, де вони будуть пересаджені іншим пацієнтам, які цього потребують.

Ігор Дундюк розповів, що нирку та печінку повезли у Київ, бо система знайшла там найбільш підходящих пацієнтів за показниками.

– Ми хотіли пересадити нирку у нас, але жодної людини, яка би потребувала пересадки, у Рівненській області не було. Була одна 9-річна дитина з Рівненщини, але на той момент вона перебувала в  київському «Охматдиті», – каже Дундюк.

Після операції 49-річний чоловік почувається добре, самостійно дихає та розмовляє.

Ліцензію на проведення трансплантації Рівненська центральна міська лікарня отримала у липні 2020 року. Про це повідомляла пресслужба Рівненської ОДА. 

За інформацією заступника головного лікаря Рівненської ЦМЛ, більше в рівненській області в жодного закладу немає ліцензії на пересадку органів.

Від 21 грудня 2020 року лікарня має отримувати гроші за операції з пересадки органів від держави.

За затвердженими Кабміном тарифами, за операцію з пересадки серця держава має платити лікарням 609 тисяч гривень.

Першу ж операцію з пересадки серця у цій лікарні провели 18 грудня 2020 року. Участь брали дві бригади медиків – спеціалісти ЦМЛ та інституту Шалімова. Пресслужба Рівненської ОДА повідомляла, що трансплантацію здійснили за гроші з держбюджету.

Проте Ігор Дундюк розповів журналістці «Четвертої влади», що за першу операцію грошей лікарі не отримали, бо ЦМЛ на той час ще не була у переліку лікарень, які отримують держфінансування за пересадку органів.

Однак з його ж слів, пацієнт тоді теж нічого не платив: «лікарня закупила розчин, розхідні матеріали і готова робити операції».

За другу операцію, каже Дундюк, грошей теж поки не отримали, чекають.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте